respublika.lt

Neskubėkite laidoti Šiaulių ir Panevėžio

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 25 12:00:34, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiaulių merą Artūrą Visocką supykdė kalbos, esą jo vadovaujamas miestas neturi ateities

Viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“, veikiančios prie Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, vadovas Mantas Katinas netikėtai paskelbė kai kuriems Lietuvos miestams griežtus nuosprendžius. Esą jei norime konkuruoti su kitomis valstybėmis, teks ateityje Vilnių sujungti su Kaunu. Klaipėdai irgi teks galvoti, ką prie savęs prisijungti. O šit Šiauliai ir Panevėžys, anot „Investuok Lietuvoje“ generalinio direktoriaus, turi prastas vystymosi perspektyvas. Apie kitus miestus, pvz., Marijampolę, Alytų, jau nekalbant apie Joniškį ar Varėną, net neužsimenama.

 

Apie tai, jog Šiauliams ir Panevėžiui mažoka vilčių pritraukti užsienio investicijų, Vilniuje vykusioje konferencijoje „Motivated@work“ viešai užsiminė „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius M.Katinas. Esą jei miestas neauga, jis stovi vietoje. Nebent čia pavyktų pritraukti į užsienį išvykusius lietuvius specialistus. Taip, Šiauliai ir Panevėžys tikrai gyventojų skaičiumi sumažėjo, bet negi tikrai ekonomiškai neauga? Nepasiekia jokios investicijos?

Tiesa, vėliau „Investuok Lietuvoje“ vadovas „Facebook“ parašė apie visiškai neblogas Elektrėnų perspektyvas. Mat šis miestas, esantis pusiaukelėje tarp dviejų Lietuvos didmiesčių, turi labai gražią marių pakrantę, Ledo areną. Anot M.Katino, Šveicarijoje tokiuose miestuose šalia didmiesčių įsikuria korporacijų pagrindinės būstinės, moksliniai miesteliai, SPA, teniso kortai, jachtklubai, plaukimo baseinai. Bet šiaip yra tendencija, jog miestai turi didėti, nes taip lengviau konkuruoti pasaulyje.

Aišku, užsienio investuotojams patraukliausias Vilnius. Jame šiemet nusėdo ir kol kas pati stambiausia mūsiškių 2019 m. sužvejota „žuvis“. Į Lietuva ateina JAV farmacijos gigantė „McKesson Corporation“. Čia 200 mlrd. JAV dolerių metinę apyvartą turinti korporacija kurs kompetencijų centrą.

Šiauliai tapti bažnytkaimiu nelinkę

Neringa, Druskininkai, Birštonas, Elektrėnai ateitį turi. Yra ar gali tapti kurortais. O kaip kiti šalies miestai? Negalintys „rekonstruotis“ į kurortus? Nejaugi jie iš tikrųjų merdės, o vėliau nunyks kaip bažnytkaimiai? Anaiptol. Net įjungus fantaziją, sunku įsivaizduoti, kaip Šiaulių miestas, užimantis 24 kv. km plotą, kuriame ir dabar gyvena daugiau nei 100 tūkst. gyventojų, susitrauks tiek, kad liks tik bažnyčia, aikštė ir sekmadienio turgus.

O Panevėžyje, turinčiame 88 678 nuolatinius gyventojus, liks tik Juozo Miltinio dramos teatras, pusšimtis parapijiečių, įskaitant aktorius, žydintys jurginai ir kelios vištos. Nes būtent taip atrodo Lietuvos bažnytkaimių realybė.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, išgirdęs, kaip vertinamas jo vadovaujamas miestas, su tokiu vertinimu nesutiko:

„Šiauliai 2018 metais ekonomiškai augo sparčiausiai iš visų didžiųjų Lietuvos miestų ir tas augimas tęsiasi. Šiauliai augo sparčiau nei Vilnius ir tik šiek tiek atsiliko nuo Kauno. Šiaulių ekonominis augimas pernai siekė 13,6 proc., o Vilniaus - 11,7 proc. Tai paneigia „Investuok Lietuvoje“ vadovo žodžius.

