respublika.lt

2018 rugpjūčio 20, pirmadienis

Mūsų valstybėje dėl pažiūrų žmonės labai dažnai nukenčianuotraukos (23)

2018 sausio mėn. 21 d. 08:43:55
Jūratė KIELĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Vienas iš jų - garsus kultūrologas, visuomenininkas, publicistas, „Poezijos pavasario“ laureatas Vytautas Rubavičius. Tik didelis visuomenėje kilęs pasipiktinimas policija, prieš tai nepanorusia nustatyti, kas anonimiškai jį baugina, net grasina mirtimi, atnaujino tyrimą. Poetė Erika Drungytė mano, kad vienintelis būdas iškilti rafinuotų patyčių, kito nuomonės negerbimo, agresija persunktoje visuomenėje - ramiai dirbti savo darbą, kurį išmanai. „Kuo daugiau tokių žmonių, kurie parodys stabilumą, tikėjimą savo darbais, tuo greičiau atsiras galimybė viešumoje drąsiau jaustis ir kitiems“, - teigia ji.

 

- Liūdna, bet tenka konstatuoti: gyvename valstybėje, kuri neužtikrina piliečių saugumo. Kokius mūsų, piliečių, lūkesčius griauna tokios situacijos, kurioje atsidūrė V.Rubavičius?

- Turime kalbėti apie tai, kas yra valstybė, kokios garantijos demokratinėje respublikoje yra suteikiamos jos piliečiams ir kaip tos garantijos yra pažeidžiamos.

Vertinant veiksmus, kurie daromi bet kuriam piliečiui kreipusis į policiją, matome ne įstatymo, ne pareigos vykdymą, o kažin kokius subjektyvius vertinimus, kuriuos jau galima būtų priskirti „patinka - nepatinka“, „verta - neverta“ kategorijai. Bet kiekviena valstybė turėtų užtikrinti kiekvieno piliečio - ar jis būtų bedarbis, ar jis būtų profesorius - orumą, saugumą ir kitus dalykus, kurie yra privalomi demokratinėje valstybėje.

- Iš kur atsiranda tie subjektyvūs vertinimai? Ar tai atskirų pareigūnų bėda, vieno ar kito padalinio darbo stilius, o gal serga visa sistema?


- Nesiimsiu spėlioti, tai būtų mano subjektyvus požiūris ar sąmokslo teorijų kūrimas. Bet tokių atvejų yra daug. Ne tik Vilniuje, ne tik Kaune ar kituose miestuose žmonės negauna reikiamos pagalbos arba apie kažką sužinoma pernelyg vėlai, nors kiekviena institucija savo rankose turi visus įrankius, t.y. visus įstatymus, poįstatyminius aktus, visi yra įpareigoti ir turi galimybes vykdyti savo pareigas. Manau, kad Lietuvos įstatymai yra geri, kad jeigu jie būtų suprantami ir vykdomi taip, kaip yra parašyti, situacija būtų puiki. Bet kažkas nevyksta, kažkas valstybėje neveikia. Kas ir kodėl? Apie tai, kas valstybėje neveikia, kokios dalys joje yra neveiksnios arba veikia ne iki galo, kaip turėtų būti, ne kartą yra pasakęs Vytautas Rubavičius.

- Būtent. Ir kažkam galbūt tai nepatinka?

- Apie tai ir kalbame. Deja, ir žurnalistikoje, ir teismuose, kurie privalo būti objektyvūs, bet kurioje valstybės institucijoje, kuri turi tiesiog imtis ištirti ir pateikti atsakymą be subjektyvumo, vis dėlto vyrauja simpatijos ir antipatijos. Kažkas skelbiama - kažkas ne, kažkas nutylima - kažkas iš anksto pasmerkiama. Kiek daug žinome atvejų, kai žmogus buvo kaltinamas, skelbimas apie jo apkaltinimą paviešinamas, garsiai pasakytas, bet, pasikeitus aplinkybėms ir pripažinus jį nekaltu, apie tą nekaltumą jau yra nutylima, jeigu tai neparanku. Tai visiškai nedemokratiškas požiūris į žmogų, į savo valstybės pilietį, į lygybę, į žmogaus teises, - deja, mūsų valstybė vis dar yra serganti.

