respublika.lt

O gal kurčia yra valdžia?

(0)
Publikuota: 2017 rugsėjo 26 08:00:08, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
O gal kurčia yra valdžia? Dainiaus Labučio nuotr.

Klausos sutrikimas yra viena dažniausiai pasitaikančių negalių. Lietuvoje apie 7 proc. visų gyventojų yra neįgalūs asmenys, o turintieji klausos negalią sudaro 4-6 proc. visų neįgaliųjų.

 

- Ar Lietuvoje yra sukurta pagalbos klausos negalią turintiems žmonėms sistema? - „Vakaro žinios“ teiravosi Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidento pavaduotojo Kęstučio VAIŠNOROS.

- Taip, ji yra, tik trūksta tam tikrų ją tinkamai reglamentuojančių teisės aktų, trūksta etatų, trūksta orumo nežeminančių atlyginimų darbuotojams. Pavyzdžiui, prieš dvejus metus Vilniuje vienas asmeninis asistentas turėjo rūpintis apie 600 kurčiųjų. Tai buvo protu nesuvokiama, tad šiuos faktus paviešinus situacija ėmė šiek tiek keistis.

- Jau daugelį metų kalbama apie gestų kalbos vertėjų trūkumą. Ar čia situacija keičiasi?

- Gestų kalbos vertėjų Lietuvoje yra šiek tiek daugiau nei 100, o gestų kalbos vartotojų - apie 6 tūkst. Kitados Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos buvo sudarytas priemonių planas, kuriame buvo numatyta, kad kiekvienais metais vertėjų etatų skaičius turėtų augti. To rezultato, deja, nebuvo pasiekta, nes nebuvo skirta papildomų lėšų naujiems vertėjų etatams.

Tačiau galime ir šiuo tuo pasidžiaugti: anksčiau kurtieji vertimo paslaugas galėjo užsisakyti nuo 8 iki 17 val., bet pernai buvo vykdomas bandomasis projektas, kai vertėjai teikė paslaugas nuo 8 iki 20 val., - tiesa, iš tų pačių finansinių resursų. Projektas pasiteisino, nes kurtiesiems paslaugos reikalingos ir po darbo valandų. Tad kreipėmės į valstybines institucijas, kad tų papildomų lėšų būtų skirta. Galutinio sprendimo kol kas nėra, o vertėjų poreikis tikrai yra didelis. Juo labiau kad nemažai kurčiųjų pradėjo mokytis aukštosiose mokyklose - anksčiau tokių buvo vienetai, o pernai buvo apie 100 studentų, kuriems reikėjo gestų kalbos vertimo paslaugų, ir jie jų pakankamai negavo.

- Tačiau ar yra norinčiųjų mokytis gestų kalbos?

- Tikrai yra. Vien šiuo metu apie 200 žmonių yra užsirašę į eilę mokytis gestų kalbos, bet kursų jiems užtikrinti, deja, negalime, nes trūksta finansavimo. Vilniaus kolegijoje yra rengiami gestų kalbos vertėjai, bet čia išeina užburtas ratas: yra norinčiųjų stoti į šią specialybę, bet nėra papildomų vertėjų etatų, tad kilo klausimas, kam studijuoti profesiją, jei paskui net negausi darbo. Kadangi mažėja studijuojančiųjų, mažėja krūvis dėstytojams, tad norėdami išgyventi jie ieško kitų darbų, ir vieną dieną gali taip atsitikti, kad nebeturėsime specialistų, kurie rengtų gestų kalbos vertėjus.

- O kas tuos vertėjų etatus steigia?

- Finansavimas skiriamas iš biudžeto, nes vertėjų centrai yra biudžetinės įstaigos. Tad sprendimas, kiek gestų kalbos vertėjų etatų bus Lietuvoje, turi būti priimamas aukščiausiu lygiu.

Pati gestų kalbos vertimo paslaugų teikimo sistema Lietuvoje yra viena iš geriausių Europoje, bet reikia papildomų etatų, kad ji būtų suteikta visiems, kuriems jos reikia.

- Esate užsiminęs, kad kurčiųjų gyvenime labai svarbi televizija, tad ten reikia titrų, vertimo gestų kalba. Lietuvoje to beveik nėra?


- Vakarų šalyse įstatymai reglamentuoja, kiek televizijos privalo savo eterio laiko pritaikyti klausos negalią turintiems žmonėms. Pavyzdžiui, Švedijoje visi televizijos kanalai yra 100 proc. titruojami. Tačiau titrai yra skirti apkurtusiems, neprigirdintiems asmenims, kurių gimtoji kalba yra lietuvių. Tie, kurių gimtoji kalba yra gestų kalba, turėtų bent svarbiausią informaciją gauti gestų kalba. Tačiau jei vertėjų etatų trūksta net vertėjų centruose, vilties, kad komercinės televizijos savo iniciatyva skirs lėšų ir įdarbins gestų kalbos vertėjus, mažai. Vadinasi, turi būti priimtas sprendimas valstybiniu lygmeniu, kad tai būtų privaloma.

- Asmeninio asistento paslaugos kurtiesiems - ar tokia paslauga liks?

- Dabar vykdomos reformos, Vyriausybės nutarimu sudaryta darbo grupė, kuri svarsto, ką tas asmeninis asistentas turėtų veikti, kokias paslaugas teikti ir pan. Asmeniniai asistentai liks, tik kol kas nėra aiškus paslaugos reglamentavimas, neaišku, kas įvertins tą poreikį, kokia bus finansavimo tvarka ir pan.

Valstybė pagaliau turėtų paklausti, ko jums reikia iš tiesų. Mes turėtume gauti tas paslaugas, kurių mums reikia. Nereikia visų negalių auti vienais batais - kiekviena negalia yra skirtinga, specifinė, o aprašas yra vienas ir visiems vienodas.

- Teko girdėti, kad su didelėmis problemomis susiduria žmonės, kuriems prireikia klausos aparatų, nes tai, ką garantuoja valstybė, yra toli gražu ne aukščiausios kokybės ir tinka toli gražu ne visiems.

- Taip. Lietuvoje yra apie 40 tūkst. apkurtusių žmonių. Centralizuotai perkami klausos aparatai tinka toli gražu ne visiems, o geras klausos aparatas kainuoja tiek, kad retas gali pats už jį susimokėti. Maža to, valstybė finansuoja tik labai menką jo kainos dalį.

Sveikatos apsaugos ministerijoje yra sudaryta darbo grupė dabar sprendžia, kaip situaciją pakeisti, kad didesnis procentas būtų finansuojamas ir žmogus turėtų didesnę galimybę pasirikti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s