respublika.lt

O.Strikulienė: Vilkas - girių puošmena ir ūkininkų priešas (3)

2018 spalio mėn. 27 d. 12:13:19
Olava STRIKULIENĖ

Lietuvoje nuo spalio 15-osios iki balandžio 1-osios tęsis vilkų medžiojimo sezonas. Nors Europos Sąjungoje vilkai pripažinti saugotina žvėrių rūšimi, tačiau ir saugotini žvėrys įsisuka į ūkininkų galvijų bandas. Tad per šį medžioklės sezoną aplinkos ministras Kęstutis Navickas leido sumedžioti 60 vilkų. Tiek sumedžiojus, o medžioklės sezonui dar nesibaigus, bus galima sunaikinti dar 50 pilkių. Prieš tai atsižvelgus į vilkų populiacijos pasiskirstymą Lietuvos miškuose. Įdomiausia, jog dėl ankstesnės netobulos metodikos šie žvėrys Lietuvoje tik apytikriai apskaičiuoti. Daug tiksliau apskaičiuojami dėl jų patirti ūkininkų nuostoliai.

 

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, 2015 m. laukiniai gyvūnai papjovė 1323 ūkinius gyvūnus. Tiesa, formuluotė „laukinis gyvūnas“ gana abstrakti. Naminį gyvūną gali papjauti ne tik vilkas, bet ir šeškas, lapė - ūkinį gyvūną - vištą, o ožką gali papjauti ne tik vilkas, bet ir valkataujantis šuo ar Lietuvos miškuose vėl įveisiamos lūšys. Kada nors kils ūkininkų nepasitenkinimas ir dėl šių laukinių kačių gražuolių. Tačiau dabar, be abejo, daugiausiai nuostolių padaro vilkai. Ir nuostoliai didėja. 2016 m. papjauti 1453 ūkiniai gyvūnai, 2017 m. - jau 1845, o šiemet, dar nesibaigus metams, ūkininkai jau neteko 932 avių, 167 galvijų ir 36 ožkų. Skaičiai būtų dar didesni, tačiau ne visi kreipiasi į savivaldybes kompensacijų dėl kiekvieno papjauto gyvūno. Juk vilkai, kai moko jauniklius medžioti, pjauna ne tik ožkas, bet ir prie būdų pririštus šunelius.

Švedų mokslininkai nustatė, jog jei vilkas įsisuko į vieno ūkio bandą, tai tikimybė, jog ataką pakartos, išauga 55 kartus.

Jis protingas, bet jo jau per daug

Žinomas atlikėjas ir prodiuseris bei medžiotojas Artūras Orlauskas teigė, jog vilkų Lietuvoje yra per daug, todėl jų reikėtų leisti daugiau sumedžioti: „Prieš trejus metus Marijampolės apskrityje buvo leista sumedžioti tik vieną vilką, nors tais metais vien Liubavo seniūnijoje vilkai papjovė 4 veršius, 2 karves ir 5 avis. Vilkai nėra kvaili. Jie prisitaiko. Kam jiems vaikytis 10 km briedį ar sveiką šerną patiną, kurio 5 vilkai net neįveiktų, jei „valgyklą“ galima rasti pievoje. Pririštą. Be to, didėja konkurencija su lūšimis. Randame jų papjautų stirnų. Todėl vilkės mamos jau trečią ar ketvirtą vadą moko medžioti ne miške, bet ganyklose. Vilkai jau praranda įgūdžius miškuose medžioti. Jie net nežino, kad reikia medžioti ne karvę, bet briedį. Ir žmonių nebijo. Medžiojau dieną antis, o už 50 m nuo manęs visai ramiai prabinzeno vilkas. Medžiotojai jau kalba, kad vos per žvėrių varymą iššausi šūvį, už 5 minučių prie nušauto gyvūno prisistatys ir vilkas. Pamatęs žmogų - atsitrauks, bet jei sužeistas gyvūnas pabėgs ir lauksi ryto, kad jį susieškotum, rasi tik vilkų apgraužtas liekanas. Vilkai niekada nepjauna dėl malonumo. Viena vilkė, mokydama medžioti, papjaus daugiausia tris avis. Iš jų vieną nusivilks maistui. Kai girdime, jog vienam ūkininkui išpjauta 70 avių, tai kiek gaujų gali tokį kiekį per kelias valandas išpjauti? Tai jau milžiniškas gaujų skaičius. Tačiau su vilkų apsauga Lietuvoje perlenkiama lygiai taip pat kurioziškai, kaip ir su vaiko apsauga bei jo teisėmis. Jei atiminėt - tai vos ne iš visų. Jei saugoti - tai iki absurdų.“

