respublika.lt

Pernai naujam gyvenimui prikelta Vilniaus Lukiškių aikštė jau „dūsta“

(0)
Publikuota: 2019 vasario 16 16:12:03, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 4 nuotr.
Lukiškių aikštė. Stasio Žumbio nuotr.

Vilniaus valdžia džiaugiasi, kad miestas puošiasi ir gražėja. Nuolatiniai sostinės gyventojai ne visai su tuo sutinka. Štai, pavyzdžiui, pernai vasarą su gražiais šūkiais neva „naujam gyvenimui prikelta“ Lukiškių aikštė šiemet jau nebedžiugina taip, kaip turėtų. Akylesni praeiviai sako, kad plytelės kliba, jau suskeldėjo.

 

Lukiškių aikštės pertvarkymas sulaukė nemažai prieštaringų vertinimų. Visgi pagaliau jis buvo baigtas. Deja, dabar, tirpstant sniegui, kyla nemažai klausimų. Kiek ilgai atsinaujinusi aikštė džiugins vilniečius ir miesto svečius? Kada ją vėl teks uždaryti remontui? Kas už tai mokės? Tokios mintys kyla žvalgantis į suskeldėjusias ir išsiklaipiusias takelių plyteles. Kas turėjo nutikti, kad po pirmos žiemos aikštė, turėjusi tapti dar vienu sostinės traukos objektu, vėl reikalauja remonto? Gal Vilniaus miestas netikėtai tapo toks turtingas, kad gali kasmet kloti naują aikštės dangą?

Rangovo UAB „Infes“ atstovai, komentuodami situaciją, teigė, kad darbus atliko kokybiškai ir tinkamai, laikydamiesi sutarties sąlygų ir statybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų. „Tiek žemės darbai, tiek grindinio paruošimas ir medžiagų parinkimas atitinka tokiems darbams ir medžiagoms keliamus reikalavimus, - rašoma atsakyme, pažymint, kad įmonė laikosi sutartinių garantinių įsipareigojimų. - Atsižvelgdami į užsakovo nurodytas pastabas dėl atsiradusių defektų, juos nuodugniai įvertinsim ir nustatysim defektų atsiradimo priežastis, kai tik tai leis padaryti tinkamos oro sąlygos.“

„Lukiškių aikštės atnaujinimo darbai kainavo apie 3,7 mln. eurų. Visiems atliktiems darbams taikomas 5 metų garantinis terminas. Pavasarį, atšilus orams ir išėjus pašalui, bus patikrinti visi atnaujinti miesto sutvarkyti objektai. Aptikus trūkumų darbus vykdžiusiai bendrovei bus surašomas defektinis aktas. Bendrovė užfiksuotus trūkumus privalės pašalinti savo lėšomis iki nurodyto termino, Vilniaus miesto savivaldybei tai nieko nekainuos“, - pranešė sostinės savivaldybė. Tiesa, teiginys, kad „savivaldybei nieko nekainuos“ skamba kiek neįtikinamai, nes Lukiškių aikštę tvarkė ne tik bendrovė „Infes“, bet ir pačios savivaldybės įmonė „Grinda“. Įvertinus tai, darytina prielaida, kad galimo remonto atveju bus naudojamos ne tik rangovo, bet ir miesto biudžeto lėšos.

VGTU Kelių tyrimo instituto direktoriaus Audriaus VAITKAUS komentaras:

Pagrindinės galimos priežastys, dėl kurių tenka iš naujo tvarkyti tokius objektus, gali būti viena, keletas arba visos išvardintos: netinkamas projektinis sprendinys (projektuotojo atsakomybė); nukrypimas nuo techninio projekto sprendinių statybos metu (rangovo/techninės priežiūros atsakomybė); neatitiktinių medžiagų ir produktų (gaminių) panaudojimas (rangovo/techninės priežiūros atsakomybė); netinkama eksploatacinė priežiūra (projektuotojas/užsakovo atstovas vykdantis eksploatacinę priežiūrą). Atsižvelgiant į tai, kad priežastis gali būti viena iš išvardintųjų, bei tai, kad jų gali būti daugiau negu viena, be statinio ekspertizės negalima tiksliai įvardinti šių (Lukiškių aikštės - aut. past.) dangos pažeidimų priežastis. Susidarius tokiai situacijai užsakovas turi fiksuoti atsiradusius objekto defektus ir pareikšti pretenziją rangovui. Savo ruožtu rangovas turi imtis priemonių šiems defektams pašalinti savo arba kaltininko sąskaita.

LR civilinis kodeksas numato: „Rangovas, projektuotojas ir statybos techninis prižiūrėtojas atsako už defektus, nustatytus per garantinį terminą, jeigu neįrodo, kad jie atsirado dėl objekto ar jo dalių normalaus susidėvėjimo, jo netinkamo naudojimo ar užsakovo arba jo pasamdytų asmenų netinkamai atlikto remonto arba dėl užsakovo ar jo pasamdytų asmenų kitokių kaltų veiksmų“. Jie atsako už objekto sugriuvimą ar defektus, jeigu objektas sugriuvo ar defektai buvo nustatyti per: 1) penkerius metus; 2) dešimt metų - esant paslėptų statinio elementų (konstrukcijų, vamzdynų ir kt.); 3) dvidešimt metų - esant tyčia paslėptų defektų. Siekiant, kad pabaigus darbus prie jų nebereikėtų grįžti, būtina išsamiai įvertinti techninio projekto konstrukcijų dalies sprendinius, naudojamų medžiagų, produktų (gaminių), technologijos technines specifikacijas, pastatyto statinio numatomas eksploatacinės priežiūros sąlygas ir technologijas. Be to, būtina įvertinti statybos proceso eigą bei numatyti statybos darbų užbaigimą esant labiau palankioms sąlygoms, t.y. nenumatant užbaigiamųjų darbų (dangos sluoksnių įrengimas) vykdymo vėlyvajame rudens, žiemos ir ankstyvo pavasario laikotarpiais. Tiksliau į šį klausimą padėtų atsakyti konkretaus objekto ekspertizė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s