respublika.lt

2018 gegužės 26, šeštadienis

Platelių miestelio bibliotekininkė A.Vilienė: Geresnio darbo nėranuotraukos (7)

2017 liepos mėn. 16 d. 12:01:18
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Ne vienoje šalies bibliotekoje vasarą trumpinamas darbo laikas, nes skaitytojų smarkiai sumažėja. Tačiau yra ir tokių bibliotekų, kur vasara tampa karščiausiu darbymečiu. Tokia yra Platelių biblioteka. Ji šiemet mini 80 savo gyvavimo metų. Bet kuriam čia užsukusiam, tyčia ar netyčia, nė nekyla abejonių, kad biblioteka dar planuoja nugyventi kone dvigubai tiek. Kad biblioteka visuomet bus reikalinga žmonėms, įsitikinusi ir čia dirbanti viso miestelio pažįstama bibliotekininkė Aušra Vilienė.

 

- Kaip čia taip išeina, kad vasaros sezonu Platelių miestelio bibliotekoje neužsiveria durys? - paklausėme Aušros Vilienės.

- Paprastai, kai geras oras, tikrai būna daugiau lankytojų bibliotekoje. Esame turistinis miestelis, tad pas mus atvyksta daug poilsiautojų, pas vietos gyventojus atvažiuoja vaikučiai ir giminaičiai. Štai neseniai buvo užsukusi viena mergina, kuri atvyko atostogauti pas senelius, ir iš bibliotekos pasiėmė kelias knygas, kurių, sako, miesto bibliotekoje negali surasti, nes būna išgraibstytos.

Į nacionalinį parką kiekvienais metais atvažiuoja praktikantų iš užsienio ir čia būna devynis mėnesius. Šiemet yra praktikantų iš Rumunijos ir Ispanijos. Šie jaunuoliai padeda mums organizuoti renginius, susitikimus, skaitymus. Šiais metais visi kartu buvome suorganizavę naktį bibliotekoje su skaitymais, atrakcijomis ir nakvyne. Tad atvykę dirbti į nacionalinį parką jaunuoliai tarsi atlieka dvi praktikas - papildomą ir bibliotekoje. (Juokiasi.) Susipažįstame, bendraujame ir, žiūrėk, užsimezga ryšys. Pernai net esame vykę pas vieną savanorę į svečius Ispanijoje.

Šiuo metų laiku pas mus užsuka ne tik skaitytojai, nes, kaip juokauju, esame ne tik biblioteka, bet ir antras informacijos centras. Priešais yra įsikūręs Nacionalinio parko informacijos centras, tad lankytojų antplūdžiu neretai pasidaliname. Žmonės pas mus užsuka dėl įvairiausių reikalų. Kažkas ieško belaidžio interneto, kažkas pasimetė planšetės programose, kažkas tiesiog pasislėpti nuo lietaus užsuka. Juokaujame, kad esame vietinis „Google“. O kai jau užsuka šie lankytojai, mes jų taip paprastai nepaleidžiame. Tuojau pasiūlome kavos, arbatos ir šiltą bendravimą. Tada, žiūrėk, gal ir kokią knygą įdomią suranda. Taip atsitiktinai užsukus į biblioteką neretai užsimezga gražus ryšys, o kartais ir pasikeičia žmonių požiūris. Kartą netyčia pas mus užsukęs turistas prancūzas buvo nuoširdžiai nustebęs, kad kaimo bibliotekoje buvo pavaišintas arbata.

- Skamba visai nepanašiai į kaimo bibliotekos gyvenimą, kuris, kaip daugelis įsivaizduoja, turėtų būti nuobodus ir niūrus.


- Tikrai ne! Žinau, kad nemažai žmonių vis dar įsivaizduoja, jog bibliotekininkė - tai ta sena pikta moteris su akiniais, kuri sėdi apsikrovusi apdulkėjusiomis knygomis ir nuolatos tildo skaitytojus. Todėl visuomet žmonėms sakau, kad tie, kurie taip galvoja, užsuktų į biblioteką dažniau, nes joje iš tiesų verda gyvenimas.

- 2016-aisiais minėjome Bibliotekų metus. Jie buvo paskelbti labai išdidžiai, pasipylė renginių, net buvo organizuojamos diskusijos Seime. Ar po šių metų pasikeitė kas nors bibliotekose, ar skambios valdžios kalbos išsisklaidė ore, ir tiek?


- Kaimo bibliotekoje kažkokių pokyčių tikrai nepajutome. Bet šie metai ir jų sklaida galbūt suteikė žmonėms daugiau žinių apie biblioteką ir priminė, kad jos dar yra. Ne paslaptis, kad yra žmonių, kurie nėra buvę bibliotekoje jau daug metų ir tikrai nežino, kaip ji gyvena šiandien. Turbūt didžiausias nuopelnas tų metų ir buvo tai, kad visa informacijos sklaida į bibliotekas atvedė daugiau žmonių ir padarė jas šiek tiek labiau žinomas ir matomas.

- Vien gražių norų nepakanka, matyt, reikia dar ir finansavimo, kitų išteklių, kad bibliotekos gyvenimas būtų spalvingesnis ir patrauklesnis skaitytojams?


- Viskas prasideda nuo valdžios požiūrio. Jeigu ministrė Lietuvos bibliotekininkų draugijos susirinkime Vilniuje tik pasisveikino, perskaitė savo pranešimą ir staigiai nėrė pro duris, tai ko reikia norėti iš kitų žmonių. Jeigu net ji neturi laiko pabūti, paklausyti, kuo gyvena bibliotekininkai, kas jiems svarbu ir kokie yra jų lūkesčiai. Kai toks požiūris yra aukščiau, tai ko tikėtis iš eilinių darbuotojų.

