respublika.lt

2018 liepos 20, penktadienis

Neskubėkite nurašyti kaimo, jis ruošiasi atgimtinuotraukos (13)

2018 sausio mėn. 02 d. 08:00:14
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Pasibaigus 2017-iesiems, pats laikas suskaičiuoti viščiukus: apgalvoti, kas šiais metais buvo nuveikta ir kokie laukia 2018-ieji, Geltonojo žemės šuns metai. Apie tai „Vakaro žinios“ kalbėjosi su regionų vadovais, kurie, kaip įprasta, dažnai girdi gražius politikų pažadus švenčių progomis. Bet ar tie pažadai tampa realybe?

 

Lietuvių tradicijos - kaime

Vos tik išgirdęs šį klausimą, Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis tuojau pat atšauna, kad pokyčių nematyti jau eilę metų, o girdimi aukščiausių politikų pažadai nebežadina vilčių. Juolab kad kone liūdniausios prognozės Lietuvoje tenka būtent Kelmės rajonui. Neseniai Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docento Rolando Tučo atliktas prognostinis Lietuvos gyventojų kaitos 2017-2021 metais tyrimas parodė, kas laukia šalies regionų. Analizuojant socialinę-ekonominę situaciją, Kelmės rajonui buvo skirta antroji pagal prasčiausią prognozę vieta. Prognozuojama, kad Kelmės rajone 2017-2021 metais gyventojų sumažės 13,4 proc. - iki 2021 metų Kelmės rajone turėtų gyventi apie 24 tūkst. žmonių.

„Visi pokyčiai kol kas yra tik kalbų lygyje ir savivalda dar tikrai nepajuto, kad kas nors gali keistis. Be to, išsakomos idėjos gal ir yra geros, bet mes labai pasigendame konkrečių instrumentų, kaip tai bus įgyvendinama. Juk ne viena vyriausybė kalba apie pokyčius regione ir regionų stiprinimą, bet mes niekada nejautėme nei realaus dėmesio, nei pagerėjimo. Tad iki šiol viskas yra tik kalbų lygyje“, - neslepia V.Andrulis.

Paklaustas, kokios problemos jo regione labiausiai reikalauja sprendimų, meras vardija: žemės klausimai, investuotojų trūkumas, emigracija, darbo vietų ir specialistų trūkumas. Pasak V.Andrulio, vieni aktualiausių klausimų kaime - susiję su verslo skatinimu kurtis regione: „Na juk negali būti vienodi mokesčiai verslui ir Kelmėje, ir Vilniuje. Verslas niekados neis į Kelmę, jei prie didmiesčių jau yra įrengtos lengvatinės ekonominės zonos ir yra didelė darbuotojų paklausa. Nors pas mus netrūksta vietų darželiuose, kaip kad didmiesčiuose. Turime ir sporto kompleksą, vyksta aktyvus kultūrinis gyvenimas. Galų gale pats Kelmės miestas yra puikiai sutvarkytas, aktyviai vyksta namų renovacija. Deja, žmogus ieško tokios vietos gyvenimui, kur atlyginimas didesnis. O mūsų verslas negali pasiūlyti tokių algų kaip Klaipėdoje ar Vilniuje.“

Nepaisydamas to, Kelmės rajono meras įsitikinęs, kad regionų dar tikrai neverta nurašyti. Jis sako į ateitį žiūrintis šviesiomis ir kupinomis vilčių akimis. „Tikrai netikiu, kad visa Lietuva išvažiuos ir liks vien Kaunas. Man kaip tik atrodo, kad mūsų stiprybė visuomet buvo tai, kad mes turime kaimiškus rajonus su savo tradicijomis ir papročiais. Netikiu, kad žmonės taip atsisakys savo istorijos. Ir dabar matome, kad jaunimas perka žemes, bando kurtis ir regione, tik jiems reikia palaikymo, teigiamo postūmio. Žinoma, apmaudu, kad regionai vis dar lieka nuošalyje. Suprantu, turi vystytis sostinė, didmiesčiai, bet mūsų stiprybė yra mūsų tradicijose, turime jas saugoti“, - „Vakaro žinioms“ sakė V.Andrulis.

