respublika.lt
 

O.Strikulienė: Bambantys lietuviai savo valdžia patenkinti! (25)

2019 kovo mėn. 10 d. 09:14:14
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos“ savaitės žmonės - 47,80 proc. rinkimų teisę turinčių Lietuvos piliečių, ketveriems metams išrinkusių vietinę šalies savivaldybių valdžią - tarybas ir trečdalį merų. O kur dingo nuolat rinkimuose nedalyvaujantys 52,20 proc.? Visai nerūpi, ką aktyvesni piliečiai visiems išrinks? Labai patenkinti?

×
nuotr. 1 nuotr.
„Respublikos“ savaitės žmonės - 47,80 proc. rinkimų teisę turinčių Lietuvos piliečių, ketveriems metams išrinkusių vietinę šalies savivaldybių valdžią - tarybas ir trečdalį merų. Eltos nuotr.

 

Atrodo, jog dalis mūsų gyventojų elgiasi kaip arabė nuotaka. Nudelbusi akutes laukia, kol piršliaujančios tetulės jai tinkamą jaunikį parinks ir už jo ištekins. Kandidatą pamato tik nuotraukoje. O paskui bambės, skųsis, kad tetos galėjo parinkti protingesnį, meilesnį Mustafą.

Kitas „pusiau arabės nuotakos“ pavyzdys pastebimas didžiuosiuose miestuose. Dalis žmonių, jaučiančių, jog privalo atlikti pilietinę pareigą, tik rinkimų dieną apžiūrinėja apylinkių koridoriuose iškabintus kandidatų portretus. Skaito, kas po nuotraukomis parašyta. Svarsto. Su žmona ar vyru tariasi. Matyt, pasirenka tinkamą kandidatą paskutinę minutę. Primityviai, tarsi turguje rinktųsi pomidorą. O iki rinkiminės apylinkės durų dar nežinojo, už ką balsuos. Tačiau vis vien pilietiškiau. Nei visiškai arabiškas variantas.

Savaiminis išsipilietinimas

Aišku, dalis piliečių darbuojasi užsieniuose. Todėl nejaučia būtinybės išrinkti savo tėviškės savivaldybę, kurios jam bent artimiausiu darbingiausiu laikotarpiu neprireiks. Nei socialinio būsto prašys, nei pašalpos, nei vaikas vietinę mokyklą lankys. Tad žmogui jau tas pats, ką primiršti tėvynainiai išrinks - Joną ar Petrą. Mąsto pragmatiškai. Lygiai taip pat kaip kadaise sostinėje apsigyvenusiems tėvynainiams buvo tas pats, ką paskirs tėviškės kolūkio pirmininku. Juk nei ganyklos prašys, nei cukrinių normas ravės. Nebent Petras būtų nebalsuojančio, jau pusiau išsipilietinusio mūsų piliečio bendraklasis. Tada bent socialiniuose tinkluose pasmalsautų, ar kažkokie kiti, bet ne jis Petrą išrinko. Pusiau išsipilietinusių net negalima smerkti. Žmones išpilietina pats laikas. Jei jau dešimtmetį gyveni ne Lietuvoje, išsipilietini nevalingai. Jau reikia asmeninės valios, kad neišsipilietintum. Nes laikas gydo ne tik sielos žaizdas. Jis meistriškai pagydo ir nuo Tėvynės. O nuo savo valstybės - dar greičiau.

Negi valstybės liko tik 47,80 proc.?

Dar viena dalis piliečių, matyt, ignoravo rinkimus sąmoningai. Kerštingai. Nenoriu ir nepriversite. Neisiu tyčia, nes nematau, už ką balsuoti. Na, dar viena dalis rinkimus tiesiog pamiršo, nes jaunystei atrodo, kad yra svarbesnių reikalų. Kaip? Jau šiandien? Visai pamiršau! Dabar bėgsiu. Ne, jau rinkimų apylinkė užsidarė. Bet kitąkart balsuosiu būtinai.

Aišku, nebalsuoja ir tie, kurie neturi nei pastovios gyvenamosios vietos, nei paso. Tačiau jei valstybė nuolat turi 52 proc. išsipilietinusių, tokia valstybė atrodo kaip žmogus, patyręs insultą. Nevaldantis vienos rankos. Nes jei valstybė - tai mes, tai mes - tik 47,80 proc.? O likusieji 52,20 proc. jau ne mes? Jau ne valstybė? O gal taip savo būviu patenkinti, tokie optimistai, kad visiškai pasitiki, jog Lietuvos 47,80 proc. „aktyvas“ pačią geriausią valdžią išrinks?

Renkamės pastovumą?

Žiūrim, kaip balsuoja „aktyvas“. Sprendžiant iš rinkimų rezultatų, lietuviai, nors ir linkę skųstis, niurzgėti, yra vietine valdžia patenkinti. Iš esmės nieko naujo neieško. Nes iš 19-os jau pirmame rinkimų ture išrinktų merų net 17 yra senbuviai. Kai kurie merai taip ilgai vadovauja vietos savivaldoms, kad jas jau galėtų vadinti SAVO savivaldomis. Nes vietiniai jau pamiršo, kas buvo amžinojo mero pirmtakas. Blogai tai ar gerai? Žmonės balsuoja už pastovumą. Kai per vieną dieną sužinai apie Ebolos virusą Afrikoje, žemės drebėjimą Turkijoje, miškų gaisrą Graikijoje ir avariją prie Rietavo, norisi turėti bent pastovų merą, kleboną ir daktarytę. Žmonės prie savo mero pripranta. Kaip prie ganėtinai patogios santuokos. Žino - jei pakeisi merą, tai pasikeis ir mero komanda. Tiek savivaldybės administracijoje, tiek savivaldybės įmonėse bei viešose įstaigose. O kas provincijoje pageidauja tokių globalių sukrėtimų darbo vietose? Ypač, kai darbų trūksta. Tad jei meras maloniai elgiasi, jei gatvės neduobėtos, jei žydi gėlynai, o savivaldybės įmonės per daug nesavivaliauja, niekas tokio mero nekeis. Pripranti kaip prie šaldytuvo virtuvėje. Kam reikia naujesnio modelio, jei ir šitas daiktas dar nesugedęs?

