respublika.lt

Mamos paverstos nusikaltėlėmis

(0)
Publikuota: 2018 birželio 15 07:05:11, Aida VALINSKIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Gimdyti namuose Lietuvoje sąmoningai renkasi vos vienas procentas moterų. EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Pribuvėjos dirbo neteisėtai, bet teisti už tai negalima - tokį sprendimą paskelbęs Aukščiausiasis Teismas pradžiugino gimdymo namuose šalininkus. Net septynerius metus trukusios aistros dėl šios neįprastos bylos išjudino ir įstatymų leidėjus - pagaliau parengti ir Seimui pateikti svarstyti gimdymą namuose reglamentuojantys teisės aktai.

 

Pribuvėjos išteisintos

Naujagimius namuose priimanti pribuvėja - nei verslininkė, nei akušerė. Tokią išvadą antradienį padarė Aukščiausiasis Teismas (AT), taip ir neradęs įstatymo, pagal kurį būtų galima nuteisti pribuvėjomis vadinamas 54 metų Jurgitą Švedienę ir 52 metų Dalią Jakaitę. Abi moterys dėl savo veiklos aiškinosi septynerius metus.

Bylą dėl gimdymo namuose išnagrinėjusi septynių teisėjų kolegija nusprendė, kad anksčiau šią bylą nagrinėję teismai nepagrįstai pripažino, kad gimdymus namuose priiminėjusi J.Švedienė vertėsi uždrausta profesine veikla, už kurią numatyta atsakomybė Baudžiamajame kodekse.

Teismas pažymėjo, kad gimdyti namuose nedraudžia jokie teisės aktai, toks nusikaltimas neminimas ir Baudžiamajame kodekse. Lietuvoje teisės aktais asmenų, kurie, nebūdami asmens sveikatos priežiūros specialistais (akušeriai-ginekologai, akušeriai), priima gimdymus ne asmens sveikatos priežiūros įstaigose, veikla nėra reglamentuota.

„Tokia veikla - gimdymas namuose - kaip reiškinys apskritai nėra uždrausta nei baudžiamuoju įstatymu, nei kitais teisės aktais“, - pažymėjo teismas.

Prokurorai J.Švedienei ir D.Jakaitei buvo pareiškę kaltinimus dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla. Tačiau teisėjų kolegija nusprendė, jog šių moterų veikla - ne verslas.

Nors VAT pripažino, kad D.Jakaitė ir J.Švedienė neteisėtai vertėsi komercine veikla, atskirąją nuomonę išsakęs teisėjas pažymėjo, kad pagal įstatymus stambaus masto veikla - tai 18 830 eurų pajamų per 12 mėnesių. Pribuvėjos tokio atlygio negavo per visus savo veiklos metus.

Parengtas įstatymas


Tikėtina, kad D.Jakaitė ir J.Švedienė - paskutinės už savo veiklą teistos pribuvėjos. Sveikatos apsaugos ministerija pagaliau parengė ir balandžio mėnesį Seimui pateikė svarstyti siūlymą įteisinti gimdymą namuose.

Ministro Aurelijaus Verygos teigimu, svarbiausias uždavinys - teisės aktuose numatyti visas įmanomas priemones, kurios leistų užtikrinti naujagimių ir gimdyvių saugumą, kai yra apsisprendžiama gimdyti namuose.

„Tai labai svarbu, nes žmonės gimdo namuose, tokia yra realybė, tai yra jų pasirinkimo teisė. To negalima ignoruoti, todėl valstybė turi aiškiai nustatyti taisykles, kurių būtina laikytis, siekiant užtikrinti saugumą. Tad jau netrukus bus galima užtikrinti kokybiškas paslaugas visoms mamoms, nusprendusioms vaikelio susilaukti namuose“, - sako ministras A.Veryga.

Vis dėlto namuose galės būti priimami ne visi gimdymai, o tik tie, kurie nėra rizikingi gimdyvės ir naujagimio sveikatai. Siekiant apsaugoti būsimas mamas ir jų vaikus tais atvejais, kai nėštumas turės rizikos faktorių, jis turės būti priimamas gydymo įstaigose.

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė viena įstatymo pataisas rengusios darbo grupės narių, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė, gimdymas namuose yra vienaip ar kitaip reglamentuotas 20-yje Europos valstybių, tarp jų ir mūsų kaimyninėse šalyse Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje.

„Sakyčiau, svarbiausia, kad atsirado iniciatyva teisiškai reglamentuoti gimdymą namuose, oficialiai suteikti moterims tokią galimybę ir taip išvengti gimdymo namuose kriminalizavimo“, - teigė medikė.

