respublika.lt

2017 gruodžio 18, pirmadienis

Realios algos Lietuvoje toliau mažės (9)

2012 lapkričio mėn. 20 d. 15:02:29
Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas
NEPAGUODĖ. Lietuvos banko atstovai Rūta Rodzko ir Raimondas Kuodis vakar šviesių perspektyvų šaliai nepiešė: algos ir toliau augs lėčiau nei infliacija. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Nors Vyriausybė, kuri tuoj išsiskirstys, nuolat džiaugiasi augančia ekonomika ir didėjančiais atlyginimais Lietuvoje, realus darbo užmokestis šalyje mažėja jau kelinti metai iš eilės, mat infliacija yra didesnė nei algų didėjimas. Lietuvos bankas prognozuoja, kad ši liūdna tendencija išliks ir šiemet, ir kitais metais. Nors makroekonominiai skaičiai skamba gražiai, eiliniams piliečiams gyvenimas tik sunkės.

Infliacija tęsis

Naujausiose Lietuvos banko prognozėse numatoma, kad realusis bendrasis vidaus produktas (BVP) augs kiek lėčiau, nei prognozuota, tačiau plėtra išliks tvari. Kainų šoko nelaukiama - infliacija išliks nuosaiki, bet vis dėlto ji nedings.

Numatoma, kad šiemet Lietuvos BVP, padidėjęs 3 proc. kitąmet išaugs 3,1 proc. (šių metų rugpjūtį prognozuota atitinkamai 3 ir 3,4 proc.).

„Daugelio Lietuvos užsienio prekybos partnerių ūkio plėtra yra sulėtėjusi ir mažesnė, nei tikėtasi. Tai tiesiogiai susiję su mažesniu pasaulio ekonomikos augimu. Tiesa, Lietuvos realiojo sektoriaus šių metų perspektyva nėra pablogėjusi, nes jai palankų poveikį turi vienkartiniai veiksniai - gausesnis derlius ir stipriai ūgtelėjusi pramonė. Bet dėl mažesnės išorės paklausos realiojo sektoriaus perspektyva dabar kiek prastesnė, nei buvo prognozuota“, - sakė Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis.

Nedarbas mažės lėtai

Lietuvos banko ekonomistų nuomone, investicijų augimas turėtų būti nuosaikus: numatoma, kad 2012 m. investicijos padidės 2,3, o 2013 m. - 6,2 proc., t.y. mažiau, nei jos vidutiniškai padidėdavo per metus nuo duomenų rinkimo pradžios.

„Neapibrėžtumas dėl ateities varžo vartojimą, o įmones verčia atidėti plėtros sprendimus, todėl vartojimo ir investicijų perspektyva dabar atrodo prastesnė, nei prognozuota anksčiau“, - teigė Rūta Rodzko, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorė.

Suprastėję įmonių lūkesčiai turėtų veikti ne tik įmonių investicijų sprendimus, bet ir sprendimus, susijusius su darbuotojų samdymu.

Blogyn jau 4 metus

Dėl sparčiau augančių maisto, degalų ir pramoninių prekių kainų 2012 metams infliacija numatoma didesnė, nei prognozuota anksčiau ir ateityje, tikėtina, situacija nesikeis. 2012 m. ji turėtų sudaryti 3,2 proc., o 2013 m. - 2,8 proc. Tuo tarpu vidutinė alga didės mažiau. O tai reiškia, kad realiosios žmonių pajamos ir toliau mažės. Beje, kaip prognozuoja R.Rodzko, infliacija gali būti dar didesnė, jei smarkiai išaugs naftos ir kitų žaliavų kainos ir jei Lietuvoje nebus pratęstos PVM lengvatos šildymui.