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas „valstietis“ Kęstutis Mažeika kartu su dar septyniais bendraminčiais jau įregistravo įstatymo pataisą, kuriai įsigaliojus, nuostolius už vilkų padarytą žalą ūkininkams nuo 2019 m. turėtų kompensuoti ne savivaldybės, bet Aplinkos ministerija. Nes būtent ji nustato šių plėšrūnų sumedžiojimo kvotas. Tiesa, ūkininkams ir nemedžioklės sezono metu nedraudžiama vilką nušauti, jei jis lenda prie bandos. Tačiau juk ne kiekviena kaimo močiutė, laikanti vieną ožką, turi leidimą ginklui.

Apie patirtus nuostolius ūkininkas turi pranešti seniūnijai per 3 dienas. Tada savivaldybė sudaro komisiją, kuri apskaičiuoja kiekvieno kritusio gyvulio kainą.

Žvėris, nespėjantis pasenti


Sprendžiant iš padaromos žalos, vilkų populiacija didėja. Mažiausiai vilkų Lietuvoje buvo 1964 m. Tada miškininkai užregistravo tik 34 mūsų miškų bei girių puošmenas. Prieš pat Nepriklausomybės atkūrimą, kaip skelbiama Tarybų Lietuvos enciklopedijoje, Lietuvoje gyveno 290 vilkų. Kaip žvėrys būdavo suskaičiuojami? Pagal sniege paliktus pėdsakus. O dabar, kai vis dažniau pasitaiko besniegių ar tik vos su sniegeliu žiemų, miškininkai nespėja vilkų tiksliai suskaičiuoti. Tad bus taikomos naujos metodikos. Pagal vadinamąjį pėdsakų dažnumo indeksą - vilko pėdsakų skaičių viename apskaitos maršruto kilometre. Šiemet jau nustatyta, kad dešimtyje vieno pastovaus maršruto kilometrų aptinkamas beveik vienas vilko pėdsakas (0,96 proc). Vilkai nuolat lankosi 48-iuose iš 60 savivaldybių. Daugiausia gyvūnų užpulta Šilalės ir Vilkaviškio rajonuose.

Aplinkos ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu gyvena ne mažiau kaip 34 vilkų šeimos. Kiekvieną šeimą sudaro alfa patino bei alfa patelės reprodukcinė pora ir skirtingų vadų jaunikliai. Dėl bado ir ligų vienų metų sulaukia tik pusė vienos vados jauniklių. Vilkai laisvėje vidutiniškai išgyvena 5 metus. Nors idealiomis sąlygomis sulauktų
15-os metų, tačiau žūna dėl žaizdų, bado, įvykių keliuose, trichineliozės, medžiotojų kilpų ar kulkų. Tad patelė per savo gyvenimą susilaukia tik 2 vadų, kuriose vidutiniškai būna po 3,5 jauniklio. Vidutinis šeimos dydis - 3-4 vilkai. Tačiau giriose pasitaiko ir vienišių. Atrodo, kad vilkai Lietuvoje vos ne kasdien susiorganizuoja avienos ar jautienos puotas. Toli gražu. Vilkai dažniausiai badauja. Minta kritusiais žvėrimis, graužikais, kiškiais, paukščiais. Jaunikliai ėda ir miško uogas.

Žmogus - į mišką, vilkas - iš miško?


Kodėl vilkai, šiaip vengiantys susidurti su žmonėmis, vis dažniau slampinėja prie ūkių? Pirma, moko jauniklius medžioti. Antra, miškuose medžioja ne tik vilkai, bet ir žmonės. Įskaitant ir brakonierius. Dėl kiaulių maro mažėja šernų populiacija. Be to, daugėjant vilkų, jie vis mažiau išsitenka Lietuvos miškuose, užimančiuose 2,2 mln. ha. Bet kokių ha? Su iškirstais plotais. Su ką tik atsodintais jaunuolynais. Su burzgiančiais pjūklais bei miškavežiais. Kur vilkams tokiose erdvėse rasti grobio ar pasislėpti? Net Belovežo girioje, daug palankesnėje šiems žvėrims, 65 proc. vilkiukų nesulaukia pirmų metų. Dar blogiau, jei medžiotojai nušauna reprodukcinę porą, dar neišmokiusią savo jauniklių medžioti miške. Tokie pavieniai vilkai ateina prie sodybų ieškoti paties lengviausio grobio.

Vilkas yra labai protingas ir atsargus žvėris. Be to, būtina ekosistemos dalis. Jis sanitaras. Jo grobiu tampa patys silpniausi, pasiligoję miškų gyventojai. Tačiau vien dėl šios populiacijos ir žmonių gerovės būtina apriboti jų skaičių. Kad nepritrūktų maisto miške ir nekenktų ūkininkams.

Aplinkos ministerija, o ir savivaldybės, nuolat rekomenduoja ūkininkams aptverti ganyklas „elektrinio piemens“ tvoromis, kurių aukštis siektų 1,2-2 m. Nes per žemesnę tvorą vilkas peršoka. Taip pat rekomenduojama, kad bandas saugotų specialių veislių šunys - aviganiai. Nes tik 3-4 šunų veislės vilkų nebijo. Net medžioklinės laikos, pajutusios vilko kvapą, bailiai inkščia. Todėl apsigynimo nuo vilkų priemonės nėra pigios. Ne kiekvienam ūkininkui įkandamos.

Antonas fon GRAVROGKAS, medžiotojas

Medžioju jau 30 metų, tačiau tik kartą teko miške pamatyti vilką. Per visą savo gyvenimą tik vieną vilką mačiau! Ne nušoviau, bet pamačiau. Pasižiūrėjo ir dingo prieblandoje. Man patinka šis aristokratiškas žvėris. Meška ir liūtas už vilką stipresni, tačiau cirke vaidina. O vilkai cirkuose niekada nevaidina. Jie - laisvę mylintys gyvūnai. Jų per daug? Nejaugi? Jų tankis toks, jog plote, koks tarp Kauno ir Vilniaus, gyvena viena vilkų šeima. O kiek šunų tokiame pačiame plote gyvena? Neteko girdėti, kad vilkas Lietuvoje įkąstų žmogui. O kiek šunų per metus žmonių apkandžioja?!


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BAIGIASI DRAUDIMAS: nuo šeštadienio galima žvejoti lydekas - baigiasi mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėmis remiantis nustatytas draudimas.
  • PARODA: šeštadienį Kauno miesto muziejus kviečia kauniečius, su nekantrumu laukiančius vasaros bei išsiilgusius jos festivalių atmosferos, apsilankyti parodoje „Klegesiai, žaibai, naktibaldos ir juodaragiai“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Ar kelia grėsmes užsieniečių antplūdis Lietuvos darbo rinkoje?

balsuoti rezultatai

Ar dirbsite per Velykas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +2   +4 C

   +4    +6 C

 

 +2   +4 C

+14  +16 C

 +7  +9 C

 

+12   +14 C

1-3 m/s

 2 m/s

 

 4 m/s

 

USD - 1.1250 PLN - 4.2786
RUB - 71.9719 CHF - 1.1383
GBP - 0.8647 NOK - 9.5978
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis