respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Mums taip gera gyventi, kad nebesinori... gyventinuotraukos (29)

2018 vasario mėn. 28 d. 13:32:44
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Naujausia Eurobarometro apklausa rodo, kad dauguma lietuvių patenkinti savo gyvenimu. O dar labiau džiaugiasi - būdami Europos Sąjungoje. Neįtikėtina! Kiek laimingų žmonių yra šalyje, kuri lyderiauja pagal savižudybių skaičių, kurioje kas trečias žmogus laviruoja ties skurdo riba, o 50 tūkstančių kasmet emigruoja į užsienį! Bet juk Europos Parlamentas nei mūsų žmonių pensijomis, nei algomis per daug nesidomi, todėl ir užsako apklausas nuotaikai pakelti - žmones palinksminti.

 

Tyrime, kuriame dalyvavo 28 šalys, kaip būna retais atvejais, pirmavo Lietuva. Mes neva esame labiausiai Europos Sąjunga pasitikinti Tauta. Bendras europiečių pasitikėjimas Europos Sąjunga siekia 41 proc. Pasitikėjimas Europos Sąjunga yra didžiausias Lietuvoje (64 proc.), Bulgarijoje (57 proc.) ir Liuksemburge (56 proc.).

Gali pasirodyti, kad kai kurie rezultatai labai jau pozityvūs. Daug kas paaiškėja, pasidomėjus apklaustaisiais. Tyrimo metu visoje Lietuvoje apklausti 1005 respondentai, atrinkti atsitiktinės tikimybinės atrankos būdu. Respondentų amžius - nuo 15 metų. Ko gero dėl to, paprašius įvardyti buvimo ES privalumus, atsakymuose minimas laisvas žmonių ir prekių judėjimas ES viduje, taika tarp valstybių ir studentų mainų programos.

Beje, visos Bendrijos ateitį lietuviai taip pat vertina teigiamai. Ir netgi pozityviau nei daugelis. Apklausos duomenimis, tik kiek daugiau nei pusė europiečių (57 proc.) optimistiškai vertina ES ateitį. O štai Lietuvoje tokių net 68 proc. Šiais apklausos duomenimis, pasitikėjimo Bendrija trūksta tik Graikijoje (60 proc. „pesimistų“ ir 37 proc. „optimistų“) ir Jungtinėje Karalystėje (atitinkamai 48 proc. ir 44 proc.).

Be to, tyrimas atskleidė, kad savo šalies gyvenimu lietuviai taip pat yra labai patenkinti. Tokių - net 70 proc. Šiuo rodikliu Lietuva vis dar atsilieka nuo beveik visų artimiausių kaimynų: Lenkijoje yra 85 proc. patenkintų gyvenimu piliečių, Estijoje - 81 proc., tik Latvijoje šiek tiek mažiau nei Lietuvoje - 69 proc. Mažiau nei Lietuvoje patenkintų gyvenimu piliečių yra Bulgarijoje, Graikijoje, Italijoje, Kroatijoje ir Rumunijoje. Tradiciškai labiausiai patenkinti gyvenimu yra Danijos piliečiai (97 proc.). Tik vienu ar pora procentinių punktų nuo jų atsilieka Švedijos, Nyderlandų, Airijos piliečiai.


Interviu su Vytautu Čepu:

- Sprendžiant iš apklaustųjų amžiaus ir kai kurių atsakymų, kyla įtarimas, kad apklausoje dalyvavo tik siaura respondentų grupė. Ar tokie atsakymai gali būti pristatomi kaip visos visuomenės nuomonė? - „Vakaro žinios“ paklausė psichologo, politologo, buvusio Seimo nario Vytauto ČEPO.

- Žinoma, kad ne. Visų pirma, nedėrėtų klausinėti tokių jaunų žmonių, kurie dar nėra pilnamečiai. Tokio amžiaus jaunuoliai dažnai dar išlaikomi tėvų. Nenuostabu, kad gyvenimą jie vertina pozityviai ir didelio vargo nemato. Bet tai primena universiteto viešųjų ryšių pagalba atliktą tyrimą. Šiuo atveju reikėtų klausti ne tų, kurie naudojasi visuomenės gėrybėmis, o tų, kurie jas kuria.

Todėl aš esu linkęs labai atsargiai vertinti tokius tyrimus. Nes jie dažniausiai esminių dalykų neatskleidžia, tik nueina paviršiumi.

- Jei apklausa būtų užsakyta ne Europos Parlamento, rezultatai būtų kitokie?

