respublika.lt

2018 birželio 19, antradienis

Medikų pastangų rezultatas - plakančios širdysnuotraukos

2017 rugsėjo mėn. 02 d. 11:16:09

Šiandien sukanka 30 metų nuo ypač reikšmingo ne tik šalies medikams, bet ir visiems Lietuvos žmonėms įvykio - pirmosios Lietuvoje atliktos širdies transplantacijos. Dabar suaugusiųjų ir net vaikų širdeles transplantuojantys medikai įsitikinę, kad tai buvo milžiniškas pasiekimas Lietuvos širdies chirurgijoje, ir iki šiol už viską dėkingi savo mokytojams - Lietuvos širdies chirurgijos korifėjams.

 

1987 m. garsus širdies chirurgas prof. Algimantas Marcinkevičius, vadinamas Lietuvos širdies chirurgijos pradininku, subūręs didžiulę medikų komandą, atliko istorinę, visai Lietuvai reikšmingą operaciją. Tuo metu Vilniaus respublikinėje klinikinėje ligoninėje (dabar - Santaros klinikos) jis vadovavo pirmosioms širdies transplantacijoms šalyje.

A.Marcinkevičius buvo modernios atviros širdies chirurgijos pradininkas ir, paskyręs savo gyvenimą šiai profesijai, ją išvystė ir iškėlė į aukštą tarptautinį lygį. Dėl šio mediko užsidegimo ir darbo širdies transplantacijos Lietuvoje tapo beveik įprastomis operacijomis, gelbstinčiomis žmonių, kuriems kitais metodais neįmanoma padėti, gyvybes.

Deja, prof. A.Marcinkevičius šio jubiliejaus nesulaukė - po ilgos ir sunkios ligos jis mirė 2014 m. vasarį, eidamas 94-us metus. Tačiau jo sulaukė kai kurie gydytojo bendraminčiai, bendražygiai, mokiniai.


Prof. Vytautas Sirvydis, Santaros klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centro konsultantas, buvęs ilgametis Širdies ir krūtinės chirurgijos centro vadovas, dalyvavęs prieš 30 metų vykusioje pirmojoje širdies transplantacijoje:

- Mano prisiminimai apie tą dieną iki šiol labai ryškūs, nes tai iš tiesų buvo labai svarbus įvykis Lietuvai, Lietuvos medicinai, Lietuvos kultūrai.

Ta pirmoji širdies transplantacija Lietuvai buvo tiek pat svarbi, kiek 1967 m. Pietų Afrikoje atlikta pirmoji pasaulyje širdies persodinimo operacija žmogui. Po šios operacijos žymiausių pasaulio klinikų chirurgai Amerikoje, Europoje ir Maskvoje ėmėsi daryti šias operacijas su permaininga sėkme. Nors pradžia buvo tikrai nelengva, daug buvo nežinomų dalykų, tačiau medicina pasiekė didžiulių laimėjimų, susikūrė imunologijos donorų koordinavimo tarnybos.

Lietuvoje atlikta pirmoji širdies transplantacija mano profesiniame gyvenime yra pats svarbiausias ir įsimintiniausias įvykis. Po pasaulyje atliktos pirmosios širdies transplantacijos profesorius A.Marcinkevičius iškėlė tikslą kuo greičiau altikti širdies transplantaciją Lietuvoje. Jai buvo ypač ruoštasi, atlikta daugiau nei 300 eksperimentų su gyvūnais. Ir jau 1976 m. buvome pasiruošę tą operaciją atlikti, tačiau po nemenko skaičiaus nesėkmingų operacijų Europoje ir visų nesėkmingų operacijų Maskvoje, Sovietų Sąjungoje širdies transplantacijos buvo uždraustos. Tad reikėjo laukti net iki 1987 m., kol Maskva mums leido operuoti.

Ta pirmoji operacija labai visus suvienijo, buvo didelis pakilimas, entuziazmas. Tą dieną, kai vyko transplantacija, operacinėje buvo širdies chirurgai, asistentai, imunologai, kardiologai, anesteziologai ir gausybė kitų tuo metu klinikoje dirbusių medikų. Visi operacinės pasieniai buvo pilni klinikos darbuotojų, kurie laukė, gal kuo galės prisidėti.