Rinkėjų nuo jiems patinkančio mero neatbaido net teisėsaugininkų įtarinėjimai. Druskininkų meras triuškinamai laimėjo jau pirmame ture. Dabartiniai Panevėžio, Visagino miestų bei Utenos ir Anykščių rajonų vadovai pateko į antrąjį merų rinkimų turą. Gal žmonės mąsto kolūkietiškai. Nesvarbu, jog pirmininkas galbūt kažkiek ir sau pasiima. Svarbu, kad kolūkis ar tarybinis ūkis pirmaujantis. Kam keisti? Gal kitas pirmininkas daugiau ims? O gal ir šitas - tik apšmeižtas?

Slapukai komitetuose

Ypatingų naujovių nepateikė ir visuomeniniai rinkimų komitetai. Jei Algis Kašėta, Vytautas Grubliauskas ar Remigijus Šimašius susikūrė komitetus, vis vien niekas neabejoja, jog jie - liberalai. Tik laviruojantys. Pasirinkę kitokią rinkimų taktiką bei strategiją. Solidžiau atrodo, kai kandidatai į merus ar tarybos narius nebijo akcentuoti savo partinės atsakomybės. Nes visuomeniniai rinkimų komitetai, jei nepavyksta laimėti, per kitus rinkimus jau būna išnykę. Pavyzdžiui, 2015 m., kai vyko savivaldybių rinkimai, Alytaus mieste dalyvavo 4 visuomeniniai rinkimų komitetai. „Už Alytų“, „Alytaus piliečiai“, „Alytaus sąjūdis“ ir „I.Sedleckaitės pilietinis sąrašas korupcijai ne“. O per ketverius metus iki dabartinių savivaldybės rinkimų išliko tik „Už Alytų“ ir „Alytaus piliečiai“. Kiti du komitetai dingo. Tiesiog dingo ir niekas jų nepasigedo. Užtat atsirado Česlovo Daugėlos komitetas „Žinau ir galiu“. Ar dings iki kitų rinkimų - dar neaišku, bet partijos dingsta sunkiau ir lėčiau. Ypač parlamentinės. O ir neva dingusios pereina į naują „fizikinį“ partinės materijos būvį. Pvz., „Vieningo Kauno“ sąraše matau advokatą, kadaise aktyviai veikusį Artūro Paulausko vadovaujamoje, jau išnykusioje Naujojoje Sąjungoje, kuri vėliau prisijungė prie Darbo partijos. Tuose komitetuose išvysime netgi Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininko Gedimino Kirkilo pavaduotoją, buvusius „tvarkiečius“, liberalus ir t.t. Todėl pagarba naujajam Joniškio rajono merui Vitalijui Gailiui. Nepabijojusiam atvirai būti liberalu.

Slapukai partijose


Tiesa, politinės partijos, nors ir tvaresni pasaulėžiūriniai dariniai nei visuomeniniai rinkimų komitetai, tačiau gyvenimas rodo, jog partiniai taip pat linkę kaitalioti pasaulėžiūras. Ypač, jei prie partijų prisišlieja nepartiniai. Kaip Seimo narė Dovilė Šakalienė. Sugebėjusi Seime pabūti ir „valstiečių“, ir liberalų, ir socdemų frakcijose. Stebuklinga, kai vienas asmuo per vienus metus gali pakeisti savo ideologiją iš ryškios dešinės į ryškią kairę. Gamtoje dešiniarankiui primatui sunkoka tapti kairiarankiu. Kokosas iš delno išsprūsta. Bet Lietuvos politinėje padangėje tokie stebuklai jau įprasti. Pavyzdžiui, Kazlų Rūdoje mero posto siekia buvęs Seimo narys, kuris 2008 m. išsikėlė pats. Seime pabuvo A.Valinsko Tautos prisikėlimo partijoje. Paskui dar vienoje frakcijoje, o galiausiai atsidūrė Krikščionių partijos frakcijoje. Taip triskart ideologiškai pabėgiojęs, 2016 m. nesėkmingai atakavo Seimą jau socialdemokratų sąraše. Ir suprask, žmogau, kokie žmogaus įsitikinimai. Koks įsitikinimas bus paskutinis. Ir kada? O gal vienintelė pasaulėžiūra - „ir aš noriu į valdžią“?

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (25)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PASIRAŠĖ: krepšininkai broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai pasirašė sutartį su aukščiausioje Britanijos lygoje (BBL) rungtyniaujančiu Londono „Royals“ klubu.
  • LYGIOSIOS: Lietuvos futbolo A lygos 24-ojo turo rungtynės šeštadienį tarp Vilniaus „Riterių“ ir Vilniaus „Žalgirio“ baigėsi lygiosiomis 1:1 (1:1).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Tobago Anthony Joseph.

Kaip manote, ar mažos mokyklos ugdo pašalpininkus?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate tai, kad Vilniuje stadionas „statomas“ jau 30 metų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +11 C

 +0 +1 C

 

 -1 +2 C

+14 +16 C

+10 +12 C

 

 +11 +12 C

0-4 m/s

 0-3 m/s

 

0-2 m/s

 

USD - 1.1030 PLN - 4.3575
RUB - 70.3933 CHF - 1.0942
GBP - 0.8823 NOK - 9.9423
reklama
Ūkis