respublika.lt

Netekome radiologijos patriarcho Kazio Ambrozaičio

(0)
Publikuota: 2017 sausio 04 08:24:45, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Kazys Ambrozaitis

Vos prasidėjus metams, sausio 2-ąją, eidamas 106-uosius gyvenimo metus mirė ilgametis Vilniaus universiteto profesorius, gydytojas, pedagogas ir mokslininkas, Lietuvos radiologijos patriarchas Kazys Ambrozaitis.

 

Profesorius, habilituotas daktaras, SSRS valstybinės premijos laureatas, Lietuvos mokslo veikėjas, Katalikų mokslų akademijos narys, Lietuvos veiklios ilgaamžystės akademijos garbės prezidentas, Lietuvos radiologų asociacijos prezidentas ir garbės narys K.Ambrozaitis visą gyvenimą aktyviai dirbo mokslinį darbą, domėjosi šalies kultūriniu ir politiniu gyvenimu, parašė gausybę mokslinių straipsnių ir kelias prisiminimų knygas, yra net 16 knygų autorius ir bendraautoris.

„Tebesu aktyvus, nors jau įkopiau į antrą šimtmetį. Matyt, mane bus užkonservavusi radiacija, kurios gavau per visą gyvenimą“, - prieš ketverius metus kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“ juokavo K.Ambrozaitis, kurio pagrindinė darbo priemonė daugiau nei keturis dešimtmečius buvo rentgeno spindulius skleidžiantis aparatas.

K.Ambrozaitis gimė 1911 m. liepos 24 d. 1935 m. su pagyrimu baigęs Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakultetą, 1937-1938 m. mokėsi Kauno karo mokykloje, o ją baigęs išvažiavo dirbti gydytoju į Šiluvą. Dirbdamas kaime vis galvojo apie tai, kad reikia ko nors daugiau išmokti, tada galėtų labiau žmonėms padėti. Išgirdo, kad paskelbtas konkursas į Vytauto Didžiojo universiteto Vidaus ligų klinikos felčerio vietą. Tik tarp kitko padavė prašymą ir tą vietą gavo.

Prasidėjus karui, nuo 1945 m. dvejus metus K.Ambrozaičiui teko praleisti tremtyje Vorkutos lageryje, o grįžus į Lietuvą vėl viską pradėti nuo nulio.

Šešerius metus jam nebuvo leista dirbti gydytojo darbo, tad buvo priverstas tapti radiologu. Tačiau po kurio laiko radiologija jam ėmė patikti, tad nuveikė šioje srityje daug naudingų darbų. Prof. K.Ambrozaitis su kolegomis sukūrė elektrorentgenografijos metodą ir jį įdiegė praktikoje - už tai 1973 m. gavo TSR valstybinę premiją.

1949-1957 m. K.Ambrozaitis dirbo ligoninėje Vilniuje, 1957-1969 m. buvo Onkologijos instituto Rentgenologijos ir radiologijos skyriaus, 1969-1989 m. Vilniaus universiteto Rentgenologijos ir ftiziatrijos katedros vedėjas.

Nuo 1966 m. - medicinos mokslų daktaras. Nuo 1970 m.- profesorius. Nuo 1988 m. - Lietuvos katalikų mokslų akademijos narys. 1972-1990 m. vadovavo Lietuvos rentgenologų ir radiologų draugijai.

Norintiesiems sužinoti ilgaamžiškumo paslaptį K.Ambrozaitis ne kartą dėstė savo teoriją. Anot jo, žmogus turėtų gyventi apie 120 metų, - toks žmogaus organizmo pajėgumas. Panašiai kaip, tarkim, automobilio - jis pagaminamas važiuoti tam tikrą laiką. Gyvenimo trukmės „karkasą“ žmogui suteikia genai, bet „namą pastatyti“ turi pats žmogus. Jeigu žmogus sugeba gerai, tiesiai ir tvirtai tas namo plytas sumūryti, jis ilgai gyvena. Tačiau jei žmogus tas plytas prageria, prarūko ar kaip kitaip sugadina - gyvenimas trumpėja.

Prof. K.Ambrozaitis bus laidojamas šiandien 13 val. Kairėnų kapinėse.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s