respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Seksualinio priekabiavimo madosnuotraukos (10)

2017 gruodžio mėn. 10 d. 08:02:12
Respublika.lt

Vos ne kasdien pranešama apie naujus prisipažinimus dėl seksualinio priekabiavimo. Atrodo, tai tapo savotiška mada. Jei prie tavęs niekas nepriekabiavo, tu niekam neįdomus. Kodėl tik dabar prabylama apie kitados, senų senovėje patirtas skriaudas? Apie tai „Vakaro žinių“ ringe diskutavo du teisininkai, buvęs generalinis prokuroras Artūras PAULAUSKAS ir buvęs Advokatų tarybos pirmininkas Virginijus PAPIRTIS. Ringe teisėjavo žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

 

G.JAKAVONIS: Ar po daugybės metų priekabiautojui įmanoma taikyti teisinę atsakomybę?

A.PAULAUSKAS: Šita baudžiamąja atsakomybe gali naudotis nukentėję asmenys, jeigu jie laiku kreipiasi. Tada teisiškai dar įmanomas arba dar teisiškai yra pakankamas laikas fiksuoti tam tikrus nusikaltimo darinius, įrodymus. Kitaip sakant, tas nusikaltimas gali būti patvirtintas, įrodytas ir, aišku, kaltasis gali atsakyti. Bet kai mes girdime, kad tie pareiškimai apie seksualinį priekabiavimą skelbiami praėjus 5 ar 6 metams, teisiškai 99 procentais įrodyti beveik neįmanoma, jeigu asmuo neprisipažįsta. O žinant mūsų lietuvių mentalitetą... Mes beveik dėl nieko neprisipažįstame, jei nėra įrodymų.

Tada kyla klausimas, dėl ko tai daroma? Ar tam turi įtakos populiarūs tokie pareiškimai kitose pasaulio šalyse? Ar tai noras pasisakyti ir formuoti tam tikrą nuomonę visuomenėje apie tą asmenį? Aš tų priežasčių nežinau. Bet visuomenę reikia šviesti, kad nukentėjusiosios nelauktų 5 metų, jeigu tokie veiksmai tikrai padaryti.

V.PAPIRTIS: Visi mes gyvename tam tikroje visuomenėje - gimstame, augame, gyvename. Tam tikroje visuomenėje su tam tikromis tradicijomis. Šeimos tradicijomis, religinėmis tradicijomis. Kitaip sakant, mes paisome įvairių normų.

Visuomenė reglamentuoja daug mūsų elgesio normų. Ir religinių, ir moralinių. Yra ir tos griežčiausios teisinės normos, techninės normos ir t.t.

Dabar visi pradėjo kalbėti apie seksualinį priekabiavimą Vakaruose, Amerikoje ir t.t. Pirmiausia reikėtų pasakyti, kad teisinės sistemos yra labai skirtingos. Tarkime, mūsų Baudžiamajame kodekse jis gali būti visai skirtingai traktuojamas nei kitose šalyse. Tos pačios Amerikos atskirų valstijų kodeksuose - taip pat skirtingai. Dar kitaip musulmoniškų valstybių įstatymuose.

Kaip vertinti seksualinį priekabiavimą Lietuvoje? Ištraukiame labai aktyvų žmogų ir iš karto kalame prie kryžiaus. Kodėl vienas apkaltintas žmogus tyli, o kitas ne? Kitas tyli dėl to, kad maža ką galima gatvėje rėkti. Gal tas tylintysis mano, kad nėra ko prasidėti su rėksniais, kad jis yra aukščiau už tuos, kurie šmeižia. Palaukime, kai viskas nurims, tada pasižiūrėsime, ar tie asmenys nepateiks prašymų iškelti, pvz., bylą dėl šmeižimo. Kiekvienas atvejis yra labai skirtingas.

G.JAKAVONIS:
Sakykime, vyras, pasiėmęs butelį šampano ar vyno, kviečia moterį važiuoti kur nors pavakaroti. Man iš karto aišku, kokia gali būti pabaiga. O ko moteris tikisi priimdama tokį pasiūlymą?

A.PAULAUSKAS:
Iš tikrųjų yra visas mokslas, kuris nagrinėja nukentėjusiojo elgesį. Ar nukentėjęs neprovokavo, neskatino? Tie klausimai užduodami pagrįstai. Turbūt iš 10 apklausiamų žmonių, kaip jie įsivaizduoja minimos situacijos pratęsimą, ne vienas pasakys, kad tikrai galimi ir seksualiniai veiksmai. Ar jie bus prievartiniai, ar jie bus abiem sutinkant, čia kitas klausimas. Jeigu kalbame teisiškai, tai neatleidžia nuo atsakomybės, jeigu tikrai buvo padaryta nusikalstama veika. Jeigu, tarkime, prievarta buvo atlikti veiksmai, kurie buvo nepriimtini kitam žmogui.

