respublika.lt

Saugiuose namuose galima rasti pagalbą

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 07 15:00:20, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 4 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Smurtas artimoje aplinkoje vis dar išlieka viena iš aktualiausių nūdienos problemų. Suprasdami tai, Marijus ir Olga Balčiūnai, jau žinomi kovotojai prieš narkomaniją, ėmėsi iniciatyvos ir duris atvėrė nauja vieta, kur krizę išgyvenančios moterys galės rasti prieglobstį ir pagalbą.

 

Atviri namai

Šeimos kūrimas yra ilgas, sudėtingas procesas, o krizės - įprastas dalykas. Deja, toli gražu ne visi su jomis sugeba susitvarkyti.

„Vieni įjunka į alkoholį, kiti pasirenka narkotikus, treti nebemato gyvenime prasmės ar išsilieja ant esančių šalia. Dažniausiai tai būna silpnesni šeimos nariai - vaikai ir moterys. Fizinį smurtą atpažinti lengviau, bet nemažai moterų susiduria su psichologiniu smurtu ir neranda jėgų jam pasipriešinti. Jas kausto nežinios - kur eiti ir ieškoti pagalbos - skatinama baimė. Matėme ne vieną tokį atvejį, todėl ir įkūrėme „namus“, kur visos, su bet kokiomis problemomis susidūrusios, šeimynines krizes ar dramas išgyvenančios moterys, rastų prieglobstį,“ - sakė Marijus.

Dabartinis krizių centras yra „tarpinė stotelė“; kol vyksta Trakuose esančio pastato, turinčio tapti dar vienais „namais“, rekonstrukcija, moterys laukiamos Abromiškėse, Ginėjos g. 10.

„Laukiami ir norintys bei galintys prisidėti prie centro veiklos - savanoriai, specialistai ar ieškantys savo vietos gyvenime. Viską darome patys be jokių fondų, tad mielai priimsime visokeriopą pagalbą. Gali būti, kad padėdami kitiems, gyvenimo kryžkelėje atsidūrę žmonės greičiau ras tiek save pačius, tiek savo gyvenimo kelią“, - bendrai veiklai kvietė Marijus.

Visi pragaro ratai

Pirmąja centro savanore tapo Agnė, patyrusi daugybę išbandymų penkių vaikų mama. Šiandien ji yra pasirengusi padėti kitiems. Jos istorija panaši į daugelio skriaudžiamų Lietuvos moterų: ištekėjo už vyro, kuris, iki vestuvių žadėjęs aukso kalnus, vėliau netikėtai pasikeitė.

„Prasidėjo girtavimai, kompanijos, negrįždavo namo. Grįžęs nevengdavo pakelti rankos. Kentėjau. Esu visiškai viena ir neturėjau kur eiti. Kreiptis į policiją bijojau, nes žinojau - jį išveš, palaikys, o kai grįš, bus dar blogiau, - išgyvenimais dalinosi moteris. - Apie tai, kad yra centrai, kuriuose galima rasti pagalbą, nebuvau girdėjusi. Neaišku, kuo tai būtų pasibaigę, jeigu ne Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai. Iš jų sužinojau, kad yra namai, kur gali prisiglausti smurtą patiriančios moterys. Nors laukiausi, susirinkau daiktus, vaikus ir išvykome.“

Po kelių dienų į laikinuosius namus atvyko vyras.

„Jis atsiprašė. Žadėjo pasitaisyti, kvietė grįžti. Dar kartą patikėjau, suteikiau antrą progą, tačiau netrukus istorija pradėjo kartotis. Vėl susirinkau daiktus, pasiėmiau vaikus ir išvykau. Šį kartą - visam laikui.

Tiek pats žingsnis, tiek gyvenimas išėjus iš namų buvo sunkus. Esu viena, tai teko suktis per kelis darbus. Savų namų neturėjome, būstą nuomojomės. Tai truko, kol viename iš socialinių projektų susipažinau su Marijumi. Ši pažintis paskatino žengti dar vieną ryžtingą žingsnį - persikraustyti į Abromiškes ir pradėti savanoriauti“, - gyvenimo istoriją atskleidė pašnekovė.

Perėjus per visus pragaro ratus, šiandien ji puikiai supranta kenčiančias ir smurtaujančių vyrų negalinčias palikti ar vidines krizes išgyvenančias moteris.

„Esu čia, kad padėčiau toms, kurios kreipsis pagalbos. Dirbame 24 val. per parą - kada į duris pasibels, tada atidarysime. Ateis moteris viena ar su vaikais, ieškos nuolatinio prieglobsčio ar laikino, priimsime visas, nes puikiai žinau, ką reiškia likti vienai, kai pagalba yra būtina“, - sakė Agnė.

Situaciją komentuoja psichologė Ramunė MURAUSKIENĖ:

Kategoriškai atsakyti, kodėl moterys kenčia smurtą ir nepalieka vyrų, yra sunku. Kiekviena situacija ir šeima yra unikali. Visada yra smurto trikampis: smurtautojas - auka - gelbėtojas. Problema ta, kad vienas asmuo gali būti visuose vaidmenyse. Smurtą patirianti moteris tiki, kad vis tiek gali padėti vyrui ir taip tampa ne tik auka, bet ir gelbėtoja, tačiau vėliau išsilieja ir pati tampa smurtautoja.

Būtina rasti problemos šaltinį - kaip nutiko, kad vyras pasikeitė, o sutuoktiniai vienas su kitu elgiasi destruktyviai. Moterys turi išmokti paklausti - ką praleidau? Kokią kainą už tai sumokėjau? Gal jis buvo turtingas, o aš nesumąsčiusi apie pasekmes, pasirinkau materialinę gerovę vietoj žmogiškumo? Smurtas nenukrenta iš dangaus, o situaciją visada kuria du žmonės. Ir nebūtinai vyrai yra tik blogi. Kartais tai nulemia pačių moterų elgesys.

Vienos į santykius atsineša „žinojimą“, kad meilė yra kančia. Tokios renkasi brutalius vyrus, kad galėtų kentėti. Kitos visą gyvenimą bando apsimetinėti, kad viskas yra gerai, net tada, kai viskas akivaizdžiai yra blogai. Trečios iškart save „nurašo“ ir smurtą pateisina tuo, kad tik tiek yra vertos.

Kaip to išvengti? Pirmiausia reikėtų susidraugauti su savimi, kad vėliau būtų galima atidžiau pasirinkti sutuoktinį. Greitas fizinis suartėjimas sukelia hormonų audras, moterys būna tarsi apkvaitusios ir nesugeba elgtis adekvačiai. Viskas pasikeičia, jeigu į lovą neskubama, o skiriama daugiau laiko partnerio ir jo charakterio pažinimui.

Esant reikalui, moteris privalo įsidrąsinti ir ieškoti pagalbos, kad galėtų keisti gyvenimą. Blogai yra ir kai moterys nemoka nubrėžti ribų. Jas reikia brėžti po pirmo agresyvaus elgesio atvejo, o ne tada, kai tai tampa įpročiu. Būtina žmogų sugrąžinti į jo atsakomybę už jo elgesį. Galiausiai, jei žinomos tipiškos situacijos, kuriose vyras smurtauja, reikėtų išmokti jų vengti ir neprisidėti prie jų kūrimo. Juk vyras, kurį muša žodžiais, dažnai ginasi kumščiais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s