respublika.lt

Ne angelai sargai sukūrė puolusią Lietuvą

(0)
Publikuota: 2013 spalio 02 08:14:22, Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis. Sauliaus Venckaus nuotr.

Trečiadienį švenčiama Lietuvos policijos, Angelų sargų, diena. Kasmet tokia proga pakalbama, ko pareigūnams trūksta, ko per daug kliūva. Kaip visada trūksta lėšų, kaip visada per daug priekaištų. Šventės išvakarėse „Respublika“ kalbėjosi su policijos generaliniu komisaru Sauliumi SKVERNELIU.

- Ką šiandien būsimiems pareigūnams gali pasiūlyti darbdavys - Lietuvos policija?

- Galime pasiūlyti darbą demokratiškais ir teisingais pagrindais valdomoje institucijoje, kur žmonės gali nebijoti reikšti savo nuomonės, siūlyti pakeitimų. Dabar yra ne taip, kaip anksčiau, kai policijai buvo reikalingas bukas, neišsilavinęs, bet ištikimas pareigūnas.

Policijos naujokas gautų apie 1200 litų algą, priedus už darbą naktį, savaitgaliais, viršvalandžius. Nuo spalio atkūrus pareigūnų atlyginimus, mano alga sieks 6100-6200 litų į rankas, tad pasirengusieji siekti karjeros iki generalinio komisaro pareigų gali matyti perspektyvą.

- Ne pyragai tarnybos pradžioje... Kai policininkai sustabdo išgėrusį vairuotoją, o šis bando atsipirkti 20 ar 50 litų ir yra sulaikomas dėl pareigūnų papirkimo, žmonės sako, kad pagailėjo pinigų, todėl ir įkliuvo. Kiek šiandien turėtų gauti policininkas, kad nekiltų tokios pagundos?

- Pirmiausia tai yra sąžinės reikalas, kurios nenupirksi už jokius pinigus. Kas neturi sąžinės, ims kyšius kad ir kiek uždirbtų.

Skurstanti policininko šeima yra ne tik problema, bet ir pagunda kyšininkauti. Kai 2008 metais sugebėjome policininkų algas padidinti 500-800 litų, kyšininkavimo atvejų gerokai sumažėjo. Jeigu kitais metais policijos finansavimas pagerės, mes rasime būdų, kaip padidinti atlyginimus.

- Koks dabar yra policijos biudžetas ir koks turėtų būti, kad gyventumėte laisviau, skatintumėte žmones?

- Šiemet mes turime apie 620 mln. litų, minimaliems poreikiams tenkinti reikėtų papildomų 30 mln., o daug problemų išspręstume gavę 100 mln. litų daugiau (užvakar finansų ministras Rimantas Šadžius pareiškė, kad policija pareigūnų algoms kitais metais negaus tiek, kiek jai buvo žadėta šių metų pradžioje, tačiau jos biudžetas padidės bent 32 mln. litų - red. past.).

- Susidaro įspūdis, kad po žiaurių nusikaltimų policija pasirodo įvykio vietoje tik tuomet, kai jau yra aukų. Klaipėdos pareigūnai nereagavo į moters pagalbos šauksmą dėl mušančio sutuoktinio tol, kol šis ją užmušė, neramiuose Biržuose nužudytas nepilnametis, Kaišiadoryse - niekuo dėtas taksistas, o tragedija Dembavoje atskleidė dar nematytą žiaurumą.

- Klaipėdos atvejis tikrai yra mūsų netinkamo reagavimo padarinys, šią klaidą pripažinome, atsiprašėme artimųjų visais įmanomais būdais.

Tokius baisius nusikaltimus, kokie padaryti Dembavoje, Kaišiadoryse ar Biržuose, mes galime užkardyti tik kai žinome asmenis, linkusius taip elgtis.

Visais šiais atvejais tokių požymių pareigūnai tikrai neturėjo, tai buvo spontaniški, kraupūs nusikaltimai, kuriuos, svarbiausia, pavyko greitai atskleisti. Būtų kur kas baisiau visos šalies žmonėms, jei Dembavoje nukankinę mergaitę banditai šiandien dar būtų laisvėje, nežinomi.

