respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

Maldausime Briuselio gelbėti Gedimino kalnąnuotraukos (30)

2017 gruodžio mėn. 06 d. 07:47:16
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Gedimino kalnui vis grasinant nudardėti žemyn, į pagalbą nusprendė pulti ir žemės ūkio ministras Bronius Markauskas. Jis nacionalinę mūsų vertybę prilygino ūkininkų žemėms ir siūlo paramos kalno tvarkymui prašyti iš Europos Komisijos kartu su prašymu kompensuoti ūkininkų patirtus nuostolius dėl didžiulių šių metų liūčių. Tiesa, kol žmonės nespėjo patikėti, kad tokių stebuklų iš Briuselio galime išprašyti, premjeras suskubo patikinti, kad ne tik 7 milijonus, bet tiek, kiek reikės, pinigų rasime patys. „Vakaro žinios“ klausė Seimo narių, ar ne per žema būtų maldauti Briuselio sušelpti nacionalinės vertybės gelbėjimo darbams kelių milijonų eurų, kai trimituojama, jog pertekliniame biudžete bus virš pusės milijardo laisvų pinigų.


Remigijus ŽEMAITAITIS, Frakcija „Tvarka ir teisingumas“:

Tokie žemės ūkio ministro Broniaus Markausko pasakymai rodo, kad žmogus jau visiškai nesigaudo, kur jis yra. Nejau jam atrodo, kad Gedimino kalnas - tai Naisių piliakalnis, kurį nuplovė per audrą ir lietų. Tokiu atveju gali prašyti pinigų Žemės ūkio ministerijos, nes tai yra žemės ūkio paskirties žemė. Bet Gedimino kalno atveju taip finansavimas nevyksta.

Juk jeigu tokia situacija ekstremali, kodėl nepasiūlė, kad Rusnėje estakadą būtų galima statyti, nes ir čia ekstremali situacija.

Tokie pasisakymai tik parodo, kad kai valstiečius išrinkome į valdžią, dangus pradėjo verkti ir visus metus, kol jie valdžioje, verkė. Todėl ir paskendo Lietuvėlė lietuje. Gal jeigu valstiečiai nustotų priimti kvailus sprendimus, ir verkimas sustotų.

Taip, galime pinigus paimti iš perteklinio biudžeto. Matyt, ministras nusprendė tokiu būdu pabandyti reklamą pasidaryti. Bet juk reikia situaciją vertinti realiai. Bet kokiu atveju biudžete yra pinigų ir iš ten tie pinigai ir bus paimti. Tam nereikia jokių prašymų ir jokių leidimų. Paskelbiama ekstremali situacija, Kultūros komitetas paskelbia, kad yra pavojus, ir skiriami pinigai. Be jokių didelių nesklandumų.

Niekas Europos Sąjungos neprašys ir tikrai Europos Sąjunga neduos pinigų tokiems reikalams. Manau, reikia mažiau kalbėti apie tokius dalykus, nes tai tik parodo, kaip ministras nesigaudo situacijoje, kurioje yra atsidūręs.

Andriejus STANČIKAS, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija:


Aš visada sakau: jeigu galima gauti finansinės pagalbos iš Europos, kodėl mes turime jos atsisakyti? Tai savaime suprantama. Juk vis tiek tai yra pinigai, ateinantys į Lietuvą, o ne iš Lietuvos. Bet ar tikrai tai įmanoma, abejočiau.

Nes puikiai žinau, kad tikrai tai nėra lengva ir pirmiausia reikia turėti labai svarius argumentus, kad kažkas tau kažką duotų. Tikrai nėra taip, kad mes sugalvojame, kad reikia pinigų, ir Europa juos suteikia. Taip nebūna. Pinigai Europoje yra sudėlioti, tam yra derybinis periodas, todėl dabar lėšos jau sudėliotos iki 2020 m. Ir gauti kažką papildomai nėra taip paprasta. Nes kaip ir visur, taip ir čia, norint iš kažkur paimti papildomų lėšų, reikia kažkam jų sumažinti.

