respublika.lt

Moterys raginamos vienytis prieš vyrus

(0)
Publikuota: 2019 vasario 13 13:19:11, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

LRT televizija pradėjo reklamuoti socialinę kampaniją „Moterys - moterims“, kuri esą turėtų padėti nuo smurto kenčiančioms dailiosios lyties atstovėms. Tačiau kampanija reklamuojama šokiruojančiu vaizdo filmuku, kuriame moterys specialiai pilsto kava vyrus, rodo jiems vidurinius pirštus ir t.t. Stipriosios lyties atstovai dėl to pagrįstai galėtų kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, tačiau viena iš šios akcijos iniciatorių ir yra šita tarnyba.

 

Į „Vakaro žinias“ kreipėsi pasibaisėjęs skaitytojas, pranešęs, kad mokesčių mokėtojų išlaikomas nacionalinis transliuotojas propaguoja smurtą prieš vyrus. Pasirodo, laidoje „Labas rytas“ lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė kartu su Žmogaus teisių stebėjimo instituto projektų vadove Ugne Grigaite pristatė dvi savaites vyksiančią socialinę kampaniją, kurios tikslas - padėti smurtą artimoje aplinkoje patiriančioms moterims. Jos esmė - veiks virtuali platforma-forumas, kur moterys galės pasidalinti asmeninėmis istorijomis ir patirtimis, sulaukti pagalbos, patarimų ir t.t. (lyg iki šiol moterys nedarydavo viso to feisbuke).

Kampaniją, pavadintą „Moterys - moterims“, organizuoja Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lygių galimybių plėtros centras ir reklamos agentūra „Nomoshiti“. Ši kampanija yra prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuoto judėjimo „Už saugią Lietuvą“ dalis. Tačiau nuo to - tik dar baisiau. Mat ši kampanija pristatoma šokiruojančiu vaizdo filmuku. Filmuke, pavyzdžiui, rodoma moteris, kurią biure vyras grubiai stveria už rankos. Pro tą vyrą praeina galimai aukos bendradarbė, kuri smurtautoją netyčia apipila kava. Tačiau jau po kelių sekundžių kavos likučius ant jo suverčia tyčia. Kita moteris filmuke bėga nuo vyro ir įlipa į taksi, vairuojamą dailiosios lyties atstovės. Pastaroji besivejančiajam parodo vidurinįjį pirštą ir nuvažiuoja.

Beje, tai ne pirma, švelniai tariant, prieštaringai vertinama reklama, nukreipta prieš smurtą artimoje aplinkoje. Spalį per tą pačią LRT transliuota reklama sukėlė aštrias diskusijas net Seime. Per ją rodyta smurtą patirianti moteris, kuri susisiekia su policijos pareigūnais, kunigais ir pan., tačiau nesulaukia pagalbos. Keli parlamentarai net kreipėsi į A.Skardžiuvienę bei LRT generalinę direktorę Moniką Garbačiauskaitę-Budrienę „dėl įžeidžiančios ir klaidinančios socialinės reklamos kampanijos“. A.Skardžiuvienė buvo iškviesta ir į plenarinį posėdį. Seimūnai priekaištavo, kad reklama žemina Bažnyčią, policiją ir kitas institucijas, bandant įteigti, jog jos negina skriaudžiamų moterų.

- Ar jums neatrodo, kad naujausia socialine reklama prieš smurtą artimoje aplinkoje perlenkiama lazda? - „Vakaro žinios“ teiravosi lygių galimybių kontrolierės Agnetos SKARDŽIUVIENĖS.

- Šiaip šis klipas yra mūsų kolegų, o mes tik prisidedame prie jo viešinimo. Todėl reikia jų klausti, mes galime pakomentuoti tik papildomai.

- Tai pakomentuokite papildomai: ar neperlenkta lazda?

- Mano nuomone - ne. Yra socialinė kampanija, kuri parodo, kad pati moteris gali netoleruoti smurto prieš moteris ir netgi pasipriešinti tam.

- Tačiau jei reklamoje vyrai su moterimis apsikeistų vaidmenimis - pirmieji antras pilstytų kava, rodytų joms viduriniuosius pirštus - ar nekeltumėte skandalo, kad reklama tyčiojamasi iš moterų?

- Mūsų tarnyba yra lyčių lygybės tarnyba, todėl, jei vyrai atsiduria tokioje padėtyje, mes juos taip pat giname. Nesame tik moterų lygių galimybių tarnyba.

