respublika.lt

Priversti palikti mokyklas. Ignalinos rajonas liks be socialinių pedagogų

(0)
Publikuota: 2018 spalio 18 15:11:22, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Lietuvos mokyklos vis dar bando išsrėbti košę, kurią užvirė šiemet įvestas etatinis pedagogų darbo apmokėjimas. Rugsėjo pradžioje „Vakaro žinios“ rašė, kad Ignalinos rajono socialiniai pedagogai, laukę permainų, vietoj didesnių algų, gavo įspėjimus apie sumažintus etatus. Pedagogai planuoja palikti mokyklas, o meras, pripažinęs, kad finansavimas didėjo, specialistų sulaikyti neketina.

 

Nuolaidžiauti neketina

„Situacija pasikeitė. Dabar jau mes visi gavome įspėjamuosius lapelius, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. krūvis sumažinamas iki 0,5 etato. Nesutikus dirbti tokiomis sąlygomis, darbo sutartis bus nutraukta. Ministerija sakė, kad pinigų užteks, kad finansavimas netgi didinamas. Bet kur tie pinigai, mes nežinome. Mums sako, kad pinigų mokyklos neturi. Todėl apsispręsta vaikus palikti be socialinės pagalbos“, - „Vakaro žinioms“ prieš kelias dienas sakė Ignalinos r. Dūkšto mokyklos socialinis pedagogas Aurelijus Kirkila.

Jo dienos mokykloje jau suskaičiuotos. Specialistas neslepia, jog dirbti mažesniu krūviu nesutiks. „Dauguma mūsų apsisprendė palikti mokyklas, ieškosime kitų darbų. Kiek man žinoma, likti apsisprendę tik 2 iš 6 socialinių pedagogų rajone. Esame specialistai, baigę aukštuosius. Mano darbo patirtis - 17 m., per šiuos metus esu išklausęs daugybę seminarų, kursų ir mokymų. Būtų nelogiška dirbti už minimalų atlyginimą, turint tokį žinių bagažą. Dirbant visu etatu, atlyginimas siekdavo 550 eurų į rankas. Jau ši suma nebuvo didelė, todėl dirbti už mažesnius pinigus nematau prasmės“, - sakė A.Kirkila.

Jis neslėpė, jog prie 0,5 etato, iš mokyklos vadovybės gavo pasiūlymą papildomai dirbti 0,25 etato mokytojo pedagogo darbą. Tačiau A.Kirkila įtaria, jog net ir sumažėjus krūviui, jam teks atlikti visus iki šiol darytus darbus, prisiimti papildomas atsakomybes, tačiau tenkintis gerokai mažesniu atlyginimu. Didelę darbo patirtį turintis specialistas laikosi nuomonės, jog taip tyčiotis iš darbuotojų negalima: „Ką reiškia 0,5 socialinio pedagogo etato? Ar man reikės eiti tik į kas antrą vaiko gerovės, mokyklos tarybos ar kitą posėdį? O gal tik kas antram vaikui leisti pas mane apsilankyti?“

A.Kirkila stebisi savivaldybės bandymu aiškinti, esą mažėjant mokinių, turi mažėti ir mokyklose dirbančių specialistų: „Socialinio pedagogo darbas nėra kabinetinis darbas, kai dienai pasibaigus, uždarai duris. Tai darbas su vaikais, esi atsakingas už jų gerovę, o priimti sprendimai, duoti patarimai turi užtikrinti geresnį vaiko gyvenimą. Negalima į tai žiūrėti biurokratiškai. Jeigu mokykloje ir sumažėjo mokinių, nejau likusių vaikų tėvai neturi teisės tikėtis, kad jų vaikai gaus visą reikalingą pagalbą? Jie moka tokius pačius mokesčius, kaip ir visi kiti. Tad būtų sąžininga, jeigu jie būtų iš anksto įspėjami, žinotų, jog mokykloje vaikas negaus nei psichologinės, nei socialinės pagalbos. Psichologų mūsų mokyklose jau seniai nėra, dabar nebus socialinių pedagogų, gal vėliau neliks ir logopedų“, - sakė A.Kirkila.

