respublika.lt

Moksleivių vasara kasmet vis brangyn

(0)
Publikuota: 2019 birželio 05 14:07:32, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Vaikams reikia laisvės, todėl juos traukia stovyklos gamtoje. Redakcijos archyvo nuotr.

Vasara moksleiviams atneša atostogas. Nė vienas vaikas nenori jų praleisti daugiabučio namo kieme. Net ir savaitė atostogų su draugais gamtoje garantuoja tiek įspūdžių, kad tėveliams verta patuštinti kišenes. O šiemet kišenes teks praverti dar plačiau nei pernai. Sunku rasti stovyklą, kur vaikų poilsis būtų papigęs arba liko, koks buvo prieš metus. Daugumos stovyklų, kuriose poilsiauja statistinių lietuvių vaikai, kainos pakilo 10-15 proc.

 

Nuolaidos - ne snaudaliams

Pasak, Daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovės Jurgitos Pocienės, jei tėvai dirba ir neturi galimybių vaikus išsiųsti pavasaroti pas senelius, prie ežerų, jūros, dieninės stovyklos labai gelbėja.

Sunkiau gyvenančios mažavaikės šeimos, kurios negali pasinaudoti lengvatomis stovyklose prie jūros, ežerų, visada gali susirasti vietą nemokamose miesto stovyklose. „Vilniuje, Kaune yra finansuojama daug programų, tik reikia suspėti į jas užsiregistruoti. Kas tempia iki paskutinės minutės, tam vietos gali ir nebelikti“, - pastebėjo „Mes“ atstovė.

Daugiavaikių šeimų asociacija, aprėpianti ne tik sostinę, bet ir kraštus, vaikų stovyklas organizuoja jau šeštus metus. „Mes taip pat gauname finansavimą, tačiau visiškai nemokamų kelialapių ir pas mus nėra. Mažą kainą padarome pakankamai anksti. Pirmieji suskubę, vos pasibaigus vasarai, jau gali įsidėti į kišenę kelialapius už 89 eurus ateinančioms atostogoms prie jūros. Prasidėjus vasarai, apie tokią nuolaidą lieka tik pasvajoti.

Tėveliams visada sakau, kad dėl savo vaikų jie negali būti išvėsę ir laukti, kol bus pateikta, pasiūlyta. Reikia patiems rūpintis. Planuojant iš anksto, galima surasti labai gerų pasiūlymų“, - kalbėjo Daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ atstovė.

Palapinėje poilsis pigesnis

„Kasmet stovyklai renkamės vis kitą vietą. Šiemet vieną stovyklą turime prie jūros Karklėje, o kitą - Ignalinos rajone. Ši stovykla vyksta gamtoje, vaikai miega palapinėse. Ji taip ir vadinasi - „Atgal į gamtą“.

Prie jūros šiuo metu turime tik tris laisvas vietas, kainuojančias 249 eurus. Kelialapius už tokią pinigų sumą perka ne daugiavaikės šeimos, o šeimos, kurios gali tai sau leisti.

Mūsų stovykloje prie jūros šiemet poilsiaus 70 vaikų, apie pusę jų - gausių šeimų vaikai kelialapiais įsigytais už lengvatinę kainą. Prie jūros šiemet turime vieną stovyklautojų pamainą, dvi pamainos vyks gamtoje“, - pasakojo J.Pocienė. Stovyklavimas gamtoje pigesnis esąs dėl to, kad nereikia mokėti už stogą. Stovyklautojai gyvena asociacijai priklausančiose palapinėse. Gamtoje stovyklaujančioms daugiavaikėms šeimoms dar taikoma 40 proc. nuolaida nuo 199 viso kelialapio kainos.

Anot J.Pocienės, stovyklų yra labai daug ir norint visada galima susirasti vietą pagal savo išgales. Brangios stovyklos, jos manymu, svarbu tėvams, bet ne vaikams. Jiems tikrai smagiau esą pajusti gamtą. O tokių gamtinių stovyklų esą nemažai.

„Pernai ir užpernai mūsų asociacija draugavo su žygeivių stovykla. Kelialapis vienam vaikui ten atsiėjo apie 100 eurų. Privalumas, kad tu vaiką atiduodi į visišką nuotykį. Mano vaikai grįžo iš tos stovyklos mašalų sukandžioti, bet gamtoje patirtus nuotykius atsimena ir po metų.

Vaikams labai svarbus laisvės pojūtis, tik dabartiniai tėvai to bijo. Reikia leisti vaikams pasijusti savarankiškais“, - įsitikinusi daugiavaikes šeimas vienijančios asociacijos atstovė.

Jūros trauka

Viena prie Baltijos jūros (Tarp Girulių ir Karklės) veikiančių vaikų stovyklų - gerai visiems žinoma „Pasaka“. Į vieną stovyklautojų pamainą, tokių per vasarą - keturios, telpa 400 jaunųjų stovyklautojų. Nepaisant to, kad dešimties dienų poilsis stovykloje kainuoja 250 eurų, laisvų vietų jau nebelikę.

„Turime tik tris vietas į pirmąją pamainą“, - sakė stovyklos administratorė Dalia. Anot administratorės, 25 eurų mokestis per dieną už vaiko poilsį prie jūros tėvų netrikdo. Tiesa, už ekskursijas tenka sumokėti patiems. Tarkime, išvyka į „Delfinariumą“ atsieina apie 10 eurų.

Kaip sakė administratorė, didžiausia dalis pinigų išleidžiama vaikų maitinimui, daug kainuoja elektra, vanduo, darbuotojų išlaikymas. Pernai viena stovyklavimo diena kainavo 22 eurus, bet esą dėl to stovykla patyrė nuostolių. Kelialapių į „Pasaką“ pirkimas prasideda vasarį - kovą.