Ta širdies transplantacijos operacija buvo pirma ne tik Lietuvoje - buvo pirma visame Pabaltijyje. Tokios operacijos tuometėje Sovietų Sąjungoje dar buvo daromos tik Maskvoje.

Aš laimingas, kad man likimas lėmė dalyvauti širdies chirurgijos kūrime. Džiaugiuosi, kad man pavyko sulaukti tokių laikų, kai širdies transplantacija tapo tam tikra prasme įprasta operacija. Prof. A.Marcinkevičiaus ir mano mokiniai šiandien šias operacijas daro labai kvalifikuotai, sėkmingai, naudodami naujas, modernias priemones, naujas technologijas. Visa tai rodo didžiulį medicinos progresą.


Prof. Kęstutis Ručinskas, Santaros klinikų Širdies ir chirurgijos centro vadovas:


- Tuo metu, kai vyko pirmoji širdies transplantacija, aš studijavau mediciną ir dirbau „broliuku“ - naktimis budėdavau Širdies chirurgijos ir reanimacijos skyriuje. Ši operacija mane pastūmėjo pasirinkti širdies chirurgo specialybę, nes iš tiesų visiems Lietuvoje tada tai buvo ypatingas įvykis. Manau, tai diena, kuri visada išliks tautos sąmonėje.

Šių metų gruodžio 6 d. bus 50 metų nuo apskritai pirmosios širdies persodinimo operacijos, tad širdies chirurgijai šie metai - dvigubai jubiliejiniai. Nors šitiek metų praėjo, daugelis metodikų medicinoje keičiasi, širdies persodinimas iki šiol išliko tas metodas, kuriuo mes iš tiesų galime padėti žmonėms, turintiems sunkią širdies ligą, ir jie visiškai gali grįžti į normalų gyvenimą.

Per 30 metų Vilniuje jau yra atliktos 124 širdies persodinimo operacijos, 55 žmonės iki šiol gyvena su transplantuotomis širdimis, vienas iš pacientų - daugiau nei 20 metų.

Per metus širdies transplantacijų Santaros klinikose atliekama apie 6. Laukiančiųjų širdies transplantacijos operacijų šiuo metu yra 29, laukti jiems tenka vidutiniškai 18 mėnesių.

Ne kiekvienas sergantis sunkia širdies liga tos operacijos sulauktų. Ir čia turime būti dėkingi prof. V.Sirvydžiui - 1999 m. jis pirmas Lietuvoje ir visame Pabaltijyje įsiuvo pacientui dirbtinį širdies skilvelį. Tad maždaug pusė žmonių, kurie laukia transplantacijos, jos gali sulaukti dėl dirbtinio skilvelio. Šiuo metu tokių žmonių yra 11. Naujos technologijos jiems suteikia galimybę gyventi namuose ir sulaukti operacijos. Kai kurie iš jų net grįžta į darbus.


Virgilijus Tarutis, Santaros klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centro gydytojas širdies chirurgas, Respublikinio įgimtų širdies ydų koordinacinio centro koordinatorius:

- Vaikų širdies transplantacijos taip pat prasidėjo gana seniai - pirmoji atlikta Niujorke praėjus trims dienoms nuo apskritai pirmosios širdies transplantacijos.

Skirtingai nuo suaugusiųjų transplantacijų, vaikų širdies transplantacijų vystymasis ir tobulėjimas užtruko ilgesį laiką. Skaičiuojama, kad sėkmingas vaikų širdies transplantacijų startas buvo 1985 m., dveji metai prieš pirmąją transplantaciją Lietuvoje. Šiuo metu ilgiausiai gyvenančiam pacientui, kuriam širdies transplantacija buvo atlikta vaikystėje, yra 32 metai. Lietuvoje pacientui, kuriam vaikystėje buvo altikta širdies transplantacija, šiuo metu yra 12 metų.

