respublika.lt

Namus lietuviams stato ukrainiečiai

(0)
Publikuota: 2019 vasario 14 12:47:17, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi redakcijos archyvo nuotr.

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastebi, kad Lietuvoje sparčiai daugėja nelegaliai dirbančių trečiųjų šalių piliečių, ypač ukrainiečių, plušančių individualių namų statybose. Lietuvos statybininkų asociacija tikina turinti vaistą, kaip išgyvendinti nelegalų darbą iš statybų sektoriaus.

 

2018 metais VDI įvairiuose ekonominės veiklos sektoriuose atliko daugiau nei 7300 patikrinimų, per kuriuos nustatė daugiau nei 2100 nelegaliai dirbančių asmenų, iš jų 229 buvo trečiųjų šalių piliečiai. Palyginti su situacija 2017 metais, jų padaugėjo net 43 proc.

VDI vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Dalius Čeponas teigė, kad daugiausia nelegaliai dirbančių žmonių pernai buvo nustatyta statybų sektoriuje, apdirbamojoje gamyboje, maitinimo paslaugų srityje. „Pas fizinius asmenis nelegaliai dirbančių asmenų buvo apie trečdalį, daugiausia individualių namų statybose, - sakė jis. - Tokias augimo tendencijas diktuoja ir politinė situacija Ukrainoje. Daliai jos piliečių tenka ieškoti įvairių pragyvenimo šaltinių ir būdų, kaip užsidirbti užsienyje tiek legaliai, tiek nelegaliai.“ D.Čepono teigimu, nesąžiningas verslas ieško būdų, kaip apeiti įstatymus, kaip sutaupyti pelno sąskaita. „Ukrainiečiai sutinka dirbti už mažesnį atlygį, ir dar nelegaliai. Tam yra įvairios priežastys: teisės aktų nežinojimas, kalbos nemokėjimas, padėtis be išeities, nes šeimai valgyti reikia šiandien. Juo labiau kad tokiems piliečiams supaprastėjusi atvykimo tvarka į Šengeno erdvę. Jie gali atvykti 90-čiai dienų be vizos“, - aiškino D.Čeponas.

Įdomu tai, kad namus statantys ukrainiečiai turi leidimus darbui Lenkijoje. Specialisto teigimu, tą galima paaiškinti: mat Lenkijos įmonėse, vadinamose „pašto dėžutėse“, darbinami Ukrainos piliečiai, tačiau tos įmonės neturi nei fizinio adreso, nei buveinės. Darbuotojai, deklaruojama, kad įdarbinti, nors apie socialinio draudimo pradžią Lenkijos atsakingoms institucijoms net nepranešama. „Kaip rodo praktika, tie patys ukrainiečiai net Lenkijoje nebūna, jie atskrenda į Lietuvą, atvežami į nurodytą objektą ir sėkmingai darbuojasi, - sakė
D.Čeponas. - Žinoma, yra ir tvarkingai dirbančių įmonių, kurios komandiruoja darbuotojus. Mes gauname pranešimus apie komandiruotus darbuotojus, pernai ukrainiečių buvo daugiausiai - 1700, tačiau čia yra oficialūs pranešimai, kurie neatspindi realios situacijos darbo rinkoje.“

Valstybinė darbo inspekcija prognozuoja, kad dirbančių nelegaliai užsieniečių pas mus tik daugės. „Didėjimas tokių darbuotojų bus, kol kitos Vakarų Europos valstybės neatidarys savo sienų trečiųjų šalių piliečių nekvalifikuotam darbui“, - įsitikinęs D.Čeponas.

Interviu su statybininkų asociacijos prezidentu Daliumi GEDVILU:

- Kaip nelegalus darbas veikia sąžiningus statybininkus?

- Statybininkų asociacija prieš dvejus metus pradėjo projektą, kad statybvietėse būtų įdiegta Statybininko kortelė. Pernai gruodžio 17 dieną Vyriausybės posėdyje buvo apsispręsta, kad Statybininko kortelę reikia įdiegti statybų sektoriuje, tačiau dar diskutuojama. Mes jau išdavinėjame šias korteles. Su šia kortele tikimės išspręsti nelegalaus darbo statyboje problemas. Tai reiškia, kad bus darbo laiko apskaita statybvietėje, statybose turės dirbti paruošti žmonės.