„Gintare“ - daugiausia kraštiečiai

Baigiamos išpirkti vietos gana atokioje Jurgežerių k. (Kalvarijos sav.), prie ežero, jau daug metų veikiančioje poilsio stovykloje „Gintaras“. 10 dienų vaikų poilsio kaina be jokių lengvatų čia atsieina 190 eurų. Nuolatiniams „Gintaro“ klientams vieną kartą per metus suteikiama 17 eurų nuolaida.

Stovyklos direktorė Asta Krakauskienė priminė, kad kiekvienoje pamainų (viena pamaina - 160 vaikų) yra likę tik po 20 vietų. Šioje poilsiavietėje dominuoja Marijampolės krašto moksleiviai. Nedaugelio jų šeimoms tenka mokėti visą kelialapio kainą. Vietas savo gyventojų vaikams užsisakė ir iš dalies apmokėjo poilsį Marijampolės savivaldybė. Marijampoliečiams vaikų poilsis kainuos tik 58 eurus. 30 vaikų į pirmą pamainą atveš Šakių r. savivaldybė, 45 vietas rezervavo Kalvarijos savivaldybė.

Kaimo sodyboje

Vilkaviškio krašte vasarą vyks ne tik dieninės stovyklos prie įvairių įstaigų.

Sodyboje „Karaliaus krėslas“ šeštus metus veikia vaikų vasaros stovykla „Pašėlusi vasara“. Kaip sakė stovyklos administratorė Greta Gelgotaitė, stovykla jokiose programose nedalyvauja, tad paramos iš šalies negauna. Šešių dienų poilsis vieno stovyklautojo tėveliams atsieina 170 eurų. 10 eurų nuolaida taikoma tik vasarojantiems antrą kartą. Pasak G.Gelgotaitės, daug vaikų stovykla nepriimama, nes nėra vietų. Trijose pamainose poilsiauja 7-12 metų mergaitės, jų programa vadinasi „Mažųjų damų universitetas“, dviejuose - 9-15 m. berniukai ir mergaitės. Vyresnių vaikų vienoje pamainoje gali stovyklauti 40-45 vaikai, mergaičių grupės renkamos dar mažesnės.

Visiems finansuoti poilsio neįmanoma

Sostinė šiemet dosni

Kaip informavo Vilniaus savivaldybės Komunikacijos skyriaus atstovai, sostinės savivaldybė finansuos net 161 vaikų vasaros stovyklą. Vaikų vasaros poilsiui skyrė 200 tūkst. eurų, 70 tūkst. daugiau nei pernai. Tai leis beveik 10 tūkstančių vilniečių vaikų smagiai leisti vasarą.

Dauguma stovyklų yra dieninės, bendro profilio ir organizuojamos Vilniaus mieste, tačiau vyks ir 20 turistinių stovyklų, kurios organizuojamos visame krašte. Vaikai galės stovyklauti Alytaus, Švenčionių, Lazdijų, Zarasų, Varėnos, Trakų, Prienų, Ignalinos, Širvintų, Utenos r. savivaldybių bei Druskininkuose, Šventojoje, Palangoje ir kituose miestuose veikiančiose stovyklose.

Neatsiliko ir kitos savivaldybės

Alytaus r. savivaldybė mokinių užimtumui vasarą numatė apie 30 tūkst. eurų, Alytaus miesto savivaldybė - maždaug 40 tūkst. eurų. Iš jų ketvirtadalį - dienos stovykloms miesto mokyklose.

Marijampolės savivaldybė vaikų užimtumui vasarą skyrė apie 20 tūkst. eurų. Tiek pat - Šalčininkų r. savivaldybė. O šit nedidelė Vilkaviškio r. savivaldybė savo moksleivių vasaros poilsiui nepagailėjo net 26 tūkst. eurų. Ir tai - kaina ne negalutinė.

Ji gali pakilti susumavus pinigus, išleistus maitinimui. Pernai vilkaviškiečiai moksleivių poilsiui skyrė perpus mažiau. „Šiemet buvo vertinamos 29 programos. Jos labai įvairios - turistinės, meninės, sportinės. Paraiškas teikė mokyklos, globos namai, sporto klubai bei centrai, studijos, kaimo bendruomenės. Visi pareiškėjai paramą, didesnę ar mažesnę, gavo. Šiek tiek teks prisidėti ir tėvams bei rėmėjams“, - sakė Vilkaviškio r. savivaldybės švietimo skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė.

Oficiali informacija

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) duomenimis savivaldybių ir valstybės finansuojamų stovyklų šiais metais veiks daugiau, nei pernai. 2018 m. buvo finansuotos 1325 stovyklos. ŠMSM finansuojamų stovyklų kainos nepakito. Iš viso vaikų vasaros stovykloms valstybė skiria maždaug tiek pat pinigų, kaip ir pernai - 1 mln. eurų.

Projektui TAPK 2 iš ES paramos lėšų bus paskirstyti 304 167 eurai. Stacionarios, ES fondų pinigais iš Europos socialinio fondo finansuojamos stovyklos TAPK 2 projekto lėšomis yra finansuojamos iš dalies - dengiama 30 proc. stovyklos kainos, likusią dalį sumoka tėvai. Socialiai remiamų šeimų vaikams ir vaikams, turintiems negalią, projekto lėšomis kompensuojama 95 proc. stovyklos kainos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai, kad Vilniuje šildymas vėl įjungtas, o kituose miestuose nenutrauktas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-4 +4 C

+3 +8 C

0 +7 C

+4 +8 C

+4 +7 C

+9 +12 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s