respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

„Norfos“ vadovas D.Dundulis: Reikia prisikabinti? Prisikabinsit!nuotraukos (12)

2018 sausio mėn. 14 d. 11:46:30
Jūratė Valančiūtė, Elta

Likus kelioms dienoms iki Kalėdų, Vilniaus apygardos teismas atvertė garsiąją bylą, kurioje, greta žinomų asmenų pavardžių linksniuojamas ir Prienų „Norfos“ pavadinimas. Būtent šis provincijoje iškilęs pastatas į ne itin malonią situaciją suvedė žinomus politikos, žiniasklaidos ir verslo atstovus. Jie kaltinami prekyba poveikiu. Ar itin modernus, unikaliais sprendimais išsiskiriantis prekybos centras pats, be įtakingų užtarėjų pagalbos, nebūtų atvėręs durų? Kaip kuriamos tokios situacijos, kad verslininkai, užuot džiaugęsi darbo rezultatais, yra verčiami gintis ir teisintis? Apie tai - „Vakaro žinių“ pokalbis su „Norfos“ įmonių grupės vadovu Dainiumi DUNDULIU.

 

- Į šią skandalingą istoriją įpainioti garsūs asmenys pasodinti į teisiamųjų suolą, visa situacija išnarstyta, iškomentuota. O kas nutiko Prienų „Norfai“?

- Prekybos centras Prienuose atidarytas, kaip ir buvo planuota, prieš daugiau nei dvejus metus - 2015-ųjų rugsėjo viduryje - praėjus septynioms dienoms nuo pastato priėmimo akto pasirašymo.

- Vadinamojo poveikio scenarijus skelbiamas toks: „Norfos“ ir ją stačiusios įmonės žmogus kreipėsi į žiniasklaidos grupės vadovą, šis susisiekė su vienos partijos vadovu ir susitarė dėl 15 tūkst. eurų kyšio, už kurį politikas turėjo paveikti statybos inspektorius, kad šie leistų naudoti naują parduotuvę „Norfa“ Prienuose. Ar be visų šitų vingrybių, sudėliotų Specialiųjų tyrimų tarnybos, parduotuvė nebūtų pradėjusi veikti? Galbūt paprasčiau statybų metu pasirūpinti, kad nebūtų kliūčių gauti pastato užbaigimo aktą?

- Aš asmeniškai nieko apie tai nežinau ir galiu komentuoti tik tiek, kad tas parašas statybų inspekcijoje kažkodėl buvo uždėtas paskutinę pagal reglamentą leistiną dieną.

Kokių minčių tai kelia? Anksčiau pastatui priduoti pakakdavo savaitės, pastaruoju metu vidutinis pridavimas - nuo kreipimosi iki akto išdavimo, - kiek pats žinau, trunka pusantro mėnesio. Turėjome atvejį, kai mūsų pateikti kažkurio objekto dokumentai buvo atmesti dėl... pasirinkto netinkamo šrifto. Visi puikiai suprantame, kad vieną šriftą pakeisti kitu kompiuteryje - kelių sekundžių reikalas. Pažeidimą ištaisėme, bet vėl reikėjo laukti dvi savaites. Kartais taip yra vilkinamas laikas.

- Ar taip biurokratija demonstruoja savo viršenybę?

- Manau, kad čia tokia savybė, kuri kartais būdinga ir verslui. Kai priimama per daug darbuotojų, jie, norėdami atrodyti reikalingi, prigalvoja visokių nesąmonių, kurių iš tiesų niekam nereikia. Savo įmonėje irgi tai pastebiu. Taip ir čia - kuo labiau užvilkinsi pridavimą, tuo atrodysi reikalingesnis.

Valdininkijos turime per daug, tikrai reikia ją mažinti. Jie patys tai puikiai žino, bet kad atrodytų reikalingi, pasirenka ir tokį metodą kovoti dėl savo darbo vietų.

- Dėl prekybos centro Prienuose buvo vykdomas tyrimas, atlikti patikrinimai vietoje, peržiūrėti dokumentai, kurie buvo pateikti statybų užbaigimo komisijai. Ką jie rado?


- Išvadas mačiau: pažeidimų nerasta. Statybų inspekcija pripažino, kad ji nemato problemų dėl šito pastato pripažinimo tinkamu.

- Jeigu problemų su pastatu nėra ir nebuvo, natūraliai kyla klausimas, kam reikėjo visos tos kebeknės, nuvedusios iki STT, baudžiamosios bylos?


- Aš žinau, ką aš dariau. O ką darė kiti, aš negaliu žinoti. Gedvydas Vainauskas sako, kad jis darė žurnalistinį tyrimą. Gal taip ir yra, jei jis taip sako. Galiu būti tikras tik dėl savo veiksmų - mes viską darėme teisiškai.

- Ar įmanoma tokiu būdu, turiu omeny prekybą poveikiu, tvarkytis reikalus mūsų valstybėje?

- Žurnalistai tikrai žino daugiau negu aš, jūs matote valstybę iš visų pusių. Neseniai buvote paskelbę, kaip vyksta konkursai savivaldybėse. Jeigu tame yra bent dalis teisybės, vadinasi, mūsų valstybėje viskas įmanoma.

- Pakalbėkime dar apie patį pastatą. Užbaigimo akto neišdavę valdininkai turėjo tai kaip nors motyvuoti, ir tas motyvas turėjo būti pakankamai svarus. Kaip galėjo atsitikti, kad objektas, į kurį buvo sutelktas ypatingas architektų, konstruktorių, statytojų dėmesys, nebuvo palaimintas iš pirmo karto? Galbūt priežiūra, kuri vykdyta statybų proceso metu, nebuvo pakankama?

- Prienų prekybos centras išskirtinis tuo, kad jo stogo konstrukcijoje pirmą kartą panaudotos medinės sijos. Jos gražiai atrodo interjere, be to, tai svarbu, nes naudodami vietoje augintas ir pagamintas medžiagas, o ne metalą, kuris atvežamas iš Ukrainos ar Rusijos, sukuriame daugiau darbo vietų Lietuvoje. Paskui jau visas „Norfos“ parduotuves projektavome su medinėmis sijomis ir ketiname tą daryti ateityje.

O kalbant apie tuos nesklandumus, buvo kažkoks apsirikimas įforminant dokumentus, ir tas pastebėta pastato pridavimo momentu. Mums buvo nurodyta, kad turime ištaisyti pažeidimus. Bet kadangi mūsų statybininkai pastebėjo, kai jau tas raštas buvo gautas, tame dokumentų įforminime - ne projekte! - rašoma, kad pažeidimai jau ištaisyti. Žodžiu, niekas nepakeista, tik vietoj vieno žodžio leidime įrašytas kitas. Kai jie gavo mūsų atsakymą, kad viską išsiaiškinome, nustatėme, kas kaltas dėl pažeidimų, ir juos ištaisėme, būtent tada, mano nuomone, ir buvo uždėtas parašas.

- Tai problema maždaug tokia, kaip tas netinkamas šriftas?

- Panašiai. Ir tai net nebuvo mūsų klaida, o pačių valdininkų - ar statybų inspektorių, ar savivaldybės.

- Ir būtent iš to išsirutuliojo stambios korupcijos byla?

- Aišku, viskas atrodo šiek tiek keistai.

- Jums ir pačiam teko vaikščioti į apklausas?

- Taip, žinoma. Gal ne visiškai drastiškai STT metodai buvo panaudoti, ne maksimaliai, bet patirti teko. Atlikta krata, neperspėjus atvykta į ofisą ir t.t. Aišku, niekas su manim nesielgė nemandagiai, bet vis vien nemanau, kad tokie dalykai kam nors galėtų būti malonūs.

- Kokią aplinką valstybėje kuria tokios situacijos? Suprantu jus kaip verslininką - einate į priekį, nešvaistydamas brangaus laiko tam, kas buvo. Verslininkai, ir ne tik jie, kalba apie nesaugumo jausmą, baimės atmosferą. Pritartumėte jiems?

- Po Prienų atvejo mes beveik nė vieno objekto nepriduodame be trukdžių. Ir anksčiau jų būdavo, bet žymiai mažiau. Nenoriu kaltinti pačių valdininkų. Bet jų galvose, akyse slepiasi baimė - jie bijo dėti parašus, kad po to nebūtų apkaltinti. Juk, kalbant tiesiai šviesiai, kiekvienas valdininkas, kuris buvo kaip nors susijęs su Prienų prekybos centru, buvo gerai patampytas, turėjo išgyventi ne vieną naktį be miego. Nepažįstu nė vieno iš jų, nesu bendravęs, bet įsivaizduoju, kad jiems teko praeiti tą patį, ką ir man.

Tai kuris dabar norės dėti parašą net ir ten, kur viskas yra gerai? Kad po to būtų apkaltintas kažkuo? Pas mus yra sudaromos tokios sąlygos, kad visada galima rasti prie ko prikibti. Neįsižeiskite, bet jei ateičiau pažiūrėti pas jus, tikrai rasčiau, kas yra negerai iš pastatų eksploatavimo pusės. Norint, trūkumų galima rasti kiekviename pastate. Tik yra nusprendžiama, prie ko kabintis, prie ko ne.

Dažnai tenka girdėti mažųjų verslininkų nusiskundimus, kad valdininkai juos labai stipriai muša. Aš drąsiai galiu pasakyti: mus muša žymiai stipriau negu mažuosius. Tik mes turime daugiau jėgos.

- Išeitų, kad bijo ir verslininkai, ir juos baudžiantys valdininkai. Turbūt sutinkate, kad normalioje valstybėje taip neturėtų būti. Ką reikia keisti, kaip tą baimę išgyvendinti?

- Įmonės sėkmė priklauso nuo to, kokia yra jos galva. Paskui jau vadovas surenka komandą ir taip toliau. Lygiai taip pat ir valstybėje. Tad ką reikėtų keisti? Pradėkime nuo galvos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • Alė 2018 sausio mėn. 15 d. 06:58:50

  Visiems ir taip aišku, kad reikėjo prikergt bylą Paksui. Ta byla yra
  baltais siūlais siūta. Bet gi, galima prieš Briuselį pasiteisint kodėl
  neprileidžiamas Paksas prie rinkimų. Šlykštu ir bjauru mūsų Lietuvoje

 • Vadimas 2018 sausio mėn. 15 d. 00:41:27

  Siandien per 1-aji Rusijos TV kanala buvo patvirtinta, jog Grybausksite
  besimokydama Leningrade buvo uzverbuota KGB! Nu, suka sterva visisks!

 • Bobule 2018 sausio mėn. 14 d. 20:52:55

  Bereikalo tu ja statei Prienuose,norejai nukonkuruoti turgu? O dabar paciai
  Norfai bankrotas bus,nes ten smarve kanalizacijos pastoviai,zmoniu
  mazai,pardavejos susisuke,susirauke,aptarnavomo kultura 0.

 • NUOMONĖ 2018 sausio mėn. 14 d. 20:50:44

  Manau , kad teisingai ir drąsiai pasakyta .

 • Bobule 2018 sausio mėn. 14 d. 20:50:26

  Bereikalo tu ja statei Prienuose,norejai nukonkuruoti turgu? O dabar paciai
  Norfai bankrotas bus,nes ten smarve kanalizacijos pastoviai,zmoniu
  mazai,pardavejos susisuke,susirauke,aptarnavomo kultura 0.

 • MUSE 2018 sausio mėn. 14 d. 17:41:21

  PUSE MILIJONO VALDININKU IR MILIJONAS DIRBANCIUJU KITAS MILIJONAS VCAIKAI
  PENSININKAI INVA\LIDAI KA DARIT VALKDININKAMS REIKIA JUK RAST DARBO KAD
  SAKITUM TAIP AS DIRBU TOKIUS DIRBANCIUS VOKIETIS GREIT I DARBINTU KAD
  ATNESTU SALIAI NAUDOS KAD VELTUI DUONOS NEESTU

 • Xp 2018 sausio mėn. 14 d. 15:20:54

  Geras, tiesiai nurodė į Daukantynę. Na dabar kuruojamos tarnybos
  pasiaus. Gal spės Dundulis išsigelbėti, juk rinkimai artėja. Bet
  Daukantynė stumia Nausėda net žiauru
  (matyt savas)

 • Juzefa 2018 sausio mėn. 14 d. 14:43:05

  Šiemet dar duos mums maisto paketų?

 • emigrantas 2018 sausio mėn. 14 d. 14:42:23

  Su sventem. Skydinej nepamirškite žvakutė uzdegti….

 • singeris 2018 sausio mėn. 14 d. 14:34:01

  lanzbergovicius jau iszude 1 milijona lietuviu greit ir kiti nustips! Ir
  ką???

 • nuomone 2018 sausio mėn. 14 d. 14:33:19

  Pasauli vado pinigas, o piniga valdo- z y d a s, todel kas saziningai
  dirba, tas nieko neturi…

 • trumpai 2018 sausio mėn. 14 d. 14:29:17

  Nekaltas. Aplinka kalta.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TRAUKIASI: Klaipėdos „Koralo“ klubo direktorius Arvydas Kazlauskas informavo Lietuvos futbolo federaciją, kad klubas traukiasi iš LFF I lygos pirmenybių.
 • AUDITAS: Lietuvos aukščiausioji audito institucija, Latvijos valstybinė audito institucija ir Estijos nacionalinė audito institucija atliks bendrą projekto „Rail Baltica“ auditą, kurio tikslas - įvertinti projekto vidaus kontrolės sistemos ir viešųjų pirkimų valdymą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Sveikata Grožis