respublika.lt

Prašoma A.Dulkio atšaukti sprendimą dėl spiralių kompensavimo paauglėms

(0)
Publikuota: 2021 balandžio 25 12:00:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 3 nuotr.
Sprendimas kompensuoti hormonines spirales paauglėms nesuprantamas net daliai Seimo narių. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Pernai visuomenės pasipiktinimo sulaukęs planas kompensuoti nepilnametėms hormonines kontraceptines spirales buvo atidėtas. Šiemet naujasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys klausimo ėmėsi vėl ir galiausiai nutarė, kad 15-20 m. merginos galėtų gauti už hormonines spirales kompensaciją. Dėl tokio sprendimo ministras neseniai sulaukė rašto net iš Seimo kolegų.

 

„Vakaro žinios" yra rašiusios, kad kompensuoti hormonine spirale vadinamą vaistinį preparatą „Levonorgestrelį" („Fleree") dar pernai vasarą pasiūlė Lietuvos akušerių ginekologų draugija. Pernai preparatas vos netapo kompensuojamu, skiriant jį 15-19 m. amžiaus merginoms. Tuomet buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga atsitraukti nusprendė tik po to, kai viešai sprendimu ėmė piktintis būrys medikų, psichologų, tėvų organizacijų, Bažnyčios atstovų.

Įtartini sutapimai

Ginant spiralės kompensavimą, skelbiama, kad „Eurobarometro" apklausose Lietuva yra tarp blogiausiai charakterizuojamų šalių dėl riboto kontracepcijos prieinamumo ir kompensavimo mechanizmo nebuvimo. Įdomu tai, kad 2015 m. „Eurobarometro" tyrimui informaciją apie situaciją Lietuvoje teikė Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos vadovė Esmeralda Kuliešytė bei tos pačios asociacijos narys, Lietuvos gydytojų akušerių ginekologų draugijos atstovas Vytautas Klimas. O patį tyrimą finansuoja kompanija tokiu pačiu pavadinimu kaip ir siūlomos kompensuoti priemonės gamintojas.

Tačiau dabartinis ministras Arūnas Dulkys pirmtako pradėtą darbą perėmė ir kovo 19 d. pasirašė įsakymą į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukti kontraceptines spirales - preparatą „Levonorgestrel" („Fleree" 13,5 mg vartojimo į gimdos ertmę sistema), nurodydamas, kad vaistas: „Skiriamas: 1) merginoms nuo 15 iki 17 metų sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka; 2) merginoms nuo 18 iki 20 metų, kurios kreipiasi į ginekologą dėl kontracepcijos." Kol kas tvarkos, pagal kurią preparatas būtų skiriamas 15-17 m. amžiaus merginoms, ministras nenustatė.

Tokia politika piktinasi ne tik specialistai, bet ir Seimo nariai. Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Rita Tamašunienė ir Vilija Targamadzė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą A.Dulkį dėl tokio sprendimo.

„Procesą, kurį laikome galimai neskaidriu, pradėjo Jūsų pirmtakas, buvęs ministras Aurelijus Veryga, galimai paveiktas jam pateiktos klaidinančios informacijos", - rašoma Seimo narių kreipimesi. Dar 2020 m. gegužės 11 d. Seimo narė V.Aleknaitė-Abramikienė išsiuntė raštą sveikatos apsaugos ministrui A.Verygai, po kurio preparato įtraukimas į kompensuojamųjų vaistų sąrašą buvo laikinai pristabdytas ir sudaryta darbo grupė siūlomo preparato kompensavimo sąlygoms išnagrinėti. Tačiau, kaip teigia Seimo nariai, šios grupės veikla ir objektyvumas kelia abejonių, nes lemiamą įtaką joje turėjo preparato įtraukimu į kompensuojamųjų vaistų sąrašą suinteresuoti asmenys.

Trūksta tyrimų duomenų

Preparato charakteristikų santraukoje rašoma, kad jis skirtas naudoti įvedant į gimdos ertmę 3 metams. Nerimą kelia tai, kad nėra atlikta pakankamai klinikinių tyrimų su nepilnametėmis, kurie patvirtintų, jog preparatas saugus paauglėms visą šį minimą 3 metų preparato vartojimo laikotarpį. Pagal vaistinio preparato terapinės vertės nustatymo protokole pateiktų klinikinių tyrimų duomenis vienas jų buvo atliktas su jaunomis moterimis (nuo 18 iki 35 metų) ir jame pateikiami 3 metų trukmės šios grupės tyrimo rezultatai. Tačiau kalbant apie vaikus, buvo atliktas tyrimas su 12-17 metų amžiaus mergaitėmis, o jo rezultatai pateikiami tik po 12 mėnesių trukusio tyrimo. Minėtame tyrime teigiama, kad net 16,8 proc. visų tiriamųjų nepilnamečių nutraukė tyrimą anksčiau dėl gydymo reikalaujančių nepageidaujamų reiškinių. Per 12 tyrimo mėnesių 85,2 proc. tiriamųjų pasireiškė vienokie ar kitokie nepageidaujami simptomai.

Seimo nariai atkreipia dėmesį, kad tai reiškia, jog jokių patikimų duomenų apie tai, koks bus preparato poveikis nepilnametėms nešiojant spiralę antraisiais ir trečiaisiais metais, nėra. Todėl sunku suprasti, kaip sveikatos apsaugos ekspertai galėjo buvusiam ir dabartiniam ministrams rekomenduoti, o SAM savo įsakymu ryžtis tokiam eksperimentui, juolab su paauglėmis, kai kompensavimui numatyta taikyti 3 metų laikotarpį. Sprendimas kompensuoti preparatą, apie kurio patikimumą ir saugumą trūksta duomenų, - tai galimai pavojingas etinis prasižengimas, kurį reikėtų vertinti kaip eksperimentą su vaikais ar netgi galimai neteisėtą klinikinį tyrimą, finansuojamą valstybės lėšomis. Pagal įprastą praktiką visus vaisto klinikinius tyrimus finansuoja jo gamintojas.

Tai, kad nuspręsta preparatą kompensuoti itin sunkiu Lietuvos sveikatos sistemai metu, skiriant trejiems metams daugiau nei 2,5 milijono eurų, yra nepateisinama.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s