Sukasi kaip išmano

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius taip pat pastebi, jog socialinių pedagogų bei kitų pagalbos švietimui specialistų situacija po etatinio apmokėjimo mokyklose mįslingai pasikeitė. „Finansavimas šiems specialistams nesumažėjo, tačiau išnyko galimybė mokyklų vadovams paimti dalį mokytojų darbo užmokesčiui skirtų pinigų ir sumokėti švietimo pagalbos specialistams. Dabar tokios galimybės neliko ir pamatėme problemą. Mūsų žiniomis, ministerija skyrė papildomus 10 mln. eurų ir rekomenduoja savivaldybėms šiuos pinigus panaudoti pagalbos specialistų etatų finansavimui. Manau, jei savivaldybės turės noro, išsaugos etatus. Savivaldybės klausimus sprendžia skirtingai. Ignalina vienaip, o, pavyzdžiui, Elektrėnų savivaldybėje buvo pasakyta, kad finansavimas nemažės, o savivaldybė prisidės savo pinigais. Juk kelių specialistų finansavimui tie pinigai yra nedideli. Tad tai yra prioriteto klausimas: ar tu skaičiuoji grašius, kaip Ignalinoje, ar rūpiniesi mokiniams reikalinga socialine pagalba“, - „Vakaro žinioms“ sakė A.Jurgelevičius.

„Vakaro žinios“ dėl Ignalinos socialinių pedagogų kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją ir gavo pažadą, kad situacija Ignalinos savivaldybėje bus pasidomėta dar kartą.


Interviu su Ignalinos rajono meru Henriku ŠIAUDINIU:

- Kodėl nuspręsta savivaldybėje sumažinti dirbančiųjų socialinių pedagogų krūvius, nors jų algoms skirtas finansavimas nemažėjo?

- Situacija susidarė dėl to, kad buvo neaišku, koks finansavimas bus skirtas. Kai kurios mokyklos pasiūlė šiems specialistams 0,5 etato ir pasiūlė kitų darbų: būti klasių kuratoriais, mokytojo padėjėjais. Sudėtingesnė situacija, kur po 80 mokinių, o ypač, jei specialistai nereaguoja į kitus pasiūlymus. Manau, jeigu jie imsis kitų darbų, klausimas išsispręs. Manau, logiškai mąstant, jie turėtų imtis šių darbų.

Išdalinti įspėjimai, kuriuose terminas - iki Naujųjų metų. Taip buvo numatyta, nes nežinojome, kokia bus situacija su pinigais. Ministrės įsakymas dėl finansavimo pasirašytas tik spalio 3 d. Dabar dėl pinigų jau viskas aišku, matome, kad mokykloms skirta šiek tiek daugiau pinigų nei pernai. Kalbama, kad po Naujųjų metų pinigų pridės dar. Tad tie įspėjimai nėra „Šventasis raštas“, jie gali būti atšaukti, jeigu bus pinigų. Šiemet mokykloms sumokėjo 7,7 proc. daugiau nei pernai. Bet socialinių pedagogų, logopedų, psichologų etatai „prisiriša“ prie mokinių skaičiaus. Didžioji bėda yra manymas, jog mažėjant vaikų skaičiui, gali didėti atlyginimas.

- Švietimas nėra verslas, čia svarbiausia kokybė. Argi ne naivu tikėtis, kad nuolat mažėjant mokinių skaičiui pedagogai sutiks kasmet dirbti už mažesnį atlygį?

- Manau, tokios problemos kyla visoje Lietuvoje. Jeigu mokykloje yra 80 mokinių, ji negali išsiversti su savo finansavimu. Turi atsirasti reformos, organizaciniai pakeitimai. Gyvenimas privers tai padaryti.

- Ar tiesa, kad rajono mokyklose nėra dirbančių psichologų, todėl jų darbą iš dalies turi atlikti tie patys socialiniai pedagogai?

- Taip, iš dalies taip yra. Nuolatinių psichologų nėra, bet yra sudarytos sutartys. Tai yra bendra Lietuvos problema. Turbūt ir Vilniuje ne visos mokyklos turi psichologus.

- Kaip spręsite socialinės pagalbos vaikams užtikrinimą, jei nuo Naujųjų metų dalis socialinių pedagogų paliks mokyklas?


- Kiek žinau, nesutarimas yra tik su dviem specialistais. Jeigu jie išeitų, kitose mokyklose dirba pedagogai, turintys nedidelį krūvį. Turbūt likusias vietas užimtų kiti dirbantys specialistai. Ir dabar yra pedagogų, kurie dirba ne vienoje mokykloje. Šiais laikais tai nėra nieko bloga.

***

Informacija

Ignalinos r. mokyklos, kuriose dirba socialiniai pedagogai (mokinių sk.)

1. Ignalinos gimnazija (265 mok.)

2. Česlovo Kudabos progimnazija (469 mok.)

3. Vidiškių gimnazija (245 mok.)

4. Didžiasalio „Ryto“ gimnazija (142 mok.)

5. Naujojo Daugėliškio mokykla-daugiafunkcis centras (88 mok.)

6. Dūkšto mokykla (84 mok.)

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s