- „Sausio 2 d. apie 18 val. Alytuje, Santaikos g., esančiame prekybos centre nežinomas vyriškis pasisavino 0,7 litro degtinės butelį ir pasišalino nesumokėjęs.“ Tokią informaciją ir nuotrauką, kurioje užfiksuotas vyras, policijos atstovas siuntė ne tik mūsų redakcijai, bet dar bent 200 elektroninių adresų - prašoma jį atpažinti, pranešti nurodytais telefonais, net ir 112. Neįtikėtinas uolumas! Kodėl svarbiau sučiupti tokį vagį, o ne garsiam kultūrologui, visuomenininkui, publicistui mirtimi grasinančius asmenis?

- Tokie paprasti dalykai kaip vagystė, ir dar tokia akivaizdi, teisingumo kategorijomis vertinant, nesukėlė jokių klausimų. Tas, kas vagia, yra blogas žmogus ir jis turėtų būti nuteistas - visiems viskas aišku.

Tačiau įvairiose kitose kategorijose, susijusiose su morale, su vertybėmis, su pažiūromis, mes vis dar turime problemų. Tenka pripažinti, kad mūsų valstybėje dėl pažiūrų žmonės labai dažnai nukenčia. Būtent su šia sritimi tarsi niekas nežino, kaip elgtis. Tą geriausiai iliustruoja Nijolės Sadūnaitės kalba Seime. Bet pažiūrėkime į reakcijas - manau, kad ir Seimo nariai, ir žurnalistai, ir kiti pasisakiusieji šiuo atveju turėjo patylėti ir priimti kaip faktą tai, kas buvo pasakyta, o ne polemizuoti, teisi Sadūnaitė ar neteisi, nesiimti formuoti visuomenės nuomonę. Kad ir kokios būtų kieno pažiūros, mes visi esame laisvi savo mintis pasakyti.

Tai ir yra mūsų bėda - mėginame turėti kažkokį logoritmą, kuriame labai aiškiai pasakyta: tie, kurie turi vienokią nuomonę, yra geresni, kurie kitokią - blogesni. Ir tas mėginimas jų neištransliuoti, neparodyti arba formuoti apie juos neigiamą nuomonę daro spaudimą ir struktūrų veiklai. Bet kad struktūros tam pasiduoda, tas yra labai keista. Jos neturėtų būti veikiamos jokio spaudimo.

- Ar jums pačiai yra tekę patirti nepatogių, grėsmingų situacijų dėl savo pažiūrų, susilaikyti nuo nuomonės, kuri galbūt kažkam nepatiktų?

- Tiesioginių smurto proveržių ar panašių dalykų, kokius patyrė ponas Vytautas, man neteko išgyventi, bet dėl pažiūrų, nuomonės daug žmonių, kurie anksčiau bendravo, yra atsiriboję nuo manęs. Yra nepasitenkinimo kai kurių institucijų vertinimuose, privačiuose pokalbiuose nubrėžiama riba. Taip, aš esu daug nuomonių išklausiusi apie save - niekinančių, atstumiančių. Bet žmonės yra laisvi rinktis draugus ir vertinti kito nuomonę, lygiai taip pat ir aš vertinu, ir aš renkuosi draugus. Laikau tai normaliu dalyku, mes visi renkamės tuos, su kuo norime bendrauti, draugauti, ir pagal pažiūras, ir pagal interesus.

- Bet kai kalbame ne apie privačius santykius, o institucinius, principas „myliu - nemyliu“ turbūt netinka?

