respublika.lt

Namo iš emigracijos parveda vaikai

(0)
Publikuota: 2019 vasario 18 08:23:11, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Jūratės Adomavičiūtės asmeninio albumo nuotr.

Skelbiami migracijos skaičiai šiemet džiugina - pasak Statistikos departamento, per 2018 metus Lietuvą atvyko per 28,9 tūkst. žmonių, iš jų 16,6 tūkst. yra Lietuvos piliečiai. O Registrų centras tikina, kad mūsų vis dar 3 milijonai. „Vakaro žinios“ kalbino iš emigracijos grįžusius lietuvius ne tik apie gyvenimą svetur, bet ir apie apsisprendimą gįžti.

 

Emigravo dėl studijų paskolos

Iš Panevėžio rajono kilusi Jūratė Adomavičiūtė vos prieš 4 mėnesius išsikrovė lagaminus Lietuvoje. Į Jungtinę Karalystę išvykusi jauna mergina, į tėvynę grįžo jau subrendusi moteris su dviem vaikais. Jūratė ir šiandien puikiai atsimena, kada prasidėjo ši gyvenimo kelionė - 2007 m. rugpjūčio 26 d.

Vos kelių mėnesių planuota viešnagė nepastebimai užsitęsė 11 metų. Tuomet Jūratė buvo neseniai studijas baigusi Rekreacijos ir turizmo verslo vadybos specialistė. Mokslus jauna mergina baigė su 3000 litų studijų paskola, kurią būtų turėjusi mokėti daugiau kaip 10 metų. Tačiau norėjosi greičiau pradėti savarankišką gyvenimą, tad gavusi draugės pasiūlymą išvykti trims mėnesiams į Jungtinę Karalystę užsidirbti, Jūratė nedvejojo.

Tų kelių mėnesių pakako paskolai padengti, tačiau naujas darbo pasiūlymas sudomino jauną merginą pasilikti svečioje šalyje ilgiau. „Iš pradžių dirbau su bulvėmis, vėliau šokolado fabrike. Visą laiką dirbau standartinius sunkius darbus fabrikuose, prie linijos. Turbūt sunkiausia, kaip ir daugeliui, buvo dirbti vištienos gamykloje. Ten reikia dirbti žemoje temperatūroje, pagrindinė užduotis - greitai kilnoti sunkias dėžes su produkcija. Sakyčiau, ne pats moteriškiausias darbas, tačiau vyrai su moterimis čia buvo lygūs ir niekas nežiūrėjo, jei kam ir reikia pagalbos“, - darbo patirtimi Jungtinėje Karalystėje dalinosi Jūratė.

Jūratė ir šiandien sako, kad emigracijoje tikrai nerasite aukso kasyklų, o norint gauti gerą atlyginimą, reikia ne tik įgūdžių, bet ir dirbti viršvalandžius. „Turbūt didžiausias mano gautas uždarbis buvo 450-470 svarų per savaitę, dirbant be jokių išeiginių. O įprastai gaudavau minimalų atlyginimą, kuris buvo apie 245 svarus“, - pasakoja Jūratė.

Grįžti paskatino vaikai


Tačiau planuota trumpa viešnagė Jungtinėje Karalystėje Jūratei padovanojo meilę. Čia ji sutiko vyrą, įsimylėjo ir susilaukė dviejų vaikų. Vyresniam Jūratės sūnui dar nėra ketverių, o dukrai - nė dvejų metukų. Būtent vaikai, pasak Jūratės, buvo didžiausi motyvatoriai grįžti į gimtąjį kraštą. „Kaip ir daugelis emigrantų, į Lietuvą grįždavome atostogų. Dažniausiai čia viešėdavome po 2 savaites kas pusę metų. Per tą laiką aplankydavome čia gyvenančius artimus žmones, pasirūpindavome savo sveikata. Tačiau paūgėjęs sūnus vis dažniau nenorėdavo skristi atgal į Jungtinę Karalystę. Vis dažniau sakydavo, kad nori likti Lietuvoje. Ilgainiui ėmiau ir pati priprasti prie minties, kad laikas grįžti, pateikiau prašymą gauti sūnui vietą darželyje savo gimtąjame mieste. Kai sužinojau, kad vietą gavome, tuojau pat čiupau krauti lagamgų“, - su šypsena prisimena Jūratė. Ir štai jau trys mėnesiai, kai Jūratė gyvena Lietuvoje.

