respublika.lt

2018 birželio 18, pirmadienis

Profesija, už kurią gali suėsti gyvąnuotraukos (15)

2017 kovo mėn. 11 d. 08:00:01
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Jų niekas nemyli. Jų nukirsdinimo bet kuriuo paros metu gali pareikalauti prezidentė ar socialinės apsaugos ir darbo ministras, jei nespės iš girtų tėvų atimti vaikų. Juos gali primušti mirtinai nusigėrę socialiai remtini žmonės. Gali ir nužudyti. Bet visada dėl visko jie bus kalti. Tai - socialiniai darbuotojai. Niekas neklausia, kaip jie gyvena, o tik viskuo kaltina. „Vakaro žinios“ klausia Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentės Rasos LAICONIENĖS: „Kaip gyvenate?“


- Lietuvos darbo birža skelbia, kad Lietuvai labai trūksta socialinių darbuotojų padėjėjų. Kodėl?

- Trūksta ne tik socialinių darbuotojų padėjėjų, bet ir pačių socialinių darbuotojų, ypač kvalifikuotų, patyrusių. Abiejų sričių atstovų trūksta dėl tų pačių priežasčių - dėl žemų atlyginimų ir darbo sąlygų. Socialinių darbuotojų padėjėjų oficialus atlyginimas yra arti minimalaus - iki 400 eurų „popieriuje“, jei jie kitų nepavaduoja ir kito darbo nedirba. Be to, šis darbas yra nepatrauklus dėl to, kad socialinių darbuotojų padėjėjai, jei jie dirba ne kokioje nors įstaigoje, net neturi darbo vietos. Jei dirba, tarkime, globos namuose, tai bent turi darbo spintelę, vietą ir pan. Tačiau socialinio darbuotojo padėjėjai teikia paslaugas ir namuose, socialinės rizikos šeimose. Kitaip tariant, tu turi nuolat keisti darbo vietą. Jei esi lankomosios priežiūros darbuotojas, gausi aptarnauti septynis, aštuonis, gal net dešimt žmonių namuose. Ir privalai ten vykti nepaisydamas oro sąlygų, nepaisydamas to, ar slidu, ar lietus, ar šalta, ar karšta. Dėl to nėra patrauklu. Be to, tai nėra paprastas funkcijų atlikimas. Tai yra bendravimas su žmonėmis. Kai daromos atrankos, renkamasi, kad žmogus, kandidatuojantis į šį darbą, būtų patikimas, rekomenduojama, kad būtų įvadiniai mokymai, kurių metu socialinio darbuotojo padėjėjai supažindinami su senų žmonių charakteriu, ligų ypatybėmis, neįgalių žmonių elgsena, nes psichikos negalią turintys žmonės gali būti agresyvūs, ir pan. Turi nemažai pasiruošti, o paskui atlyginimas yra varganas.

- O kiek uždirba socialiniai darbuotojai?


- Jų atlyginimai labai varijuoja. Yra ir 700 eurų „popieriuje“, ir 780 eurų. Bet čia jau yra su priedais už papildomus darbus ir pan.

- Viena Ukmergės socialinės darbuotojos padėjėja skundėsi, kad net darbo priemones reikia pirkti už varganą atlyginimą - pirštines, prijuostes ir t.t., susimokėti už viešojo transporto bilietus...

- Čia jau priklauso nuo savivaldybės. Kai kuriose darbo priemonės suteikiamos, transporto išlaidos padengiamos, o kai kuriose darbuotojai pas žmones dviračiais važinėja net ir esant blogoms oro sąlygoms. Nors savivaldybės norintiems nuvykti pas atokiau kaimuose gyvenančius žmones turėtų arba skirti automobilius, arba apmokėti viešojo transporto bilietus. Socialinių darbuotojų padėjėjams yra privalomas sveikatos patikrinimas, todėl savivaldybė privalo už jį sumokėti. Kaip ir skirti darbo priemones - gumines pirštines, prijuostes ir kt., nes padėjėjai dirba ir buities darbus - padeda seniems žmonėms valyti, namus tvarkyti ir pan. Tačiau ne visos skiria, nors privalo, o tai yra labai blogai. Tenka iš mažų algų dar ir darbo priemones pirkti.