Realybės matyti nenori

Ne tokiomis pozityviomis nuotaikomis gyvena Varėnos rajono, Valkininkų seniūnijos gyventojai. Čia nuo sausio planuojama uždaryti vaikų tuberkuliozės skyrių „Valkininkų pušelė“, kur šiuo metu gydosi ir mokosi apie 50 vaikų. Po reorganizacijos visi jie mokslo metų viduryje bus perkelti į Vilnių, o be darbo liks pedagogai ir medicinos darbuotojai. Nežinia, koks likimas laukia ir paties pastato, kurio renovacija kainavo kone milijoną eurų. Neseniai gyventojai neteko Naujuosiuose Valkininkuose veikusios geležinkelio stoties, kuri palikta tik budėti, o dalis žmonių liko be darbo. Beje, Naujuosiuose Valkininkuose, kaip ir visoje Lietuvoje, vyksta ir vaikų namų reforma. Čia šiuo metu jau pradėtas vaikų globos namų „Spengla“ uždarymas: vaikai skirstomi į šeimas, atleidžiami iki šiol dirbę specialistai. Dar daugiau nerimo vietiniams kelia ir planai uždaryti vienintelį miestelyje veikiantį vaikų darželį.

Tiesa, pats Valkininkų seniūnas Antanas Juknevičius gyvena daug pozityvesnėmis nuotaikomis. Pasak jo, Valkininkai yra perspektyvi seniūnija, nes yra strategiškai patogioje vietoje - iki Vilniaus vos 50 km.

A.Juknevičius sako didelių negandų savo seniūnijoje nematantis. O ir priekaištų nei vietiniams politikams, nei aukštesnei valdžiai jis neturi. „Bendradarbiaujame su savivaldybe. Problemos tokios pačios, kaip ir visuose regionuose, bet kartu randame reikiamus sprendimus, jaučiame palaikymą“, - tikino A.Juknevičius.


Antanas BEZARAS, Šiaulių rajono meras:

- Su kokiomis nuotaikomis regionai palydi metus: ar šiemet buvo galima jausti kasmet žadamą regionų politikos stiprinimą, ar skambūs politikų pažadai ir vėl liko tik žodžiais?

- Ko gero, kol kas daugiau tai tik kalbos. Daugiau vilties teikia nebent kuriama Lietuvos regioninės politikos „baltoji knyga“. Bet manome, kad ir vėl Vilnius ir Klaipėda gaus didžiąją dalį lėšų. Šiuo metu regionams labiausiai trūksta paprasto aiškumo - kad žinotume, koks finansavimas ir kokie projektai bus. O tada jau mes padarytume, ką galime. Jei atsirastų papildomų investuotojų Šiaulių rajone, tikrai pasistengtume, kad terminai būtų kuo mažesni.

- Dažnai rajonuose sprendžiamos mažėjančio mokinių skaičiaus problemos. Dažniausias sprendimas - uždaromos mokyklos. Ar tai geriausia išeitis?

- Ir mūsų regione su mokyklomis problema, šiuo metu turime mokyklų, kuriose mokosi, pavyzdžiui, 24 mokiniai, o mokytojų dirba daugiau nei 30. Žinoma, kai klasėje yra 2-3 mokiniai, skiriasi jų paruošimo lygis. Pernai buvo diskusijų dėl lopšelio-darželio Ginkūnuose, bet šiemet nuvykus ten rugsėjo 1-ąją, ne tik tėveliai, bet ir direktorė dėkojo už darželio išlaikymą. Dirba nuoširdus darbuotojų kolektyvas, o ir tėveliams lengviau, nes nereikia ieškoti privačių auklių ar kitų vaiko užimtumo sprendimų.