Moteris neslepia, jog buvo aplinkinių, kurie nesuprato jos noro palikti emigraciją. Esą Lietuvoje su dviem vaikais vieniša mama pražus. Taip jau susiklostė, kad Jūratės gyvenimo keliai su vaikų tėvu išsiskyrė. Tačiau moteris sako negalėjusi nuvilti savo vaikų. „Mačiau, kaip jie džiaugiasi sprendimu grįžti. Man tai buvo didžiausia paspirtis nepalūžti ir kabintis į gyvenimą“, - šiandien sako moteris.

Grįžusi Jūratė apsistojo savo tėvų namuose ir sako, jog nė minutės nesigaili dėl savo sprendimo. Paklausta, apie kokį lietuvišką atlyginimą galvoja jauna moteris, sako, kad auginant du vaikus, pakaktų uždirbti 700-800 eurų: „Svarbiausia ne pinigai, o buvimas savo šalyje, šalia artimų žmonių.“

Dalės ADAŠIŪNĖS patirtis:


Šiuo metu man 57 metai. Esu lietuvė, aukštaitė. Gimiau Radviliškyje, nuo ankstyvos vaikystės iki pilnamestystės su tėvais gyvenome Kėdainių rajone. 1998 m. nusprendžiau pabandyti užsidirbti svetur. Įgyvendinti šį sprendimą buvo nežmoniškai sunku, supratau, kad gyvenimą reikės keisti iš pagrindų.

Teko palikti du vaikus seneliams. Išvykau į šiaurinę Ispanijos dalį, netoli sienos su Portugalija, į miestą prie Atlanto vandenyno. Taigi, pirmąjį darbą pavyko susirasti per maždaug mėnesį. Tai buvo darbas šeimoje, kurioje augo trys vaikai nuo 9 iki 15 metų. Labai nesinorėjo dirbti ir gyventi šeimoje, tačiau, pamačiusi paauglius vaikus, supratau, kad jie bus mano ispanų kalbos mokytojai. Taip ir buvo. Po keturių mėnesių šeimoje galėjau susikalbėti netgi telefonu. Padaviau darbo skelbimą prižiūrėti senjorus.

Pradėjau savarankišką gyvenimą, viskas ėjosi neblogai. Ir štai po keleto mėnesių likimas sudėliojo viską, ko galbūt buvau verta. Ispanijos Karalystės karalius visiems nelegaliai gyvenantiems užsieniečiams, tarp jų ir man, paskelbė amnestiją ir suteikė teisę likti ir dirbti šalyje. Beje, tokia amnestija, paskutinį kartą buvo skelbta prieš maždaug dvidešimt metų. Greitai vienos iš mano prižiūrimų senjorų duktė pasiūlė man darbą poilsio ir nekilnojamojo turto agentūroje. Jiems reikėjo žmogaus puikiai mokančio rusų kalbą. Pradėjau dirbti, tada atvyko vaikai.

Su sunkumais ir su džiaugsmais bėgo metai. Vaikai baigė mokyklą, vienas po kito įstojo į universitetus. Na, o su manimi likimas sužaidė dar kartą, nusprendęs, kad mano paslaptinga svajonė grįžti į Lietuvą gali išsipildyti. 2012 m. lietuvis, atvykęs darbo reikalais, atvežė laikraštį iš Lietuvos, kuriame radau skelbimą apie konkursą vienoje valstybinėje institucijoje. Dokumentų priėmimui buvo likusi paskutinė diena. Išsiunčiau dokumentus, buvau 23 dalyvė. Konkursą laimėjau ir grįžau į Lietuvą.

Gyvenimas Lietuvoje, kaip ir kiekvienoje valstybėje, turi privalumų ir trūkumų. Jaunimui šiuo metu yra daug galimybių. Manau, kad darbštūs, veržlūs žmonės Lietuvoje gali puikiai gyventi, kurti šeimas, siekti karjeros. Praėjusių metų vasario mėnesį į Lietuvą gyventi grįžo ir mano dukra su šeima. Adaptuotis po daugelio metų nelengva, tačiau adaptacija daug trumpesnė, nei nuvykus į svetimą šalį. Sakoma, kad namuose ir sienos padeda.

Jei reikėtų pakartoti viską iš naujo, nebevykčiau iš Lietuvos vien dėl vaikų gerovės.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s