Taip pat ne visos savivaldybės vienodai elgiasi ir drausdamos darbuotojus nuo nelaimingų atsitikimų. Aš dirbu Vilniuje, tai žinau, kad Vilniaus savivaldybė yra apdraudusi savo darbuotojus, nes, pavyzdžiui, dirbantieji su proto negalią turinčiais žmonėmis rizikuoja. Niekada negali žinoti, kada prieš tave pakels ranką ar kokį daiktą svies. O kai kur darbuotojai nėra apdrausti.

- Be visko, ką išvardijote, socialinių darbuotojų bei jų padėjėjų darbas dar ir rizikingas?

- Jis ir yra priskirtas prie pavojingų darbų. Dar norėčiau akcentuoti, kad jis reikalauja daug psichologinių jėgų. Tu tikrai turi mokėti sveikai sureaguoti į neadekvačius priekaištus, vagystes, skundus ir pan. Kitaip tariant, darbo apmokėjimas yra neadekvatus darbui.

- Ar dažnai socialiniai darbuotojai bei jų padėjėjai nuo klientų nukenčia fiziškai?

- Nepasakyčiau, kad labai dažnai, daugiau nukenčia psichologiškai. Aišku, būta ir mirčių. Pavyzdžiui, Kražiuose socialinio darbuotojo padėjėja buvo nužudyta. Tačiau atsitiktinai, ją nužudė ne klientas, o pas klientą buvęs žudikas. Pavyzdžiui, socialinių išmokų darbuotojai nelaikomi socialiniais darbuotojais, tačiau nuo agresyvių klientų labai dažnai nukenčia. O socialiniai darbuotojai daugiausiai išpuolių sulaukia, kai duoda kokį nors neigiamą atsakymą. Turime klientų, kurie yra patampę už švarkų, skarelių, kartais būname apipilti silkių marinatu, o grasinimų tai sulaukiame labai dažnai.

- Pastaruoju metu labai daug kalbama apie smurtą artimoje aplinkoje. Buvo aprašytas ne vienas atvejis, kai policija atima iš girtų tėvų vaikus vidury nakties ir neturi kur jų dėti, nes socialinių darbuotojų negali prisišaukti. Argi socialiniai darbuotojai privalo dirbti ir naktį?

- Dienraštis „Vakaro žinios“ - pirmas leidinys, kuris ne ima ir rašo, ką sako policininkai, o nori sužinoti teisybę. Socialiniai darbuotojai ne tik kad nedirba naktimis. Jie vaikų neima, nes tai nėra jų pareiga. Sprendimus dėl vaikų paėmimo priima vaiko teisių apsaugos specialistai. Jie konstatuoja vaiko teisių pažeidimą, o socialinis darbuotojas nėra inspektorius, nėra baudėjas. Socialinis darbuotojas, vaiko teisių specialistui konstatavus, kad šeimoje yra rizika šeimai, ateina į šeimą ir klausia: kuo galime padėti, kad jūsų vaikui būtų saugu?

- O vaiko teisių apsaugos specialistai naktimis privalo dirbti? Kitaip tariant, kas kaltas, kad policija, iš tėvų vidurnaktį paėmusi vaikus, neturi kur juos dėti?

- Jūs pats ir atsakėte į savo užduotą klausimą. Policija ateina ir neturi kur dėti vaikų. Net jei vaiko teisių specialistai dirbtų naktimis (o nedirba), nei tuos vaikus galėtų paimti pas save į kabinetą, nei neštis namo. Pagal Vaiko globos nuostatus, kiekviena savivaldybė iki kiekvienų metų sausio 2 dienos turi sudaryti sąrašą įstaigų, kuriose bet kuriuo paros metu gali būti apgyvendintas vaikas. Kiekvienos savivaldybės administracijos direktorius iki sausio 2 dienos privalo pasirašyti tokį raštą ir išsiųsti policijos komisariatams. Tai yra privalu daryti, bet kartais administracijos direktorius nepasirašo tokio rašto, o kartais komisariatai to nesugeba išsireikalauti. Klausimas, kur padėti vaiką, policijai neturėtų kilti, jei būtų laikomasi teisės aktų. Tačiau ne visada laikomasi.

