Paskutinė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro R.Ozolo valianuotraukos

2015 balandžio mėn. 09 d. 09:55:14 Perskaitė 1958

Vienas ryškiausių Sąjūdžio lyderių, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, filosofas Romualdas Ozolas net grumdamasis su klastinga liga nepaliovė rūpintis palikimu Lietuvai. Palikimu, kurį kaupė visą gyvenimą ir kuris praturtins kiekvieną, trokštantį suvokti savo misiją Tėvynei.

 

Šis palikimas - R.Ozolo biblioteka, puoselėjama Šiaulių rajono Bazilionų miestelio mokykloje. Toje pačioje, kurioje kadaise mokėsi būsimasis Atgimimo šauklys. Keliose auditorijose įsikūrusioje bibliotekoje - daugiau nei 15 tūkst. grožinės, istorinės, filosofinės, bibliografinės krypties knygų, retų lituanistinių leidinių. Tarp bibliotekos perlų - ir daugiau nei 120 tomų R.Ozolo dienoraščio, pradėto rašyti dar 1955-aisiais, kai jis mokėsi devintoje klasėje. Pasak Bazilionų miestelio mokyklos-daugiafunkcio centro direktoriaus Rimanto Gorio, dovanodamas biblioteką Bazilionams R.Ozolas prisipažino, kad tai - visas jo gyvenimo turtas. R.Ozolui skaudėjo matant niekinamą ir naikinamą kultūrą mūsų šalyje. Filosofas vylėsi, kad jo dovana taps bent menku pasipriešinimo ženklu kultūros genocidui. Į patikimas rankas perdavęs brangiausią savo turtą R.Ozolas praėjusių metų pabaigoje vietos bendruomenę maloniai nustebino dar kartą - nusprendė Bazilionams padovanoti daugiau nei 12 hektarų brandaus miško, paveldėto iš senelių ir tėvų. „Mums tai atrodė nesuvokiama, - pasakojo „Vakaro žinioms“ R.Gorys. - Tačiau iš R.Ozolo buvo galima tikėtis visko. Jis sakė neabejojantis, kad ir tėvai, ir seneliai tokiu jo žingsniu džiaugtųsi“. Lėšomis, gautomis pardavus šį mišką, iš pradžių ketinta prisidėti statant mokyklos priestatą, į kurį ateityje persikeltų R.Ozolo biblioteka. Tačiau galiausiai nuspręsta, kad plytos, mūrai, langai ir durys turi būti valstybės rūpestis. Šviesuolio ir jo artimųjų valia, už mišką gauti pinigai bus skirti R.Ozolo bibliotekai praturtinti, o prireikus - ir kultūros bei istorijos žurnalo „Padubysio kronikos“ leidybai.

R.Ozolo bendražygis šiaulietis profesorius Arūnas Gumuliauskas „Vakaro žinioms“ sakė, kad kol kas galima suvokti tik viena - Lietuva neteko labai iškilaus žmogaus, kuris strategavo šalies Nepriklausomybės atkūrimą, kurio indėlis į valstybingumo atkūrimą buvo neišmatuojamas. „Tą indėlį dar įvertins istorija, o mes jau galime įvertinti jo įžvalgas, išsakytas Atgimimo laikotarpiu, - sakė A.Gumuliauskas. - Visos jos pasitvirtino ir realizavosi. Pastarojo laikotarpio jo įžvalgų realizacija - dar ateityje, tačiau neabejoju, kad ir jos pasitvirtins. R.Ozolas sugebėjo strategiškai žvelgti į ateitį - tuo jis ir skyrėsi nuo kitų, įpratusių gyventi tik šia diena ar rytojumi. Bendravimas su tokiu žmogumi suteikė neįkainojamos patirties ir prilygo keliems universitetams“.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net