respublika.lt

Ona ir Stasys Antanas Bačkiai

2014 vasario mėn. 22 d. 18:15:22
Istorikė Joana Viga Čiplytė
Diplomatas Stasys Bačkis su žmona ir sūnumi prelatu Audriu Bačkiu (būsimuoju kardinolu) priėmime pas popiežių Joną Paulių II, jam lankantis Vašingtone 1979 m. Iš knygos "Panevėžio Juozo Balčiukonio gimnazija prisiminimuose". 2007 m.

Prancūzijos lietuvių legionierių globėjai (1944-1960)

Po Antrojo pasaulinio karo Paryžiuje gyvenantys lietuvaičiai įkurtoje visuomeninėje draugijoje plėtojo kultūrinę, labdaringą veiklą. Pirmuoju šios draugijos pirmininku buvo dailininkas Petras Kiaulėnas, jo pavaduotoja - Ona Bačkienė.

Draugijos veiklą rėmė BALF’ per savo įgaliotinį, buvusį Lietuvos atstovybės patarėją dr. S.A.Bačkį. Paramos sulaukta ir iš Laisvosios Amerikos komiteto. 1944 metų gruodžio mėn. Eduardas Turauskas, palaikydamas bičiuliškus ryšius su Stasiu Bačkiu, Šalpos draugijai paskyrė 100 tūkst. frankų. Tai buvo nors ir nedidelė, tačiau būtina parama ne vienam patekusiam į sunkią padėtį lietuviui. (Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras).

1943 metais dr. Stasys Bačkis įkūrė Lietuvių emigrantų biurą. Jo rūpesčiu lietuviams buvo išrūpinti specialūs liudijimai, kad jie nėra Sovietų Sąjungos piliečiai, teikė kitą paramą. Tačiau daugėjant prašančių paramos, ypač iš legionierių (jaunuoliai stojo į svetimšalių legioną, tikėdamiesi, kad nebus grąžinti į sovietų okupuotą Lietuvą), buvo nutarta 1944 metais įsteigti Šalpos draugiją. Tai skatino neatidėliojant veikti, nes sunki lietuvių legionierių tarnyba, nepakeliami karščiai Afrikoje nualino jų sveikatą, dalis prarado asmens dokumentus, ryšius su artimaisiais ir kt. Tad gelbėti lietuvius legionierius (daugiau kaip 100 asmenų) ėmėsi Paryžiuje įsteigta Lietuvių šalpos draugija. Būstinės adresas: 5 Rue de Messine, Paris-8, tel. CAR net 54-07./.

Šios draugijos pirmininkė buvo Ona Bačkienė, nariai - dr. Stasys Bačkis, Jonas Masiulis ir kiti asmenys.

Šalpos draugijos veiklos (1944-1950) fragmentus papildo rankraštinis palikimas, saugomas Huverio instituto archyve, JAV, Kalifornijoje. Tai ypatingas Šalpos fondas, kuriame saugomi laiškai, rašyti lietuvių legionierių iš Maroko, Tuniso ir kitų Afrikos regionų Onai Bačkienei į Paryžių, taip pat Onos Bačkienės atsakomieji laiškai legionieriams. Laiškų turinys leidžia tvirtinti, kad Ona ir Stasys Bačkiai atliko labai didelį ir reikšmingą darbą, suteikdami legionieriams vilties gyventi ir išgyventi, išlaikyti tikėjimą, lietuvių kalbą, neprarasti žmogiško orumo, gerumu dalytis su bičiuliais ir kita. Taigi Šalpos draugija iš esmės rėmė Prancūzijos lietuvius karius - legionierius, siuntė jiems lietuvišką spaudą, nuo 1945 metų leidžiamus biuletenius, rašė paguodos laiškus, sveikino švenčių proga, o grįžusiems iš tarnybos į Paryžių padėjo gauti asmens dokumentus ir įsidarbinti.

1947 metų gruodžio 15 d. legionierius Jonas Masiulis, valdybos įgaliotas ryšiams su legionieriais, kvietė vyrus burtis į draugiją. Skelbtame pranešime „Broliai Legionieriai“ rašoma, kad šios draugijos tikslas - sujungti Prancūzijoje ir jos teritorijoje gyvenančius lietuvius, ypač legionierius, ir juos moraliai bei materialiai palaikyti. Ragino registruotis užpildžius anketą. Priminė, kad legionieriai gali nesisieloti dėl nario mokesčio: „Kas galite, atsiųskite - kas negalite, nesiųskite. Tuo tarpu - svarbiausia yra susiburti“. Toliau J.Masiulis rašo, kad legionierių veikla plėsis: „Sudarysime sąrašus žuvusių, sužeistų ir pasižymėjusių ir deportuotų legionierių sąrašus, kas leis tvirčiau jaustis“. Tai bus „stipri lietuviška korta, nekalbant jau apie istorinę tokios medžiagos vertę“.

Lietuviams legionieriams per asmeninius korespondentus buvo išsiųstos anketos, kurias turėjo užpildyti, tuo pareikšdami sutikimą būti Draugijos nariais ir gauti paramą (Huverio instituto archyvas).

Dėl gautų užpildytų anketų 1948 metais Šalpos draugija jau globojo 10 lietuvių legionierių, sergančių ligoninėse, siuntė jiems knygas, laikraščius ir teikė kitą paramą. Iki 1950 metų buvo nuolat keičiamasi laiškais su legionieriais, einančiais karinę tarnybą Maroke, Tunise ir kitur.