- Žinoma, juk kas užsako apklausą, suformuluoja ir atsakymą. Taip būna dažniausiai. O jei ir nesuformuluoja, reikia pačiam vykdytojui susiprasti, kokie turi būti rezultatai. Jeigu nori ir kitą kartą užsakymą gauti. Be to, apklausų rezultatai labai dažnai priklauso nuo to, kaip suformuluojami klausimai. Todėl tokius tyrimus turėtų atlikti visiškai nepriklausomos institucijos.

Daug kas priklauso ir nuo to, kaip pateikiami rezultatai. Šiame tyrime sakoma, jog bendras pasitikėjimas išlieka didelis, nors jis yra tik 41 proc. Tai reiškia, jog nepasitikinčių ES yra daugiau nei pasitikinčių. Bet tai neakcentuojama. Nors nepasitikėjimas irgi turi savo argumentus. Jungtinė Karalystė savo nepasitikėjimą jau išreiškė. O Graikija nepasitiki todėl, kad gyveno labai gerai, o vėliau, prasidėjus krizei, jiems gyvenimas apsunko. Nors neseniai buvau Graikijoje ir sakyčiau, jog mums dar iki tokio gyvenimo toli. Tad suprantama, kad kiekviena valstybė turi savų priežasčių pasitikėti arba ne.

- Kokios tos priežastys yra Lietuvoje?


- Gal tai bus vienintelis tyrimas, kuriame pirmaujame prieš visą Europą (juokiasi). Aukštas pasitikėjimas ES Lietuvoje galėtų būti dėl ganėtinai žemo pragyvenimo lygio šalyje. Be to, Lietuva mažai susiduria su imigracija ir su iš to iškylančiomis problemomis. Bet reikia pripažinti ir tai, jog Lietuvoje labai efektyviai veikia propagandos mašina. Juk nuolat aukštiname gaunamą ES paramą. Žmonės mato, kaip keičiasi miestai, kuriuose jie gyvena. Dar šiek tiek renginių - ir tiek žmogui užtenka, kad gyventų patenkintas.

Prisideda ir bauginimo Rusija propaganda. Argi taip reikia su kaimynais bendrauti? Jeigu kaiminystėje gyvena piktas šuo, kažkaip bandai su juo taikytis. Kad ir kaulą pameti kitą kartą, kalbini. Bet jeigu tu tik mėtai į jį akmenis, tuomet jis loja ir vieną kartą, nutrūkęs nuo grandinės, gali ir įkąsti. Dabar kiekviename naujienų portale Rusija kaltinama kone visomis Lietuvą krečiančiomis negandomis. Jau ir dėl orų atšalimo tuoj kaltinsim rusus. Deja, nemaža dalis žmonių tokia informacija tiki. Taip gąsdinamiems gyventojams gali atrodyti, kad Europa yra vienintelis išsigelbėjimas. Galvojame, kad būnant ES pinigais iš dangaus lyja ir pratinamės gyventi iš pašalpų.

- Bet nemokamų pinigų nebūna.

- Nebūna. Be to, sakoma, kad lengvi arba išlošti pinigai neatneša laimės. Europai nesunku užvesti pinigų spausdinimo mašiną ir mums pamokėti pinigų, bet su kokiomis sąlygomis tie pinigai duodami? Juk net ir finansuojamuose projektuose tiek reikalavimų, kad galva sukasi. Jeigu reikia, kontroliuokite tų pinigų išleidimą. Bet ne taip, jog dar negavus pinigų jaučiamas požiūris, esą mes vagys. Tampame įkaitais. Bet mes mokame ir kitą, ne materialinę kainą. Tai mūsų tautiškumas, papročiai. Mūsų tradicijos kertasi su ES nuostatomis. Ir tai labai gerai mato vyresnės kartos žmonės.

- Pasibaigus ES paramai dar kitaip į gyvenimą pradėsime žiūrėti.

- Nekantriai laukiu šios dienos. Tikrai manau, kad tada pamatysime, kas yra kas. Savaime suprantama, kad europinio lygio nepasieksime. Kokie buvome atsilikę, tokie ir liksime. Ir ne visuomet dėl to kalta ES, dažnai kaltas mūsų minkštakūniškumas ir nuolatinis noras įsiteikti. Esame kaip antri pasaulio žydai. Norime klausytis kažkokio veikėjo, kuris reguliuoja, kaip nuosavame kieme tvarkytis.

