respublika.lt

Mokinių vasara be poilsio

(0)
Publikuota: 2014 rugpjūčio 29 16:02:33, Justina KABAKAITĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 3 nuotr.
Ypač sezoninio jaunimo laukia darbo vietos paslaugų srityje, populiariausios pareigos: padavėjai, pardavėjai, barmenai. Stasio Žumbio nuotr.

Mokiniai skaičiuoja paskutiniąsias atostogų dienas. Tačiau ne visiems vasara buvo atostogų metas - dažnas vyresnių klasių mokinys mieliau laiką leido ne drybsodamas ant sofos, o pasiraitojęs rankoves plušo darbe. „Vakaro žinios“ aiškinosi, kodėl moksleiviai ryžtasi parduoti savo vasaras.

 

Pirmoji patirtis nesaldi

Sezoninio darbo patirtimi pasidalyti nusprendusi Agnė iš karto akcentavo, kad jaunimui Lietuvoje rasti net ir sezoninį darbą tikrai nėra lengva, ypač jei esi nepilnametis, kuriuo darbdaviai toli gražu nelinkę pasitikėti. „Man, galima sakyti, pasisekė, nes gavau pasiūlymą dirbti kambarine viešbutyje. Ten jau dirbo mano mama, todėl galima sakyti, kad tai darbas per pažintis“, - teigė darbo ragavusi septyniolikmetė Agnė.

Ji negali pasigirti itin džiugia pirmojo darbo patirtimi, nes mano, kad šioje srityje savęs neatrado. Tačiau visu etatu dirbusi moksleivė atvirauja bandžiusi įgyti kuo daugiau patirties: „Pirmiausia pamačiau, kaip elgiasi kitos darbuotojos. Pastebėjau, kad jos norėjo labai greitai viską padaryti per trumpą laiką, o aš stengiausi viską atlikti kruopščiai ir sąžiningai.“

Prisiminusi kambarinės patirtį Agnė juokiasi, kad sunkiausia buvo anksti keltis ir priprasti prie darbdavio keliamų reikalavimų, mat valandų darbui atlikti buvo mažai, o užduočių daug.

„Dirbti nuėjau, kaip ir didžioji dalis jaunimo, tiesiog dėl savo poreikių, o ne todėl, kad manęs negalėtų išlaikyti tėvai. Didelių tikslų, kur padėsiu pinigus, neturėjau. Maniau, gal kiek pataupysiu, bet vėliau jie buvo išleisti naujiems drabužiams ir dalyvavimams festivaliuose“, - su šypsena sako Agnė.

Rinkoje jau įsitvirtino

Kitas moksleivis - Martynas - vasarą jėgas išbandė dirbdamas pardavėju konsultantu ir sako radęs tinkamą vietą. Net ir pasibaigus vasarai iš darbo jis neišėjo ir ketina dirbti per mokslo metus. Nors plano, kaip mokslus suderinti su viso etato darbo valandomis, dar nėra, vaikinas teigia tikrai surasiantis būdą, kaip tai padaryti.

„Darbas vasarą neretas dalykas. Vien iš mano pažįstamų vasarą dirbo kokie 4 žmonės. Dažniausiai tai vilioja dėl papildomų pajamų savo reikmėms, taip pat norisi įgyti šiek tiek patirties darbo rinkoje, pasijusti šiek tiek labiau suaugusiam ir pajusti, koks yra uždirbtų pinigų skonis“, - teigia Martynas.

Po 8 valandas per dieną lanksčiuoju grafiku dirbęs pardavėjas konsultantas teigia, kad Lietuvoje jaunimui darbą rasti tikrai įmanoma, be to, galima ir šiek tiek užsidirbti. Martyno skaičiavimu, per vasaros sezoną įmanoma uždirbti apie 3000-5000 litų.

Paklaustas, ar jaunimas uždirbtus pinigus išleidžia svajonėms įgyvendinti, ar tiesiog prisiduria prie kišenpinigių, Martynas pripažįsta, kad dažniausiai tinka abu variantai: „Aš pats pasistengiau šiek tiek uždirbtų pajamų atsidėti, o kitas tiesiog išleidau pirkdamas naujus rūbus, batus, apsipirkdamas artėjantiems mokslo metams.“

Papildomo uždarbio ieško vis daugiau

Prekybos centras „Maxima“ taip pat kasmet laukia naujų darbuotojų vasaros sezonui. Kasmet gegužės-rugsėjo mėnesiais įdarbinama keli tūkstančiai naujų darbuotojų, daugiausiai, žinoma, kurortuose Palangoje ir Nidoje. Laikinas darbas vasaros sezonu siūlomas kasininkams, pardavėjams sveriamojo maisto skyriuose, salės darbuotojams, maisto gamybos, sandėlio, apsaugos darbuotojams ir kt.