Pavyzdžiui, Vilniuje yra įsteigtas Vilniaus miesto krizių centro Vaikų globos padalinys - Naujojoje Vilnioje. Ten iki 20 vaikų gali būti ištisą parą.

Mano galva, reikia žiūrėti ir ekonomiškumo. Pavyzdžiui, Vilniaus mieste vos 15 vaikų per metus yra paimami iš šeimų vaiko teisių apsaugos specialistų nedarbo metu (dabar, kai kilo vajus, turbūt bus apie 20 vaikų per metus) vėliau nei 17 valandą. O siūloma, kad vaiko teisių apsaugos specialistai dirbtų ištisą parą. Įsivaizduojate, ką tai reiškia? Tai reiškia, kad vienai savivaldybei reikia papildomų keturių pareigybių, nes dirbantiesiems visą parą po to priklauso 4 poilsio dienos. Jei Vilniuje per metus bus paimama 20 vaikų per metus, vadinasi, per mėnesį - vos vienas ar du. Ir mes mokėsime algas specialistui, kuris paims du vaikus per mėnesį? Ar Lietuva gali sau tokias išlaidas leisti? Bet yra ir kitokių išeičių.

- Kokių?


- Prisiminkime, kad policininkai dirba visą parą. Tai gal apsimoka pagalvoti, kad verta policijoje specialiai apmokyti kokią pareigūnę, kuri mokėtų dirbti su smurtu artimoje aplinkoje? Grįžtant prie kaltinimų, kad socialiniai darbuotojai nedirba naktį, todėl nėra kur dėti vaikų... Visoje Lietuvoje sprendimus dėl vaikų priima vaiko teisių apsaugos specialistai. Tačiau apie tai kažkodėl nekalbama.

- Beje, norint dirbti socialiniu darbuotoju ar jo padėjėju, reikia specialaus išsilavinimo?

- Socialinis darbuotojas yra profesija, kurią įgyti galima tik baigus mokslus arba universitete, arba kolegijoje. Tai yra aukštasis universitetinis arba koleginis išsilavinimas. Bakalauro diplomas yra būtinas, o jį gauti galima pasimokius 4 metus. Magistro diplomas nėra būtinas. O socialinio darbuotojo padėjėjams tėra reikalavimas turėti 12-os klasių išsilavinimą. Aišku, jei padėjėjas dirba socialinės globos įstaigose, jis turi būti baigęs 40-ies valandų trukmės įvadinius mokymosi kursus. Tačiau juos rengia pati darbuotojo ieškanti įstaiga, kai su darbuotoju sulygsta, kad jis dirbs.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (15)

 • Romena 2017 kovo mėn. 16 d. 17:31:46

  Nuo kada toks atlyginimas 700 - 780? Norėtųsi tokio.

 • Zliba 2017 kovo mėn. 15 d. 21:52:30

  Visi vaikai kurius paima soc. Darbuotojai is karto tampa invalidais.

 • weks 2017 kovo mėn. 14 d. 13:59:45

  Puiki savo srities profesionalė, prasmingas interviu

 • senolis 2017 kovo mėn. 12 d. 00:34:27


  prasmirdusiam ožiui stukačiui oralas patikdavo.

 • valdas 2017 kovo mėn. 11 d. 15:09:09

  Nusiimkit antpecius,ar besuprantat ka darot su zmogum,vaika padarem kaip
  indai sventa karve,greit siks ant galvos,tik kaip nusivalysim,ar apsisike
  vaiksciosim,jei jau rupi zmogus tai ir matot kaip tos seimos gyvena ir is
  ko,gal ne motinas ar tevus sodinkim,o ziobienes su sakalienem...siulo ir
  priima istatymus tokius,kurie veda i niekur,o siulo tas,kas neaugino ir
  neturejo ir vaiku

 • Tremtinė 2017 kovo mėn. 11 d. 13:10:16

  Visa kaltė dėl vaikų luošinimo ir jų nepriežiūros tenka žliobienei,
  kadangi ji yra Degutienės statytinė,ji nieko nedirba, o tik mėgaujasi
  didžiuliu atlyginimu ir savo bjauria veido išraiška nesugeba vadovauti
  socialiniams darbuotojams.

