respublika.lt

2017 lapkričio 23, ketvirtadienis

akordeon festiv kaire

Rūke pasiklydę ir 50 metų pavėlavęnuotraukos (9)

2017 spalio mėn. 14 d. 11:16:34
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ išrinkta savaitės gėda - užkandinių tinklo „Keulė Rūkė“ savininkai. Taip ir nesupratę, už ką Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba juos nubaudė 1500 eurų bauda. Esą niekam nepakenkė, tik pripaišė į užkandinės meniu Nukryžiuotojo atvaizdų ir padažu apvarvintą religinę knygą. Tad graudūs verksmai - už ką? Už ką mus bausti? Negi už žodžio laisvę?

 

Jie net nesuprato, kas atsitiko. Štai kas liūdniausia. Visus tokiai reklamai nepritariančius dabar skelbs šventeivomis, atsilikėliais, sukriošėliais. O visus reklamą aukštinančius - liberaliosios europinės minties galiūnais. Itin pažangiais ir jaunatviškais. Suprask - užkandininkai „Charlie Hebdo“ sekėjai. Terorizuojami davatkų.

O iš tiesų „pažangieji“ tik įrodė, kad yra provincialus užkampis. Literatūra ir kiti menai, paremti socialine provokacija, buvo madingi praėjusio amžiaus 7-ajame dešimtmetyje. Socialine provokacija grindžiama idėja (atsiprašau už vulgarų posakį), kas viešojoje erdvėje garsiau, trankiau pirstelės. Kas taps didesniu ekshibicionistu. Ir žmonės vieni kitų klausinės - ar girdėjai? Ar skaitei? Ar matei? Kaip jis išdrįso? Kaip jam leido? Taip viešai grožinėje literatūroje pirstelėjęs rašytojas padidindavo savo knygų tiražus. Būtent dėl socialinės provokacijos, o ne dėl neabejotinos literatūrinės meistrystės buvo masiškai skaitomos Čarlzo Bukovskio (Charles Bukowski), Jano Volkerio (Jan Wolker), Eduardo Limonovo, o ir talentingojo Kurto Voneguto (Kurt Vonnegut) knygos. Daliai skaitytojų, iki kurių užsibarikadavusio meninio skonio nepajėgė prasilaužti estetika, reikėjo rimtesnio sukrėtimo. Kažko panašaus į granatą ar š... Reikėjo riebių keiksmažodžių ir kitų nešvankybių. Būtent taip jie įsivaizdavo gaivią srovę, protestą ir kitus panašius niekus.

Užkandinė pavėlavo

Kadangi tuo metu dar buvome Sovietų Sąjungoje, patyrėme socialinę provokaciją, vardu niveliacija ir šventeiviškas purizmas. Kai gyvenime visi keikiasi matais, bet knygose ir filmuose nesikeikia niekas. O kitokia socialinė provokacija užsuko į Lietuvą tragiškai pavėlavusi. XXI amžiuje. Sumenkusi ne iki literatūros klasikų, bet užkandinių. Todėl tik juokinga, kai vieni „pažangieji“ provokuoja piliečius aprašinėdami užkandines. Pvz., ar įdėjo į Cezario salotas vyšninį pomidoriuką. Vaje, įdėjo. Visiškas krachas. O kai kurios užkandinės savo ruožtu provokuoja tuos pačius piliečius paišydamos ant sienų ir ant meniu. Amžinatilsį Č.Bukovskis ir dar neamžinatilsį E.Limonovas vulgarybėmis pakeldavo savo knygų tiražus. O mūsų provincialieji socialiniai provokatoriai taip medžioja feisbuko palaikinimus ir užkandinės lankytojus. Originalų socialinį provokuotoją bent gelbėja talentas, pratęsia tą viešą maivymąsi ilgiau. (Nors net Dostojevskis apsiėjo tik su vienu keiksmažodžiu „idiotas“.) O atsilikę, nes per vėlai prie šio provokatyvios raiškos būdo prisijungę mūsiškiai - tik provincialūs atkartotojai. Jie išsenka ir nuvysta greičiau. Žmonėms greičiau nusibosta, įkyri. Na, kuo dar gali nustebinti tie žaismingieji užkandinių didvyriai? Įamžinti save ant sienos be kelnių? Vaikštinėt su padėklais, bet be kelnių? Būtent taip skleisti po Lietuvą liberaliąją mintį.

