respublika.lt

2018 vasario 22, ketvirtadienis

Nustebsite, kokia maža gali būti jūsų pensijanuotraukos (25)

2017 spalio mėn. 05 d. 07:53:53
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Lietuvoje populiarėjant įvairioms verslo ir individualios veiklos formoms, vis aktualesnis tampa ir pensijos klausimas, dirbant ne pagal darbo sutartį. Neseniai į „Vakaro žinias“ kreipėsi skaitytojas, po ilgų darbo metų pagal verslo liudijimą išėjęs į pensiją ir nė nežinojęs, kad atidirbus reikalingą stažui laiką pensija vis tiek bus tokia mažulytė. Beje, „Vakaro žinios“ išsiaiškino, kad susirūpinti reikia ir būsimiems pensininkams, kurių ateityje gali laukti dar didesnės staigmenos. Pavyzdžiui - ilgesnis privalomasis darbo stažas.

 

Ponas Kazys redakcijai skundėsi, kad sąžiningai dirbo pagal verslo liudijimą visą gyvenimą ir mokėjo mokesčius, tad tikėjosi, kad senatvė bus jei ne ori, tai bent pakenčiama. Tačiau išėjus į pensiją senjoro laukė nemaloni žinia - jam priklauso tik bazinė pensija, o ši Lietuvoje šiuo metu siekia vos 120 eurų. Senjoras sielojasi nė nežinojęs, kad jo mokamų mokesčių oriai pensijai nepakaks.

Kaip „Vakaro žinias“ informavo „Sodra“, žmonės, dirbantys pagal verslo liudijimus, iki šių metų stažą kaupė tik bazinei pensijai - tai yra įmokas mokėjo gerokai mažesnes nei visi likę dirbantieji. Todėl ši verslo forma ir buvo patraukli - dėl mažų valstybinio socialinio draudimo įmokų. Tuo metu nuo 2017 metų sausio 1 d. šie žmonės kaupia ir papildomai pensijos daliai, tačiau įmokas moka nuo minimalios mėnesinės algos. Nors įstatyme tiesioginė stažo priklausomybė nuo įmokų įtvirtinta dar 1995 m., vis dar nemažai žmonių mano, kad išdirbę metus visu etatu sukaupia ir metus stažo.

Tačiau tiek dirbantiems pagal verslo liudijimą, tiek pagal individualios veiklos pažymą, įsteigusiems individualias įmones ar mažąsias bendrijas svarbu žinoti, kad stažą visi žmonės kaupia vienodai: jei per kalendorinius metus jie sumoka valstybinio socialinio draudimo įmokas nuo 12 minimalių mėnesinių algų (MMA - 380 Eur, 12 MMA - 4560 Eur), jie sukaupia vienus metus stažo senatvės pensijai.

Šiuo metu privalomas darbo stažas - 30 metų. Sukaupusiems mažiau nei 15 metų stažo senatvės pensija nemokama, o sukaupusiems daugiau kaip 15, bet mažiau nei 30 metų stažo, pensija mokama sumažinta. Be to, „Sodra“ turi naujienų - nuo 2018 metų būtinasis stažas bus pamažu ilginamas, kol 2026 m. pasieks 35 metus.

- Ką reikėtų žinoti, dirbant pagal verslo liudijimą, kad pensijoje netektų skursti? - „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkės Zitos SOROKIENĖS.

- Deja, mūsų žmonės, net užsiimantys verslu, labai nesidomi savo garantijomis, ateitimi ir galimybėmis. O juo labiau pensija, jei iki jos dar toli. Tikrai būna atvejų, kai žmonės išsiima verslo liudijimą, dirba ir visai užmiršta apie tai, kokia pensija su tokia veikla jam priklauso. Net jeigu žmogus dirbo visą gyvenimą, jis mokėjo tam tikras įmokas savo socialinėms garantijoms. Reikia teisingai suprasti, kad verslo liudijimas yra pati paprasčiausia veiklos forma, už kurią sumokėjus mokesčius kaupiama tik bazinė pensija, tačiau toks žmogus visiškai nėra draustas ir negauna jokių ligos ar motinystės išmokų. Nebent savanoriškai moka tam papildomai.

