respublika.lt

2016 spalio 23, sekmadienis

R.P.Petraitis: Modernios technologijos keis viešąjį administravimą (1)

2011 balandžio mėn. 11 d. 08:59:20
Respublika.lt, Eltos inf.
Lietuvos viešojo administravimo instituto direktorius Romualdas Povilas Petraitis. Eltos nuotr.

Pirmadienį Vilniuje prasidės pirmasis Europos superkompiuterių vartotojų forumas, kuriame keli šimtai mokslininkų, informacinių technologijų specialistų ieškos būdų, kaip efektyviau panaudoti 45-iose šalyse integruotą EGI (Europos Grid infrastruktūros) organizacijos jungiamą klasterių ir superkompiuterių infrastruktūrą praktiniams tyrimams. Forume bus sprendžiami ir Lietuvai aktualūs klausimai. Vienas jų - mokslo tyrimų ir šalies valstybinio sektoriaus ryšių plėtra, skaitmenizacijos procesų įtraukimas į šalies ekonomiką.

Tai, kad tema aktuali ir Lietuvai, rodo praktiniai žingsniai mūsų šalyje - vienas tarptautinio forumo organizatorių - Vilniaus universitetas, valdantis Lietuvos superkompiuterių parką ir Lietuvos viešojo administravimo institutas (LIVADIS) ketina pradėti glaudų bendradarbiavimą šioje srityje.

"Modernios technologijos gali padėti išspręsti daugelį mūsų šalies viešojo sektoriaus bei verslo problemų, sukurti pridėtinę vertę, tačiau tam reikalingi glaudūs mokslo tyrimų ryšiai su valstybiniu sektoriumi, o efektyvūs skaitmenizacijos procesai turi tapti realia ne tik šalies ekonomikos, bet ir politikos dalimi", - įsitikinęs LIVADIS direktorius Romualdas Povilas Petraitis, su kuriuo Lietuvos naujienų agentūra ELTA ir kalbėjosi apie superkompiuterių ir viešojo administravimo sąveiką, skaitmenizacijos procesus svarbiose šalies strateginėse srityse, bendradarbiavimo perspektyvas ir visų elektroninių inovacijų ateitį viešojo administravimo srityje.

- Europos superkompiuterių vartotojų forumuose paprastai dažniausiai dalyvauja IT sektoriaus žmonės, mokslininkai, verslininkai, tad Jūsų vadovaujamo instituto dalyvavimas kiek netikėtas. Daug kam iki šiol atrodo, kad IT ir viešasis administravimas - gana skirtingos sritys.

- Nepasakyčiau, kad mūsų dalyvavimas forume netikėtas. Superkompiuterių forumuose pastaruoju metu dalyvauja ir gydytojai, genetikai, kibernetinio saugumo specialistai, kriminalistai ir net astrofizikai. Tad, kad buvome pakviesti ne tik dalyvauti, bet ir bendradarbiauti, rodo, jog viešasis administravimas - ir mūsų šalyje - persikelia į kitą lygmenį.

Forumo ašis - ne superkompiuterių techninių galimybių gerinimas, o kuo platesnis tų galimybių panaudojimas. Superkompiuteriai - kaip smegenys su labai dideliu pajėgumu, sugebantys apdoroti labai daug informacijos. Na, o valstybės valdymas, viešasis sektorius kaip tik ir generuoja begalę informacijos. Kuriamos programos virsta vadinamosios e. valdžios paslaugomis. Dauguma mūsų jau naudojasi labai įvairiomis paslaugomis virtualioje erdvėje - elektroninė bankininkystė, pajamų deklaravimas ir pan. Viešasis administravimas - ne išimtis, tik kol kas valdžios e. paslaugos nėra tiek išplėtotos, kad taptų prieinamos ir patrauklios kiekvienam gyventojui.

Čia ir prasideda bendradarbiavimo tikslai - strateginis techninių galimybių ir žmonių lūkesčių išpildymas. Juk e. paslauga prigyja tik tada, kai jos nauda daugumai suprantama. O naudą žmogus pajunta kai gali greitai ir paprastai gauti paslaugą. Tačiau už paprasto paslaugos teikimo slypi sudėtingos technologijos. Kaip jas "suvesti" su viešuoju administravimu? Kokios e. paslaugų ir produktų plėtojimo kryptys aktualios dabar, o kokios - tik po kelerių metų? Tai jau - būsimo LIVADIS bendradarbiavimo su Vilniaus universitetu tikslai.