 • valdas 2017 kovo mėn. 11 d. 12:24:54

  Nebejuokinkit pasaulio,Lietuvoje nebera kam juoktis,siulyciau po nama,audi
  A7 kiekvienam

 • Netvarka. 2017 kovo mėn. 11 d. 12:10:07

  Negaliu žiūrėti kaip sparčiai plečiasi socialiniai darbuotojai
  savivaldybėse jie dauginasi kaip pelės urvuose saviškiai.

 • Miglė 2017 kovo mėn. 10 d. 17:10:25

  Socialinio darbuotojo darbas ne tik prastai apmokamas, bet dar ir
  pavojingas. Juk šie žmonės kasdien keliauja per asocialias šeimas,
  kuriose ir girtaujama, ir smurtaujama. Manau, kad socialiniai darbuotojai
  turi uždirbti bent 1000 eurų į rankas.

 • Vladas 2017 kovo mėn. 10 d. 17:09:30

  Jei specialistas geras, jis atlieka tikrai svarbų darbą. O uždirba
  Lietuvoje mažai visi, nes didelius atlyginimus gauna tik Seimo ir
  Vyriausybės nariai. Nežinau, kodėl taip yra.

 • Egidijus 2017 kovo mėn. 10 d. 16:38:13

  Ši profesija labai svarbi, socialiniai darbuotojai rūpinasi kitais
  žmonėmis, nuveikia daug gerų darbų. Bet jie šiandien nevertinami.
  Jiems tikrai turėtų būti pakelti atlyginimai, valstybė turėtų labiau
  rūpintis šia profesija.

 • Dana 2017 kovo mėn. 10 d. 15:24:18

  Juos visuomenė labai nuvertinusi, o ten dirbti gali tik žmonės,
  jaučiantys pašaukimą. Kai tik nutinka kokia nelaimė, pirmiausia
  puolamas socialinis darbuotojas. Bet juk ne jo pareiga stovėti prie
  kiekvieno geriančio tėvo ir žiūrėti, kad vaikų nemuštų.

 • Rugilė 2017 kovo mėn. 10 d. 15:04:32

  Tai labai sunkus darbas, tačiau jis visuomenės neįvertinamas.
  Specialistams tenka daug krūvio, iš jų daug reikalaujama, tačiau
  trūksta pagalbos ir motyvacijos, bent finansinės. Turi keistis
  visuomenės ir valstybės požiūris į šį darbą.

 • Raimonda 2017 kovo mėn. 10 d. 13:38:47

  Tai neįvertinta specialybė, nes šie žmonės yra atsidavę darbui, bet
  juos riboja sistema, skurdina žemi atlyginimai. Jų darbas yra labai
  svarbus, visuomenės požiūris turėtų keistis į šiuos žmones.

 • Žinome, 2017 kovo mėn. 10 d. 11:52:29

  kaip dirba vaiko teisių apsaugos specialistai: pati Žiobienė ar ne
  Jurbarko rajone pasikalbėjo su vaikų namų vadovu (pedofilu) ir nustatė,
  kad ten viskas gerai. Žiobienei nieko, jokio priekaišto. Liūdniausia,
  kad nei prezidentė, nei ministras Linas Kukuraitis nesuvokia, ką dirba
  socialiniai darbuotojai, o ministras su, atleiskite, tokiu proteliu tik
  kuria algoritmus. Gal ministrui reikėtų paskirti rimtą konsultantą, kad
  jis pagaliau susivoktų, ką dirba šitie žmonės? Bijau, kad protingi ir
  išsamūs šios kalbinamos moters atsakymai jo proto neapšvies - nepadės
  sudaryti algoritmo, apie kurį jis neturi nė menkiausio supratimo.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRATYBOS: Pietų Korėjos kariuomenė pirmadienį netoli salų, į kurias pretenzijas reiškia Japonija ir pati Pietų Korėja, pradės dviejų dienų trukmės karines pratybas.
 • BEISBOLAS: stipriausios pasaulyje JAV beisbolo lygos „Pittsburgh Pirates“ reguliariojo sezono rungtynėse sekmadienį „Pittsburgh Pirates“ klubas, kuriam atstovauja lietuvis Dovydas Neverauskas, namuose 6:8 pralaimėjo „Cincinnati Reds“ ekipai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar pajutote ilgesnių mokslo metų naudą?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Ukis 2018