respublika.lt

Savigynos pradžiamokslis

(0)
Publikuota: 2016 gegužės 22 15:03:27, Ringailė STULPINAITĖ
×
nuotr. 10 nuotr.
Klubo „Gintis“ instruktorius-treneris Egidijus Stankevičius. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Kasdienybėje nė vienas nesame apsaugoti nuo pavojingų situacijų, užpuolimų ar apiplėšimo. Tiesa, apsiginti ir išnešti sveiką kailį įmanoma, jei mokame tam tikrus dalykus ir žinome, kaip gintis. Kaip elgtis kritinėje situacijoje ir kaip apsiginti nuo užpuoliko, "Laisvalaikiui" pasakojo klubo "Gintis" instruktorius-treneris Egidijus Stankevičius.

 


- Kas yra savigyna? Kada ji būtina?

- Savigyna – tai žmogaus reakcijos ir veiksmai, kuriais reaguojama į pavojingą situaciją ar asmenį. Kartais tenka panaudoti ir būtinąją gintį, bet tai jau yra teisinė sąvoka – asmens teisių ir laisvių gynimo priemonė. Būtinosios ginties ribos peržengiamos tuo atveju, jeigu gynyba aiškiai neatitiko kėsinimosi pobūdžio ir pavojingumo.

Savigyną sudaro taktiniai veiksmai, ir vienas geriausių, jei tik galite jį pasitelkti, – atsitraukimas,  išvengiant bet kokio įmanomo kontakto su galbūt pavojingu asmeniu. Atsitraukimas, pasitraukimas, gatvės perėjimas, išvengimas nėra bailumas ar pabėgimas. Visuomet, jei matote priešais grupelę galbūt pavojingų ar agresyviai nusiteikusių asmenų, nereikia jų provokuoti, eiti prie pat jų ar per vidurį grupelės, kad jie jūsų neužkabintų. Geriau tą vietą apeiti, pasirinkti kitą kelią, jei tik įmanoma, išvengti dvikovos. Nes sportinėje dvikovoje yra taisyklės, o gatvėje taisyklių nėra, tad geriau vengti bet kokio kontakto. Fizinis kontaktas ir būtinoji gintis naudojama tik tada, kai nėra kitos išeities ir yra realus pavojus jūsų sveikatai ar gyvybei.

- Kada gintis yra sunkiausia?

- Viskas priklauso nuo užpuolimo, jo pobūdžio, užpuoliko ir kitų aplinkybių. Beveik nėra vaistų nuo užpuolimo iš nugaros, nes to mes nematome, tai netikėta ir labai pavojinga. Taip pat viena sunkiausių gynybos požiūriu situacijų būna tuomet, kai užpuola psichiškai nestabilus asmuo. O to mes žinoti negalime, nes akivaizdžiai nematyti. Nuo jų gintis sunkiausia dėl to, kad negalima arba sudėtinga nuspėti, kokias jo reakcijas sukels mūsų veiksmai. Į tą pačią pavojingos ir nenuspėjamos gynybos kategoriją patenka ir kontaktas su užpuolikais, kurie yra apsvaigę nuo narkotinių medžiagų ar alkoholio, – jie veikia neprognozuojamai. Galiausiai jie ir mūsų veiksmų poveikį gali jausti kitaip nei blaivus žmogus.

- Ką daryti, jei kontakto su galimu nusikaltėliu išvengti neįmanoma?

- Pirmas kontaktas visada vyksta akimis, tad derėtų stebėti tą asmenį, kaip jis juda, kokie jo veiksmai, nenuleisti akių, kad spėtumėte reaguoti - trauktis arba, jei reikia, atremti smūgį, apsisaugoti. Žinoma, jei esate vienas prieš kelis asmenis, visų stebėti nepavyks.

Jeigu jau vyksta fizinis kontaktas - gintis galima savo jėgomis arba naudojant parankines priemones. Bet pirmiausia jūs pats turite būti psichologiškai stiprus ir įveikti baimę. Antra, neturint pasirengimo savo jėgomis gintis gali būti labai sunku, jei užpuolikas akivaizdžiai pranašesnis ūgiu, jėga ir agresija. Beje, užpuolikai dažniausiai smūgiuoja į veidą arba apatinę kūno dalį, pilvą - nepriklausomai nuo to, jūs esate vyras ar moteris. Besiginant užpuolikui taip pat galima smogti ar spirti į minėtas vietas. Pataikius reikia nelaukti nusikaltėlio reakcijos, o bėgti kuo toliau.

Jeigu nusprendėte šauktis pagalbos - šaukite priešingybes, pavyzdžiui, "skęstu", "dega", "gaisras". Jei rėksite, kad jus prievartauja, muša ar puola, tai bus pavojaus signalas ir aplinkiniams, o jie, užuot pagelbėję jums, saugos save ir bėgs patys.

- Ar įmanoma suvaldyti baimę ir stengtis jos neparodyti?


