Premjeras: esame aiškiai pasakę, kad Ignalinos AE uždarymui siūlomas finansavimas netenkinanuotraukos (1)

2018 birželio mėn. 13 d. 17:33:31 Perskaitė 622

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad Europos Komisijai jau yra pareikšta pozicija, kad mažesnis nei Lietuva prašo finansavimas Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymui kitoje finansinėje perspektyvoje netenkintų.

 

Pasak premjero, kol kas visi skelbiami skaičiai yra tik derybų eigos detalės.

„Galutiniai skaičiai bus tada, kai bus patvirtintas biudžetas. Tai yra Komisijos išeitiniai skaičiai, dabar prasideda derybos“, - teigė S. Skvernelis.

Premjeras pabrėžė, kad praėjusį trečiadienį lankantis Europos Komisijoje, pristatyta Lietuvos pozicija dėl naujosios ES daugiametės finansinės programos, taip pat ir Ignalinos AE finansavimo.

„Bendraujant tiek su už energetiką atsakingu komisaru, tiek su Komisijos prezidentu Junckeriu, buvo aiškiai pabrėžta, kad tai mūsų netenkina, kad šis uždarymo projektas yra beprecedentis ES, kad yra patvirtintas įsipareigojimas ne tik Lietuvos, bet visų ES narių, nes tai įtvirtinta stojimo sutartyje, ir kad tai susiję su branduoline sauga ir saugumu. Todėl turi būti užtikrintas tvarus finansavimas, ir šiandien jis yra nepakankamas, mūsų pozicija yra aiškiai išdėstyta“, - žurnalistams po Vyriausybės posėdžio kalbėjo premjeras.

ELTA jau rašė, kad trečiadienį pranešta, jog, kaip ir teikta anksčiau, 2021-2027 m. ES biudžete Europos Komisija Ignalinos AE uždarymui siūlo skirti 552 mln. eurų, nors Lietuva prašė 780 mln. eurų.

 

Ignalinos AE uždarymui 2021-2027 m. ES biudžete EK siūlo skirti 552 mln. EUR

2021-2027 m. ES biudžete Europos Komisija Ignalinos AE uždarymui siūlo skirti tik 552 mln. EUR, nors Lietuva prašė 780 mln. EUR. Dokumente numatytas ne tik siūlomas ES įnašas naujojoje finansinėje perspektyvoje, bet ir finansavimo sąlygos, tarp jų - ir pačios Lietuvos indėlio dydis. EP Žaliųjų/ELA grupės narė Rebeka Harms (Rebecca Harms) aiškinsis, ar Ignalinos AE uždarymui siūloma finansinė parama yra pakankama.

Branduolinei saugai ir branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimui 2021-2027 m. iš ES biudžeto numatoma skirti 1,178 mlrd. EUR: 552 mln. EUR. Be Lietuvos, 118 mln. EUR numatoma skirti Bulgarijai (1-4 Kozlodujaus AE blokai) bei Slovakijai (Bohunicos AE V1), 348 mln. EUR - Ispros branduolinių tyrimų įrenginių eksploatacijos nutraukimui bei branduolinių atliekų šalinimui ir 160 mln. EUR - bendriesiems branduolinės saugos ir apsaugos priemonių veiksmams.

Visų šių objektų eksploatacijos nutraukimas pastebimai pasistūmėjo į priekį: Slovakijoje darbus baigti numatyta 2025 m., Bulgarijoje - 2030 m., o Lietuvoje ir Isproje - 2038 metais.

Europos Parlamento pagrindinė pranešėja šiuo klausimu Žaliųjų/ELA grupės narė Rebeka Harms sako nesanti tikra dėl Europos Komisijos siūlomos sumos būsimame daugiamečiame biudžete: nors Lietuva prašė 780 milijonų eurų, Komisija numato tik 552 milijonus.

„Ar toks siūlomas finansavimas pakankamas numatytiems darbams saugiai atlikti? Kaip Europos Parlamento pranešėja šiuo klausimu, ketinu atvykti į Lietuvą, susitikti su ekspertais, išsiaiškinti šio skirtumo priežastis bei pateikti savo pasiūlymą.

Šio pavojingo sovietinio relikto sutvarkymas yra europinės svarbos projektas. Tinkamas šios Černobylio tipo elektrinės uždarymo finansavimas yra būtinas, norint užtikrinti regiono ir visos ES gyventojų saugumą.

Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad regione atsiranda dar viena radiologinė grėsmė - Baltarusijoje statoma Astravo elektrinė. Šiame kontekste turime užtikrinti, kad bent jau Ignalinos AE keltų kaip įmanoma mažiau grėsmės žmonių saugumui ir sveikatai“, - sako R.Harms.

EP Žaliųjų/ELA frakcijos narys iš Lietuvos Bronis Ropė sako, kad nerimą kelia ne tik siūloma suma, bet ir Europos Komisijos noras, kad Lietuvos finansinio indėlio dalis ženkliai išaugtų. Nors stojimo sutartyje nėra numatytas Lietuvos indėlis, Lietuva šiuo metu finansuoja 14 proc. darbų.

„Europos Komisija šiandien pasiūlė Lietuvos indėlį didinti - siūloma, kad Lietuva pati finansuotų 20 proc. visų išlaidų. Nemanau, kad tokia proporcija yra teisinga. Tai būtų didelė našta Lietuvai.

Taip pat labai svarbu, kad Lietuvos vyriausybė parengtų priemones padėti regionui, praradusiam didžiausią darbdavį, pagaliau pasiekti Lietuvos pragyvenimo lygio vidurkį“, - sakė B.Ropė.

Iš viso Ignalinos AE uždarymas kainuos 3,4 milijardo eurų, neskaičiuojant išlaidų, susijusių su nuolatiniu radioaktyvių medžiagų saugojimu.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net