- Ir Jūsų dalyvavimas Europos superkompiuterių vartotojų forume reiškia, kad pastaruoju metu daug dėmesio skiriama viešojo administravimo modernizavimui. Kaip Jums atrodo, kodėl?

- Pagrindinė priežastis, matyt, visur ta pati - spartėja žmonių gyvenimas, didėja informacinių technologijų pagreitis ir įtaka įvairioms sritims. Ir tikriausiai būtų keista, jei pažanga nepaliestų viešojo administravimo, t.y. srities, kuri lemia visos valstybės valdymą, jos gyvenimą.

Matyt, neatsitiktinai šiais metais ir Europos Komisija pradės įgyvendinti viešojo sektoriaus ir socialinių inovacijų mokslinių tyrimų programą bei bandomąjį Europos viešojo sektoriaus inovacijų suvestinės projektą. Akivaizdu, kad socialinės inovacijos gali tapti pagrindine būsimų Europos socialinio fondo programų tema.

- Kaip ketinate bendradarbiauti su Vilniaus universiteto mokslininkais ir kam, Jūsų nuomone, šis bendradarbiavimas bus naudingesnis?

- Numatytos įvairios bendradarbiavimo formos - pradedant valstybės tarnautojų informacinių technologijų kompetencijos kėlimu, informacinių standartų vystymu, baigiant mokslinių žinių perkėlimu į konkrečias ekonomikos šakas bei inovatyvių skaitmeninių produktų kūrimu, formavimu ir įvedimu į rinką, tai yra - ir į valstybės paslaugų vystymą ir teikimą.

Šiuo tikslu mūsų institute veikia Viešojo administravimo inovacijų plėtros skyrius, kuris pamažu tampa rimtu pagalbininku daugeliui šalies institucijų įgyvendinant e. plėtrą, rengiant e. paslaugas.

Viliuosi, tas bendradarbiavimas bus vienodai naudingas abiem pusėms, o ir turės naudos visiems, kurie mažiau ar daugiau prisideda prie mūsų šalies viešojo administravimo kūrimo ir plėtros.

- Kokių poslinkių tikitės viešajame administravime pradėję tokį bendradarbiavimą?

- Tikiuosi, kad šie poslinkiai bus susiję su valstybės valdymo mechanizmo modernizavimu, o paprasčiau tariant, su e. valdžia. Viešajam administravimui e. valdžia yra priemonė įgyvendinti valstybės valdymo funkcijas. Pasitelkus informacines technologijas, galimas ir skaidresnis valstybės valdymas, ir aiški atskaitomybės sistema, ir pan. Įsivaizduoju tokius poslinkius, bet suvokiu, kad tai yra ir didžiulis išbandymas. Ne tik mums, bet ir visai Europos Sąjungai, kurios aukščiausi vadovai e. valdžią šiuo metu laiko karščiausia viešojo administravimo tema.

- Kaip Lietuva atrodo tarp kitų Europos šalių e. valdžios srityje?

- Tenka pripažinti, kad Europoje e. valdžios srityje nesame pirmūnai. Tačiau ir nesame paskutiniai. Nors pasiruošę esame tikrai neblogai - tai ir interneto pasiekiamumas, greitis, ir e. paslaugoms būtinas e. parašas, jau esamos e. paslaugos. Visa tai turime. Reikia tik "gaivaus vėjo gūsio”, postūmio, kad visuomenė priimtų procesus kaip savo kasdienės veiklos dalį.

` Lietuvos viešojo administravimo institucijų teikiamos e. paslaugos, jų apimtys ir kokybė skiriasi priklausomai nuo institucijų. Be abejo, geriausiai išplėtotos yra verslui skirtos paslaugos. Bet informacinių technologijų panaudojimas viešajame administravime auga, o tai teikia daug vilčių. Ir, žinoma, galimybių.

- Kokias viešojo administravimo perspektyvas matote ateityje? Kokios tendencijos pastebimos Europoje ir ko galima tikėtis Lietuvoje?

- Akivaizdu, kad į viešąjį sektorių persikels modifikuoti sprendimai, kurie iš esmės jau dabar taikomi privačiame sektoriuje. Regis, baigiame išgyventi dar devintajame dešimtmetyje kartu su sparčia informacinių ir komunikacinių technologijų plėtra prasidėjusius procesus ir iš industrinės visuomenės tampame paslaugų visuomene.

Jau dabar mąstoma apie tai, kad pavyzdžiui, atsiradus rinkimų technologijoms, plėtojantis demokratinėms tautos teisėms internetu, valstybinės institucijos praras savo teikiamų paslaugų monopolius.