Žinoma, kartais pritrūksta supratimo bendruomenėje, kartais tėveliai patys abejoja, bet aš esu už visų medicinos punktų, mokyklų, bibliotekų išsaugojimą. Nes jei nelieka gyvenvietėje mokyklos ar medicinos punkto, ta gyvenvietė žlugusi. Todėl į tai žiūrime labai atsakingai. Gal toks požiūris atsirado todėl, kad ir pats esu baigęs kaimo mokyklą. Puikiai atsimenu, kai mūsų buvo gal 30 vaikų, o su mumis dirbo 2 mokytojai. Viena mokytoja mokė keturias klases, o buvome vieni iš geriausiai paruoštų vaikų. Mokytoja spėdavo visiems vaikams dar ir sumuštinių su dešra ar sūriu sutepti ir arbatos išvirti.

Gal todėl esu įsitikinęs, kad jei nebelieka mokyklos gyvenvietėje, tai jau pražūtis. O ir tos mokyklos pastatas lieka niekam nebereikalingos. Štai turime mokyklą Žarėnuose, kur mokėsi 218 vaikų. Pastatas tvarkingas ir gražus, bet jau tuščias. Dabar turime jį saugoti nuo vietinių neatsakingų žmonių, kad pastatas nebūtų apgadintas, langų niekas neišdaužytų. Siūlėme Socialinių reikalų ir darbo ministerijai, kad tai galėtų būti puiki vieta įrengti senelių namus, tikrai pasistengtume ir parduoti pigiau, kad tik įsikurtų. Nes jei nėra tokių įstaigų kaime, jam gresia mirtis.

- Nejaučiate spaudimo optimizuoti įstaigas, juk neapsimoka?

- Žinoma, sunku išsilaikyti, bet kol kas su finansais susitvarkome. Žinau, kad kitur optimizuojami ir medicinos punktai. Todėl kol būsiu meru, tikrai neuždarysime nė vieno medicinos punkto. Jei jau pradėsime taip optimizuoti, kur daugiau žmonės galės nueiti? Dabar nors yra kur vaistus susileisti, spaudą paskaityti, valdžią pakeiksnoti, pabendrauti yra su kuo.

- Ištuštėjus kaimams ir nelikus kultūros įstaigų, lieka vienintelė užimtumo pramoga - alkoholis?

- Ir ne tik, nebelieka darbo. Nors nepalanki darbo situacija dažnai susiklosčiusi dėl dabartinės pašalpų sistemos. Jeigu žmogus gyvena gūdžiame kaime ir neaugina nei jokios daržovės, nei agrasto krūmo, nes sako, kad neapsimoka, ką tai reiškia? Apie tai, kad augintų karvę ar kiaulę, aš nekalbu, nes yra tokių, kurie jau net bulvių kaime nebeužsiaugina, nes neapsimoka. O tai kitose šalyse apsimoka? Taip užaugs jauna karta, kuri nenori dirbti. Ir labiausiai dirbti nenori savoje šalyje, išvykę į užsienį tai puikiai dirba. Įsivaizduokite, jei eiliniam kaimiečiui paprasto darbo užmokestis už dieną 30 eurų yra mažas. Sudėtinga už tiek pagalbos surasti.

- Šiaulių rajono savivaldybės puslapyje galima rasti informacijos apie konkursus naujoms pareigoms užimti. Ne prie vieno konkurso, kur ieškoma direktoriaus vaikų lopšeliui-darželiui, netgi meno mokyklai, parašyta, kad konkursas neįvyko, nes nebuvo pretendentų. Žmonės regione nenori dirbti?