Mano praktikoje buvo byla, kai vyras buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už žmonos išžaginimą. Moteris buvo grįžusi iš ligoninės po aborto, o vyras pareikalavo lytinių santykių. Ši atsisakė, jis tai padarė jai prieštaraujant. Ir buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Taigi tas abipusio sutikimo momentas kalbant apie seksualinius veiksmus yra labai svarbus. Čia kalbama daugiau apie smurtą, brutalumą, kai žmogus visiškai nepaiso kito žmogaus interesų, kito norų.

Šiaip gyvenime yra ir flirto, kai bandoma kaip nors žaismingai sudominti partnerį. Aišku, tai neturi būti pripažįstama kaip nusikaltimas.

Yra ir kitas dalykas kalbant apie kaltinimus seksualiniais nusikaltimais - kai kita pusė bando tuo pasinaudoti. Žinome ne vieną atvejį, kai išžaginimu buvo įtariamas žmogus, o nukentėjusioji tik norėjo materialinės naudos arba sukompromituoti tą žmogų. Ir nebuvo santykių fakto.

Apskritai tie dalykai yra labai jautrūs, juos nagrinėti ne taip lengva. Galiu pateikti tokią analogiją: kai prasidėjo kalbos apie pedofiliją, ne vieną kartą teko girdėti, ypač skyrybų bylose, kaip šitas argumentas buvo naudojamas siekiant savo tikslų. Dukra, sėdinti tėvui ant kelių, ar tėvas, prausiantis vaiką, - visa tai buvo paverčiama pedofilijos faktu, nors nieko panašaus nebūta. Štai čia gali būti tas momentas, kai tie dalykai panaudojami saviems tikslams. Tai labai jautri riba ir tą ribą riekia aiškintis, jausti.

Visada reikia atsakyti į klausimą, koks kaltinimo tikslas. Pvz., praėjus 5 metams. Turbūt ir pats žmogus, kuris paskelbė apie tą faktą, nesitikėjo jokios teisinės atsakomybės, nes tai neįmanoma. Tada kyla pagrįstas klausimas, ar kita pusė negali apkaltinti šmeižimu, nes ta žinia buvo paskelbta visai visuomenei, o tai yra skaudus smūgis.

G.JAKAVONIS: Tokiu atveju šmeižiamasis atsiduria nepavydėtinoje situacijoje.

A.PAULAUSKAS:
Nepavydėtinoje, nes kokių tokiais atvejais gali pateikti įrodymų, jeigu iškart nereagavai, nesikreipei, niekam nepranešei. Tai labai sudėtinga.

G.JAKAVONIS:
Dabar labai populiaru skelbti slapta įrašytų pokalbių stenogramas. Bet ten nėra vieno svarbaus dalyko - nėra intonacijos. Tą patį pasakius viena intonacija gali suprasti, kad pajuokauta, kita - kad labai rimta.

A.PAULAUSKAS: Norint žmogų tik sukompromituoti, tas pokalbis gal ir tinka. Bet jeigu visą dėmesį koncentruojam į teisinę atsakomybę, tada toks įrašas yra neteisėtas. Ir jis negali būti įrodymas. Gal jis gali formuoti nuomonę, bet negali būti įrodymas. Jis neturi jokios teisinės reikšmės. Bet kartoju: reikia atsakyti į klausimą, koks tikslas. Ar tas žmogus, jeigu jis jaučiasi labai įžeistas, labai pažemintas, labai nukentėjęs, ar jis reaguoja? Gal ne tą pačią dieną, gal kitą, gal po savaitės, bet jis reaguoja.

Aš kalbėjausi su keliomis moterimis, kurios sako irgi galinčios papasakoti iš savo gyvenimo epizodų, kokie dabar garsūs žmonės prie jų priekabiavo, siekė lytinio akto. Bet nėra tos smurto ribos. Matyt, visiško valios palaužimo nebuvo. Jos supranta, na, ką tu gali pasakyti. Taip, gal kažkas buvo ar nebuvo, kas gali patikrinti.

G.JAKAVONIS: Anksčiau tokie dalykai vyko tarp kultūros, meno, bohemos atstovų. Dabar ir tarp jaunimo atsiranda tokių kaltinimų. Susidaro įspūdis, kad bus didžiulė bylų banga.


V.PAPIRTIS: Kažkodėl manau, kad ne tarp menininkų seksualinio priekabiavimo daugiausiai. Man atrodo, kad tokie dalykai, tik užslėpti, vyksta kontorose, kur aiškus viršininkas, aiškus pavaldinys.