„Investuok Lietuvoje“ buvo sukurta, kad ieškotų būdų, kaip investuotojus pritraukti. O ne kalbėti taip, kad miestai investuotojams taptų nepatrauklūs. Jie nesupranta savo darbo. Šiauliai padaro viską, kad tos investicijos ateitų, kad investuotojai mus vertintų optimistiškai. O jei „Investuok Lietuvoje“ sako, kad miestas mirštantis, net nežinau, ką atsakyti. Kas investuos į neva mirštantį miestą?

Vakarai įpratę, kad vadovai kalba atsakingai, nedaro klaidų. Vyriausybė stengiasi pritraukti investicijas, Sauliui Skverneliui už tai galiu tik dėkoti. Šiauliai jau išjudėjo. Nepastebėti, nematyti tokių pokyčių, kalbėti, kaip užstrigusi sena plokštelė - yra nesolidu“.

Statistikos departamento duomenimis, Šiaulių miestas investuotojams kasmet tikrai įdomesnis. 2014 m. tiesioginės užsienio investicijos čia siekė tik 69,33 mln. Eur, o 2017 m. - jau 139,37 mln. Eur. Tiesa, mieste kiek sumažėjo darbingo amžiaus šiauliečių procentas. Tačiau, jei į Lietuvą ima grįžti į užsienius išvykę tautiečiai, tai sugrįš ir į Šiaulius?

Panevėžys nustebęs

Kito, neva merdinčio, miesto Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas kaip tik šiomis dienomis dalyvavo Vitebske (Baltarusija) vykstančiame VIII tarptautiniame ekonomikos forume „Inovacijos. Investicijos. Perspektyvos“. Tad Panevėžys irgi nesiruošia pasiduoti.

Mieste jau veikia 27 užsienio kapitalo įmonės, Mechatronikos centras, Mokslo ir technologijų parkas. Ramygaloje įsikūrusioje Panevėžio Laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) taip pat jau kuriasi verslininkai. Todėl Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna buvo labai nustebęs, kodėl „Investuok Lietuvoje“ skeptiškai vertina šio miesto plėtros perspektyvas:

„Iš tiesų vyksta dar negirdėta ekonomikos plėtra mūsų mieste. Tokių didelių investicijų dar nesame matę.

„Refra“ gamina šaldymo įrangą laivams, „Schmitz Cargobull Baltic“ dvigubai padidino savo gamybą. Prancūzų „Roquette Amilina“ čia įkūrusi vienintelę krakmolo ir jo produktų gamyklą Lietuvoje. Čia kuriasi ir Norvegijos didžiulės baldų gamintojos gamybos ir distribucijos centras, kuris tieks produkciją visai Europos rinkai. Puiku, kad pro mus eina „Via Baltica“. Geležinkelio „Rail Baltica“ trasa taip pat eina per Panevėžio teritoriją.

Neseniai buvo atvykusi Taivano delegacija, domėjosi galimybėmis čia investuoti. Panevėžys patrauklus investuotojams, tik reikia dirbti, rodyti, ką turi Lietuva ir jos šiauriniai regionai. Jei reklamuosime investuotojams tik du, tris Lietuvos miestus, visi kiti regionai bus nutraukti į dugną. Iš kur tokie duomenys, jei mūsų neklausė?! Gal čia koks nors politinis užsakymas? Jei kalbėsime, kad Lietuvoje tik keli miestai turi ateities perspektyvų, tai užsieniečiai sakys, gal iš viso į Lietuvą investuoti neverta?“

Situaciją komentuoja Lietuvos garsintojas, albumo „Neregėta Lietuva“ autorius Marius JOVAIŠA:

Apskritai vyksta miestų stambėjimas, megapolių kūrimas visame pasaulyje, tai neišvengiama. Bet tikiu, kad ir Lietuvos regionai nenumirs ir mes ten visada turėsime gyvybės. Vyriausybė skatins ten dirbti, kurti mokslo centrus. Bet jaunimas iš regionų visada norės kažkur kitur išvažiuoti. Jauno žmogaus juk nesustabdysi. Geriau tegul važiuoja į Vilnių ar Kauną nei į Los Andželą ar Niujorką.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s