respublika.lt

Naujovės žmogui leistų gyventi

(0)
Publikuota: 2015 balandžio 01 13:14:42, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Verslininkai tikina, kad Darbo kodekso pakeitimai yra būtini, norint sukurti daugiau darbo vietų. Eltos nuotr.

Lietuvos verslo konfederacija pritaria mokslininkų grupės parengtam vadinamajam darbo santykių pakeitimo modeliui. Ypač darbdaviai džiaugiasi siūlomais Darbo kodekso pakeitimais, kurie, anot jų, tik iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip nenaudingi darbuotojams, o iš tikro esą sudarytų galimybę sukurti daugiau darbo vietų, leistų žmonėms ne tik dirbti, bet ir turėti savo gyvenimą: darbą būtų lengviau derinti su asmeniniais interesais.

 

Nedžiuginantys rodikliai

Minėtą darbo santykių pakeitimo modelį Vyriausybė jau palaimino. Darbuotojų atstovai tvirtina, kad jis gins beveik tik darbdavių interesus, o štai verslininkai tvirtina, kad naujovės būtų palankios abiem pusėms.

Pasak Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdo Sutkaus, tai, kad Darbo kodeksą būtina keisti, rodo faktas, jog Lietuva pasaulio konkurencingumo indekse užima 41 vietą iš 144 valstybių. Ji būtų dar gerokai žemiau, jei indeksas rodytų tik darbo santykius, tačiau šalies poziciją gerina kiti rodikliai - infrastruktūra, darbo jėgos kaina ir pan.

„Jeigu mes paimtume tokį kriterijų kaip darbuotojų priėmimo ir atleidimo iš darbo procedūrų sudėtingumas, tai Lietuva yra 125-ojoje vietoje. Jeigu imtume darbo santykių lankstumo kriterijų, tai Lietuva yra 106-ojoje vietoje, jeigu vertintume atleidimo iš darbo sąnaudas, tai būtų 112-oji vieta“, - vardijo V.Sutkus.

Trumparegiškas požiūris

Anot jo, iš samdomų darbuotojų pozicijos įprasta manyti, kad darbdavius varžantys apribojimai darbuotojų pusei yra palankūs, todėl naujojo Darbo kodekso autoriams prakalbus apie lengvesnį darbuotojų atleidimą - trumpesnį įspėjimo terminą prieš atleidžiant ir mažesnes išeitines kompensacijas - kilo nepasitenkinimas. Tačiau V.Sutkus tvirtina, kad toks požiūris yra trumparegiškas.

„Galbūt taip ir yra kokiu nors atskiru atveju, nes visi dirbantys už atlyginimą visada galime galvoti, kad kuo sunkiau bus mus atleisti, tuo mums asmeniškai bus geriau. Vis dėlto tai ne toliaregiškas, netgi labai trumparegiškas požiūris, nes darbo santykių lankstumas kaip tik leidžia augti ekonomikai. Nėra iš ko mokėti didesnių algų, nėra iš ko duoti daugiau socialinių garantijų arba gerinti infrastruktūrą, medicinos paslaugas ir kita, jei nėra uždirbama pajamų ir sumokama mokesčių. O darbo vietų kūrimas be galo glaudžiai ir tiesiogiai susijęs su darbo santykių lankstumu. Įsivaizduokime hipotetišką situaciją, kai nebūtų galima darbuotojų atleisti apskritai, o jam reikėtų mokėti 10 tūkst. eurų atlyginimą. Kas tuomet kurtų verslą ir priimtų darbuotojus? Turbūt niekas. Labai natūralu, kad kuo daugiau apribojimų, kuo didesnės darbuotojų atleidimo sąnaudos, tuo labiau darbo rinka neskaidri, nelanksti ir tuo sunkiau į priekį juda ekonomika“, - tvirtino V.Sutkus.

Pritaria nedarbo išmokų didinimui

Ilgi atleidimo terminai, verslininkų įsitikinimu, kenkia abiem pusėms: motyvaciją dirbti praradęs darbuotojas gaišta savo laiką darbovietėje, o darbdavys netenka jo kuriamos vertės.

Lietuvos verslo konfederacijos Žmogiškųjų išteklių komisijos pirmininkė Laura Duksaitė-Iškauskienė palaiko poziciją, kad darbuotoją apie atleidimą iš darbo būtų galima įspėti ne prieš kelis mėnesius, o, tarkim, prieš dvi savaites.

Taip pat, jos nuomone, reikėtų atsisakyti nuostatos, kad darbdavys atleistam darbuotojui moka kelių mėnesių dydžio išeitines kompensacijas. Jos nuomonę palaiko ir V.Sutkus. Tačiau tik su sąlyga, kad tokiu atveju būtų palaikomas mokslininkų siūlymas pirmus nedarbo mėnesius darbuotojams mokėti 50 proc. buvusios algos dydžio nedarbo išmoką, nes kitaip žmogui paprasčiausiai nebus įmanoma išgyventi. O kai atleidžiamam darbuotojui darbdavys yra įpareigotas mokėti kelių algų dydžio kompensacijas, verslininkai labai bijo į darbą priimti nepatikrintus žmones.

Tirština šešėlį


Pasak V.Sutkaus, brangiai kainuojanti darbuotojo atleidimo procedūra turi neigiamų pasekmių ir didina šešėlinę ekonomiką.

„Ką daro darbdavys, žinodamas, kad negalės lanksčiai atleisti darbuotojo? Jis nustato jam gana nedidelį oficialų atlyginimą ir taip yra tikras, kad atleidimo atveju, mokant 6 atlyginimus, jis pagal įstatymus sumokės tik tą legalią dalį užmokesčio, o nelegalioji dalis taip ir liks pas jį“, - sakė V.Sutkus.

Būtų galima ir gyventi


L.Duksaitė-Iškauskienė palaiko ir mokslininkų siūlymą numatyti galimybę darbdaviui ir darbuotojui susitarti dėl ankstesnio darbo laiko.

„Žmonės, dirbdami pagal terminuotą ar neterminuotą darbo sutartį, dirba 40 valandų per savaitę, ir atrodo, kad mes daugiau nieko nedarome, tik dirbame, kad neturime vaikų, kurie kartais suserga ir juos reikia nuvežti pas gydytoją, jeigu mes nenorime imti nedarbingumo pažymėjimo arba mūsų tėvams nieko neatsitinka. Tai šitie pakeitimai, kurie yra planuojami, mums leis būti labiau žmonėmis darbe ir susitarti su darbdaviu bei turėti ne tik darbą, bet ir gyvenimą. Ir tai nebus joks nusižengimas“, - teigė L.Duksaitė-Iškauskienė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s