Nežinau, ar šiuo klausimu turime būti labai kuklūs. Juk šiandien esame bendrame klube, dėl kurio labai daug duodame patys. Gal tai nebūtinai išraiška pinigais, bet mes esame donorai kvalifikuotos darbo jėgos, paruošiame specialistus savo lėšomis, o tada atiduodame Europai. Šiuo klausimu esame galbūt net didesni donorai nei senos narės. Todėl nemanau, kad turėtume kažko gėdytis ir atsisakyti paramos, jeigu ji tikrai yra galima. Juk mums iš Europos keliami aukšti reikalavimai ir kriterijai, tad ir atsakomybe patekus į bėdą reikėtų dalytis.

Nes turint net ir perteklinį valstybės biudžetą, niekas nežino, kas bus po trejų metų. Ir jeigu mes visuomet gyvensime su minusu neturėdami rezervo, o tada dar ateis ekonominė krizė, tada ir vėl pasipils naktinės reformos.

Kęstutis GLAVECKAS, Liberalų sąjūdžio frakcija:


Bet kuriuo atveju gauti paramą yra geriau nei naudoti savo pinigus. Tai yra elementaru. Tik ar Lietuva ras pakankamai argumentų išprašyti Europos Komisijos tą pinigų dalį, sunku atsakyti. Jei pavyktų, tai būtų teigiamas dalykas. Juk geriau iš Europos pinigų nei iš mokesčių mokėtojų pinigų.

Nereikėtų galvoti, kad mūsų Gedimino kalnas labai domina Belgiją, Olandiją ar Liuksemburgą. Galvokime realiai. Jei tik galima gauti tam pinigų, stengiamasi juos gauti. Tai natūralus dalykas. Tam ir yra sukurta sistema, kurioje galima prašyti. O jei galima prašyti, galima ir gauti. Kam mes čia per daug įdomūs su tuo Gedimino kalnu? Kiek tų vertybių yra Romoje, Paryžiuje ar visur kitur. Tad manau, kad toks prašymas neprieštarauja mūsų garbei. Apie tai nerašys užsienio laikraščiai, kad štai Lietuva kreipėsi prašydama padėti sutvarkyti Gedimino kalną. Senamiesčio rekonstrukcijai mes gavome pinigų, tai kodėl negalime ir kalnui paprašyti... Kuo senamiestis yra daugiau reikšmingas nei Gedimino kalnas arba atvirkščiai?

Biudžetas perteklinis yra tik „Sodros“ ir PSDF. O valstybės biudžetas yra minusinis. „Sodros“ biudžetas yra skirtas socialiniams dalykams ir pensijoms, o Privalomojo sveikatos draudimo rezervą planuojama naudoti algoms kelti. Tai arba reikėtų dar labiau padidinti deficitą, arba iš kažko atimti. Tai gal pradžiai reikia paprašyti. O nesinaudoti šia galimybe, nes esame išdidūs, būtų tiesiog neprotinga.

Jurgis RAZMA, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija:


Tokį ministro pasakymą vertinu neigiamai. Manau, tai yra tiesiog neapgalvotas pasakymas ir tikrai nėra Vyriausybės pozicija. Tokie ministro samprotavimai atrodo prastai, lyg svarbiausiais savo valstybės simboliais mes negalėtume pasirūpinti patys, o vietoj to turime su ištiesta ranka ir nulenkta galva eiti į Briuselį. Manau, kad ir premjero už tai nebus pagirtas ministras. Būtų geriau, kad ministrai iš pradžių pagalvotų ir tik tada kalbėtų, o ne atvirkščiai.

Suprantama, kad kiek tiksliai reikės tų milijonų, gal nelabai kas ir žino, bet lėšas reikia planuoti atsakingai ir neleisti, kad kažkas iš tų, kurie pretenduoja atlikti darbus, pasinaudotų įtempta situacija. Manau, valstybė turi pajėgti rasti tokias lėšas, kurios gal ir nesieks daugiamilijoninių sumų. Vyriausybei palikime nuspręsti, kur lėšos neįsisavintos ar kaip jas perskirstyti. Net jeigu premjeras ateitų į Seimą su greito biudžeto tikslinimo prašymu, neabejoju, kad neprieštarautų nei pozicija, nei opozicija. Lėšų surasti tikrai įmanoma. Vienas paprasčiausių variantų - padidinti išlaidas Kultūros ministerijos eilutėje.