Profesorės manymu, esant dabartinei situacijai gimdyti namuose nėra saugu, o užtikrinti gimdymo namuose saugumą sudėtinga. Tačiau tai padaryti būtina, nes gimdymų namuose yra ir bus. Vis dėlto tyrimai rodo, kad, esant normaliam fiziologiniam gimdymui, jo baigtis nesiskiria gimdant ligoninėje ar namuose, tačiau naujagimiui kur kas didesnė rizika kyla gimdymo namuose metu.

Režisierės Inesos KURKLIETYTĖS komentaras

2013 m. pasaulį išvydo režisierės Inesos KURKLIETYTĖS dokumentinis filmas apie gimdymą vandenyje „Lengvas raganavimas“, kuriuo autorė teigia norėjusi parodyti, koks gražus, šviesus ir švelnus yra žmogaus atėjimas į šį pasaulį. Pagrindinė šio filmo herojė buvo Jurgita Švedienė, kuri padėjo gimti ir režisierės vaikams. Tad septynerius metus trukę teisminiai procesai labai skaudžiai palietė menininkę.

„Džiugu, kad po septynerių metų žmogaus kankinimo ir kaltinimų pagaliau pasakyta, kad jis nekaltas. Tik aš matau didžiulį nuovargį ir įspaudą Jurgos veide. Kita vertus, gal ta auka duos naudos, kad gimdymas namuose nebebus kažkas slapto, neįteisinto, uždrausto. Galbūt pagaliau bus pradėta kalbėti normalia kalba ir sudarytos galimybės šeimoms rinktis, kaip ir kur jos nori gimdyti. Juk visi tie mitai gimė dėl įstatymų, tvarkų nebuvimo, galiausiai dėl normalaus bendravimo visuomenėje trūkumo. Galbūt tam auka ir buvo reikalinga.

Mano filmo pavadinimo pirmoji idėja buvo „Raganų medžioklė“, tačiau vėliau aš jį pakeičiau, bijodama iš tiesų prišaukti tą „raganų medžioklę“. Supratau, kad tai yra vaikščiojimas peilio ašmenimis, nes tie dalykai, kuriuos daro Jurga, yra reikalingi visuomenei, o mamos tai turi daryti slaptai, po to lėkti registruoti vaikų, kurie kažkuria prasme yra „nelegalai“, nes gimė namuose...

Filmas buvo apie gražų gimimą, jis neturėjo jokio politinio konteksto ar noro kažką įrodyti. Tai tiesiog filmas apie reiškinį, ir tik po dešimties metų, kai prasidėjo persekiojimai, kai buvo atlikta krata mano namuose, jis tapo „daiktiniu įrodymu“. Tarp kitko filmas man iki šiol negrąžintas. O „nusikaltimo“ tyrėjai bandė mano filmą - meno kūrinį - naudoti kaip įrodymą prieš Jurgą, pažeisdami visus autorines ir gretutines teises reglamentuojančius įstatymus. Meno kūrinys negali būti teisiamas, negali būti persekiojami filmo, ypač dokumentinio, herojai.

Kadangi ir aš buvau paliesta, šokau ginti savo herojės, o teisingiau - ginti moterų pasirinkimo laisvės ir mano, kaip kūrėjos, teisės kalbėti apie reiškinius, apie kuriuos svarbu kalbėti.

Daug visko įvyko per pastaruosius septynerius metus ir po paskutiniojo teismo ne aš viena braukiau ašarą. Žmonės plojo Jurgai, plojo advokatui, teismui už pagaliau atstatytą teisingumą. Bet man buvo graudu ploti. Taip, ko gero, tai buvo vienas iš mūsų visuomenės laisvėjimo momentų. Tačiau kai kam jis buvo labai skausmingas ir daug kainavo.

Septynerius metus vyko teismo procesai. Kas paskaičiuos, kiek tai kainavo? Kiek kainavo tardymai? Juk tardytos buvo net šimtai namuose gimdžiusių moterų, ne tik Jurga ar aš. Vyrai buvo apklausiami, ar jie stebėjo gimdymą, ar nukirpo virkštelę. Ir visa tai buvo traktuota kaip nusikaltimas. Šeimos buvo žeminamos, nes turėjo tyrėjams pasakoti intymius savo gyvenimo momentus. Vyko didžiulis procesas, kuris nežinia kam buvo reikalingas. Septyneri metai. Ar tikrai Lietuvoje nėra nusikaltimų ir nusikaltėlių, kad šitiek lėšų, laiko ir dėmesio reikia skirti namuose gimdančioms šeimoms? Juk tokių šeimų, kurios sąmoningai pasirenka gimdyti namuose, mūsų visuomenėje tėra 1 procentas. Kam viso to reikėjo, man sunku suprasti.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s