Juk per tuos beveik 30 metų nelabai prie Europos ir priartėjome. Jeigu mūsų žemdirbiams duodami pinigai yra dešimt kartų mažesni nei kitiems, mes niekaip rinkos nepasivysime. O kai tokių dalykų nebebus, gal mūsų rankos bus labiau atrištos. Gal atsigaus mūsų sužlugdytos ūkio šakos,o gal ir pramonė, kuri nebepriklausys nuo ES pinigų. Man atrodo, kad bus netgi geriau gyventi, kai nebegausime ES pinigų. Galų gale, kiek uždirbsime, tiek ir turėsime. Ir nebereikės maldauti žiūrint ištikimomis akimis į Briuselį.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (29)

 • LIETUVIŠOMS JUNGT PAJĖGOMS- va 2018 kovo mėn. 02 d. 23:24:11

  Mes klestėsim, kai jūs nemojuosit po mūsų nosim savo teiginiais. Dabar
  ne į temą: gal pirksit iš manęs bulbių? Priauginau ir nepūva.
  Jungtinėm pajėgom bus į sveikatą - blauzdos bus storesnės, kai
  kausitės su rusais.

 • Emigracija 2018 kovo mėn. 01 d. 09:29:01

  R.Kuodis tvirtina, kad "4 iš 5 emigruojančių lietuvių prieš tai metus
  ir daugiau neturėjo darbo". Vadinasi 2017 m. iš Lietuvos 45808 (iš viso
  emigravo 57260) po ilgalaikės ir bevaisės darbo paieškos Lietuvoje
  tiesiog buvo priversti ieškoti darbo svetur. Tais pačiais metais
  įdarbinti 45601 (darbo biržos statistika) trečiųjų šalių
  piliečiai.
  Vadinasi išguiti iš Tėvynės 45808 lietuviai, o įdarbinti 45601
  trečiųjų šalių piliečiai. Skaičiai įtartinai panašūs.
  Bet ar tai nėra etninis lietuvių valymas?

 • nu 2018 kovo mėn. 01 d. 09:16:37

  Apklausa vyko ES biure Vilniuje.

 • Taigi 2018 kovo mėn. 01 d. 08:46:53

  Vyksta apklausa. Ar jūs pasitikite Europos sąjunga ? Atsakymo variantai
  galimi tik du : 1- Pasitikiu ir 2- Labai pasitikiu. Ir štai rezultatas,
  kad lietuviai labiausiai pasitiki.

 • Pensininkas 2018 kovo mėn. 01 d. 07:37:58

  >>>!... jo... gerai gyvena...

 • Pensininkas 2018 kovo mėn. 01 d. 06:59:49

  Sorry, gyvenu JK. Nu, tikras pensininkas... :)))

 • Pensininkas 2018 kovo mėn. 01 d. 06:58:27

  Pagarba, gerb. Vytai! Klausimas Statistikai. Rodikliai geri. Lenkijoje dar
  geresni... tai kodel vis daugeja -kaimynu- lietuviu ir lenku mieste kur as
  gyvenu?... a ?

 • jau 2018 kovo mėn. 01 d. 01:09:31

  Altajuje dalina lapelius del evakuacijos, kur juos veš įdomu, gal į
  Afriką?
  youtube.com/watch?v=Nsyo-IfxW6E

 • ! 2018 vasario mėn. 28 d. 21:10:44

  Kiek minimalių algų sudaro parlamentarų atlyginimas
  Lietuvoje ir kitose šalyse?
  Malta 2,4
  Liuksemburgas 3,8
  Vengrija 4
  Nyderlandai 4,4
  Prancūzija 4,5
  Belgija 5
  Ispanija 5,9
  Slovakija 6
  Airija 6,2
  Didžioji Britanija 6,3
  Čekija 6,8
  Portugalija 8,1
  Slovėnija 8,8
  Latvija 8,9
  Graikija 10,2
  Estija 12,1
  Lenkija 12,7
  LIETUVA 28,9

 • Ateitis 2018 vasario mėn. 28 d. 20:47:57

  Tuscias euras letai zudo europos Tautas ,kai kurios ta mato ir
  nepasiduoda,o 141? Kas? euro amzinas tarnas.

 • senis 2018 vasario mėn. 28 d. 20:14:32

  Tokios apklausos yra nulinės. Tarybiniais laikais Akmenės cemente
  daug metų dirbau. Tai prieš atvažiuojant komisijai iš Vilniaus
  ar Maskvos žiemą ir sniegą grėbstydavo kad nebūtų matyti
  dulkių. Lietuviai visais laikais moka pabučiuoti šeimininkams į
  užpakalį. Toks subinlaižių mentalitetas. Ir tos apklausos tautai
  kai apklausiami snargliai nieko nereiškia.