„Šiuo metu numatome, kad tiek 2012, tiek 2013 m. vidutinė metinė infliacija bus šiek tiek didesnė nei kompensacijos vienam dirbančiajam augimas (infliacija 2012 ir 2013 m., prognozuojama, sudarys atitinkamai 3,2 ir 2,8 proc., o kompensacija vienam dirbančiajam augs atitinkamai 3,0 ir 2,6 proc.). Tad realusis darbo užmokestis šiek tiek mažės - 0,3 ir 0,2 proc. atitinkamai 2012 ir 2013 m. Žvelgiant į istorinius duomenis, realusis darbo užmokestis augo 2008 m. Tuo metu vidutinė metinė infliacija sudarė 11,1 proc., o kompensacija vienam dirbančiajam augo 17,6 proc. Tad realusis darbo užmokestis tuo metu augo 6,5 proc.“, - „Respublikai“ pranešė Lietuvos bankas. Nuo 2009-ųjų realiosios algos tik mažėjo, tad žmonės už savus atlyginimus gali nusipirkti vis mažiau produktų ar paslaugų.

Reikia kovoti su kontrabanda

R.Kuodis mano, kad pratęsti lengvatas šildymui nėra tikslinga, nors tai ir sumažintų infliaciją, nes dabartinė tvarka yra nelogiška: lengvatos pasiekia ne tik tuos, kuriems jų labiausiai reikia, bet visus, besinaudojančius centralizuota šiluma. Dar didesnis paradoksas, kad kuo būstas yra didesnis (o tikėtina, kad tokiuose gyvena turtingesni asmenys), tuo lengvatos valstybei kainuoja daugiau. Anot jo, geriausiai PVM lengvatų šildymui iš viso atsisakyti, o surinktus pinigus perskirstyti, kad šiluma pigiau kainuotų mažiausias pajamas gaunantiems asmenims.

R.Kuodis nepritaria ir idėjoms įvesti PVM lengvatą mėsai. Anot jo, geriau lengvatos būtų nukreiptos į produktus, kuriuos vartoja neturtingiausi žmonės, - į duoną, pieną, kruopas, košes.

„Tai tikrai nėra mėsa. Čia klausimas yra socialinis: ar mėsos valgytojai nusipelno lengvatos, ar duonos valgytojai. Atsakymas, matyt, yra akivaizdus“, - sakė R.Kuodis.

Lietuvos banko atstovas nepritaria požiūriui, kad PVM lengvatas mėsai reikia taikyti tam, kad lietuviška mėsa pajėgtų konkuruoti su lenkiška.

„Vienas iš argumentų, kodėl būtent mėsai siūloma lengvata, yra ta, kad daug mėsos į šalį patenka iš Lenkijos, kuri konkuruoja su vietine, bet problemos esmė yra - kodėl ir kokiais kanalais ši mėsa patenka neapmokestinta lietuvišku PVM. Noras kovoti su kontrabanda turi būti sutelktas į kontrabandos kanalus“, - konstatavo ekonomistas. Anot jo, reikia ne taikyti PVM lengvatas lietuviškai mėsai, o lietuvišku 21 proc. PVM tarifu apmokestinti iš Lenkijos įvežtą mėsą. Kitaip tariant, anot jo, reikia kovoti ne su pasekmėmis, o su priežastimis.

Dirbti neapsimoka

R.Kuodis iš besiformuojančios naujosios Vyriausybės tikisi reformų mokesčių, socialinio draudimo srityse.

„Dabar apmokestinimas kai kada viršija 100 proc. aiškiai neišreikštais mokesčiais. Žmogaus sprendimas dirbti apmokestinamas daugiau nei šimtu procentų. Atsižvelgiant į tai, kokias pajamas jie praranda ir jų vaikai praranda, kai kuriems žmonėms, ypač nekvalifikuotiems, apsimoka stengtis nedirbti. Tokių situacijų reikėtų vengti. Vakaruose tokios problemos sprendžiamos įvairiomis formomis“, - dėstė R.Kuodis.

Ekonomistas akcentavo, kad iš visų iki tol veikusių vyriausybių pasigedo bendravimo su ekspertais, todėl dažnai būna siūlomi ekonomiškai nelogiški sprendimai. Anot jo, ne visai logiškai, pavyzdžiui, atrodo siūlymas minimalią algą didinti visiems, neatsižvelgiant į kvalifikaciją, žmogaus amžių, darbo patirtį. Anot jo, nenormalu, kad minimali alga vienoda yra pradedančiajam ir patyrusiam darbuotojams. Taip pat jam nelogiškas atrodo ir sprendimas pajamomis laikyti bet kokias pajamas, gautas iš pardavimo, ir jas apmokestinti. Juk, pavyzdžiui, anot specialisto, jei žmogus parduoda kelis šimtus eurų, kad gautų litų, tai realiai jis pelno neuždirba, tik jo turtas pakeičia formą.

