respublika.lt

Nauja spaudimo priemonė: už Covid-19 testus mokėti iš savo kišenės

Tokie eksperimentavimai, siekiant paskiepyti visus asmenis, viršija visus įgaliojimus ir žmogaus teises

(0)
Publikuota: 2021 spalio 13 17:56:00, Marius Jonaitis
×
nuotr. 1 nuotr.
Eltos nuotr.

Seime bei jo komitetuose, skubos tvarka, skinasi kelią idėja nustoti kompensuoti žmonių testavimąsi nuo Covid-19. Tai yra, jog kiekvienas pats mokėtų už testus skirtus Covid-19 profilaktikai.

 

Savaime suprantama, tai yra tik dar vienas iš daugelio būdų kaip paspausti nepaklusniuosius pasiskiepyti. Kitu atveju - mokėk, kas būtų tikrai didelė našta kiekvienam dirbančiajam.
To fakto net neslepia valdančiosios koalicijos atstovai.

Ironiška, bet tokia priemonė tikrai nepadės viruso valdymui, nes jeigu žmogus vis tiek nesiskiepys, o dar ir nebegalės testuotis, tai bus visai neaiški situacija, ar žmogus turi tą virusą ar neturi. O be to, jau visi puikiai (išskyrus valdžiažmogius, kurie nieko girdėti nenori) žino, kad ir paskiepyti gali užsikrėsti bei pernešti tą „zarazą". Dar daugiau, verta atkreipti dėmesį, jog kasdien miršta po 4-5 PILNAI paskiepytus asmenis.

Todėl tokie valdančiosios koalicijos sprendimai, kada skubos tvarka stumiamas testavimų kompensacijos mechanizmo panaikinimas, neatrodo nei logiški nei teisingi.

Beje, verta atkreipti dėmesį į skubotumą.

Spalio 6 dieną Vyriausybė nusprendė, kad siūlo Seime nustatyti, jog už privalomus testus sumokėtų patys darbuotojai. Darbdaviai gali patys nuspręsti, ar padengti šias išlaidas. Dabar pagal atskirus veiklų sąrašus kai kurie darbuotojai privalo testuotis periodiškai - kas 7-10 dienų.
Sprendimas turi įsigalioti nuo šių metų gruodžio pirmos dienos.

Savaime suprantama, jog verslo atstovai nesužavėti mintimi, jog reikėtų kompensuoti testus savo darbuotojams. Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis teigė esąs kategoriškai prieš bet kokią prievolę darbdaviui užtikrinti testavimą. Esą mokėti už tai turi patys darbuotojai. Kad už testus turi mokėti darbuotojai, tikino ir Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas.
Tikėtina, jog testų kompensavimo politika užsiimtų tik toks verslas, kuris jaučia darbo jėgos trūkumą. Ypač kvalifikuotos. Tačiau daugumos darbuotojų darbo vietos gali pradėti klibėti.

Spalio 12 dieną Seime, po pateikimo, „už" tokį pasiūlymą balsavo 64 Seimo nariai, „prieš" - 20, susilaikė - 25. Opozicijos atstovai prieštaravo tokiam siūlymui bei teikė savo variantą.

Seimo opozicijos atstovai, 26 parlamentarai, pateikė alternatyvų pasiūlymą keisti įstatymą taip, kad prievolė sumokėti už privalomus testus liktų valstybei. Projektą inicijavo ir parengė Darbo partijos atstovė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė. Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad darbuotojų, besimokančių ir studijuojančių asmenų sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, finansuojami valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės nustatyta tvarka.

Seimas taip pat pritarė, kad dėl projekto būtų balsuojama skubos tvarka, tad tai turės būti atlikta jau šį ketvirtadienį (spalio 14 dieną). Už pagreitintą sprendimo priėmimą balsavo 64, prieš - 36, o 12 susilaikė.


Spalio 13 dieną Vyriausybės nutarimą svarstė komitetai. Už tokį pasiūlymą pagrindiniame, Sveikatos reikalų komitete, už pasisakė 6 , prieš - 5, susilaikė - 1 narys. Papildomame Socialinių reikalų ir darbo komitete už pasisakė 6, prieš - 5 , susilaikė - 1 komiteto narys.

Tad panašu, jog rytoj, spalio 14 dieną, Seimas priims sprendimą, jog nuo šių metų gruodžio pirmos dienos darbuotojai už privalomąjį testavimą mokės iš savo kišenės. Nebent jo darbdavys susimylės ir šias išlaidas kompensuos.