 • Europos Sąjungoj šlovingoj... 2018 vasario mėn. 28 d. 18:26:26

  Apklausa melaginga. Tokią darydavo tarybiniais laikais. Peckeliai.
  "...kiek uždirbsime, tiek ir turėsime..." Nieko neturėsime, nes
  strimgalviais sunaikinome daugelį svarbių ūkio šakų. Kaip jos
  atsigaus? Sunaikint lengva, o už kokius eurus atkursi?Turės tik tie prie
  lovio.

 • nesiskųskite 2018 vasario mėn. 28 d. 15:02:06

  O man atrodo, kad Lietuviai per daug skundžiasi. Na taip, tikrai turime
  dar daug problemų, kurias reikia išspręsti. O kas kaltas, kad jos
  nesprendžiamos? Gal valdžia? Kuri inscenizuoja darbą ir nespendžia
  tikrai opių problemų. Nereikia piktintis, jog žmonės gyvenimu
  patenkinti, gal taip ir yra?

 • Pozityvus 2018 vasario mėn. 28 d. 14:58:09

  Žmonės, nebūkite tokie skeptikai, tikrai Lietuvoje nėra taip jau
  blogai... Gal apklausos dalyviai tokie papuolė - valdžios ponai, turčiai
  ir jų vaikai. Jiems juk gyvenimas geras? Geras. Todėl statistika
  nemeluoja - šitai žmonių grupelei tikrai geras gyvenimas Lietuvoje.

 • Juokas 2018 vasario mėn. 28 d. 14:56:05

  Kas tą statistiką paskelbė? Net juokinga. Negali būti, kad viskas taip
  gerai, kaip ta statistika rodo. Aišku, nesakau, kad Lietuvoje viskas tik
  gera ar bloga, bet tikrai nėra taip, kad didžioji dauguma žmonių yra
  patenkinti savo gyvenimu... Tikrovės neatitinkantys duomenys.

 • Kiek 2018 vasario mėn. 28 d. 14:34:30

  laimingų žmonių yra šalyje, kuri lyderiauja pagal savižudybių
  skaičių, kurioje kas trečias žmogus laviruoja ties skurdo riba, o 50
  tūkstančių kasmet emigruoja į užsienį!

 • S 2018 vasario mėn. 28 d. 13:46:33

  visa LT valdymo sistema padaryta kad ismelzti lietuvaicius, engti, plesti,
  didinti mokescius, kontroliuoti, bausti,
  paperkama / finansuojama valdytoju armija, jie sureiksminami tiek is isores
  tiek viduje susireiksmina ir ant viso gazo varo.
  del to kas issibegioja ir seniai pabege is LT, kas lieka cia uzsisklende.
  (vieni su kitais nebendrauja, tai ir rinkimus galima ivairiai modeliuoti ,
  visokiu gaidziu pagalba, kas ten tikrins legitimuma rinkimu, kas ten
  gilinsis)
  svarbu kuo daugiau etatu prigalvoti, kad savi savus, drausmintu, baustu,
  baudu kvitus israsinetu, mokescius keltu, kontroliuotu, va tokia idomi ir
  pozityvi tvarka padaryta.

 • Bleka 2018 vasario mėn. 28 d. 12:10:45

  Gal si kart nepataiket...gyvenima duoda ne zydu valdymas...deja.Bet jie
  :valdo...!Valde TSRS-kalti rusai!Vokietis-zydas isake saudyt grynint
  zydus..kalti lenkai,lietuviai....2.Gyventi privalu ir gera...gal ir duotas
  tam gyvenimas ,kad atsikratyti "tokio idilisko" valdymo...?

 • UUU 2018 vasario mėn. 28 d. 10:48:10

  Narkotiku barone kaip jus jaučia ties ??????

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2018 vasario mėn. 28 d. 08:33:33

  Mes klestėsim, kai:
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš Karaliaučiaus;
  Putino vadovaujama okupantų gauja uždarys (iš lietuviško biudžeto
  pinigų išlaikomas) rusiškas mokyklas Lietuvoje;
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš lietuviško eterio, su
  rusiškos kultūros brukimu (visur);
  (Putino vadovaujamos bei) Lietuvoje pasilikusiųjų okupantų
  (lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų_valstiečių) gaujos visi veikėjai bus
  paviešinti ir nušalinti iš visų įstaigų;
  Putino vadovaujama okupantų gauja paliks ramybėje Ukrainą Krymą;
  Putino ir Lukašenkos vadovaujama okupantų gauja paliks ramybėje Gudijos
  (Baltarusijos) gyventojus.