„Vasaros sezonu mūsų darbuotojų gretas dažniausiai papildo studentai ir pilnamečiai moksleiviai. Pilnamečiai jaunuoliai pas mus gali įsidarbinti ištisus metus. Vis dėlto daugiausiai suinteresuoto jaunimo sulaukiame gegužės-rugsėjo mėnesiais, jie įsidarbina iškart po mokslo metų, sesijos pabaigos ir dirba iki naujų mokslo metų pradžios. O pastaruoju metu fiksuojame ir džiuginančią tendenciją, kad vis daugiau jaunuolių lieka dirbti mūsų įmonėje ir po vasaros sezono, nes juos tenkina darbo sąlygos, lankstus darbo grafikas ir kt.“, - teigia prekybos tinklo „Maxi-ma“ atstovė Renata Saulytė.

Ji neslepia, kad ieškant sezoninių darbuotojų pirmenybė teikiama darbuotojų vaikams ir giminaičiams. Pasak jos, jaunuoliams tokia darbo vieta priimtina, nes nereikalaujama turėti patirties, nauji darbuotojai apmokomi, jaunuoliai gali kaupti darbo patirtį, jos neturėjimas daugumai vėliau pakiša koją ieškantis darbo kitose srityse.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, ankstesnių metų tendencijos rodo, kad darbdaviai į darbą mieliau priima pilnamečius asmenis, turinčius darbo patirties. Įdarbinant nepilnamečius asmenis, darbdavius gąsdina apriboti ir labiau formalizuoti darbo santykiai: didesnės atsakomybės našta užtikrinant darbo saugą, teisės aktuose numatyti apribojimai ir lengvatos nepilnamečių asmenų darbui. Kitos problemos, kurias dažniausiai mini darbdaviai, - moksleivių atsakomybės trūkumas.

Pasak Lietuvos darbo biržos atstovės Mildos Jankauskienės, dažniausiai sezoninio darbo mokiniai gali rasti statybose, prekybos centruose, kooperatyvuose, sporto centruose, urėdijose ir pas ūkininkus. Turima pavyzdžių, kai jaunuoliai įdarbinami globos namuose - dirba pagalbinius virtuvės darbus, leidžia laiką su vaikais, prekybos centrai įdarbina savo darbuotojų vaikus, kai kurie medelynai vasarai priima vaikus iš globos namų, siekdami juos integruoti.

„Tačiau laisvų darbo vietų registre matome, kad vasaros darbus jau keičia rudens - tai labiausiai atspindi darbų pobūdis. Jau ieškoma ūkio darbininkų obuoliams skinti ir kitiems ūkio darbams dirbti, darbo vietų teikia statybos sektorius, kuris nuolat ieško įvairių profesijų kvalifikuotų darbininkų arba darbuotojų pagalbiniams darbams atlikti“, - teigia M.Jankauskienė.


Moksleivių darbas

    •        Darbdavių siūlomi darbai moksleiviams vasaros metu: dviračių taksi vairuotojo, langų valytojo, ledų, vaisvandenių, suvenyrų, akinių nuo saulės pardavėjo, padavėjo lauko kavinėse, lankstinukų išnešiotojo, virtuvės ar sandėlio darbininko, nuomos punkto darbuotojo.

    •        Kaimo vietovėse siūlomi žemės ūkio darbai (uogų skynimas, ravėjimas, šienavimas), pagalbiniai darbai statybose, kvalifikacijos nereikalaujantys darbai uogų, grybų surinkimo ir perdirbimo įmonėse. Mokiniai įdarbinami pakuotojais, indų plovėjais. Jie tvarko aplinką ar pjauna žolę, valo ir plauna automobilius.

    •        Vidutiniškai kas mėnesį įregistruojama 12-13 tūkst. laisvų darbo vietų terminuotiems darbams, maksimalus terminuotų darbų skaičius buvo balandžio mėnesį - 17 tūkst., liepą išliko ganėtinai aukštas - 14,5 tūkst.

    •        Daugiausia terminuotų darbų pasiūlymų fiksuojama paslaugų sektoriuje - apgyvendinimo ir maitinimo, prekybos srityse, taip pat žemės ūkyje.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s