respublika.lt

Privatizacijos klaidos gąsdina

(0)
Publikuota: 2019 kovo 09 09:12:39, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Į „Vakaro žinias“ kreipėsi daugiabučio namo, esančio Vilniuje, Žvėryne, Studentų 43 g., gyventojai, sunerimę dėl savo ateities. Pasirodo, sujungiant Lietuvos edukologijos universitetą (LEU) ir Vytauto Didžiojo universitetą (VDU), butus šiame name turinčių asmenų likimas pakibo ant plauko. Ne, į jų asmeninį turtą niekas nesikėsina, tačiau jiems gali būti užvertas priėjimas ne tik prie rūsyje esančių šilumos tinklų ir elektros pastotės, bet ir uždarytos durys į patį pastatą.

 

Keistas patalpų suskirstymas

Lietuvos Respublikoje, kaip ir kitose Vakarų Europos valstybėse, yra įprasta, kad daugiabučių namų gyventojai naudojasi, išlaiko ir rūpinasi jiems bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausančiomis holų/vestibiulių, rūsio, koridorių, inžinerinėmis ir kitomis techninėmis bendro naudojimo patalpomis. Tačiau taip yra ne visuose daugiabučiuose namuose. Vaidas Šimanskas, Studentų g. 43, Vilniuje, 123 butų daugiabučio namo bendrijos pirmininkas, „Vakaro žinioms“ patikslino, kad privatizacijos laikotarpiu tuometinis Vilniaus pedagoginis universitetas leido gyventojams išsipirkti jų turėtus būstus.

„Universitetas sau pasiliko tris tarnybinius butus, prie kurių dėl neaiškių priežasčių priskyrė pagrindinį įėjimą (holą su tambūru) ir daugiau nei 700 kv. m ploto visą namo rūsį, kuriame yra visą namą energetiniais resursais aprūpinantys šilumos tinklai, elektros skydinė bei telekomunikacijų techninės patalpos, vandentiekio ir kanalizacijos įvadai ir t.t.

Didžioji dalis šių patalpų ir jose esančių komunikacijų yra atnaujinti ar renovuoti gyventojų lėšomis. Nepaisant to, holą ir rūsį su visomis techninėmis patalpomis planuojama skubiai perduoti Turto bankui, o vėliau - parduoti aukcione. Jeigu situacija nepasikeis, dabartiniai namo gyventojai gali tapti naujojo bendro naudojimo patalpų savininko ambicijų įkaitais“, - įsitikinęs V.Šimanskas.

„Problema atsirado dar 2014 metais, tačiau nė viena institucija, nepaisant eilės mūsų prašymų bendro naudojimo patalpas perduoti ar palankesne nei aukciono kaina parduoti bendrijai ar jos gyventojams, dėmesio į tai neatkreipė. Ne kartą kalbėjomės ir rašėme Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, Lietuvos edukologijos universitetui, o 2019 m. po sujungimo ir Vytauto Didžiojo universitetui, prašydami ištaisyti patalpų privatizavimo metu padarytus neatitikimus. Deja, palankaus atsakymo į savo kreipimąsi taip ir negavome. Nerimaujame, kad pardavus patalpas naujam savininkui bendrija negalės tinkamai atlikti savo pareigų užtikrinant nepertraukiamą elektros, šilumos ir vandens tiekimą butų savininkams, taip pat negalės tinkamai rūpintis namo inžinerinių tinklų būkle, o namo gyventojai negalės naudotis pagrindiniu įėjimu ir holu“, - „Vakaro žinioms“ sakė pašnekovas.

Problema yra, o sprendimas?

VDU atstovė Ina Žurkuvienė nurodė, kad bendrabutis universitetui nepriklauso. „Šis bendrabutis nebuvo perduotas VDU - jį nuspręsta parduoti per viešą aukcioną. Šiuo metu derinamas susitarimas dėl bendrabučio perdavimo Turto bankui. VDU gavo namo savininkų bendrijos prašymą dėl atskirų turtinių vienetų formavimo, tačiau VDU neturi teisęs inicijuoti tokio proceso, nes nėra šio turto valdytojas“, - teigė I.Žurkuvienė.

ŠMSM atstovai taip pat nurodė kreiptis į Turto banką. „Jis šią problemą žino ir kartu su gyventojais tarsis, kaip ją spręsti“, - rašoma ministerijos atsakyme.

Turto banko Komunikacijos vadovas Tomas Bagdonas patikslino, kad šiuo metu Turto bankas minėto pastato nevaldo. „Jo valdymą iš VDU planuojama perimti kovo 12 d. Ruošdamiesi tam, kaip būsimieji turto valdytojai, vykdome pirmines konsultacijas su namo gyventojais, todėl jų nuogąstavimai mums yra žinomi, - teigė Turto banko atstovas. - Toks atvejis, su kuriuo susiduria Studentų g. 43 namo gyventojai, nėra vienetinis - jų pasitaiko ir daugiau. Kitaip tariant, su turtu paveldime ir problemas, kurių įkaitais, deja, tampa gyventojai“.

„Kai perimsime minėtą nekilnojamąjį turtą, gyventojams ar jų įgaliotajam atstovui nebus sudaroma kliūčių prieiti prie šilumos tinklų ir el. skaitiklių. Svarstoma galimybė prieš skelbiant aukcioną paruošti tokias pardavimo sąlygas, kad naujasis patalpų savininkas privalėtų suteikti prieigą prie namo komunikacinių sistemų bendrijai. Taip būtų užtikrinta nepertraukiama namo eksploatacija ir komunikacinių sistemų priežiūra. Kitaip tariant, pardavimo sąlygose būtų įdėtas saugiklis, apsaugantis gyventojų interesus tose situacijose, dėl kurių jie nuogąstauja. Taip pat bendrija gali dalyvauti aukcione ir įsigyti minėtas patalpas“, - pabrėžė T.Bagdonas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėjo perkelti Vaikų dieną į gegužės mėn., nes birželio 1-oji turi sovietines šaknis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

0 +5 C

0 +6 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+6 +10 C

0-7 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s