respublika.lt

Po vasario vidurio

(0)
Publikuota: 2014 vasario 15 17:50:25, Selemonas PALTANAVIČIUS, gamtininkas
×

Vasariui metuose tenka mažiausiai laiko - lygiai keturios savaitės, todėl nieko keisto, kad staiga atsidūrėme po vasario vidurio, kad dar po poros savaitėlių įžengsime į kovą. Nežinia, kas vasaris yra pačiai gamtai, tačiau mums jis - žiemos pabaiga. Tiesa, negalime spėti ir burti, kad žiema paskutinę vasario dieną baigsis, tačiau jos galios net ir šiemet sutirpo lyg tas nesantis sniegas.

Jus gal ramina tai, kad žiemai dar tik mėnuo suėjo? Kad ji labai jauna ir nieko nespėjo nuveikti? Taip, jūs teisūs - žiema dar jauna, bet ji sausio viduryje įžengė ne į naują taką, o atsidūrė toje įprastos žiemos vietoje, kurioje ir turėtų būti sausiui įpusėjus.

O dabar apie tai, ko mes tikriausiai apie ją nežinome... Žiema surentė puikų ledą, tačiau apie jį kalbėsime vėliau. Dabar paimkite kastuvą ir pabandykite iškasti duobę. Be sniego net ir keliolikos laipsnių šaltis žemę sukaustė taip tvirtai, kad dabar įšalas kai kur siekia metrą! Kadangi medžių ir mūsų sodintų medelių, krūmų šaknys yra tame į kaulą sustingdytame sluoksnyje, dalis jų gali būti pažeista. Žinia, jeigu apie jų šaknis ir virš jų (medžiams, sakoma, tai yra plotas, lygus šakų vainiko pločiui) nebuvo papilta durpių ar nukritusių lapų, mes šaknų neapsaugojome. Antra spėjama bėda - nuo šalčio galimai nukentėjusi tokių pačių medelių žievė, kamienai ir pumpurai ar bent žiedinius pumpurus keliančios šakelės. Kadangi šaltis nebuvo labai stiprus, jį „aštrino” žvarbūs vėjai. To pakako pajausti visą žiemos piktumą. Ne pyktį, o piktumą...

Ar žiema dar ką nors taip „paglostė prieš plauką”? Kai kas svajoja, kad trumpai trukęs, staigus, aštrus šaltis praretino erkių, uodų, žemės ūkio kultūrų kenkėjų skaičių. Sunku būti blogu pranašu, tačiau tuo tikėti ar bent jau pasikliauti nelinkėčiau. Galbūt taip į šalčius kažkada, savo plitimo pradžioje, galėjo reaguoti dirvožemyje žiemojančios kolorado vabalo lėliukės (iš jų pavasario gale išsirita suaugėliai kolorado vabalai). Visi kiti čia minėti gyviai yra vietiniai, taigi, jiems vietinė žiema yra visai suprantama ir nebaisi. Žinokime: jeigu šaltis retins „negerus” vabzdžius ir kitus bestuburius, jie taip pat sunaikins ir „geruosius”.

Kas vyksta gamtoje tokiu metu? Ventės rage visą vasario pirmąją pusę ornitologai gaudė ir žiedavo kikilius (šiaip jie Lietuvoje neturi žiemoti), tuo pat metu jau ūbavo naminės pelėdos, o ornitologai skubėjo joms kelti inkilus. Ore vartėsi vestuves pradėję krankliai, laukuose šmirinėjo vestuvių kvaituly atsargumą praradusios lapės. Baigėsi vilkų vestuvės. O dienomis lyg pašėlusios giedojo didžiosios, pilkosios, kuoduotosios, juodosios ir mėlynosios zylės, suokė lipučiai, kvarksėjo kovai ir neužšalusiose properšose pavasariškus motyvus švilpsėjo didžiosios antys.

Vasariui persivertus antron pusėn, jau žvalgykimės pavasario. Tačiau - jo neskubinkime!

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s