respublika.lt

Nori dirbti? Atpratinsim!

(0)
Publikuota: 2012 rugpjūčio 09 10:04:32, Virginija GRIGALIŪNIENĖ, zinioskaune@vakarozinios.lt
×

Jaunimo užimtumo problemos - išspręstos. Tačiau kas gali patikėti valdžios deklaracijomis, kai padirbėti per vasarą sumanęs studentas ar moksleivis susiduria su tokiomis patyčiomis, kad darbas jam apskritai tampa didžiausiu gyvenimo blogiu.

Vasara jau eina į pabaigą, tad „Vakaro žinios“ pasidomėjo, kaip šalies studentijai ir moksleivijai - žinoma, tai, kuri nebijo susitepti rankų darbu, - sekėsi sukaupti pinigų naujiesiems mokslo metams. Ar daug pavyko užsidirbti, ar dosnūs buvo darbdaviai.

Moka grašius

Vienos Kauno aukštosios mokyklos studentė Gerda jau nuo ankstyvo pavasario dirba kavinėje. „Ariu popieriuose tik puse etato, bet per mėnesį išdirbu apie 13-16 dienų, susidaro apie 130 valandų, - pasakojo ji. - Gaunu 550-600 litų. Plius už apyvartą. Smulkioms išlaidoms užsidirbu, o rimtiems pirkiniams rūpestingus tėvelius turiu...“

Gerda žino, kad įsidarbinusi užsienyje gautų nepalyginti daugiau, todėl kitą vasarą ketina išvykti.

Kitas kaunietis, universiteto trečiakursis Audrius, atsižegnojo darbo Lietuvoje. Pernai jis už mėnesį darbo visą dieną jaunesniuoju programuotoju bendroje Lietuvos ir Vokietijos įmonėje į rankas gavo... 370 litų. „Ko gero, daugiau kainavo degalai važinėjant į darbą ir atgal, sumuštiniai pietums, kuriuos vežiojausi iš namų, nei uždirbau“, - nelinksmai dėstė jaunuolis.

Todėl šiemet jis, pavasario sesiją išlaikęs balandžio pabaigoje, išlėkė į Daniją. Atlyginimas ten - nėra ko net lyginti su Lietuva. „Nuo gegužės iki rugsėjo vidurio užsidirbau pageidaujamam automobiliui ir dar susitaupiau, - džiaugėsi Audrius. - Niekada gyvenime neieškosiu darbo Lietuvoje. Tai, kiek Lietuvoje siūloma už darbą, rodo darbdavio nepagarbą darbuotojui. Mažiau negu elgetos išmalda toks atlyginimas.“

Jokio stimulo stengtis

Lietuvos darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja Daiva Liugienė „Vakaro žinioms“ teigė, kad šios vasaros pradžioje jaunų žmonių dėl įsidarbinimo į teritorines darbo biržas kreipėsi kiek mažiau nei pernai. „Turbūt daugiau jų ieško laikino darbo užsienyje, nes, tenka tą pripažinti, Lietuva su kitomis Europos šalimis atlyginimu konkuruoti negali. Dauguma darbuotojų ieškančių darbdavių tesiūlo minimalų atlyginimą“, - teigė ji.

Tuo įsitikinome paskambinę pirmuoju pasitaikiusiu telefono numeriu, kurį nurodęs darbuotojo ieškantis darbdavys. Štai Vilniaus priemiestyje veikianti įmonė ieško arbatos pakuotojo. Darbas - nuo 7 iki 16 valandos. Atlyginimas - 850 litų neatskaičius mokesčių. Vadinasi, į rankas - apie 700 litų. Atimkime 80 litų (tiek kainuoja nuolatinis bilietas važiuoti visuomeniniu transportu), atidėkime pietums bent po 5 litus kiekvieną darbo dieną - kas lieka? „Suprantu, kad nedaug mokame, bet pas mus tokie atlyginimai“, - pareiškė įmonės atstovė.

Remia tik darbdavius

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neseniai pasigyrė teikianti naujovę - darbdaviams už darbuotoją, jeigu jam tai pirmoji darbovietė, mokės subsidijas.

„Jos bus pradėtos mokėti darbdaviams nuo šių metų spalio, - patikslino ministerijos Struktūrinės paramos politikos skyriaus vedėja Lingailė Biliūnaitė. - Visi darbdaviai, kurie įdarbins pirmo darbo ieškančius jaunus žmones iki 29 metų, gaus kompensacijas už dalį darbo užmokesčio, tam panaudojant ES fondų lėšas. Tuo siekiama skatinti darbdavius įdarbinti žmones, neturinčius darbo patirties, didinti jaunimo užimtumą.“

Kartu ji pažymėjo, kad visos darbo sąlygos turi būti aptartos pasirašomoje darbo sutartyje. „Joje turi būti aptartas darbo laikas, taip pat ir darbo užmokestis. Paminėtina tai, kad Lietuvoje minimalią mėnesinę algą gauna 20,8 proc. darbuotojų, o iš jų visą darbo dieną dirbančių - 11,2 proc.“ - pridūrė ji.

Taigi valstybinė politika aiški: už ES fondų pinigus finansuojami ne varganą atlygį gaunantys darbuotojai, o... darbdaviai. Tad sėkmės, studente, Anglijos fabrike ar Norvegijos braškių lauke.

Vilius MORKŪNAS - Lietuvos studentų atstovybių sąjungos prezidentas:

Lietuvoje jaunimo nedarbo rodikliai yra tiesiog tragiški - net apie 30 proc. jaunų žmonių neturi darbo. Tai pats didžiausias jaunimo nedarbas tarp visų Europos Sąjungos šalių. Dėl to darbdaviai ir piktnaudžiauja siūlydami vasaros laikotarpiu darbo ieškantiems studentams minimalų atlyginimą. Daugiausia studentai tokį metą įsidarbina paslaugų sektoriuje, kur prie atlyginimo įmanoma prisidurti „arbatos“. Tai tarsi šiek tiek kompensuoja menką atlyginimą. Tačiau norintieji užsidirbti daugiau renkasi programą „Work and Travel“. Nors, tiesa, studentui tokios programos irgi kainuoja, nes, pavyzdžiui, nuvykti į JAV ir sugrįžti vien kelionė kainuoja apie 4 tūkst. litų.

Bėda ta, kad valstybė neturi aiškios strategijos, kad jaunimo ir studentų nedarbas būtų kuo mažesnis, taip pat kad dar studijų proceso metu būtų ugdomi studentų gebėjimai dirbti, kaupti darbo įgūdžius, patirtį. Tai ir švietimo sistemos spraga.

Kitaip sakant, nėra sistemos, kaip studentus įsukti į darbo rinką, nėra orientuotos valstybės politikos šiuo klausimu. Todėl galiu drąsiai teigti, kad valstybė tik kalba, tačiau realiai visai nesirūpina studentų įdarbinimu, užimtumu.

O Lietuvoje vasaros laikotarpiu darbo ieškantys studentai juk neturi didelio pasirinkimo: jie arba sutinka dirbti už grašius, arba išvis nedirba.

 

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s