R.Masiulis apie Registrų centro pažeidimus: tarpininkai lobdavo, žala - šimtai milijonųnuotraukos (3)

2018 rugsėjo mėn. 11 d. 12:20:34 Perskaitė 923

Registrų centre aptikti šimtus milijonus eurų kainavę pažeidimai, rodo pirminiai pradedamo audito duomenys. Pasak susisiekimo ministro Roko Masiulio, Registrų centre buvo nutekinami bei pardavinėjami centro duomenys įvairiems ūkio subjektams keturis kartus pigiau nei nustatyta Vyriausybės nutarime.

 

Ministro teigimu, pradėtas auditas gali užčiuopti dar daugiau valstybei nežinomų nusikalstamų veikų.

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis ir Registrų centro direktorius Saulius Urbanavičius antradienį aptarė Registro centro galimus pažeidimus. Registrų centre pradėtas auditas, šiuo metu tiriamas trejų metų įstaigos veiklos laikotarpis nuo 2016 iki 2018 metų.

„Šiandien naujasis Registrų centro vadovas pristatė aiškėjančias juodąsias centro puses. Žinoma, kad per tarpininkus buvo perparduodami centro duomenys ūkio subjektams. Per kai kuriuos tarpininkus buvo parduodama keturis kartus pigiau. Duomenys turėjo kainuoti 0,27 (už duomenų vienetą - 0,27 ct.- ELTA), o pardavinėjama už 0,06“, - spaudos konferencijoje sakė R. Masiulis.

Pasak ministro, tokie duomenų teikimo įkainiai yra patvirtinti Vyriausybės nutarimu ir turi būti vienodi visiems, turintiems teisę juos gauti, tačiau Registrų centre nutarimas nebuvo vykdomas. Registrų centro tarpininkai lobdavo.

„Valstybė galimai suteikė duomenų už šimtus milijonų eurų, o valstybei buvo sumokėta tik keli šimtai tūkstančių per kelerius metus“, - teigė R. Masiulis.

S. Urbanavičius sakė šiuo metu konkrečių įmonių negalįs atskleisti, bet įvardino, kad šiuo metu Registrų duomenimis už neatitinkamą kainą naudojosi trys įmonės. Pasak vadovo, auditas įvardys asmenis, kurių darbuotojų parašai įteisino šias privilegijas.

“ Auditas turės atsakyti į klausimus, kokia žala padaryta ir kiek valstybė neteko duomenų.

Šiuo metu sutartys su ūkio objektais stabdomos. Jeigu bus nustatyta žala įmonei, bus siekiama išieškoti žalos atlyginimo“, - teigė S. Urbanavičius.

Susisiekimo ministerijai kartu su naująja Registrų centro vadovybe pradėjus auditą, pirminiais duomenimis, tam tikros įmonės pastaruosius kelerius metus Registrų centre turėjo išskirtines sąlygas - už duomenų vienetą nepagrįstai mokėjo bent 4,5 karto mažiau nei kiti tų pačių duomenų gavėjai, nors tokių duomenų teikimo įkainiai yra patvirtinti Vyriausybės nutarimu ir turi būti vienodi visiems, turintiems teisę juos gauti.

Išskirtines sąlygas turinčios įmonės iki šios dienos už duomenų vienetą Registrų centrui mokėdavo 6 ct, nors kiti vartotojai mokėdavo 27 ct, kaip yra numatyta Vyriausybės nutarime. Tokiu būdu šioms įmonėms buvo suteikiamas nepagrįstas pranašumas kitų verslo subjektų atžvilgiu ir taip pažeidžiami sąžiningos konkurencijos principai.

Audito metu taip pat bus tikrinamos sutartys, kurios toms pačioms įmonėms už simbolinį 36 tūkstančių eurų metinį abonentinį mokestį suteikė neribotą prieigą prie tam tikrų Registrų centro tvarkomų duomenų registrų. Audito metu bus aiškinamasi, ar apskritai teisėtai buvo disponuojama duomenimis.

Turima pagrįstų įtarimų, kad iš Registrų centro gautus duomenis tretiesiems vartotojams šios įmonės galimai perparduodavo neteisėtai. Pirminiais duomenimis, išskirtines sąlygas turinčios įmonės iš Registrų centro galėjo paimti duomenų už 200 mln. eurų (skaičiuojant Vyriausybės patvirtintais įkainiais), valstybei sumokėjo tik apie 300 tūkst. eurų.

Registrų centras tvarko esminius valstybės informacinius išteklius - pagrindinius valstybės registrus, valstybės informacines sistemas. Juose kaupiami mūsų valstybei svarbūs duomenys, kurių pagrindu kuriamos ir teikiamos elektroninės paslaugos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net