Negalima pasiduoti

Buvęs energetikos viceministras Romas Švedas ragina Lietuvą nesutikti su Europos Komisijos pasiūlymu skirti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui tris kartus mažiau pinigų, nei prašo Vyriausybė. Pasak jo, Lietuvos pareigūnai turi derėtis iki galo.

„Lietuvos yra pateiktas darbų sąrašas, mano žiniomis, to darbų sąrašo Europos Komisija nekvestionuoja, tai yra neišbraukia nė vieno darbo iš to sąrašo, kurį reikėtų padaryti naujoje finansinėje perspektyvoje. Tiesiog Komisija mažina pinigų sumą. Aš kol kas nesureikšminčiau Europos Komisijos pasiūlymo ir tiesiog paraginčiau Vyriausybę ir visus pareigūnus visomis pastangomis derėtis“, - Lietuvos radijui sakė iš politikos pasitraukęs R.Švedas.

Anot jo, IAE uždarymui 2014-2017 metais Europos Komisija siūlo skirti mažiau paramos dėl stringančių milijardinės vertės darbų ir jų priežiūros, o atsakomybę už tai, pasak R.Švedo, turėtų prisiimti tiek IAE, kaip užsakovė, tiek rangovė - Rusijos kapitalo Vokietijos bendrovė „Nukem“.

„Priežastys - tiek rangovo darbas, tiek užsakovo darbas. Nuo pat pradžių sutartys dėl mums dviejų svarbiausių objektų buvo pasirašytos 2005 metais - jos turėjo būti baigtos 2009 metais. Jie dar nėra pabaigti ir pagal preliminarius grafikus jie galbūt bus pabaigti iki 2014 metų. Kai skelbėme konkursą, darbų sąrašą ir sakėme, kad reikia tokius darbus atlikti, bendrovė, laimėjusi tą konkursą, pasirašė. Lietuva nieko daugiau neprašo, kaip įvykdyti tą sutartį, kurią ji pasirašė. Dabar viskas tęsiasi - terminai atidedami ir atidedami, biudžetas yra didinamas“, - sakė R.Švedas.

 Parengta pagal dienraštį "Respublika"


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • GbCsAlLyFSoGjO 2012 lapkričio mėn. 25 d. 20:19:42

  rašo:Ponas R. Jasinavičius atrodo ir yra ritmas ekonomikos žinovas. Visi
  jo pasisakymai man nesukėlė nei menkiausios abejonės jo žiniomis ir
  sąžingumu.Tačiau turiu Jums klausimą: ar visi ekonomikos vadovėliai ir
  žinios nenueis į savartyną, jei nebebus vartojimo? Tos pinigų emisijos
  (bulvnotai) skirti tik skatinti vartojimą, kurio dėka sukasi ekonomika.
  Bet pasak Jūsų tai veda į niekur. Tai ar artimiausioje ateityje
  nesugrįš žmonija prie natūralaus ūkio sąlygų?

 • Gerbiamas Algirdai Butkeviciau, 2012 lapkričio mėn. 21 d. 04:58:44

  Jus turbut gerai zinote, kad vis delto butent per mokescius surenkamas
  valstybes biudzetas.. Todel l a b a i didinti atlyginimus ateityje Jus
  tiesiog negalesite, prisiminkite ka siule Algirdas Brazauskas: ivesti p r o
  g r e s i n i u s mokescius, - Svedijoje dar ne tokius mokescius moka
  gyventojai ir n e s i g a i l i : JIE GYVENA SOCIALIZMA KAPITALIZMO
  SALYGOMIS!! Nes tie patys mokesciai panaudojami p a c i u gyventoju labui -
  ten nera taip formaliai ziurima i socialine rupyba: tiesiog pasimokykime
  IS SVEDU - KAIP ATSIGREZTI VEIDU I ZMOGU!! Tegul per progresinius mokescius
  pagaliau ir musu t u r t u o l i a i pagaliau prisideda, sakau as Jums!! O
  vien atlyginimu didinimai... Tai stai - ta turi siandienine Graikija...
  VERCIAU ismokime gyventi santuriau ir kur kas k u k l i a u ! ! . .
  TAUPYKIME KIEKVIENA S A V O LITA!!!!!