 • valdas 2018 vasario mėn. 28 d. 08:32:45

  Gyvenimas pats savaime nera,nei geris,nei blogis,o tik ju buveine.
  Koks jis bus priklauso nuo musu paciu.M.de Montenis.
  Deja kai 27 metus gyvenam be Konstitucijos(ji tik popieriuje) ir ji taikoma
  vergams,teismai-teisejai manipuliuoja dusiu egzistavimu,ju galiomis ir
  puikiai Lietuvos gyvenime pritaiko nihilistine "teise"...
  Tai gyvenimas daugumai lietuviu Lietuvoje, tampa blogiu,zmones verciami
  begt is tevynes,nes persekiojami iteisintu vagiu-klapciuku rezimo sistemos
  tranu...

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2018 vasario mėn. 28 d. 07:53:43

  Mokesčiai duoklė rinkliava.
  Dviejų Lietuvos okupantų veiksmai, kai gyventojas (ūkininkas) nemoka
  duoklės (mokesčių).
  ______
  I. Uniformuotas okupantas vokietis su Lietuvos pareigūnu apsilanko pas
  ūkininką patikrina aruodus ir jeigu derliaus atsargų kiekis yra
  pakankamas tik šeimai, tai išeina nieko nepaėmę.
  **********
  II. Okupantas rusas apsilanko pas ūkininką išsiveža kiek jam reikia ir
  dar nubaudžia - įgrūda į kalėjimą.
  __________________
  Lietuvoje veikia rusiško okupanto mokesčių mokėjimo taisyklės ir
  dabar.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2018 vasario mėn. 28 d. 07:51:13

  2018 metais plėšikai pradėjo taikyti Lietuvoje sodros grindis - ko nera
  vakariniame ES pakraštyje.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2018 vasario mėn. 28 d. 07:48:58

  2015 metų PVZ.
  Lietuviškam ES pakraščiui pritaikius vakarinio ES pakraščio
  taisykles:
  – juridinio asmens (UAB, MB, IĮ, VŠĮ, …) registravimo kaina būtų
  apie 15 – 20 kartų (!!!) mažesnė;
  – pajamų mokestis būtų 2 kartus (!) mažesnis, prie MMA dydžio;
  – atskaitymai sodrai būtų bemaž 9 kartus (!!) mažesni, prie MMA
  dydžio;
  – plėšikiškojo psd nebūtų išvis.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2018 vasario mėn. 28 d. 07:48:32

  Dabar, pražūtingai baisu (mirtinai pavojinga) yra tai, kad Lietuvoje
  visokios bei visos ūkinės veiklos įvaizdis – p_l_ė_š_i_k_i_š_k_a_s.
  Toks įvaizdis neduoda pasijausti žmogumi versle dirbantiesiems. Pusė
  dirbančiųjų (!!!) nenori tokios veiklos, dingo svetur ir net b_i_j_o
  grįžti į Lietuvą. Plėšikiškos veiklos įvaizdžio ryškiausi
  ženklai:
  1 (baisiausias). Lietuviškame ES pakraštyje bei vakariniame ES
  pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra (bemaž) vienodos, o algos ir
  pensijos (apie) 4 kartus mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje;
  2 (mažiau baisus). Plėšikiški mokesčiai – išreikalaujami nesant
  pajamų (uždarbio, pelno, …);
  3 (mažai baisus). Svetimšalių bankų plėšikavimas;
  4 (mažiausiai baisus). Verslo priežiūros tarnybų plėšikavimas.
  Lietuvoje, apskritai, bet kokia ūkinė veikla yra paralyžiuojama ir
  smulkesniais apsunkinimais.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERRINKS: Rusijos institucijos ketvirtadienį anuliavo sekmadienį vykusio antrojo Primorės krašto gubernatoriaus rinkimų rato rezultatus, kilus įtarimams dėl balsų klastojimo; pakartotinis balsavimas turės būti surengtas iki gruodžio 16 d.
 • NEATSAKINGI: Indijoje skridusiame lėktuve sunegalavo 30 žmonių po to, kai pilotai pamiršo įjungti oro slėgio reguliavimo sistemą; daliai orlaivio keleivių iš nosių ir ausų ėmė bėgti kraujas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Ukis 2018