respublika.lt

Premjeras: bus rengiama moterų nelygybės prevencijos programa

(0)
Publikuota: 2019 kovo 07 12:37:58, Eleonora Budzinauskienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Saulius Skvernelis. Eltos nuotr.

Tarptautinės moterų solidarumo dienos, Kovo 8-osios, išvakarėse ministras pirmininkas Saulius Skvernelis su moterų organizacijų atstovėmis aptarė sisteminės moterų nelygybės, vyrų ir moterų atlyginimų skirtumo, moterų skurdo mažinimo bei smurto prieš moteris prevencijos klausimus. Premjero iniciatyva bus sudaryta prevencijos darbo grupė, kuri parengs konkrečių veiksmų įgyvendinimo planą.

 

Premjeras pritarė moterų atstovėms, kad moterų skurdas senatvėje, žymiai mažesnės pensijos ir atlyginimų atotrūkis visos karjeros metu yra tikrai didelė problema. Prie moterų didesnio skurdo vyresniame amžiuje ir senatvėje prisideda tai, kad dažniausiai ant jų pečių užgula rūpinimasis vaikais, artimaisiais su negalia ar kitų bėdų ištiktais giminaičiais.

„Džiaugiuosi, kad priėmėme sprendimą nuo šiol drausti asmenis, kurių, pripažinkime, dauguma yra moterys, kurie slaugo ir globoja nelaimės ištiktus artimuosius. Stažo nepraradimas dėl tokios veiklos užtikrins joms oresnę senatvę. Labai svarbu, kad kažkuriai visuomenės daliai nebūtų užprogramuota didesnė socialinė atskirtis ir rizika. Dėl to sistemiškai didiname pensijas, priėmėme sprendimą padidinti mažiausias pensijas“,- sakė premjeras.

Labai svarbi problema - smurtas prieš moteris. Specializuotos pagalbos centruose pagalbą gavusių žmonių kasmet daugėja, tikėtina, kad nukentėjusieji drąsiau kreipiasi pagalbos. Valstybė kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis deda dideles pastangas padėti tiek laiku reaguoti, tiek suteikti kompleksinę pagalbą. Šios pagalbos teikimui iš valstybės biudžeto šiais metais skirta dvigubai daugiau lėšų nei pernai - 1,5 mln. eurų. Buvo pripažinta, kad didžiule problema lieka prevencijos prieš smurtą programų nebuvimas. Premjero iniciatyva, bus sudaryta prevencijos darbo grupė, kuri parengs konkrečių veiksmų įgyvendinimo planą.

Anot Vyriausybės vadovo, būtina mažinti atlyginimų atotrūkį, turime įgyvendinti lygių galimybių politiką savo įmonėse, turėti ir taikyti antidiskriminacines priemones - kad už tokios pačios vertės darbą būtų mokamas toks pats atlyginimas. Darbo inspekcija vykdo tokius patikrinimus ir konsultuoja įmones, tačiau reikia didinti šios problemos žinomumą ir šviesti visuomenę apie šias problemas.

Reikia sudaryti moterims lanksčias sąlygas nenutolti nuo darbo rinkos net ir esant vaiko priežiūros atostogose. Vyriausybė pateikė pasiūlymus, kaip leisti dirbti pirmaisiais vaiko priežiūros metais, neprarandant išmokų. Premjeras pabrėžė, kad gyvendami mažoje valstybėje, turime savo gyventojams sudaryti kuo lankstesnes, patogesnes ir modernesnes sąlygas dirbti, derinti šeimos ir darbo interesus, auginti vaikus ir tuo pačiu neprarasti kompetencijų.

Susitikimo metu aptartos lytinio vaikų aklėjimo problemos, aktualūs lyčių lygybės įtvirtinimo ir kiti moterų teisių klausimai.

Penktadienį, kovo 8-ąją, jau ketvirtą kartą Tarptautinė moterų solidarumo diena bus minima susivienijus skirtingoms organizacijoms, profesinėms sąjungoms, nevyriausybinėms organizacijoms, įvairių sektorių darbuotojams.

Šiemet moterys visame pasaulyje Kovo 8-ąją solidariai reikalauja lygių darbo sąlygų. Vilniuje kovo 8-osios vidurdienį planuojamos eitynės nuo Katedros aikštės iki Vyriausybės rūmų „Visos moterys dirba, bet ne visoms moka“. Vėliau Vinco Kudirkos aikštėje vyks mitingas.

Vienos iš mitingo organizatorių Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos teigimu, moterims vis dar ne tik mokamas mažesnis atlyginimas už tą patį darbą, daugiausiai moterų užimamos profesijos yra prasčiausiai apmokamos, dėl to joms tenka minimalios socialinės garantijos, taip didėja dirbančių moterų skurdo rizika. Jų pensijos yra mažesnės, didelė dalis pensinio amžiaus moterų gyvena skurde.

Organizatoriai pažymi, kad moterų darbas nesibaigia uždarius darbovietės duris, jis tęsiasi ir namuose, kur joms tenka prievolė rūpintis namų, vyro, vaikų ir senelių globa, slauga ir gerove. Moterų darbas namie nepastebimas ir nevertinamas.

Neretai moterys darbo vietoje patiria seksualinį priekabiavimą, vis dar dažnai pasitaiko diskriminacijos dėl amžiaus, motinystės, tautybės, religijos ir socialinės padėties.

„Pagyvėjusi viešojo sektoriaus darbuotojų, medikų, universiteto darbuotojų, ir ypatingai mokytojų kova už geresnes darbo ir gyvenimo sąlygas rodo pavyzdį ir skatina telkti jėgas didesniems ir ryžtingesniems reikalavimams - didinti socialinę apsaugą, kurti saugesnę darbo ir gyvenimo aplinką. Be viešojo sektoriaus, norime atkreipti dėmesį į aptarnavimo, paslaugų ir prekybos sektorius, kuriuose moterys taip pat sudaro didžiausią darbuotojų dalį, tačiau pastarųjų problemos dėl žemo jų darbo vertinimo ir menko profesinių sąjungų dėmesio yra nežinomos ir nematomos viešojoje erdvėje. Tarptautinė Moterų Solidarumo diena yra puiki proga kalbėti ir rodyti nelygybės problemas“, - rašoma organizatorių kreipimesi.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s