 • pasekmes 2012 lapkričio mėn. 20 d. 23:31:42

  Jeigu zmoniu perkamoji galia mazeja, suveikia savisaugos instinktai. Nuo
  skurdo begama i uzsieni. Aiskiau kalbant emigracija dides, kol biudzetas ir
  "Sodra" is vis nesurinks pinigu. Nebus is ko, nes "bambaliniu" pilieciu kas
  diena daugeja. Lietuvoje jau neapsimoka dirbti, geriau visokios socialines
  pasalpos ir lengvatos. Siuo metu didziausias valstybes turtas yra
  dirbantieji, o ne biurokratai ir prasigere pasalpiniai. Taigi, ponai,
  vienintelis kelias kelt atlyginimus daugiau negu metine infliacija, kol
  nelikot prie suskilusios geldos.

 • moteris 2012 lapkričio mėn. 20 d. 21:41:08

  tai kaip bambaliniai didins minimuma?

 • d4L 2012 lapkričio mėn. 20 d. 20:50:13

  paprasta aritmetika,jei metinė infliacija pastoviai 5%,tai po 5 metų už
  1000 litų nusipirksi 27-28% mažiau.

 • MAŽIAU 2012 lapkričio mėn. 20 d. 20:33:34

  VOGTŲ - VISIEMS BŪTŲ GERIAU

 • banko švonderis ir vėl meluoja 2012 lapkričio mėn. 20 d. 19:55:27

  Doleris ir euras per metus nuvertėjo 15 procentų ponas švonderi.

 • as 2012 lapkričio mėn. 20 d. 19:21:30

  zmones gaus normalias algas ir normaliai gyvens tada kai nebebus
  isnaudojami darbdaviams milijonai o zmonems badas geruoju negausim mes
  nieko vien kova ir kova be galo kada issikovosime tada ir turesime geruoju
  ne vienas darbdavys neduos o kodel jis turi duot daugiau jei ir uz grasius
  dirba jis duos daugiau tada kai ji prispirs be to valstybeje per daug
  islaikytiniu kurie rodos ir dirba bet naudos jokios tik alga gera pasiima
  ispusti etatai seimo nariu gali but per pus maziau naikint atsiradusias
  nereikalingas minisrterija ir nereikalingus darbuotojus tada dirbantis
  uzdirbs kada nebus islaikytiniu ir negaus simtatukstantiniu algu bet tam
  reikalingia didele pertvarka mes turetume but ne vergovine bet demokratine
  valstybe

 • tai 2012 lapkričio mėn. 20 d. 15:24:07

  pagal p.Kuolio teorija -Marijos zeme jau nyksta?? nebera resursu?? nebera
  -Tautos?? tai kada jau galima -mirti???

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUGALĖJO: Graikijos vyrų krepšinio čempionate sekmadienį Atėnų „Panathinaikos“ komanda, kuriai atstovauja Lukas Lekavičius, namuose 91:69 nugalėjo Retimno „Cretan Kings“ ekipą.
 • BRONZA: Vokietijoje vykstančio 23-iojo pasaulio moterų rankinio čempionato bronzos medalius iškovojo Olandijos rinktinė; mažajame finale sekmadienį olandės 24:21 nugalėjo Švedijos komandą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas

Ar reikėjo nušalinti A.Verygą?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4  +1 C

   -4   0 C

 

   -1  0 C

    -1  +4 C

   -1  +3 C

 

   0 +4 C

    1-5 m/s

    1-4 m/s

 

      2-4 m/s

 

USD - 1.1806 PLN - 4.2167
RUB - 69.5043 CHF - 1.1669
GBP - 0.8825 NOK - 9.7828
reklama
Labas vasara