- Stresas ir baimė yra vienas iš prigimtinių dalykų. Skirtumas tik, kaip kiekvienas su tuo susidoroja. Yra toks dalykas - kontroliuojama baimė ir kontroliuojama agresija. Galima išmokti ištikus stresinei situacijai elgtis kiek agresyviau ir neparodyti baimės. Nusikaltėliai, deja, yra neblogi psichologai ir jie jaučia, kuris žmogus yra bailesnis, kurį lengviau išgąsdinti.

- Netikėtumo efektas užpuoliką veikia?


- Žinoma. Užpuolikas dažniausiai nesitiki, kad kokia gležna moteris gali spjauti, kąsti, klykti ar net spirti, mesti kokį nors daiktą. Kartais galima apsiginti vien tik necenzūrinių žodžių lavina, jei neparodote baimės ir psichologiškai nugalite užpuoliką be fizinio kontakto. Bet būna atvejų, kai tokie dalykai gali išprovokuoti dar didesnę agresiją. Kita vertus, pirmojo kontakto metu, kai nusikaltėlis bando jums sukelti stresą, o jūs nepasiduodate, gali būti, kad jis pasitrauks pirmas.

Net jei užpuolikas pasitraukė, stebėkite aplinką, ar jūsų neseka ir nežada pulti antrą kartą.


Parankinės savigynos priemonės

Tai bet koks daiktas, jums pasitaikęs po ranka (ne speciali priemonė) ir kurio panaudojimas ekstremalioje situacijoje padės efektyviau gintis ir išnešti sveiką kailį netikėto užpuolimo metu.

Skėtis


Su juo reikia elgtis kaip su lazda, nereikia nieko naujo išgalvoti.

Vandens buteliukas

Karštos vasaros atributas. Daugelis iš mūsų taip malšiname troškulį, bet net nesusimąstome, kad tai labai efektyvu, nes juo galima smogti, durti, smeigti, mesti, apipilti. Tai tikrai plataus panaudojimo įrankis.

Knyga, žurnalas

Jeigu esate knygų mylėtojas, tikrai žinote, kad knygos turi svorį. Knyga galima ne tik užvožti, bet ją taip pat galima panaudoti kaip skydą nuo metamo į jus daikto. O susuktas žurnalas gali virsti lazda. 



Kuprinė

Ji tiesiog sukurta tam, kad ja būtų galima dengtis nuo smūgių kojomis, lazda. Besigindami jūs galite trenkti kuprine. O jei jūsų kuprinėje yra nešiojamasis kompiuteris ar kitų sunkesnių daiktų, tuomet užpuolikui tikrai nepasiseks. Stenkitės nesmogti per galvą, kuri lengvai traumuojama, smokite per kojas, rankas, krūtinę, nugarą.

Dezodorantas, plaukų lakas


Geras įrankis gležnoms moteriškėms, juo jos gali naudotis kaip dujų balionėliu. Dezodorantas ar plaukų lakas mažiau efektyvus nei dujų balionėlis, tačiau puiki priemonė akimirkai sutrikdyti užpuoliko dėmesį ir laikinai sustabdyti užpuolimą ir bėgti.

Pieštukas, tušinukas


Dažnai naudojami japonų kovų menuose. Jais galima smūgiuoti, smeigti, durti į skausmingus žmogaus kūno taškus.



Avalynė


Dažnai dėvime avalynę storu padu, saugančiu mūsų pėdą nuo įvairių nepatogumų. Tačiau būtent toks padas tik sustiprina spyrio jėgą ir poveikį. Esant būtinybei, smūgiuokite į kelį, tarpkojį, blauzdikaulį ar pėdos keltį, nes šias vietas sunku apginti, lengva pažeisti ir labai skausminga.

Svarbu


Rizikos grupės
- Į rizikos grupę patenka merginos iki aštuoniolikos metų, paaugliai - jie dažnai įsivelia į kokias nors konfliktines situacijas. Tada - senjorai. Juk užpuolikas, vertinantis savo auką, žiūrį į amžių, sudėjimą, bando nuspėti fizines galimybes ir t.t.

Patarimai
- Ne iš piršto laužti patarimai vienoje vietoje nesinešioti visų pinigų, o turint didesnę sumą - eiti su palyda. Pravartu net ir kelnėse turėti slaptą kišenę pinigams ar keliaujant dokumentams paslėpti. Viešose vietose rekomenduojama neskaičiuoti atvirai pinigų ir nesinaudoti mobiliuoju, jei nėra būtina. Turėkite atsarginę piniginę, kurioje būtų smulkių pinigų, kokių nors reklaminių vizitinių kortelių - jei užpuls ir reikalaus pinigų, galite atiduoti ją visą.

Įvertinkite galimą žalą
- Visada reikia įvertinti tris dalykus: turtą, sveikatą ir gyvybę. Turtas uždirbamas ir įgyjamas, tad labiau nei telefoną saugokite savo sveikatą ir gyvybę.

Praneškite policijai
- Jei tik įmanoma, po susidūrimo su užpuoliku praneškite apie tai policijai.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s