- Nemanote, kad filmuku kaip tik skatinamas smurtas: jei vyras smurtauja prieš moterį, reiškia, ir prieš jį galima smurtauti? Kitaip tariant, prieš smurtą - smurtu: lieti kava, rodyti šlykščius gestus.

- Tai nėra smurtas. Norėta parodyti, kad moteris įsisodina į mašiną kitą moterį, patiriančią smurtą, ir taip jai padeda išsivaduoti nuo smurtinių santykių. Tai nėra smurtas.

- Jei gyvenime pamatytumėte, kad moters, kurią vyras čiupo už rankos, bendradarbė jį apipila kava, pateisintumėte tokį elgesį?

- Mes bandėme parodyti, kad moterys gali ir turėtų ištrūkti iš smurtinių santykių, o kitos moterys turėtų atitinkamai reaguoti į smurtaujančius vyrus. Be abejo, santykiai, kuriuose yra smurtas, nėra toleruotini: net ir kai smurtauja pašaliniai žmonės. O pati kampanija siekia atkreipti dėmesį į tai.

- Dėl dar vienos reklamos pernai rudenį jums net teko teisintis Seime...

- Tačiau, manau, kad priešingai: ten irgi nebuvo perlenkta lazda. Pagrindinė reklamos žinutė buvo „nekaltink, išklausyk ir palaikyk“. Pagal statistinius duomenis, kuriuos gavome iš tų pačių partnerių (Žmogaus teisių stebėjimo instituto, - aut. past.), smurtą patiriančios moterys ne visada sulaukia palaikymo iš draugių, mamų, taip pat žmonių, kurie kovoja su smurtu. Jei duomenys būtų priešingi, tai ir reklama būtų priešinga. O mes parodėme, kad Lietuvoje yra didžiulė problema: dažniausiai asmenys, kovojantys su smurtu, dėl to kaltina pačias moteris.

Aišku, yra gerų mamų, draugių, policininkų, kurie padeda, bet yra ir tokių, kurie kaltina. Viskas remiasi į skaičius, todėl reklama ir buvo tokia.

- Ar patiktų, jei būtų vaizduojama, kad neverta kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, nes vis tiek nesulauksite pagalbos?

- Bet žinutė yra ne ta. Ne „nesikreipti“, o „nekaltinti, išklausyti ir palaikyti“. Kai mama nepalaiko dukters, tai mes į ją ir kreipiamės.

- Ar nemanote, kad toks filmukas, kaip vakar rodytas per LRT, prisideda prie moterų ir vyrų supriešinimo?

- Reklama nukreipta į puikią iniciatyvą: pirmą kartą mūsų valstybėje sukurta erdvė, kurioje moterys galėtų pasidalinti patirtimi ir viena kitai padėti.


Situaciją komentuoja psichologas prof. Gediminas NAVAITIS:


- Jei socialinės kampanijos organizatoriai tvirtina, kad moterys turėtų vienytis, tai kyla klausimas, kodėl tik moterys. Pradėkime nuo paprasto teiginio: smurtas yra nepriimtinas tiek šeimoje, tiek ir už jos ribų. Nuo smurto kenčia ir vyrai, ir moterys. Smurto sąvoka yra pakankamai plati. Negalime kalbėti vien tik apie fizinį smurtą. Reikia kalbėti ir apie seksualinį, psichologinį smurtą. Ir tai nėra vien moterų reikalas. Tai yra visų žmonių reikalas, nes nuo smurto kenčia ir skirtingo amžiaus žmonės (pavyzdžiui, vaikai), ir moterys, ir vyrai. Jei vieną iš šių demografinių grupių bandoma priešpastatyti kitoms grupėms ir bandoma pasakyti, kad, pavyzdžiui, moterys turi vienytis, tai iškart kyla klausimas: prieš ką? Nors reklamoje ir nutylima, vis tiek potekstė lieka, kad moterys turi vienytis prieš vyrus. Tai yra netiesioginis smurto palaikymas. Norėčiau tikėti, kad žmonės, kuriantys panašius projektus, šias bendrąsias taisykles, šiuos bendruosius principus supranta. Ir supranta, kad visi turi vienytis prieš smurtą, o ne tik moterys vienytis prieš vyrų smurtą. Nes kitu keliu einant nesukursime visuomenės, kurioje smurto būtų mažiau.

***

VŽ Trigrašis

Kiek mokesčių mokėtojams kainuos platformos smurtą patiriančioms moterims sukūrimas, kampanijos viešinimas, skandalingas filmukas, paslaptis. Projekto vadovė U.Grigaitė pasiūlė dėl skaičių kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, o ši nukreipė pas... U.Grigaitę.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s