- Dabar visi apie tai kalba, bet, deja, tų žmonių, kurie patiria spaudimą, daugėja. Tendencija yra būtent tokia. Mano aplinkoje, ypač tarp kultūros žmonių, daug yra tokių, kurie skundžiasi netgi persekiojimu. Vėlgi nenoriu to vertinti emocingai, sakyti, kaip tai yra blogai. Bet privalau pasakyti, kad taip negali būti - tai iškreipia visą mūsų valstybės, apie kurią mes kalbame kaip apie nepriklausomą respubliką, struktūrą.

- Kokius veiksmus įvardijate kaip persekiojimą?

- Pirmiausia turiu pasakyti, kad pati to nesu patyrusi, kalbu apie kitus žmones, apie jų persekiojimą visokiais privačiais būdais - žinutėmis, laiškais, pagrasinimais, išsityčiojimais ir t.t. Išvystytos, rafinuotos patyčios ateina būtent iš tų žmonių, kurie galėtų būti mums autoritetai, sektini pavyzdžiai, nes yra gyvenime daug pasiekę. Ir būtent todėl jų subtilus, rafinuotas pasityčiojimas iš kitų veikia visuomenę ir niekas nė nemano mažiau tyčiotis, nors mes labai daug pinigų - savo ir nesavo - leidžiame įvairioms programoms, kovojančioms su patyčiomis. Deja, realiai matome, kad pagiežos ir patyčių yra daug transliuojama į išorę kiekvieną dieną.

- Kaip tokioje terpėje būti tiems, iš kurių tyčiojamasi, kurie gniuždomi, marginalizuojami? Kaip išlikti, gintis - atsakant tuo pačiu?

- Jokiu būdu negalima atsakyti. Atsakymas - tai reakcija, o reakcija įjungia sistemą ir viskas rutuliojasi toliau. Teisinga laikysena - stabilumas, psichinis tvirtumas, orumas. Tokia, kaip sesers Nijolės. Tiesiog žmogus neturėtų bijoti pats savęs. Mes esame gražūs, originalūs, nuostabūs, unikalūs kiekvienas iš mūsų. Tas grožis yra ir skirtinga mūsų išvaizda, ir darbai, ir požiūriai, tikėjimas - netikėjimas. Viskas, ką mes darome, yra labai gražu. Iš tos įvairovės ir susideda visas paveikslas. O mes tą įvairovę norime eliminuoti.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (23)

 • Oi iškils 2018 sausio mėn. 23 d. 00:32:09

  Tą teisininkė- patriotė.bijo žmonės,ale paprastų žmonių vargai
  dzin.apie tai sarmatuose straipsnis" stukaciu Lietuva" ir naujas kaip
  apvaginejami tolimųjų reisų vairuotojai.tai teisininkei įtariu
  vairuotojų vargai neikandami.raso tie apie vatnykus kurių mentalitetas
  žemiau plintuso.

 • Oi iškils 2018 sausio mėn. 23 d. 00:29:36

  Tą teisininkė- patriotė.bijo žmonės,ale paprastų žmonių vargai
  dzin.apie tai sarmatuose straipsnis" stukaciu Lietuva" ir naujas kaip
  apvaginejami tolimųjų reisų vairuotojai.tai teisininkei įtariu
  vairuotojų vargai neikandami.rasyt apie vatnykus kurių mentalitetas
  žemiau plintuso.

 • tiesa 2018 sausio mėn. 23 d. 00:15:26

  Vakar ieškojau teisybės darbe...Šiandien ieškausi darbo...

 • Prosenelis 2018 sausio mėn. 22 d. 12:42:28

  Atleiskite del sito baisaus didelio bardako as kaltinu visa iteisintu vagiu
  masonu gauja vadinama koncervatoriais TA visa bardaka SUKURIE jie
  islaptindami nusikaltelius stribus kagebystus ir tos visus brudus zemies
  skraidyntojus zudikus irkitas baises nelaimes priekije ju stoviejo ir stovi
  KGB SPIKAS slapyvardie Diedulie Lanzbergis ir tikiu KAD su Dievo padiejimu
  tauta isrinks garbynga teisynga prezidenta kuris TA baisu bardaka sunaikyns
  padares generalini valima taip ilgeu testis negali tvarka turi buti
  teisybie sugrysti

 • Prosenelis 2018 sausio mėn. 22 d. 12:15:47

  Kaip ziurime ir skaitome matome kadkitose valstybiese teismose yra tariejai
  KAD jie nusprestu ar kaltas ar ne tesemasis pas mus tarieju niera taiiseina
  KAD viskas priklauso nuo gavo veido jaigu tu patikai isteisins ne tave
  nuteis o sita reikala turietu spresti seimas ir uztikrinti teismu svaruma
  teisinguma taipogi tikrinti visu policiju darba neslabai negraziai
  astrodome kai policninkai atsidure teisemuju sole pavisdysSauliu policija
  baisei nemalonus vaizdelis vizgi angelai sargai.

 • Svarbiausia-kova su 2018 sausio mėn. 21 d. 21:17:32

  šnapsu!
  O kitkas-NIEKAI-ir grasinimai net ir visokie terorizmai.

 • Na 2018 sausio mėn. 21 d. 20:23:31

  Viskas eina iš Amerikos.Tokia programa užleista.Ir kaip matot,ji veikia
  ir duoda savo vaisius.Skaitykite A.Daleso doktriną.Ten viskas aiškiai
  išdėstyta.

 • visiems 2018 sausio mėn. 21 d. 20:02:10

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • Pensininkas 2018 sausio mėn. 21 d. 18:50:57

  >>>Pastebejimui. Pritariu 100% !!! Tikrai taip !

 • kestut 2018 sausio mėn. 21 d. 15:03:21

  Lietuva yra ne demokratinė,o partokratinė valstybė.

 • kestut 2018 sausio mėn. 21 d. 15:02:45

  Lietuva yra ne demokratinė,o partokratinė valstybė.

 • vi 2018 sausio mėn. 21 d. 14:59:55

  Kol sorosiniai chuivenbinai siaus nieko gero nelaukim

 • ELENA 2018 sausio mėn. 21 d. 14:49:00

  Prie Sovietų dėl nesėkmių buvo kaltinami buržuaziniai nacionalistai,
  dabar sovietiniai funkcionieriai.Nieko naujo.Primityvu.Jokios analizės
  dabartinėje žiniasklaidoje ir TV nėra.

 • Pastebėjmui 2018 sausio mėn. 21 d. 14:18:52

  Taip, skaičiau ir stebėjausi - nejaugi čia viskas rimtai, tai ne
  anekdotas? Net suabejojau jaunosios šio absurdiško portalo
  ,,kūrėjos-teisininkės" egzistavimu. Pagalvojau: negi aukštąjį mokslą
  baigęs žmogus gali būti toks kvailas... Bet... ko čia stebėtis - juk
  daugelį metų ta mūsų dešiniųjų žiniasklaidos varoma nuolatinė
  propaganda internete, televizijoje ir spaudoje jau davė savo vaisus: kai
  kurie jaunimo atstovai pasibaisėtinai išzombinti, tamsūs, fobiški...
  Jau net pagailo šios kartos.

 • Pastebėjimas 2018 sausio mėn. 21 d. 11:53:51

  Paskaitykite puslapyje ldiena.lt, kur jaunoji teisininkė G.Adomavičiūtė
  sukūrė puslapį vatnikai.lt , kuriame sudaromi sąrašai žmonių, kurie
  nebijo sakyti tiesą. Su jais kviečiama susidoroti ir tai kaip mes
  įvardijame gyvename demokratinėje Lietuvoje, kur žmonėms garantuota
  žodžio laisvė. Precedento neturintis įvykis. Šią "teisininkę"
  reikėtų grūsti apskritai iš teisininkų gretų, tokios garbės nedaro
  Lietuvai t.t ir teisinei sistemai.