Mano nuomone, kol kas aišku tik viena - ateityje liks mažiau valstybinių organizacijų, o tos, kurios išliks, turės visiškai pasikeisti ir nuolat gyventi pokyčių ritmu.

- O valstybė?

- Klausimas - ar pati valstybė dėl ekonominės globalizacijos ateityje nepraras savo reikšmės - lieka atviras.

Teorijų yra visokių. Pagal vieną drastiškiausių, valstybė savo, kaip paslaugų tiekėjos, funkcijas ateityje perleis ūkiniams paslaugų teikėjams. Ar tai gerai, ar ne, kol kas nerandama vieningo sutarimo.

Tačiau yra ir toks niuansas - juk informacinės technologijos mums padėjo pasijusti pasaulio dalimi. Tad kodėl išplėtotos valstybės e. paslaugos neturėtų kiekvienam iš mūsų padėti pasijusti tikra savo šalies dalimi?


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NESĖKMĖ: Vieningosios krepšinio lygos čempionate šeštadienį Rygos VEF klubas, kuriam atstovauja Arnas Labuckas, išvykoje 64:66 pralaimėjo Astanos „Astana" ekipai.
  • PARODA: nuo šios savaitės iki gruodžio 31 dienos Kaune, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje, galima apsilankyti litvakų skulptoriaus Žako Lipšico kūrybos parodoje „Gyvenimas skulptūroje. Žakui Lipšicui - 125".
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Dvi kadencijas Seime dirbusi A.Stancikienė šįsyk nė nekandidatavo: Mečiau Seimą
2. Naujieji seimūnai mokesčių nemoka, bet valstybę valdys
3. Prezidentas, Europos Parlamento narys R.Paksas: Kodėl Vaigauskas išliko?
4. Interviu su prof. Povilu Gyliu. Senas Seimas šneka apie svetimus pinigus
5. „Maisto bankas“ kviečia į naują akciją
6. L.Šepetys: Praradau šansą tapti Amerikos prezidentu
7. Interviu su prof. V.Daujočiu. Kiek pavogti (iššvaistyti), kad pasodintų
8. Už kiek sodina?
9. R.Paksas: Tautos valia - už geležinės uždangos
10. O.Strikulienė: Politinės Kūčios
11. Spraga už 5 mln. € išjungta
12. „MG Baltic“ pradėjo dirbti buvęs prokuroras Ramutis Jancevičius. Iš teisėsaugos - į teisėsaugos akiratį
13. Interviu su Karių teisių gynimo centro vadovu L.Jaku: Kiek Seimo rinkimų pažeidimų?
14. Išskirtinis partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pareigas paliekančio R.Pakso interviu: Vairuoti partiją iš šono - ne man
15. Už tuos balsavote?
16. R.Tuminas: Tame kare nedalyvauju
17. Rinkimų demokratija. Kodėl VRK nepasiūlė kandidatams spręsti sudoku?
18. Tiksinčios bombos parūpsta tik po sprogimų
19. F.Kauzonas: Ir bulvės vėl žydės, arba Beraščio išpažintis
20. Išskirtinis Vengrijos Respublikos ambasadoriaus Lietuvoje J.E. Zoltano Jančio interviu: Vengrai nepasiduos ES diktatui
21. Žurnalisto Vito TOMKAUS pastebėjimas: „Tikrai gražu, kai tarnybinis šuo prilyginamas mūsų pareigūnui. Tik nelabai gražu, kai mūsų pareigūnas neprilygsta net tarnybiniam šuniui...“
22. Jie irgi žuvo vykdydami tarnybines pareigas
23. E.Bičkauskas: Miela prezidente, galbūt manipuliuodama tomis slaptomis pažymomis esate viską patikrinusi
24. A.Makejevas: Miela apsirijusi valdžia
25. Prof. P.Gylys: Apie Lietuvos ĮTAKINGIAUSIUS
reklama
jogle rugsejis

Kaip vertinate, kad Rusija Kaliningrade dislokavo puolamąsias raketas?

balsuoti rezultatai

Iš ko skolinatės pinigus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +1    +3 C

  +2   +4 C

 

   +3   +5 C

  +3   +5  C

  +4   +8 C

 

    +5   +7 C

   3-7 m/s

    3-6 m/s

 

       3-8 m/s

USD - 1.0886 PLN - 4.3251
RUB - 67.9165 CHF - 1.0825
GBP - 0.8932 NOK - 8.9538
reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12