- Taip, turime šią problemą. Trūksta net seniūno vienoje seniūnijoje. Yra dar regione gyvenančių kompetentingų specialistų, kurie galėtų šiuos darbus dirbti. Tačiau sistema tokia, kad tokiems žmonėms įgyti kompetencijų reikia vykti į Vilnių, kai kam trūksta ir kompiuterinio raštingumo. Žmonės prisiklausę kalbų, esą egzaminus sunku išlaikyti, tiesiog bijo tokių darbo pozicijų. Tad norinčių gal ir yra, tačiau trūksta šiek tiek ryžto, kiti, turintys nors ir prastesnį darbą mieste, į kaimą nelabai nori važiuoti.

- Kaimas vis dažniau tampa nepageidaujama vieta gyventi ir dirbti, nes kaimiečiai vis dažniau siejami su neigiamų prasmių asociacijomis?

- Taip, kažkodėl vis dar gaji nuomonė, esą ūkininkas vaikšto mėšlinais batais ir nelabai skaniai kvepia. Nors šiais laikais kai į savivaldybę suvažiuoja ūkininkai, visi atvyksta prabangiais automobiliais. Žiūrėk, rajono merginos, dirbančios savivaldybėje, jau klausinėja, ar yra kuris dar nevedęs. Tad viskas pasikeitę ir nereikia to kaimo bijoti. Yra tokių, kurie nebijo. Yra kaimų, kur dažna sodyba įsigyta miesto žmonių, atvykstančių čia praleisti vasarą, pabūti gamtoje. Juolab, mūsų rajonas išskirtinis tuo, kad esame apsupę Šiaulių miestą. Tad net ir čia gyvenant, o dirbant mieste, kelionė į darbą netrunka net valandos, kad ir iš atokiausio kaimo.

Bet kaimų tuštėjimas tikrai jaučiamas. Štai Kuršėnai kadaise buvo pramoninė gyvenvietė su 15 000 gyventojų. O dabar cukraus fabrikas, Daugėlių plytinė, durpynai, kitos įmonės uždarytos. Dalis jaunimo, žinoma, išvažiavo, kita dalis liko. Kurie ryžtingesni jau ir savo versliukus kuria. Bet stambaus verslo trūksta, nors ir esame pasiruošę jį priimti.

- Baigiantis metams, šventes pasitinkate nusivylę, ar kaip tik nusiteikę optimistiškai?

- Į artėjančius metus žiūrime tik pozityviai. Manau, kad mūsų gyvenvietės gražėja, tai pastebime ir patys, ir mūsų svečiai, buvę gyventojai, sako nebeatpažįstantys gražėjančių kaimų. Tai džiugu, nes kaimo sunaikinti Lietuvoje nevalia. Žinoma, pesimistų bus visą gyvenimą. Pojūtis, kad yra tos dvi Lietuvos: Vilnius, ir likusi Lietuvos dalis, vis dar jaučiamas. Bet tai nereiškia, kad kaimą turime nurašyti. Kaip tik tikimės daugiau dėmesio kitais metais.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

 • Tadas 2018 sausio mėn. 05 d. 12:35:33

  Niekai. Ateis Anūkas į prezidentūrą ir užbaigs senio darbus kaime,
  net paminklų nepastatęs!

 • Arvydas 2018 sausio mėn. 04 d. 13:39:47

  Jau pati Šiaulių raj. mero nuotrauka pasako apie numatytą kaimo ateitį:
  ūkininkai, jų kumečiai ir valdžia.Tokia padėtis kai rajono reikalus
  tvarko mokyklų direktoriai, ūkininkai ir vidutiniai verslininkai ir
  toliau ves provinciją į vegetaciją.Kol nebus gamybos
  įmonių,konkurencijos politikoje ir versle nebus ir proveržio.Džiaugsmas
  klojant trinkeles Kuršėnų centre ir kartu ruošiant ,,optimizavimo"
  planus mokykloms ir ligoninėms ir apnuogina tą padėtį dėl kurios ir
  ,,susikrimtęs" meras.Kol nevadovaus idėjų ir kūrybiškumo gebėjimų
  turintys vadovai, tol stagnuos provincija, nes ūkininkai yra tapę
  parazituojančiu luomu, kuriuo didžiuojasi meras, atstovaujantis lobizmą
  , bet ne politinį valdymą.