Žinoma, nereikia painioti atvejų, kai verslo liudijimas yra papildoma veikla. Žmogus, turintis darbo santykius ir papildomai dirbantis pagal verslo liudijimą, dažnu atveju neprivalėjo mokėti už liudijimą, o pensiją susikaupdavo darbo santykių pagrindu.

Tad visuomet patariu net pačiam smulkiausiam verslininkui, prieš pradedant savo veiklą, pasidomėti mokesčių našta, įstatymų aktais ir savo garantijomis.

- Tačiau nuo 2017 m. sausio 1 d. pasikeitusi tvarka jau suteiks daugiau garantijų verslo liudijimo turėtojams, ir šie galės tikėtis didesnių pensijų?


- Taip, nuo šiol šie žmonės draudžiami ne tik bazinei pensijai, bet ir senatvės pensijos papildomai daliai. Bet čia atsiduria ir tie žmonės, kuriems iki pensijos liko vos keleri metai ir jie jau turi reikalingą darbo stažą. Tokie žmonės dabar turi mokėti įmokas ne bazinei pensijai, o ir papildomai daliai, o tai reiškia, kad įmokos beveik padvigubėja. Tačiau šių žmonių pensija visiškai nepadidės, nes norint gauti ir papildomą pensijos dalį reikalingas 15 metų stažas. Tad jei liko vos 6 metai iki pensijos, didėja tik įmokos, o pensija taip ir liks tik bazinė.

Deja, Vyriausybė, priimdama ši įstatymą, nuskriaudė šiuos žmones. Tai labai neteisinga tvarka, nes jei žmogus moka įmokas, jis turi gauti atitinkamą išmoką. Kaip galima įvesti prievolę žmogui mokėti dvigubai daugiau, nors jam pensija dėl to nepadidės nė kiek. Toks įstatymas turi būti peržiūrėtas.

Kita naujovė - tai, jog siūloma, kad pagal verslo liudijimą dirbantys žmonės nuo šiol turės mokėti sveikatos draudimo įmokas net ir tuo atveju, jei jie turi darbo santykius ir darbdavys jau sumoka už šį žmogų sveikatos draudimą. Bet juk niekas jam dvigubos nedarbingumo išmokos nemokės ir du kartus negydys ligoninėje. Bet jis mokės dvigubai. O jei dar išsiims individualios veiklos pažymą - trigubai. Na, argi tai teisinga? Atrodo, kad valdžiai svarbu surinkti mokesčius, ir tiek, nesvarbu, kokiomis priemonėmis.

- Gal politikai mano, kad žmonės su verslo liudijimais uždirba milžiniškus pelnus?


- Man atrodo, kad ruošiant tokius įstatymo projektus reikėtų tinkamai išanalizuoti, kokia tai verslo forma ir kaip ji veikia. Ar nebūtų sąžininga, kad asmuo pats galėtų laisvanoriškai draustis jam reikalinga draudimo rūšimi. Tegul privalomas būna pensijos kaupimas, o kodėl negali žmogus laisvanoriškai mokėti įmokas ir pasirinkti, kokia kita draudimo rūšimi jis nori būti draustas. Dabar pagal darbo sutartį sąlygos vienodos, individualiai dirbantiems kitokios, ūkininkai iš viso moka tokias pačias įmokas, kaip dirbantys pagal darbo sutartį, ir būna apsidraudę, o dabar sąlygos skirtingos. Ūkininkai iš viso sveikatos draudimo moka net ne 9 proc. o kai kurie tik 3 proc. Kai kurie „Sodrai“ visai nemoka. Bet juk ir ten verslas, ir čia.

Tikrai ne kartą siūlėme politikams atvykti į skirtingas savivaldybes, pažiūrėti, kaip žmonės gyvena, kaip tie verslai veikia. Juk to verslo jau nėra likę, kokius dar naujus mokesčius jiems galvoti... Jei kuris ir uždirba daugiau, kodėl valstybei tai taip nepatinka? Juk žmogus pats už save sumoka mokesčius, pats save apdraudžia, ir dar sumoka mokesčius pirkdamas prekes. Tai reikia džiaugtis, kad tas žmogus daugiau uždirba. Juk nuolat sakome, kad reikia minimalų atlyginimą didinti, nes žmogus turi uždirbti. Tai ką, individualiai dirbantis jau ne žmogus?


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (25)

 • oo 2017 spalio mėn. 05 d. 22:03:01

  nezinojo?viska jis zinojo bet esme kitame ubagu valstybe su ziurkem prie
  lovio....dekui amerikai

 • Nustebsite 2017 spalio mėn. 05 d. 21:50:08

  dar labiau kokia didele isrinktuju pensija,ypac kurie nedirbo bet dura
  stumde

 • Nustebsite 2017 spalio mėn. 05 d. 21:50:05

  dar labiau kokia didele isrinktuju pensija,ypac kurie nedirbo bet dura
  stumde

 • Vydas 2017 spalio mėn. 05 d. 21:06:05

  Kai reikes gauti pensijas jau visi gyvensime socializme ir pensijos bus
  visu vienodos.

 • Justas 2017 spalio mėn. 05 d. 17:18:25

  Tiesą sakant, ne. Gal todėl, kad tos pensijos nelaukiu, todėl dar ir
  nesidomiu. Bet dabartiniams pensininkams tikrai labai sunku.

 • senis-Dainiui 2017 spalio mėn. 05 d. 17:18:13

  o kaip kitaip islaikyti milijona lietuviu dirbanciu senosiose ES salyse?
  Kai, 2004 m. Lietuva Reichas prisijunge kaip kolonija, ipareigojo musu
  buvusius seima, vyriausybe, prezidentura, sukurti ir palaikyti Lietuvoje
  tokias neisgyvenimo salygas, kad pabegeliai bijotu grizti. Milijonas
  darbininku is Lietuvos ten sukuria po 50 milijardu euru bvp kasmet.
  Senosios ES salys gyvena tik naujai prisijungtu koloniju saskaita.
  Butkevicius eura ne siaip sau ivede, jis, pagal direktyva is Briuselio 3,5
  karto sumazino gyventoju perkamaja galia, kad zmones bijotu Lietuvos.

 • visiems 2017 spalio mėn. 05 d. 16:24:44

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • Kamilė 2017 spalio mėn. 05 d. 16:04:52


  Na, kol kas nedirbu, tai ir apie būsimą pensiją nesidomėjau. Tačiau
  kokios realijos, būtinai pasidomėsiu. Turime močiutes, senelius, tai
  jiems tikrai labai sunku pragyventi, mano močiutė sako, kad pensijos
  tikrai mažos.

 • Kęstas 2017 spalio mėn. 05 d. 15:25:01

  Pagal kokią idėja yra valdoma Lietuva?
  Prispauskime visus: mokytojus, medikus, kitus dirbančiuosius. Sudarykime
  visas sąlygas turtingiesiems krauti turtus. Tada tie turtingieji užvers
  pasaulį lietuviška produkcija ir gyvensime, kaip Šveicarija.
  Kas išeina realiai? Tikrai, dirbantieji žiauriai skursta, ne tik išėję
  į pensiją, bet net ir daug dirbdami. Taip prastai gyvendami, žmonės
  neturi sąlygų susikurti kvalifikaciją, todėl mūsų produkcija
  pasaulyje nepopuliari, nes prastos kokybės. Lietuvos turtingieji tyliai
  kraustosi į Vakarus. Štai turtingiausias Lietuvos žmogus, Maximos
  Numavičius, jau investuoja jo turtus Jungtinėje Karalystėje. Pasinaudojo
  Lietuva, apsimesdavo net invalidais, kad nemokėti mokesčių, o dabar tą
  vargšę Lietuvą metė. Gyvename, kaip skurdžiausia Afrikos valstybė.
  Laikas keisti Lietuvos valdymo idėją. Paklauskime Eligijų Masiulį. Jis
  žino, kaip auginti rimtus pinigus dėžutėje nuo šnapso.
  Daugiau apie tai - guglinant žodžius apie mokslą-studijas-ekonomiką.

 • statistika 2017 spalio mėn. 05 d. 14:45:01

  Tai žmonės ~1950m. gimimo. Žinant, kad tarybiniais laikais bedarbių
  nebuvo, iki 1991 m. jie galėjo sukaupti ~15 metų darbo stažą, paskui -
  laukinio kapitalizmo pasekmės. Ateityje tas ketvirtadalis dėsningai augs
  iki trečdalio, o gal ir daugiau.

 • Tai va kodėl 2017 spalio mėn. 05 d. 14:28:46

  Lietuvoje gyvenimas gerėja (seimo nariams). Dirbi pagal verslo liudyjimą
  ir dar moki papildomas įmokas, o gauni tik bazinę pensiją 120 jevrikų.

 • Tai va kodėl 2017 spalio mėn. 05 d. 14:27:53

  Lietuvoje gyvenimas gerėja (seimo nariams). Dirbi pagal verslo liudyjimą
  ir dar moki papildomas įmokas, o gauni tik bazinę pensiją 120 jevrikų.

 • Tai va kodėl 2017 spalio mėn. 05 d. 14:27:10

  Lietuvoje gyvenimas gerėja (seimo nariams). Dirbi pagal verslo liudyjimą
  ir dar moki papildomas įmokas, o gauni tik bazinę pensiją 120 jevrikų.

 • Danguolė 2017 spalio mėn. 05 d. 14:26:45


  Aš pagal verslo liudijimą dirbu, dar draudžiuosi savarankiškai.
  Žinoma, domiuosi, kokia būtų pensija. Bet pati situacija tokia, kad
  dirbantys pagal verslo liudijimą dabar turi mažiau socialinių
  garantijų, nors ir mes mokesčius mokame.

 • hau 2017 spalio mėn. 05 d. 13:56:56

  Kada valdžia susivoks, kad iš Sodros biudžeto turi būti mokamos tik
  socialinės išmokos, t.y. pensijos invalidumo bei ligos pašalpos.
  Visokios valstybės pareigūnų pensijos, rentos ir t.t. turi būti mokamos
  iš valstybės biudžeto. Tai taip elementaru.DIRBANTYSIS PER GYVENIMĄ
  SUMOKA MILŽINIŠKAS SUMAS, O ATĖJUS PENSIJINIAM AMŽIUI, GAUNA MIZERINES
  PENSIJAS. Už tai yra dalis iškirtinių, gaunančių po kelias pensijas.
  Ir nemažas. Tame fone labai nedorai atrodo teisėjų pensijos. Taip pat
  signatarų našlių rentos. Tai labai neteisinga ir nedora.

 • Pensininkas 2017 spalio mėn. 05 d. 12:36:25

  >>>Suvalkiotas. Kaip zmones sako: "kaip su pirstu i aki". Respect !

 • Nijolė 2017 spalio mėn. 05 d. 12:19:39

  Domiuosi. Jeigu gausiu pagal dabartinį atlyginimą, tai dar pusę bėdos,
  bet jeigu alga sumažės, tai blogai. Aš kaupiu tik „Sodroje“. Baikit,
  kokia ta pensija - 300 eurų. Yra artimųjų, kurie emigravę, bet dėl jų
  neturime vilties, nebent jau gulėsi paslika, tada sušelps.

 • kiek galima?? 2017 spalio mėn. 05 d. 12:16:00

  neigaliems skaiciuoti darbo staza ir nuo to moketi pensija????

 • tiek 2017 spalio mėn. 05 d. 11:57:50

  kas čia toks galingas/protingas sugebėjo nustatyti,kam už kokį darbo
  stažą pripažinti ar nepripažinti pensijos ar sumažintos pensijos.Juk
  visi žino,kad po prichvatizacijos neliko šimtų tūkstančių darbo
  vietų .Todėl toks,kaip oficialus nenutraukiamas darbo stažas toje
  maišatyje buvo 100 proc.garantuotas nebent AT
  deputatams,vyriausybei...Išvada:tokiomis ypatingomis aplinkybėmis nei
  darbo stažas nei jo privaloma trukmė pensijos dydžio nustatymui
  neturėtų būti lemiama,bet patikrinta kitų šalių patirtimi išeitis
  yra - tai sumokėti piliečio vartojimo mokesčiai - turima omeny
  pirmiausia PVM,akcizai ,kurie sudaro daugiau nei pusę surenkamų
  mokesčių.Kai tuo tarpu darbo jėgos mokesčiai(pagal kurį dabar
  nustatinėjamas pensijos dydis) TIKRAI NEPRILYGSA MINĖTIEMS.Dar viena
  išvada: visiems piliečiams valstybės išmokama pensija turi būti mokama
  iš to paties šaltinio - šalies biudžeto,o ne kvailiams sugalvotos
  Sodros,kai valdžia sau prisigalvoja visokias "valstybines" pensijas.

 • Suvalkiotas 2017 spalio mėn. 05 d. 11:49:11

  Lolita< žmonijos patirtis sako, kad viltis - kvailių motina, o jei
  priimti dėmesin, kad lietuviškieji valdžiagyviai specialiai kaitalioja
  įstatymus, kad žmonės nesusigaudytų tuose įstatymuose, o
  valdžiagyviai. atėjusiam pasiskųsti žmogui, pasakytų - įstatymo
  nežinojimas neapsaugo nuo to įstatymo pasekmių. Tai ir yra tiesioginės
  valdžios pinklės - žmones paversti kvailiais.

 • 2017 spalio mėn. 05 d. 11:23:11

  O gal tai valdžios pinklės?

 • Lolita 2017 spalio mėn. 05 d. 11:07:08

  Dėl būsimos pensijos aš dar nesidomėjau. Bet tikiuosi, kad bent
  stabilumas bent perspektyvoje bus ir žmonės gaus tą, ką uždirbo per
  gyvenimą. Šiek tiek turto yra, gal užteks man senatvėje.

 • keisčiausia, 2017 spalio mėn. 05 d. 10:23:04

  kad mokėję bazinei pensijai gauna tiek pat,kiek visiškai nemokėję
  jokių mokesčių gauna šalpos pensijos

 • Pilnai 2017 spalio mėn. 05 d. 10:01:51

  Pritariu Dainiui,nes kitaip paaiškinti kas vyksta neįmanoma...

 • Dainius V. 2017 spalio mėn. 05 d. 09:38:13

  Vyksta tiesioginis tautos genocidas-likusių čia gyventi lietuvių
  tolesnis naikinimas.Mokesčiai trigubinami,smulkiojo verslo įkūrimo
  sąlygos sunkinamos,o ūkiai žlugdomi "lengvatomis" mokesčių sferoje ir
  marais ir supirkimo kainomis.Visa tai daroma sąmoningai.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • MEDALIAI: Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių medalių įskaitoje po trečiadienį varžybų lyderių poziciją sustiprino norvegai; jie turi 13 aukso, 11 sidabro ir 9 bronzos medalius.
 • NERIMAUJA: „Boko Haram“ islamistams užpuolus kaimą Nigerijoje, didėja nerimas, kad jie vėl pagrobė dešimtis moksleivių; antradienį pamokose nepasirodė 91 mergaitė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
5. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
6. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
7. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
8. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
9. Euras ir toliau plaunamas
10. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
11. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
12. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
13. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
14. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
15. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
16. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
17. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
18. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
19. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
20. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
21. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
22. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
23. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
24. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
25. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis

Ar Latvijos bankų krizė gali persikelti ir į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -15   -5 C

   -16  -12 C

 

   -23  -16 C

    -6   -2 C

   -9  -5 C

 

   -10  -2 C

    1-3 m/s

    1-3 m/s

 

      1-2 m/s

 

reklama
Labas vasara