Respublika.lt pakalbino kelis Seimo narius, ką jie mano apie tokį valdančiosios koalicijos sprendimą ir skubotumą:

Ieva Kačinskaitė - Urbonienė: Aš jau seniai esu užregistravusi įstatymo projektą, dar prieš A. Dulkio teiktą. Mano supratimu, vadovaujantis privalomojo sveikatos draudimo fondo įstatymu, profilaktiniai patikrinimai yra kompensuojami sveikatos draudimo fondo lėšomis. Todėl ir testai dėl koronaviruso draustiems asmenims, t. y., darbuotojams, studijuojantiems, kurie nuolat yra kontakte, turi būti kompensuojami valstybės lėšomis.
Todėl aš visiškai nepritariu dabartinės vyriausybės iniciatyvai priversti darbuotojus mokėti už testus, kai tuo tarpu visi kiti mūsų įstatymai sako priešingai.

Įstatymo projekto teikimui Seimas nepritarė, tačiau pritarė tobulinimui. Aš būtinai, artimiausiu metu, per kokią dienelę patobulinsiu ir įregistruosiu, jog eitų lygiagrečiai su Vyriausybės teikiama iniciatyva, kad Seimas galėtų spręsti ir apsispręsti, kaip elgtis. Nes, vis dėlto, girdime didesnių asociacijų, tiek darbdavių tiek ir prekybininkų, pavyzdžiui, Vienienės naujausi komentarai, pasisakymai, kad dabartinė sistema neveikia. Ir dar norėčiau pabrėžti, jog nėra apskaičiuota ir pasakyta kiek, jeigu darbuotojų skaičius sumažėtų, kad ir kokius 10% ar 5%, tai kainuos valstybei. Nėra atlikta elementari kaštų ir naudos analizė.

Tad, kai mes turime didžiulį darbuotojų trūkumą, tai tokie eksperimentavimai, siekiant paskiepyti visus asmenis, viršija visus įgaliojimus ir žmogaus teises.

Beje, patys (valdančioji koalicija) prieš rinkimus sakė, jog nereikia daryti sprendimų skubos tvarka, bet patys būtent tokia politika ir užsiima.

Mindaugas Puidokas: Vis tik tai yra labai svarbus klausimas, ir vakarykštis (spalio 12 dienos) balsavimas Seime, neatsakė į tuos lūkesčius, kuriuos turi tiek studentai, tiek ir dirbantieji. Kitose valstybėse, tokiose kaip Skandinavijos šalys ar Lenkija bei Vengrija, tikrai nėra užkraunama ta našta (patiems mokėti už Covid-19 testus) dirbantiesiems ir studentams. Todėl siūlomi sprendimai patiems Lietuvoje mokėti už testus, ypač studentams, kurie ir taip dažniausiai neturi savų pajamų, gaunasi kaip kokia bausmė. O tuo pačiu, nors įstatymiškai tai niekaip neįteisinta, ir kaip priverstinė vakcinacija.

Nes jeigu nesi pasiskiepijęs, turėsi pastoviai testuotis savomis lėšomis ir sumokėti daugiau nei kelis šimtus eurų. Tai yra pakankami ženkli suma tiems, kurie neturi pajamų arba jos labai mažos, pirmiausiai čia kalbu apie studentus. Ir norėtųsi, kad bent jau universitetų studentams būtų daroma išimtis, ypač žinant, kad jie, tikėtina, neturi pakankamai tam pinigų.

O kalbant apie dirbančiuosius, raginčiau atsižvelgti į tai, jog mūsų tikslas pirmiausiai turėtų būti maksimaliai efektyvi Covid-19 prevencija, kad nereiktų dabar dar labiau įtempti situacijos darbo rinkoje, kada darbdaviai ir taip sunkiai randa dirbančiuosius į savas įmones. Netikslinga atskiras žmonių grupes priversti nukeliauti į „šešėlį", vietoje to geriau siekti, jog jie nuosekliai testuotųsi ir taip galėtume kontroliuoti tą viruso plitimą.

Jeigu žiūrėsime į šalis, kurios geriau negu mes tvarkosi su kovidine situacija, tai matysime, jog jos naudoja kompleksines priemones. Tai nėra vien tik skiepai kaip panacėja, kuri išspręstų visas problemas, kadangi žinome, jog ir paskiepyti žmonės gali sirgti, pernešti ir net pakankamai sunkiai sirgti ar mirti. Tą rodo ir šių dienų statistika.
Vadinasi nėra jokios medicininės logikos segreguoti visuomenę į skiepytus ir neskiepytus, bet reikia raginti skiepytis būtent kritines grupes, ką daro Skandinavijos šalys, kurios sėkmingai suvaldė šią pandemiją ir taip pat naudoti visas kompleksines priemones: atstumai, higienos priemonės, testavimai ir t. t.

O jeigu priimam šį Vyriausybės projektą, tai gausis, kad testavimai bus nenuoseklūs, nes dalis žmonių nustos dalyvauti darbo rinkoje ir tiesiog nesitestuos. Nemanau, kad valstybės tikslas turėtų būti būtent toks.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s