Visai neoriginalu

Aišku, ko nepadarysi dėl pelno, bet nėra ko vaizduoti, kad ginama žmogaus teisė į žodžio laisvę. Galų gale, ir originalumo trūksta. Tiek, kiek žmonija egzistuoja, ji visą laiką tyčiojasi iš religinių simbolių. Kitos genties amuletų, totemų ir t.t. Tad kas čia originalaus? Žmonija nuolat tyčiojasi pasitelkusi tam tikrus simbolius. Plėšo, degina, mindžioja vėliavas, varto paminklus, kryžius, sprogdina Budos statulas ar šaiposi iš šventos karvės. Tačiau mindžioti, tyčiotis - tai ne praturtinti, bet naikinti bendrąjį pasaulio kultūrinį sluoksnį. Jį nususinti. Ploninti kaip tą ozono sluoksnį, užtikrinantį Žemėje gyvybę. Užkandinininkai, matyt, įsivaizduoja, kad užlašindami ant religinės knygos padažą kovoja su atsilikimu. Chunveibinai, Kinijoje surengę kultūrinę revoliuciją, taip pat kovojo už pažangą. Tik ta „pažanga“ kažkodėl visada susijusi ne su kultūrų taikia įvairove, bet su griovimu. Kai būtinai reikia išsityčioti. Kiekvienas turi teisę išpažinti ar neišpažinti kokią nors religiją, bet kiekvieną religiją galima vertinti ir kaip kultūrinę sistemą. Galima netikėti pranašu Moze ar degančiu krūmu, tačiau sutikti, kad Dekalogu remiasi visi šiuolaikiniai baudžiamieji kodeksai. Nė vienas neragina žudyti ar vogti. Mes kasdien „vartojame“ religiją patys tuo nejausdami. Ir europiečiai, kiek bebūtų sekuliarūs, kasdien vartoja krikščionybę. Paradoksalu, tačiau gali būti nereligingu krikščioniu. Kaip ir patys pasaulietiškiausi turkų, Irako, Egipto ir t.t. ateistai vis vien išlieka musulmonų kultūroje. Tad užkandinininkai, apvertę aukštyn kojomis ne Budą, ne Krišną, bet Nukryžiuotąjį, tik išsidavė, kad yra krikščioniškosios kultūros atstovai. Nes Vilniuje tyčiotis iš Krišnos ar Lakšmės nelaikytų jokia šventvagyste. Nei patys užkandinininkai, nei jų gerbėjai. Adrenalino nė kiek nepadaugėtų.

Ar drąsūs? Ne!


Užkandinininkai drąsūs? Toli gražu. Juk Kristus netrinktelės į nosį. Į teismą nepaduos. Galų gale, kas šiais pabėgėlių „integracijos“ laikais yra Europoje atspariausi jau prasidėjusiai islamizacijai? Patys atspariausi yra praktikuojantys krikščionys. Būtent jie yra tas gyvasis buferis, padedantis Europai išlikti europietiškai. Netgi liberaliai ir ateistiškai. Dabar Europai atėjo toks metas, kad geriau apsimesti giliai tikinčiais krikščionimis, stiprinti savo Bažnyčią. Vien iš savisaugos. Nes jei nestiprinsime Bažnyčios, Europoje stiprės minaretai. O islamas yra daug mažiau pakantus liberalizmui ir ateizmui. Radikalusis islamas netgi draudžia vaizduoti žmogų. Tad už besibučiuojantį Donaldą Trampą (Donald Trump) užkandinininkai gautų rykščių. Tik užkandinininkai to nesupranta. Mąstymas paaugliškas. Krizenantis, bet bailokas. Tokie „drąsuoliai“ niekada nesityčios iš garsaus, laisvėje esančio bandito, bet sąsiuvinyje, lyg mokinukai, pripaišys ūsus Žemaitei. Nenutapys ant sienos mokesčių inspekcijos viršininkų, higienistų, darbo inspektorių, tiekėjų, nenupieš apverstos Dalios Grybauskaitės. Nenutapys nė vieno žmogaus, kuris galėtų pakenkti verslui ar fiziškai. Taip pat niekada nepajuoks kitos rasės, žydų tautybės, netradicinės lytinės orientacijos, nes būtų apkaltinti rasizmu, antisemitizmu, homofobija. Pakenktų savo verslo reputacijai.

Užkandinininkai žada skųstis teismui, o jei reikės - tai ir Europos Žmogaus Teisių Teismui. Tegul skundžiasi. Nors geriausia užkandinių reklama yra ne teismas, ne Jėzus, įpaišytas į meniu, bet skanus maistas. Negi toks prastas meniu, kad reikia jį pagardinti Kristumi?

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KULTŪRIZMAS: Rygoje vykusiame tarptautiniame kultūrizmo ir fitneso turnyre „Riga Pearl“ Lietuvos sportininkai iškovojo devynis medalius - tris aukso, penkis sidabro ir vieną bronzos.
  • KELIAI: ankstų ketvirtadienio rytą šalyje oro temperatūra nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio; Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo plikledis, šiuose keliuose dirba žiemos priežiūros mechanizmai; likusioje šalies dalyje kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis yra sausų kelio ruožų, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
2. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
3. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
4. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
5. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
6. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
7. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
8. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
9. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
10. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
11. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
12. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
13. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
14. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
15. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
16. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
17. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
18. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
19. Užsienio investicijos, kurios kenkia
20. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
21. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
22. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
23. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
24. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
25. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
reklama
meile desne

Ką reikėtų daryti, kad pareigūnų darbas motyvuotų gerai dirbti?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2  +2 C

   +2  +7 C

 

   +3  +7 C

   +2  +6 C

  +5  +8 C

 

   +7  +8 C

    7-12 m/s

    1-6 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1749 PLN - 4.2155
RUB - 68.9476 CHF - 1.1609
GBP - 0.8881 NOK - 9.6723
reklama
Labas vasara