Gal mažai kas žino, tačiau dauguma sunkių arba labai sunkių nusikaltimų yra atskleidžiami, o žmogžudystės - beveik visos. Pernai Lietuvoje įvykdyta 200 žmogžudysčių, o tai yra mažiausias skaičius per visą šalies nepriklausomybės laikotarpį, nors buvo metai, kai registruota ir 502, ir net 523 nužudymai.
Kita vertus, labai sunku nustatyti, ar trys slampinėjantys pacanai jau yra rimta ir pavojinga. Tikros gaujos yra kontroliuojamos kriminalinės žvalgybos priemonėmis, kurios leidžia užkardyti planuojamus nusikaltimus.

Kalbant apie Dembavos tragediją, tai tikrai nebuvo planuotas nusikaltimas. Vienas tų vyrų buvo teistas keturis kartus, kitas - penkis, tačiau jie nebuvo kokios nors kontroliuojamos grupuotės nariai, kuriuos turėjome sekti, klausyti ir numatyti galimus jų veiksmus.

Neįmanoma buvo užkardyti ir žiauraus nužudymo Kaišiadoryse. Ar galėjo policija iš anksto žinoti, kad į taksi sėdantis vyrukas ims pjauti žmogų?

Tokie asmenys yra neprognozuojami, jų negalima prilyginti organizuotoms nusikalstamoms struktūroms, apie kurias žinome tikrai daug. Mes turime visą informaciją apie kiekvieną tarptautinio, nacionalinio ar mažo pavojingumo lygmens bei besiformuojančią grupuotę. Tie asmenys yra ne tik kontroliuojami - policija daro viską, kad juos pasodintų, o gaujas išskaidytų.

- Kiek šiandien Lietuvoje veikia organizuotų nusikaltėlių gaujų?

- Skaičiuojant visų išvardytų lygmenų grupuotes, ne daugiau kaip 20.

- Ar tikrai taip baisu yra Biržuose, kur, sakoma, gauja tiesiog terorizuoja visą miestą, visi tų vyrukų bijo, o policija bejėgė?

- Biržų situacija nėra kuo nors išskirtinė, nors, žinoma, mieste juntama Panevėžio organizuotų nusikaltėlių grupių įtaka, jas mes stengiamės neutralizuoti.

Ir to nereikėtų lyginti su nepilnamečio žmogžudyste Biržuose - policija taip pat neturėjo galimybių užkardyti šio neplanuoto nusikaltimo. Dar gerai, kad policija, mieste turinti vos du patrulių ekipažus ir gavusi pranešimą tik po trijų valandų, reagavo gana aktyviai, nors galbūt ir ne visi pareigūnų veiksmai buvo atlikti tinkamai.

- Du ekipažai Biržams yra daug ar mažai?

- Labai daug, nes įprastai patruliuoja tik vienas. Tai jau žemiau kritikos, nes norėdami komplektuoti naujus ekipažus turime iš kažkur gauti pinigų į patrulių mašinas benzino įpilti.

Bet nusikalstamumo lygį lemia ne tik policijos ekipažų skaičius. Biržuose, kaip ir daugelyje kitų miestelių ar kaimų, valdžia nesugeba net pagrindinių gatvių apšviesti. Birželio pradžioje vietos policijos viršininkas gavo Biržų savivaldybės raštą, kad iki rugsėjo pradžios mieste nebus jungiamas gatvių apšvietimas. Ar protingai taupo politikai, o vėliau skundžiasi sudėtinga kriminogenine situacija?

- Susidaro įspūdis, kad nusikalstamumas labiausiai didėja provincijoje, kur ir pareigūnų trūksta, ir žmonės neturi kuo užsiimti?

- Po praėjusį šeštadienį Telšiuose vykusios policijos šventės pakeliui parvažiavome per aplinkinius kaimus - visur nors akin durk. Tai irgi palanki terpė smulkiems nusikaltėliams, spontaniškiems jų žygiams. Iš pradžių viskas prasideda nuo medelių laužymo, šiukšlinimo, vėliau pereinama prie girtuoklysčių, chuliganizmo ir t.t. Taip formuojasi aplinka, kurioje nusikalsti tampa norma.

