respublika.lt

Po švenčių gyvūnai keliauja į prieglaudas

(0)
Publikuota: 2018 sausio 16 18:30:44, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Žiemą prieglaudos būna perpildytos, o norinčių gyvūnus pasiimti yra labai mažai. Eltos nuotr.

Internete šiuo metu gausu pranešimų apie rastus ar gatvėse klaidžiojančius šunis, šalies gyvūnų prieglaudos jau senokai perpildytos ir vis dažniau prašo laikinųjų globėjų pagalbos, o žmonių požiūris į augintinius keičiasi labai vangiai - daugeliui jie vis dar „daiktai“, su kuriais galima elgtis kaip nori ir kuriais bet kada galima atsikratyti nuvežant į prieglaudą ar tiesiog išmetant į gatvę.

 

Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė Agnė Stasiūnienė „Vakaro žinioms“ teigė, kad po Naujųjų metų sutikimo į globos namus pakliuvo 4 ar 5 pasimetę šunys. Tai nėra daug, nes panašus jų skaičius būna bene kiekvieną mėnesį. Tad galima sakyti, kad per šias šventes pasiklydusiųjų daug nebuvo. Dažniausiai pasimetusius gyvūnus susiranda ir atsiima patys šeimininkai.

Blogai yra tai, kad gruodį ir sausį, kaip ir kiekvienais metais, gyvūnų dovanojimas beveik sustoja - prieglaudos perpildytos, o norinčių gyvūnus pasiimti yra labai mažai.

Dar viena šiuo metu aktuali problema, anot A.Stasiūnienės, - iš Lietuvos emigruojantys asmenys. „Atneša augintinį, sako, kad giminaičių, kurie galėtų paimti ir prižiūrėti, nėra. Nepriimsi gyvūno - jis gali atsidurti gatvėje. Tad bent pareikalaujame atvežti tvarkingą gyvūną: vakcinuoti, palaikyti 10 dienų, čipuoti. Bent jau tiek atsakomybės už paliekamą augintinį prisiimti“, - sako gyvūnų globos namų vadovė.

„Tautmilės prieglaudėlės“ vadovė Tautmilė Stanevičiūtė „Vakaro žinioms“ pasakojo, kad prieš pat Kalėdas prieglaudą užklupo ligos, tad priimti gyvūnų šventiniu laikotarpiu jie nelabai galėjo. Tačiau skambučių, kad rasti gyvūnai, sulaukė tikrai daug.

„Į kitas prieglaudas nukreipti radusiųjų gyvūnus taip pat negalime - visos jos perpildytos, tad prašėme radusiųjų pagloboti gyvūnus bent kelias dienas, ieškojome jų šeimininkų. Ir aš šiąnakt nakvojau su priklydusiu per šventes, jis mano telefoną sugraužė, kai kurių kitų daiktų kambaryje „apmažino“. Jeigu radusieji kantrūs, tai šuo laikinai globojamas, kol šeimininkai atsiranda, ir nepatenka į prieglaudą. Juk kad ir kaip stengtumeisi, prieglaudos aplinka šuniui yra labai didelis stresas. Tačiau faktas, kad rastų gyvūnų buvo tikrai daugiau, nei šeimininkai jų atsiėmė“, - sako T.Stanevičiūtė.

Tiesa, ji tikisi, kad kai kuriuos paklydėlius šeimininkai dar atsiims. Kol informacija nuo radusiojo iki ieškančiojo „suvaikšto“ - užtrunka, ne visi žmonės naudojasi internetu ir socialiniais tinklais. Blogai ir tai, kad tarp rastų gyvūnų - vos vienas kitas čipuotas.

Kita šiuo metu didelė problema, anot T.Stanevičiūtės, - iš Lietuvos išvykstančių žmonių augintiniai. Tokie žmonės į prieglaudą dažniausiai kreipiasi likus vos kelioms arba net dienai iki išvykimo. Kažkodėl jie įsivaizduoja, kad prieglaudos tam ir egzistuoja, jog išspręstų jų „problemą“ per kelias minutes.

Kauno regiono gyvūnų globos namų „Nuaras“ vadovė Jurgita Gustaitienė pasidžiaugė, kad pošventinis laikotarpis nebuvo gausus pasimetusių, fejerverkų ir šaudymų išsigandusių gyvūnų. Kur kas didesnė problema, kad „Nuaras“ šiuos metus pasitiko su savotišku rekordu - beveik 600 globotinių. Tiek gyvūnų per savo egzistavimą prieglauda dar nėra turėjusi. Ypač gyvūnų skaičius išaugo įvedus privalomą ženklinimą.

Vis dėlto „Nuaro“ vadovė įsitikinusi, kad gyvūnus būtina čipuoti. Pasimetęs, tačiau ženklintas gyvūnas dažniausiai dar tą patį vakarą iškeliauja namo, o neženklinti dažnai taip ir lieka prieglaudose. Tačiau būna visko: kai kuriuos po mėnesio ar kelių šeimininkai susiranda, mat apie dingusį gyvūną kažkodėl praneša policijai ir tiesiog laukia, kol policija suras.

„Labiausiai nerimą man kelia tas milžiniškas gyvūnų skaičius tiek mūsų, tiek kitose prieglaudose, - sako J.Gustaitienė. - Nežinau, kuo visa tai baigsis. Gyvūnai dauginasi, o savininkai nemato reikalo jų kastruoti, sterilizuoti. Ir dėl to iš dalies esame kaltos mes pačios, gyvūnų globos organizacijos: stengėmės daryti kaip geriau - lengva ranka, be jokio mokesčio priimdavome visus gyvūnus. Jei tik žmogus nebenori laikyti - prašau, atvežkite. Taip pasidarėme sau meškos paslaugą. Neseniai parduotuvėje teko nugirsti dviejų ponių pokalbį. Viena pasakojo, kad katė atsivedė kačiukų, tad reikės vežti juos į prieglaudą. Kai paklausiau, kodėl katė nesterilizuota, nusistebėjo: ką jūs, juk šitiek kainuoja, o prieglaudos gyvūnus priima nemokamai - toks jų darbas, jos už tai pinigus gauna.“

Tad šiuo metu gyvūnų prieglaudos jau vis dažniau diskutuoja apie tai, kad turėtų būti kažkoks gyvūnų priėmimo mokestis. Žinoma, egzistuoja rizika, kad tada gyvūnas bus išmestas tiesiog į gatvę ar mišką. Tačiau gyvūnų globėja mano, kad tokių atvejų laikui bėgant bus vis mažiau, nes už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s