Šalpos draugijos iždininkas J.Masiulis 1948 11 05 valdybos narius ir bendruomenę supažindino su turima labdara. Akcentavo, kad turimos lėšos naudojamos taupiai ir esant reikalui gali būti grąžintos labdaros teikėjams visa ar dalinė įnešta suma frankais. Pabrėžė, kad gauti pinigai skiriami užsienio pasų išdavimo ir kitų dokumentų tvarkymo išlaidoms padengti, nes užsienio pasai gaunami per pasiuntinybę Londone ir tuo rūpinasi S.A.Bačkis. (Huverio instituto archyvas).

Draugijos pirmininkė Ona Bačkienė nuoširdžiai prašė, kad legionieriai laiškuose rašytų apie save, tarnybą Afrikoje, apie sergančius draugus ir jiems reikalingą paramą, apie tolesnį gyvenimą baigus karinę tarnybą ir kt. Ona Bačkienė siuntė laiškus su atsakymais legionieriams.

Šalpos draugijos pirmininkė (1948 06 08) laiške rašo: „Jeigu Jums būtų reikalinga pagalba ar norėtumėt kur baigęs savo atitarnavimą persikelti, draugija, kiek bus galima, mielai padės. Aš iš savo pusės galiu Jums tik motiniškai vienu ar kitu klausimu patarimą duoti. Esu daug vyresnė ir savo vaikučių turiu ir Jūsų laiškai primena man, jog galbūt už keliolikos metų ir mano sūnų ateitis bus kaip jūsiškė. Bet Jūs esate augę tėvynės laukuose, o tuo tarpu manieji jos beveik nepažįsta, tik iš mano pasakojimų ja džiaugiasi“. 1949 02 11 laiške rašo, kad Lietuvių šalpos draugija greitu laiku užpirks mišias už visus žuvusius legionierius, šv.Mišiose dalyvaus visa Paryžiaus lietuvių kolonija. Priminė, kad datą praneš vėliau ir kad praneštų draugijai, jei žino žuvusių draugų legionierių pavardes.

Pirmininkei Onai Bačkienei legionierius (1948 08 04) nuoširdžiai rašo, kad jis turi malonumą rašyti apie save ir savo vargus: „Rodos, esu jaunas, nevedęs vyras, kuris neturi šeimos, ir vargo jokio negalėtų būti, bet šiuo metu yra visai kitaip. Kaip nėra su kuo vargais pasidalinti, irgi negerai. Sekmadieniais einu į bažnyčią, daug meldžiuosi, nes tik maldoje surandi kažko gero, nusiraminimą. /.../ Jeigu kartais užeitum į šokių salę, panos su legionieriais šokti vengia. Mes lyg joms atrodome ar vilkai, ar dar baisiau...“ Laiško pabaigoje viltingai klausia, kur jam reikėtų rasti mylimąją, kada, kaip.

Legionierius Būdvytis rašo, kad jis nuoširdžiai dėkoja už sveikinimus šv.Kalėdų proga, ypač už atsiųstą kalėdaitį („šv.plotkelę“), kurio nėra matęs jau šešeri metai. Kalėdas praleido kautynėse, tad laiškų rašyti nebuvo sąlygų.

„Aš esu vienas lietuvis tarp svetimtaučių mūsų kuopoje. Susirašinėju su keliais lietuviais, kurių adresus apačioje pažymėsiu. Sveikinu Jus ir Draugiją“.

1949 01 28 Ona Bačkienė legionieriui Krupavičiui laiške rašo, kad ji gavo iš Budvyčio šį jo adresą, kad Šalpos draugijos žinioje yra daugiau kaip 100 legionierių, su kuriais palaikomi ryšiai ir kartkartėmis jiems siunčiami laikraščiai. „Deja, ligi šiol Jūs buvote nežinomas mūsų lietuvių tremtinių kolonijai Prancūzijoje. Šiandien pasiunčiau Jums laikraščių. Įdomu, ar jie Jus pasieks? Nors sunki Jūsų dalelė, bet nors vieni su kitais dalinkimės savo vargus“.

Tai tik dalis laiškų, bylojančių apie Šalpos draugijos veiklą, Onos Bačkienės, dr. S.A.Bačkio ir kitų asmenų atliktus labdaringus darbus. Tai geras pavyzdys nūdienos gyvenime: meilė, užuojauta, pagalba artimam žmogui, bičiuliui.

1953 metų pabaigoje Šalpos draugija buvo perorganizuota į Prancūzijos lietuvių bendruomenę, jungiančią visus Prancūzijoje gyvenančius lietuvius. Pirmuoju pirmininku išrinktas teisininkas Eduardas Turauskas, o valdybos pirmininke Ona Bačkienė. Draugijos būstinės buvo S.ir O. Bačkių bute, adresu „26 rue de Navarin“ Paryžiuje. Sutuoktinių Bačkių namai iki 1960 metų tapo atviri visiems, teikiantiems ir prašantiems pagalbos lietuviams. Čia rado prieglobstį partizanas Juozas Lukša Daumantas ir kiti asmenys. 1960 metais Stasio ir Onos Bačkių šeima persikėlė gyventi į JAV. Jų viltis grįžti į Lietuvą išsipildė tik 1993 metais. Tėvus Vilniuje sutiko sūnus J.E. kardinolas Audrys Juozas Bačkis.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Žalgiris“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠGELBĖJO: kruizinis laivas „Marella Discovery“ prie Graikijos Peloponeso pusiasalio išgelbėjo 111 migrantų, mėginusių pasiekti Italiją.
  • PRAŽUDĖ: Pakistano šiaurės vakaruose susisprogdinusi mirtininkė pražudė šešis žmones.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar Seimo nariui būtinas aukštasis išsilavinimas?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate Lietuvos kelius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+17 +18 C

 +16 +17 C

 

 +14 +15 C

+24 +25 C

 +23 +25 C

 

 +22 +24 C

0-5 m/s

 0-4 m/s

 

 0-5 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis