respublika.lt

Nuskriaudė likimas? Nuskriaus ir valdžia

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 28 08:14:58, Lina VYŠNIAUSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Voldemaras Butautas nėra iš tų, kurie tik dejuoja ir skundžiasi. Tačiau jį skaudina „valdiškas“ požiūris į žmogų. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Gamta ar likimas nuskriaudė sergančius žmones? Lyg to būtų negana, juos skriaudžia ir valstybė. O tiksliau - valdžia. Kai šiais metais buvo perskaičiuotos senatvės pensijos ir senjorai gavo nors tik keliais grašiais, bet daugiau, neįgalieji buvo, tyčia ar netyčia, pamiršti. Negana to, kai sergančių žmonių būklė blogėja, „popieriai“ rodo, kad neįgalumas lieka toks pat. Vėlgi atimama galimybė gauti nors kelių eurų priemoką.

 


Valdžios manymu - būklė gera

Vilnietis Voldemaras Butautas pernai pavasarį buvo priverstas palikti darbą: jo būklė nuolat blogėja. Žmogus gali vaikščioti tik su ramentais, nes pakenkti abu klubo sąnariai. Sąnariai, vyras sakė, tiesiog „išsilydę“. Voldemaras negali pasilenkti, net kojines jam turi apmauti žmona. Sėdėti beveik negali, nes atsisėdus suremia skausmai. Skausmą jis kenčia nuolat. „Stengiuosi nepiktnaudžiauti raminamaisiais vaistais, bet kartais nebegaliu kentėti“, - sakė vyras.

Neįgalumas jam buvo nustatytas 2014 m. Tačiau nelinkęs pasiduoti vyras ėjo į darbą, kol pajėgė. Visą gyvenimą Voldemaras dirbo psichiatrinėje ligoninėje sanitaru. Aštuonerius metus jis prižiūrėjo labai sunkius ligonius. Tai viena iš priežasčių, kodėl jis atsisako valstybės kompensuojamos klubo sąnarių operacijos. „Prisižiūrėjau, kokie dirbtiniai sąnariai vežami į Lietuvą. Jie prastos kokybės, greitai sudyla, pargriuvus lūžta, reikia pakartotinių operacijų. Gal ateityje padėtis pagerės, tada leisiuosi operuojamas“, - svarstė vyras. Jį baugina ir tai, kad vienos operacijos metu abu klubo sąnariai neoperuojami. „Operacijos atliekamos po vieną. Du kartus reikia iškęsti narkozę, du kartus - pooperacinius skausmus“, - baiminosi žmogus.

V.Butautas nėra iš tų, kurie tik guli, dejuoja ir skundžiasi. Kiek pajėgia, ruošiasi namuose, nuvyksta ir į parduotuvę. Į redakciją vyras kreipėsi įskaudintas „valdiško“ požiūrio. Nuo neįgalumo nustatymo jis jau triskart privalėjo apsilankyti Nedarbingumo ir neįgalumo nustatymo tarnyboje. Tokie apsilankymai privalomi kas dveji metai. Tuomet nustatoma, kaip kinta ligonio būklė. Tai štai: pagal komisijos išvadas jo būklė nekito, tai yra nepablogėjo. Kaip buvo 40 proc. nedarbingumas ir 85 balų savarankiškumas, taip ir liko. Čia verta priminti, kad sveiko žmogaus savarankiškumo indeksas - 100 balų. Tai kuo blogai 85 balų?

Svarbu „popieriai“, o ne žmogus

Dar daugiau: tarnyba jam atsisakė išduoti specialų lipduką, kurį turint automobilį galima statyti neįgaliems skirtose vietose, prie pat įėjimo į įstaigas, parduotuves. Nuklibinkščiuos per visą aikštelę - valdininkams dėl to nei kojos, nei galva neįskaus. O juk V.Butautas turi aukščiausią, IV-ąją, sanario sunykimo stadiją. „Nors būklės pablogėjimą pripažintų. Vis keli papildomi eurai prisidėtų. Vienas sūnus ir dukra jau suaugę. Bet jaunėliui tik dvylika. Reikia juo rūpintis, į mokyklą leisti, būreliai irgi kainuoja. O uždirba tik žmona. Žinoma, ir vaikai paremia“, - sakė Voldemaras.

Nedarbingumo ir neįgalumo nustatymo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Alvidas Garšva, peržiūrėjęs V.Butauto dokumentus, „Vakaro žinioms“ sakė, kad tarnyba niekuo dėta. „Pagal mūsų gautus dokumentus jo būklė nėra pablogėjusi. Be to, pagal jo diagnozę, specialus ženklas automobiliui irgi nenumatytas“, - teigė jis. Pasak A.Garšvos, gal kažką netinkamai pateikė V.Butautą gydantys medikai. „Supraskite, mes neatliekame tyrimų, nedarome analizių. Gauname tik dokumentus ir apklausiame į tarnybą atvykusį žmogų. Ką jis pasako, tą užrašome ir pateikiame vertinti komisijai“, - teigė A.Garšva.

Nedrįstu tvirtinti, kad reikiamam asmeniui į kišenę įkišus vokelį, padėtis keistųsi. Tačiau eilėje laukiantys žmonės, bent jau kai kurie jų, sakė, kad neįgalumą nustato retai ir nenoriai. Vienas teigė, kad ateinantis čia jau trečią kartą. (Kreiptis galima kas pusę metų.) Diagnozė - kepenų cirozė. Gydytoja jam tvirtina, kad su tokia diagnoze neįgalumo grupę privalo suteikti. Tačiau, pasirodo, neprivalo. Išvadų daryti neverta - jos beprasmės.

Neįgaliesiems kelių eurų pagailėjo

Kokių nors argumentų sunku surasti ir svarstant klausimą, kodėl neįgaliesiems nebuvo perskaičiuotos pensijos. Į redakciją kreipėsi pasipiktinęs vilnietis. „Mano žmona gauna senatvės pensiją, jai perskaičiavo. Man kažkodėl ne. Ar aš ne toks pats žmogus?“ - retoriškai klausė vyras, prašęs nerašyti jo pavardės. Bala žino, gal ir ne toks pats. Nes Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė galėjo jam pasiūlyti tik vieną variantą. Žmogus turi kreiptis į „Sodrą“, kuri jam paskaičiuos galimą gauti senatvės pensiją. Jei pastaroji bus didesnė už neįgalumo išmoką, jis gali pasirinkti gauti senatvės pensiją. Vyriškis kreipėsi, bet kurią rinksis, dar neaišku, nes „Sodra“ atsakymą pateiks tik per 30 dienų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis į klausimą apie neperskaičiuotas neįgaliųjų išmokas skubotai pareiškė, kad šis klausimas labai rimtai svarstomas. Neva apie tai jau kalbėta Vyriausybėje. Gal ir kalbėjo kur nors koridoriuje ar prie kavos puodelio. Nes Vyriausybės spaudos atstovas „Vakaro žinioms“ atsiuntė atsakymą: „Informuojame, kad Vyriausybės kanceliarija dar nėra gavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rengiamo projekto. Tik parengtas, suderintas su atsakingomis institucijomis dokumento projektas bus svarstomas Vyriausybėje ir priimamas sprendimas dėl pensijų neįgaliesiems perskaičiavimo.“ Štai taip.

Šeimos gydytojų asociacijos prezidentas Julius Kalibatas, išgirdęs klausimą dėl neįgaliesiems skiriamų išmokų, buvo tiesmukas. „Senatvės pensijas perskaičiavo, nes pensininkų daug. Per artėjančius rinkimus jų balsai daug lems. O neįgaliųjų santykinai mažai - kam jais rūpintis“, - ironizavo medikas.

Situaciją komentuoja Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko:

- Ne vieną kartą nevyriausybinės organizacijos kėlė skaudžius klausimus. Pavyzdžiui, nustatytos „lubos“ neįgaliesiems socialiniam būstui įsigyti nedidėja jau daug metų. Ir dėl pensijų: senatvės pensininkams po krizės jos buvo atstatytos, neįgaliesiems - ne. Yra pasikeitusi perskaičiavimo metodika, po krizės perskaičiavo, bet realiai po perskaičiavimo žmonės net prarado pinigų. Kiek kreipėmės, visada tas pats atsakymas: pinigų nėra. Nesvarbu apie ką kalbėtume, ar apie kompensacinę techniką, ar apie būstą, ar apie pensijas, įsidarbinimą. Niekada nėra pinigų - uždaras ratas. Jokių pagerėjimų pastaraisiais metais nebuvo ir tikėtis, kad artimiausiu metu jų bus, manau, neverta.

Dėl neįgalumo nustatymo reikėtų raštu kreiptis į tarnybą, susitikti su jais, paprašyti, kad paaiškintų, pagal kokią metodiką apskaičiavo neįgalumo rodiklius. Siūlyčiau kreiptis į mūsų organizaciją. Neabejoju, kad tokių žmonių yra ir daugiau. Mes turime savo teisininkę, galėsime padėti. Dokumentus neįgalumui, žinoma, pateikia medikai. Jei kai kurie jų dirba aplaidžiai, kiekvieno už pakarpos nepaimsime. Bet jei matys, kad problema viešinama, kad žmonės skundžiasi, gal taps rūpestingesni. Neįgalūs žmonės dažnai vengia skųstis, prisibijo. Tai klaida. Kuo daugiau bus netylinčių, tuo daugiau galėsime padėti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s