 • Lukas 2018 sausio mėn. 03 d. 00:13:43

  Mieli komrntatoriai Lietuvoje sustojo laikas...

 • << to Dvigubi standartai 2018 sausio mėn. 02 d. 23:05:56

  Man teko būti Vokietijoje,Austrijoje,Čekijoje ir ,kaip idomu,net Estijoje
  - NIEKUR KAIMO MOKYKLŲ NEUŽDARINĖJA ,nors jose mokosi 10-20 mokinių ! O
  Lietuvoje kaimuose,mažuose miesteliuose viską vietiniai rajonų
  kunigaištėliai naikina,o paskui AIMANUOJA,kad šeimos bėga.Tai kaip
  nebėgs,jei vaikams nėra sąlygų ? Net Snoriukus ir tuos
  uždarė.Susimokėti mokesčius reikia važiuoti į rajono centrus už 25 -
  35 km .Tai ir bėga šeimos į Vilnių,Kauną,Klaipėdą - kur viskas yra !
  Tik kodėl miesteliuose bažnyčių neuždarinėja,juk jas irgi reikia
  šildyti prižiūrėti ? Ķunigai galvoja apie ŽMOGŲ ! Štai kur
  paslaptis !

 • Dvigubi standartai 2018 sausio mėn. 02 d. 22:26:36

  Nesupratau Šiaulių mero "paistalų" 6.Žarėnų mokykloje mokėsi 218
  mokinių,o pastatas jau stovi tuščias ! Tai kam rajono taryba balsavo,kad
  uždaryt mokyklą ? Juk p.Bezaras esate iš Karbauskio partijos,o eidami į
  rinkimus sakėte,kad neuždarinėsite mokyklų.
  REIŠKIA MELAVOTE ? Arba antras "paistalas" - 24 mokiniai,o mokytojų 30 !
  Na nėra Šiaulių rajone tokių mokyklų,kad būtų mokytojų 1,4 karto
  daugiau negu mokinių ! Žodžiu,kaimo kultūros
  namus,bibliotekas,med.punktus,darželius,mokyklas uždarinėja
  Savivaldybių vadukai,tai kaip tie kaimai netuštės ?
  Kol tokie, be perspektyvos į priekį nors 5-10 metų,be išskaičiavimo ,
  dirbs merais - nieko gero nebus ! Jeigu ,sakysim,sugrįš šeimos,kurs
  verslus,o kur jie dės vaikus - mokyklos ,darželiai uždarysta ? Gal
  susodinsite į geltonus autobusiukus ir bildinsite už 30-50 km į
  Šiaulius ?
  P.S.Tuos mokinių vežiojimus ,matomai,nusižiūrėjo iš JAV,nes ten
  dykynėse nėra tiek ģyventojų susodina 3-4vaikus iš vienos
  prerijos,pakeliui paima dar ir dar ir t.t.

 • beta 2018 sausio mėn. 02 d. 17:58:21

  Kaimas sunkiausiais Lietuvai laikas visada rasdavo jėgų, taip kad
  nereikia anksčiau laiko laidoti.

 • Straipsnyje nieko 2018 sausio mėn. 02 d. 16:29:50

  naujo,viskas seniai žinoma.Kaimas sunaikintas ir jokių perspektyvų
  atgimti jam nėra. Jo produkcija niekam nereikalinga,nes nesugeba
  konkuruoti su importine. Juk viskas aišku - Lietuva nyksta ir pirmieji
  ištuštės kaimiški rajonai.Nors ir dabar jau nedaug ko ten liko. Visa
  tai vadinasi laisvė ir laisvoji rinka.