 • skaudi tiesa 2018 sausio mėn. 21 d. 10:57:43

  Įsijunk televizorių, atskleisk internetinį tinklalapį - visur
  patyčios. Įdomiausia, kad menininkai labiausiai kovoja už alkoholizmą.
  Ką tik sukūrė ,,šedevrą" su buteliais ant nuogos moters. Kas tai?
  Menas? PATYČIOS. Kodėl jie nesivienija dėl sunkaus pragyvenimo ir t.t.?
  Pasirodo, jiems gyvybinis poreikis turėti teisę bet kur, bet kada pirkti
  ir gerti. Tokio šiuolaikiška ,,inteligentija"...

 • 2018 sausio mėn. 21 d. 10:10:35

  Lietuvos pilietė privalau suprasti kad kiekvienas žmogus gali ir
  leistina turėti savo nuomonę ir dėl nuomonių skirtumo negali būti
  supriešinta visuomenė keliamos priešpriešos ieškoma priežasčių.Gal
  užtenka skaldytis į visokius praeities pavadinimus.nes tai kenkia
  vienybės stiprinimui ir nebesistenkim vieni iš kitų šaipytis žinoma
  jei mes esame supratingi ir kultūringi.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2018 sausio mėn. 21 d. 10:09:40

  "Jokiu būdu negalima atsakyti", kai Rubavičiui yra grasinama?!
  Laaabai blogai, Erika.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2018 sausio mėn. 21 d. 09:55:43

  (dėl aiškumo)
  Konstitucinis (teisėtas) valstybės perversmas – išmintingas
  p_r_i_s_i_t_a_i_k_y_m_a_s prie konstitucijos teiginių (evoliucija). Kai
  t_a_i prasidės – Tauta klestės

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2018 sausio mėn. 21 d. 09:55:18

  1. Dabar, Konstitucija – Tautos svajonių sąrašas, išniekintas
  lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų_valstiečių gaujos.
  Todėl …
  2. Konstitucinis (teisėtas) valstybės perversmas. Savanoriai vadovai –
  į priekį.
  Ir …
  3. Dėmesio, Lietuvos gynėjams, tikroji konstitucija buvo bei yra t_i_k
  pirminio pavidalo, priimta 1992.10.25. Tekstas va čia
  e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.47BB952431DA

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2018 sausio mėn. 21 d. 09:54:59

  – Kuom skiriasi landsberginių brazauskinių karbauskinių gaujos?
  – Niekuom.

 • Kurkime Lietuvą kartu! 2018 sausio mėn. 21 d. 09:53:40

  Lietuva2.lt
  ___________
  Lietuva - be antilietuviškos cccp komunist_kgb'istinės
  lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų_valstiečių gaujos.

 • Ir nukenčia skaudžiai,o 2018 sausio mėn. 21 d. 09:39:50

  nukenčiame,tik todėl,kad policijoje dominuoja korupcija,vietoje
  Konstitucijos.Lietuvos policijos veiksmus įtakoja antivalstybinės
  grupuotės ir veikia valstybės vardu,o mes piliečiai matome,kaip
  nukenčia nekalti žmonės su visa valstybe,nes žmonės tampa invalidais
  valstybės išlaikomi iki gyvos galvos.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PLANAI: Ispanijos vyriausybė planuoja šią savaitę pradėti diktatoriaus Francisco Franco (1892-1975) palaikų perkėlimo iš Kritusiųjų slėnio komplekso prie Madrido procedūrą.
 • FUTBOLAS: Lietuvos futbolo A lygos 22-ojo turo rungtynėse sekmadienį Vilniaus „Žalgirio“ komanda namuose 4:0 nugalėjo „Kauno Žalgirio“ ekipą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +18 C

   +13  +16 C

 

   +5 +6 C

  +25  +29 C

   +20  +22 C

 

   +18  +19 C

  2-5 m/s

  3-4 m/s

 

    1-2 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018