- Kas kortelę išduotų?


- Statybininkų asociacijos įkurtas padalinys, turime sukūrę klausimyną, pasirašę sutartis su 19 profesinio rengimo mokyklų, centrų. Jeigu Vyriausybė deleguos šią funkciją mums ir įteisins Statybininko kortelę kaip privalomą, esame pasiruošę jau nuo kito mėnesio ją ir išduoti.

- Kas konkrečiai pasikeis, jei kortelė bus įteisinta?


- Valstybinė darbo inspekcija, Valstybinė mokesčių inspekcija įgaus skaitmenizuotą priemonę matyti, kiek kiekvienoje statyboje dirbo žmonių, kiek valandų ir taip toliau.

- Kaip tai užkardys nelegalų darbą?

- Siekiame, kad statiniai turėtų visą skaitmeninę informaciją, tai ir leidimą statybai, technines sąlygas, projektą, elektroninį statybos darbų žurnalą ir visų darbuotojų registraciją, kas statė tą statinį. Tokiu atveju, pirkdamas būstą žmogus matys net nuotraukas, kaip atrodė namo komunikacijos, viską matys. Jeigu pradės stogas lašėti, jūs turėsite galimybę sužinoti, kas statė, jeigu statė Vardenis Pavardenis, sužinosite, kada statė, koks Statybininko kortelės numeris. Šiandien daug butų parduodama su daline apdaila. Jeigu žmogus, nusipirkęs tokį butą, ateina į Registrų centrą ir nori įregistruoti, kad baigė 100 proc. apdailą, įrengimą, Registrų centras sako: 2000 eurų registracijos mokestis. Žmogus klausia: už ką? Ogi todėl, kad jūsų bute niekas nesiregistravo, kad legaliai dirba. Bet koks statinys jį registruojant turės bylą su visa darbo laiko apskaitos informacija, kiek žmonių dirbo. Jeigu Valstybinė darbo inspekcija eina į statybvietę, ji gali prašyti parodyti Statybininko kortelę. Arba sėdint kabinete gali matyti, tame objekte dirba asmenys ar ne, jeigu realiai dirba 20 žmonių, o užsiregistravę tik du, akivaizdu, kad ten dirba nelegalai. Skandinavijos šalyse ši kortelė padėjo gerokai sumažinti nelegalių darbuotojų skaičių.

- O kas bus su meistriukais, kurie gerai dirba, bet neturi diplomo?


- Jie turėtų laikyti testą, reikia atsakyti į tam tikrus klausimus ir sudėti varneles. Jeigu žmogus supranta, jis egzaminą išlaikys. Egzaminą vertina 44 ekspertai iš visos Lietuvos. Nereikės žmogui iš Kelmės važiuoti į Vilnių, kad gautų kortelę, yra visas ekspertų tinklas.

- Valdžios palaikymas dėl kortelės privalomo diegimo yra?

- Premjeras mus palaiko. Yra įkurta Vyriausybės speciali komisija kovai su šešėliu. Šio mėnesio viduryje bus posėdis ir jame planuojame pristatyti šios kortelės funkcionalumą. Mes patys suinteresuoti, kad nebūtų šešėlio. Kai kurie politikai sako, kad statybos pabrangs dėl kortelės įvedimo.

- Tai ir pabrangs.

- Pabrangs, bet mes Finansų ministerijai esame pateikę siūlymą pradėti taikyti Lenkijos arba Čekijos patirtį. Jeigu žmogus stato būstą arba jį remontuojasi, pusė PVM jam grąžinama pabaigus statybą ar remontą. Čekijoje būsto statybai, remontui PVM yra 5 proc. Dabar yra priimta mokestinė pataisa, kur piliečiui iki 2 tūkst. eurų sumos per metinę deklaraciją gali grąžinti, tačiau mes sakome, kad tai - per maža suma. Ministerija sako, pažiūrės, kaip rinkoje atrodo, gali tą kartelę ir pakelti. Būtų galbūt 5 tūkst., o gal 10 tūkst. eurų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s