Nemanau, kad būtų kokia nors banga. Pirmas dalykas, iš tikrųjų visuomenė turi keistis. Būtina keisti elgesį, suprasti, vieniems kitus gerbti. Visi tai žinome, bet visa tai priklauso nuo auklėjimo, nuo šeimos, nuo mokyklos, nuo pagarbos. Tarkime, šeimoje auga trys berniukai. Kaip jie žiūri į šalia augančią kaimynų mergaitę, kaip kalbasi? Ir kitoje šeimoje auga du berniukai ir mergaitė arba brolis ir sesė. Brolio santykis su mergaite yra kitoks. Tėtis sako, kad tu turi jos neskriausti, ji mergaitė. Ką aš akcentuoju? Akcentuoju auklėjimą, požiūrį. Kitaip tariant, yra natūralus požiūris į augančią atžalą, merginą.

Dar svarbu, koks visuomenės požiūris į šeimą. Mes sakome, kad vyro ir moters santuoka reiškia šeimą. Kai kuriose musulmoniškose šalyse vyras gali turėti kelias moteris. Kokia tada yra vyro pareiga, kokios moterų teisės. Jiems viskas gražu, jiems visa tai patinka, o mums tai nepriimtina. Mūsų ne tokios tradicijos. Bet mes tai turime gerbti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

 • ceslovas 2017 gruodžio mėn. 10 d. 19:24:41

  Pries kelis metus sapnavo, kad milejosi, o dabar saukia isprievartavo
  ratavokit. Pirmiau pasiziurekit i veidrodi ir pamatysit ar atsiras norinciu
  prie jusu priekabiauti.

 • stefa 2017 gruodžio mėn. 10 d. 16:07:18

  Reikia istatymo:jei kartu eina gerti, tada apie joki priekabiavima kalbos
  buti negali.

 • Patarėjas 2017 gruodžio mėn. 10 d. 15:58:49

  Valstybė turėtų skirti lėšų santykinėms sutartims. Turėtų būti
  visi damos kabinimo punktai.Nori pasimylėti pasirašai sutartėlę ir
  abiem ramu.

 • senelis 2017 gruodžio mėn. 10 d. 15:55:18

  Jeigu aš paprašysiu savo žmonos "fitimiti",ar tai jau bus
  priekabevimas.Jeigu taip,tai reikės griebtis celibato,kaip LNK žvaigždei
  Antonovui.

 • Priežastys? 2017 gruodžio mėn. 10 d. 15:02:22

  Pačios įvairiausios, tarp kurių ir nesąžiningų neatmesčiau. Tačiau
  net ir pats skalambijimas visais varpais gali atnešti naudos - gal bent
  kiek mažiau nuo girtų reproduktorių vaikų gims! Ilgo tylėjimo
  priežastis gali būti gėda taip apsinuoginti, o dar net ir savos šeimos,
  visų pirma - vyro reakcijos baimė. Juk mums visada kalta auka. O jei iš
  tiesų nebuvai iš itin rimtų - rizikuodavai pasilikti su tau
  nepažįstama ar aiškiai nepatikima, dar ir kauštelėjusia kompanija. Ar
  ir pati stiklelio neatsisakydavai? Nedažnai, tačiau galimi atvejai, kai
  auka bijo įskaudinti labai dorus nusikaltėlio tėvelius arba jo paties
  šeimą, vaikus...

 • Persenusioms tapo 2017 gruodžio mėn. 10 d. 14:12:19

  madinga reklamuotis-mane išlukšteno po 10m.ar dar seniau.

 • Melnikas T. 2017 gruodžio mėn. 10 d. 12:07:16

  Į Seimą išrinktos juodos varnos toleruoja priekabiavimą prie jų nes
  galvoje netūri gerų minčių o nori atkreipti į jas dėmesį.

 • Safyras 2017 gruodžio mėn. 10 d. 11:31:21

  Labai gaila, kad žiniasklaida pradėjo vaikytis madų, tai susidaro
  nuomonė , jog greitai seneliai , močiutės ar net svetimos tetos ir
  dėdės bijos vaikus kalbinti ar net juos migdyti, nes tuoj prasideda
  filmavimai, kaltinimai, neatsižvelgiant kiek iš to tikrai yra naudos, o
  kiek padaroma žalos vaikams ar jaunimui...Garbės sąvoka labai
  iškraipoma, matyt, todėl, kad švietimas tapo politikų tarnaite, o ne
  saulės spindulys.. Kai kartu geria, tai daugelis net neatsimena, kas vyko,
  todėl ir nukenčia tie, kurie papuola į spąstus, kai norima naudos , o
  ne teisybės..Bet kokiais nusikaltimų turimais turėtų užsiimti teismų
  sistema, o ne žurnalistiniai šou, kur nesvarbi tiesa, bet noras sudominti
  žiūrovus bet kokia kaina...

 • jo 2017 gruodžio mėn. 10 d. 10:58:33

  čia kaip tam anekdote ,kai sena bobutė šaukia išprievartavo.....valonu
  prisiminti

 • TAIP 2017 gruodžio mėn. 10 d. 09:42:55

  Kai kurioms ponioms senatveje gera reklama?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis