respublika.lt

2018 vasario 19, pirmadienis

Net teismas negina lietuvių kalbos. Tai kas ją apgins?nuotraukos (21)

2017 spalio mėn. 08 d. 11:38:45
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės akiratyje - Vilniaus apygardos administracinis teismas. Pirmą kartą mūsų atkurtos valstybės istorijoje įpareigojęs Migracijos tarnybą įrašyti mūsų rašybai svetimą „q“ raidę į Lietuvos Respublikos piliečio paso pagrindinį puslapį. Ši teismo nutartis dar gali būti skundžiama, bet nepagarba valstybinei kalbai ir Konstitucijai jau pademonstruota. Be to, teismui buvo apskųsta Migracijos tarnyba, kuri tik vykdė savo priedermę gerbti šalies Konstituciją.

 

Kad ir kaip būtų keista, tokia teismo nutartis nė kiek nešokiruoja kalbininko Antano Smetonos, užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, premjero Sauliaus Skvernelio ir Seimo nario Gedimino Kirkilo. Keista. Lingvistai iš vienos priesagos ar linksnio parašo daktaro disertacijas. Kalbininkai smulkmeniškai kabinėjasi prie kokios nors netaisyklingai žodį sukirčiavusios orų mergaitės ar sporto komentatoriaus. Iš vienos pusės - visiškas purizmas, o iš kitos - raidynų anarchija. Atrodo, kad dešininis, riestinis ar kairinis kirčio ženklas yra daug svarbiau nei trys raidės svetimkūnės - „q“, „w“, „x“, kurias įkyriai, atkakliai bandoma įsprausti į mūsų raidyną. Gamtoje net zebrai turi skirtingus, unikalius kailio raštus, visų žmonių pirštų atspaudai yra skirtingi, tik mus, lietuvius, užsispyrė unifikuoti. Pritaikyti užsieniečių reikmėms. Tos trys raidės yra aiškiai perteklinės. Nes mūsų raidyne turi atitikmenis. Tad įsprausti svetimas raides yra taip pat nelogiška, kaip turint žodį „kirvis“ vadinti šį įrankį dar ir „toporu“. Kalba yra gyvas, kintantis, bet absurdams energijos neeikvojantis organizmas. Jos žodynas yra būtent toks, kokio kalbai reikia. Jis puikiai apsieina be dublerių. Ir tikrai apsieina be vienadienio politikavimo.

Gal tapkime indais?

Ar teko kada nors girdėti apie kitą valstybę, kuri būtų įvelta į Trijų svetimų raidžių karą. Valstybės ginčijasi dėl produktų kvotų, dėl užkrėstų kiaušinių, dėl Kalnų Karabacho, dėl religijų, dujotiekio vamzdynų. Tačiau tikrai nelenda į svetimus raidynus. Tik mes vieni tokie pataikūniški, paslaugūs, su žema saviverte. Anksčiau klusniai vadinomės Mindaugovičiais, Vytautovnomis, o dabar pritaikome savo kalbą jau prie kito pageidavimų koncerto.

O kam iš viso laikytis įsikibus į lietuvišką raidyną? Kam taip smulkintis. Jei taip norime pasauliui įsiteikti, taip norime nunykti, ištirpti, tai pats laikas skelbti tarptautinį viešąjį rašybos pirkimo konkursą. Nusipirkti pigiausiai pasiūlytą rašybos paketą. Parengtą užsienyje. Jei Lietuva taip nusipigino, jei tapo tokia apgailėtina, galėtume įsisavinti devanagari rašybos paketą. Už rupijas. Jos euro atžvilgiu nėra pati stipriausia valiuta. Be to, hindi kalba šneka, devanagari rašybą naudoja pusė milijardo žmonių. Prijungę savo kelis milijonus prie pusės milijardo atrodytume daug solidesni. Tik bėda. Mokame įsisavinti Europos Sąjungos pinigus taip, kad jų praktiškai nesimato. Gal hindi ir devanagari įsisavintume taip vykusiai, kad taip pat nė kiek nesimatytų?

Gal kinais? O gal anglais?

Kitas variantas - galėtume įsigyti kiniško rašto paketą. Seni rašmenys. Jais rašyta jau 18 a. prieš mūsų erą. Įsisavinę šitą rašybą, būtume suprasti ir Japonijoje bei Korėjoje. Be to, jei pradėtume rašyti hieroglifais ar kaip devanagari rašte „kabinti ant virvutės skalbinius“, baigtųsi visos piliečių pretenzijos Migracijos tarnybai. Bent kol nė viena pusė hieroglifų gerai nesuprastų. Na, įrodyk, kad neteisingai užrašiau pavardę.

Trečiasis variantas - dar nuolankesnis, bet turbūt pigiausias. Paskelbti valstybine kalba anglų kalbą ir įteisinti jos rašmenis. Angliškai pasaulyje kalba apie 340 mln. žmonių. Prie jų prisijungę atrodysime stambesni. Bent sau. O jei jungdamiesi norime išlikti bent kiek originalūs, galėtume pasinaudoti 1875 m. išleistu žodynėliu „Slownikas angielckaj - lietuwyszkai“. O įžymiajam lietuvių filologijos asui G.Kirkilui teliks įtikinti kitaminčius, kad lietuviai jau nuo 19 a. nuosekliai žygiavo į suanglėjimą. Vykdė „Lietuvexit“. Kūrendami anglis. Na, ir kas? Būkime pagaliau praktiški. Kurių galų mums reikia gramatikoje tiek linksnių? Kodėl sakiniuose nėra griežtos žodžių tvarkos? Juk kai žodžiai taip sakinyje šokinėja, kaitaliojasi vietomis, sakiniai tampa dviprasmiški. Neaišku, ar gaidelis žirnį mala, ar žirnis gaidelį.

Štai ir hamletiškasis klausimas. Kokį raidyną, kokią rašybą pasirinkti, kad nieko pasaulyje neįžeistume. Indų, kinų, anglų, o gal turkų? Vilniaus apygardos administracinis teismas, G.Kirkilas ir A.Smetona galėtų nuspręsti, kokia rašyba bei raidynas yra mums politiškai korektiškiausias. Nemindžiojantis kitataučiams kojų. O mes ką? Vos ne vėliausiai Europoje pradėjome rašyti, matyt, anksčiausiai Europoje ir tą rašybą užbaigsime. Kaip mūsų vergiškam mentalitetui nepasiteisinusią. Pradėjome raštiją Martyno Mažvydo „Katekizmu“, o baigsime Vilniaus apygardos administracinio teismo „Nutartimi“.

Viešasis rašmenų pirkimo konkursas. Brangių variantų nesiūlyti

Dar vienas variantas. Skelbti lietuvių kalbos rašybos viešojo pirkimo konkursą. Kompozitoriai kuria dainas specialiai „Eurovizijai“ ir net konkrečiam dainininkui. Tad koks nors filologas iš Dubajaus ar Kalkutos gal galėtų sugalvoti visam pasauliui patogią, kompaktišką lietuvių kalbą. Dviskiemenę, su vienu linksniu. Nestorą. Išmokstamą per savaitę. Nuo sentimentalių ašarų nešlampančią. O jei mums tokia prekė per brangi, gal rastume kokią nors primityvią kalbą džiunglėse. Na, tokią padėvėtą. Iš antrų, trečių rankų. Švebeldžiuojančią. Mums, neišdidiems lietuviams, bet kokia tiks.

Lietuviai, bent kiek pagyvenę užsieniuose, pradeda aiškinti, kad mūsų pavardžių užsieniečiai neištaria. Esą lietuviškas pavardes tenka sutrumpinti. O kodėl tie patys užsieniečiai ištaria graikiškas pavardes? Kurią lengviau ištarti - Petraitis ar Papandopulous? Graikai, kurių raštas senesnis nei romėnų, kažkodėl nebando prisitaikyti prie kitų europiečių. Nes gerbia save. O ir britai, kai lietuviai tampa jų piliečiais, vis vien rašys naujo piliečio pase ne „Šalkauskas“, bet „Shalkauskas“, nes „š“ savo raidyne neturi. Ir „ž“ raidės savo raidyne neturi, tad joks lietuvis Žukauskas ar Žemaitis nepriverstų anglo išduoti jam pasą su „ž“ raide.

Kas atsitinka tautoms, kai jos laipsniškai praranda savo kalbą? 20 a. pradžioje Juzefo Pilsudskio brolis, etnologas Bronislovas Pilsudskis, tyrinėjo ainų tautą. Baltosios rasės atstovus, jau 6 tūkst. metų gyvenančius Japonijoje ir Kurilų salose. Įsikūrusius Hokaido saloje anksčiau nei japonai. Br.Pilsudskis dar rado ainiškai kalbančių ainų, o dabar jų jau neliko. Kalba prarasta. Visi ainai asimiliavosi. Sachalino saloje kalba rusiškai, o Japonijoje - japoniškai. Kai kurie jau seniai pamiršę, kad jų protėviai dar buvo ainai.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (21)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RALIS: Lietuvai atstovaujantys „Arctic Energy World rally team“ komandos lenktynininkai Deividas Jocius ir Donatas Zvicevičius sėkmingai pasiekė finišą Švedijos ralyje; bendroje įskaitoje lietuviai buvo klasifikuotas 39-as
  • TRAUKSIS: dėl prastos sveikatos iš posto ketina pasitraukti Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vadovaujamos Krikščionių demokratų sąjungos generalinis sekretorius Peteris Tauberis
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
2. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
3. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
4. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
5. PATRIARCHAI
6. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
7. Euras ir toliau plaunamas
8. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
9. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
10. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
11. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
12. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
13. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
14. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
15. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
16. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
17. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
18. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
19. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
20. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
21. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
22. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
23. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis
24. Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?
25. R.Karbauskio karikatūra per M.A.M.A. Laisvas žodis ar didžiulė desperacija?

Ar turite vaikų?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -6   -4 C

   -9  -7 C

 

   -3  -1 C

    -3   0 C

   -2  -1 C

 

   -2  -1 C

    2-3 m/s

    1-2 m/s

 

      1-2 m/s

 

USD - 1.2348 PLN - 4.1719
RUB - 70.8493 CHF - 1.1519
GBP - 0.8904 NOK - 9.7148
reklama
Kaleda 2017