Viskas šiais laikais sukasi į komerciją ir lieka nebeaišku, kas tokie mes turime būti - ar turime uždirbti pinigus, ar žmones šviesti. Kai politikoje yra tie, kurie daugiausia domisi tik verslu, jiems net neaktualu, kas tos bibliotekos ir ką jos veikia.

- Nepikta, kai tenka dirbti iš idėjos, o iš aukščiau ne tik kad pagalbos, bet net „ačiū“ nepavyksta sulaukti?


- Aš nepykstu ant valdžios, džiaugiuosi žmonių šypsenomis, jų emocijomis, ir man tai yra geriausias atlyginimas už darbą. Tikrai ne dėl pinigų į šį darbą einu, o tik todėl, kad jis man malonus ir man čia gera. Žinoma, būna piktumo akimirka, kai štai iš užsienio dukra po mėnesio darbo parsiveža mano trijų mėnesių atlyginimą, bet tokia realybė. Gal kartais šiek tiek skaudinanti.

Žinoma, džiugu, kai net ir mažuose kaimeliuose yra ilgai dirbančių bibliotekų. Kita vertus, suprantu, kad mažėjant žmonių ir situacija turi kažkaip keistis. Štai pas mus fonde yra apie 7000 egzempliorių. Didžioji jų dalis yra neliečiama. Ar mums reikia tos neliečiamos dalies, kuri per penkerius metus nebuvo atversta? Gal užtektų, kad ta knyga būtų didesniame fonde, o jei kam nors jos prireiktų, ji būtų užsakoma ir atvežama. Kam bereikalingai šildyti patalpą. Gal man užtektų pasistatyti stalą ir sofą mažesnėje patalpoje be visų knygų, ir aš galėčiau vaišinti arbata ar kava užklydusius.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (7)

 • Džiaugiuosi,kad turite savo biblioteką ir tokią ŠAUNIĄ jos VADOVĘ ! 2017 liepos mėn. 17 d. 11:39:40

  Nepykite ant Linos.Čia kalba nuoskauda.Pas mus irgi ,Linute,viskas
  uždaryta,t.y.sunaikinta.Parašysiu iš eilės :
  1.Kultūros namai
  2.Med.punktas
  3.Biblioteka
  4.Snoriukas
  5.Paštas
  6.Mokykla
  Viskas !Liko dar bažnyčia,bet neturinti savo kunigo.Atvažiuoja
  sekmadieniais iš kitos parapijos.
  Skaudžiausia buvo,kai uždarė mokyklą.Mokiniai keldavosi 5 -6 h ryte,kad
  suspėtų ateiti prie uždarytos m-los laiptų,susėstų ir
  dainuotų,...paglostytų akimis savo klasių langus,vieni kitus pakeldami,
  pažiūrėdavo į savo suolus.Ir taip kiekvieną rytą ,apie tris mėn.
  ,kol 7h atvažiuodavo GELTONASIS ,kuris vežė
  visai ne į SAVO mokyklą...

 • " lina" 2017 liepos mėn. 16 d. 22:56:53

  Uzuojauta tamistai. Ir linkime pasveikti nuo pacios saves. Stiprybes
  sveikimo procese. Lengva nebus.

 • Genutė 2017 liepos mėn. 16 d. 18:59:49

  Aš iš to krašto.Ir tikrai nuoširdžiai kviečiu LINĄ APSILANKYTI PAS
  MUS IR NELIKS TO NEPASITIKĖJIMO.Kartą susipažinus su mūsų
  Aušra,tapsit nuolatiniu bibliotekos lankytoju.

 • bibliotekos dirba gerai 2017 liepos mėn. 16 d. 17:18:53

  O kaime tai kartais vienintelis kultūros židinys. Šaunuolės
  bibliotekininkės. Miestuose kai kur jos savo bibliotekose organizuoja
  netgi vaikų vasaros dienos stovyklėles. ir vaikai užimti ir tėvams
  ramiau.

 • Zosė 2017 liepos mėn. 16 d. 17:17:12

  Šitie du komentarai matyt iš tų žmonių,kuriems mažiausiai rūpi
  kultūra,bendravimas,mokslas,intelektualus laisvalaikis.Bibliotekų misija
  visada buvo tarnauti tiems,kuriems neužtenka skaniai valgyti ir gražiai
  rengtis,bet norisi pažinti pasaulį,kitas kultūras,savo krašto istorinę
  praeiti ir mąstyti apie jos ateiti.

 • lina 2017 liepos mėn. 16 d. 15:41:01

  tikrai nera geresnio darbo,nes gauni alga o dirbti nereikia.reikia buti
  durnam kad skustis kad nera kas skaito ir taip darba prarasti

 • lina 2017 liepos mėn. 16 d. 15:35:56

  o pas mus mokykla uzdare,pasta uzdare,med punktas valanda per visa savaite
  dirba.o bibioteka dirba.tik idomu kiek skaito realiai,kiek prirasytu
  sielu.labai reiketu patikrint biblioteku darba.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SULAIKYTI: Stambule sulaikytas 51 užsienio šalių pilietis, įtariamas ryšiais su teroristine „Islamo valstybės“ grupuote.
 • NETEKTIS: JAV, Klivlande, gegužės 24 dieną mirė Linas Johansonas, muzikos prodiuseris, žurnalistas, „Lithuanian News” leidėjas ir redaktorius; L.Johansonui buvo labai svarbu, kad pasaulis, anglakalbiai žmonės žinotų kuo daugiau apie Lietuvą; buvo aktyvus Lietuvių bendruomenės narys.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1675 PLN - 4.3090
RUB - 72.4935 CHF - 1.1593
GBP - 0.8754 NOK - 9.4888
reklama
Ukis 2018