 • LinksmosMišios 2018 sausio mėn. 02 d. 16:20:46

  Deja, numirelis sveikatos nebeturi.

 • Pensininkas 2018 sausio mėn. 02 d. 14:25:33

  Vienareiksmiai- neatsigaus!!!

 • cha 2018 sausio mėn. 02 d. 14:02:48

  aciu Respublikai parase nauja anegdota- atgimstantis kaimas

 • juozas 2018 sausio mėn. 02 d. 13:32:10

  Paimkite nors šiek tiek tuštėjančio šveicariško kaimo,problemų
  sprendimo būdų. Atvykstančiam į kaimus yra skiriami pinigai, suaugusiam
  24, o vaikui 12 tūkstančių eurų įsikurti.Kaimai klesti,žmonės
  patenkinti.Valdžia, nevokite pinigų, o sukurkite realų modelį,
  skatinant pinigais kaimų gyventojus, čia gerai įkurti, atidaryti kaime
  mėsos perdirbimo cehus, mažas įmonėles, kaip kuriamasi
  Lenkijoje.Valdžia dirbite realiai,darykite dėl kaimo visomis
  priemonėmis.Per televiziją, rodykite ne pijokus, o teigiamus
  pavyzdžius.Skatinkite specialistus važiuoti dirbti į kaimus, mokėti
  atlyginimą 2 kartus didesni.Tankus ir raketas pirkite,kada kaimas
  klestės.Žinokite kad neišsivyščiusio, ubakiško kaimo niekas nepuls,
  net ir rusai, nes jie turi tokių dykynių , dar daugiau.Lietuviškas
  kaimas jau tapo panašios į mongolijos stepes, todėl ir mūsų
  veterinarijos specialistai važiuoja dalintis bei perimti patirtį.

 • Nežinau kodėl, 2018 sausio mėn. 02 d. 11:36:37

  bet manau,kad primena labai man Brežnevo kalbą kada jis sakydamas pirštu
  parodė , kad dabar matote eina vienetai, o po mūsų valdymo eis pulkai ,
  o po jo tokio pasakymo kilo didelis juokas pereinatis į ovacijas ir tik
  tada atsisukęs pamatė einantį ubagą su terba ant pečių ir
  pasiramsčiuojantį lazdele.Na,o išvadas pasidarykite patys.

 • Suvalkiotas 2018 sausio mėn. 02 d. 11:33:46

  Ne su merais reikėjo kalbėti apie kaimo ateitį. JIe gal ir mato
  tikrąją kaimo padėtį ir ateitį, bet kalbėti tiesą jie negali, nes
  jiems valdžios uždėti valdiški "ružavi" akiniai ir kalbėti merai gali
  tiktai tą, ką mato per tuos akinius, nes kitaip jie nebus merais. Apie
  kaimo ateitį reikia kalbėti su kaimo žmonėmis, dirbančiais žemę ir
  iš to gyvenančiais. Vaizdelis būtų kitoks.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • FUTBOLAS: ketvirtadienį sužaistose draugiškose futbolo rungtynėse Maskvos „Dinamo“ (Rusija) klubas, kuriam atstovauja Fiodoras Černychas, išvykoje 6:2 (3:1) nugalėjo Kylio „Holstein“ (Vokietija) ekipą.
 • VERTĖ: naftos kainos penktadienio rytinėje prekyboje kopė aukštyn, o prie to prisidėjo komentarai, kad rugpjūtį sumažės Saudo Arabijos „juodojo aukso“ eksportas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +18 C

 

   +16 +17 C

  +23  +27 C

   +22  +26 C

 

   +22  +27 C

    0-3 m/s

  0-4 m/s

 

    0-3 m/s

 

USD - 1.1588 PLN - 4.3280
RUB - 73.5585 CHF - 1.1622
GBP - 0.8930 NOK - 0.8930
reklama
Ukis 2018