Mažuose miesteliuose gaujos atsiranda ne pagal organizuoto nusikalstamumo vertinimo kriterijus, o dažniausiai dėl socialinių priežasčių.

Nepilnamečiai buriasi į gaujas vien todėl, kad neturi kuo užsiimti, vyresni - kad neranda darbo. Ir tai padarinys, ypač provincijoje, uždarytų kultūros namų, mokyklų, stadionų, kitų objektų, kurie anksčiau traukė žmones užsiimti kuo nors maloniu ir naudingu.

Paaugliams po pamokų nėra ko veikti, jie ima būriuotis, gerti alų, ieškoti nuotykių, taip ir atsiranda vadinamoji gauja. Ji pavojinga tuo, kad beveik nekontroliuojama, o vietos girdyklos tiems vaikams dar ir įpila.

Yra ne vienas pavyzdys iš provincijos, kai policija bandė uždaryti tokias girdyklas. Tačiau viską nusveria „argumentas“: pareigūnai žlugdo verslą! Nežinau, kokia nauda iš tokio verslo ne tik tiems kaimo verslininkams, kurių turtą vėliau ima niokoti tie patys klientai, bet ir visai ateities Lietuvai.

Dažnai girdime dar rimtesnių argumentų - įvairūs aktyvistai šaukia: kuriame policinę visuomenę! Tokiems turbūt mieliau prie širdies bus kriminalinė visuomenė.

- Ar tai nesusiję su tuo, kad žmonės mokomi ne dirbti, o gerti už socialines išmokas, asocialus gyvenimas toleruojamas, kitaip kas nors ims šaukti apie pažeidžiamas žmogaus teises?

- Mes žinome bedarbį, kuris gauna pašalpą, socialines išmokas, kompensacijas už šildymą, vaikų darželį, mokyklą ir t.t. Jis niekur nedirba, o tik prekiauja kontrabandinėmis cigaretėmis.

Policija jį buvo nutvėrusi jau gal 150 kartų, išrašyta keliasdešimt tūkstančių litų baudų, tačiau žmogus savo „verslo“ neatsisako. Baudų jis nemoka, jokio turto neturi, o valstybė jam dar primoka už tokį verslą pašalpomis, iš kurių net baudų negalima išskaičiuoti. Policija tikrai bejėgė prieš tokį valstybės remiamą veikėją.

- Kodėl toks asmuo nesėdi už grotų?

- Jį būtų galima sodinti į areštinę, kai tik joje atsiras vieta, bet valstybė ir ten jį rems! Areštantų maistui skiriama daugiau biudžeto pinigų nei vaikams darželiuose. Jie turi būti maitinami tris kartus per dieną pagal kruopščiai sudarytą meniu, visaverčiu maistu.

Ir tas sėdintis asmuo dar rašo mums skundus, kad areštinėje kartą atnešė pravėsusį maistą. Jis ima teisybės ieškoti, kalba apie kompensaciją už moralinę žalą. Vilniaus areštinėje sąlygos tikrai nekokios, bet suremontuotuose komisariatuose jos yra lyg trijų žvaigždučių viešbučiuose.

- Gal tokią žmogaus teisių žinovų kartą pradedame ugdyti mokykloje, kur moksleiviai, spekuliuodami vaiko teisėmis, ima terorizuoti mokytojus, tyčiotis iš silpnesnių?

- Vedami liberalizmo ideologijos, šiandien prisigyvenome iki tokio lygio, kad tėvams net neberūpi, kaip auga ir ko mokosi iš gyvenimo jų atžalos. Žinau atvejį, kai į mokyklą iškviestas tėvas piktai apšaukė mokytoją, jam pranešusią, kad sūnus rūko. Tėvas supyko, kad kviečiamas dėl niekų, nes tam vaikui ir namie leidžiama rūkyti.

Mano laikais tokius ir panašius moksleivius šalindavo iš mokyklos, o šiandien tai neįmanoma, nes išmetusi augantį chuliganą mokykla praras mokinio krepšelį. Va tokie yra politikos vaisiai.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s