Pirmoji Lietuvoje širdies transplantacija vaikui buvo atlikta 2001 m. gegužės 5 d. Ją atliko dr. Vidmantas Jonas Žilinskas. Aš toje operacijoje dalyvavau kaip asistentas. Mūsų pirmasis pacientas buvo metų ir dviejų mėnesių amžiaus. Deja, po operacijos jis išgyveno tik du mėnesius.

Šiandien Santaros klinikose yra atlikta 16 širdies transplantacijų vaikams. Skaičiai kuklūs, tačiau jie atitinka bendras pasaulines tendencijas - vaikų ir suaugusiųjų transplantacijų santykis pasaulyje yra 1 ir 10.

Mes, chirurgai, kurie gydome įgimtas širdies ydas, norėtume, kad būtų kuo mažiau pacientų, kuriems reikėtų transplantuoti širdį. Deja, tokio idealaus pasaulio pasiekti neįmanoma ir kartkartėmis mes tokių recipientų turime. Šiuo metu širdies persodinimo laukia vienas vaikas.

Noriu akcentuoti, kad labai didelį indėlį į šią 30 metų širdies transplantacijų istoriją įnešė prof. V.Sirvydis. Svarbiausias jo būdo bruožas, kuriuo aš žaviuosi ir kuriuo stengiamės vadovautis mes visi, jo jaunesnieji kolegos ir mokiniai, - niekada nepasiduoti.


Įdomūs faktai

Lietuvos pėdsakas pasaulinėje širdies transplantacijų istorijoje yra nuo pat transplantacijų pradžios prieš 50 metų - žmogus, kuriam pirmajam buvo persodinta širdis, buvo išeivis iš Lietuvos, Kaune gimęs Luisas Vaškanskis.

Jauniausias pacientas, kuriam Lietuvos medikai atliko širdies transplantaciją, buvo vos mėnesio ir vienos savaitės. Deja, po operacijos jis išgyveno tik dvi savaites.

Vyriausias Lietuvoje transplantuotas pacientas - 72 metų vyras, ilgai gyvenęs su dirbtine širdimi, tačiau sulaukęs donoro širdies ir jau penkerius metus sėkmingai gyvenantis po transplantacijos.

Pasaulyje yra moterų, kurios po širdies transplantacijos pastojo, išnešiojo ir pagimdė vaikus. Ir nors Lietuvoje tokių moterų nėra, vyrų, kurie po širdies transplantacijos sulaukė vaikų, turime ir mes.

Skaičiai


Per 30 metų Lietuvoje yra atliktos 162 transplantacijos.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose atliktos 124, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose - 38 širdies ir 6 širdies ir plaučių komplekso transplantacijos.

Širdies transplantacijos šiuo metu laukia 40 recipientų.

Per 30 metų net 76 kartus širdį gabenant į transplantacijos centrus talkino kariniai ar sienos apsaugos tarnybos sraigtasparniai bei lėktuvai - jie skrido iš Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Rygos, Paryžiaus.

Sėkmingų širdies transplantacijų skaičiumi tūkstančiui gyventojų Lietuva pagal pasaulio statistiką yra „aukso viduriuke“.

Šaltinis - Nacionalinis transplantacijos biuras

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUOTEKOS: Europos Komisijai Lietuvai grasinant baudomis dėl prie nuotekų tinklų neprijungtų šalies gyventojų, Vyriausybė trečiadienį imasi šio klausimo; Lietuvai gresia baudos, nes 58 aglomeracijose gyventojai nėra prijungti prie centralizuotų nuotekų sistemų.
  • NUKELIAMOS: Lietuvos futbolo federacija informuoja, kad nukeliamos A lygos rungtynės tarp Klaipėdos „Atlanto“ ir „Kauno „Žalgirio“, kurios turėjo vykti birželio 19 dieną 20 val. Klaipėdos miesto centriniame stadione.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar Lietuva patirtų didelių nuostolių, jei užsidarytų „Achema“?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +14 C

   +11  +14 C

 

   +11  +15 C

  +19   +26 C

   +19  +24 C

 

   +23   +29 C

    7-12 m/s

   2-7 m/s

 

     2-7 m/s

 

reklama
Prenumerat 2018