Tai turėtų būti garbės reikalas. O ministro B.Markausko samprotavimai kelia pyktį. Lyg Gedimino kalnas būtų eilinis kalnas, užsėtas rugiais. Bet juk kuo čia dėtas žemės ūkis, už kurį ministras atsakingas. Nejau jis į Gedimino kalną žiūri kaip į žemės ūkio objektą? Kad ten yra žemės, dar nereiškia, kad tai yra žemės ūkio dalis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (30)

 • GAL 2017 gruodžio mėn. 07 d. 06:06:05

  kreiptis i lenkus,rusus,zydu....jiems sis miestas nesvetimas,visi tebeturi
  vilciu,svajoniu,lukesciu.O kai kurta valstybe lyg ir eilini karta
  neivyko,pilietis nusisuko ir isvaziavo-EILINE ISMALDA SU ISTIESTA
  RANKELe-vienintele iseitis....O kas bus kai lituviu 27 metus kurtas grius
  taks stipras dvoras....

 • O 2017 gruodžio mėn. 07 d. 01:46:23

  edmundai, koks tu teisus! Pritariu!!!

 • Viskas OK 2017 gruodžio mėn. 07 d. 01:38:00

  Griuvantis kalnas simbolizuoja Lietuvos valstybe. Net gamta nori pasakyti:
  zmones, atsipeikekit! Juk greitai nebeliks Lietuvos valstybes! Emigracija
  plius imigracija- juk jau priimamos kvotos kiek turetu priimti Lietuva
  kitatauciu kitais metais, dar po metu, dar po keliu... tokia Briuselio
  taktika ir strategija su valstybelemis , kai sutinkama ne parduoti el.
  energija, o ja pirkti, kai sutinkama, supjauscius laivyna ne parduoti zuvi,
  o pirkti, kai sutinkama sunaikinti pramone, dirbama zeme uzsodinti misku...
  valdziazmogiai su tuo sutinka... o Lietuvos gamta ne! Ir protestuoja!!!

 • patys 2017 gruodžio mėn. 06 d. 20:28:41

  vilniečiai ir turi sutvarkyt kalną,nes jų panosėje jis buvo griaunamas,
  statomi vald. rūmai, plaunami pinigai. Dabar ir susimokėkit patys, nes
  žiūrėjot kasdien į darkomą kalnąir tylėjot.

 • Kalnas griūva vai tai tai 2017 gruodžio mėn. 06 d. 19:45:40

  Pinigų kalno tvarkymui prašyti iš Europos Komisijos kartu su prašymu
  kompensuoti ūkininkų patirtus nuostolius galima tik tada, kai kalnas bus
  suartas ir apsodintas ten kažkokiom kanapėm, kurias Vilniaus liberalai
  taip nori rūkyti... Nors man atrodo, kad liberalai durni net nerūkę. O
  kas bus kai prisirūkys...

 • ja jaa 2017 gruodžio mėn. 06 d. 18:51:10

  Anksčiau prašė Maskvos, dabar Briuselio. Ką darysit, kai ir šita
  suirs? O suirs.

 • Vidas 2017 gruodžio mėn. 06 d. 18:20:13

  Siūlau specialistų vyriausybei įsteigti Gedimino kalno gelbėjimo
  departamentą prie vyriausybės kanceliarijos dar neįdarbintiems
  švogeriams ir giminaičiams su 40 etatų pradžiai- 35 komunikacijos
  specialistai,2 juristai, 3 projektų rengėjai-pinigų plovėjai.
  Profesionalui Skverneliui ir liberastui Šimašiui įsteigti kalno griuvimo
  prevencijos visuomeninius patarejus- specialistus su kalnakasybos, muilo
  burbulo putimo ir EU lėšų įsisavinimo licenzijomis.

 • Labas 2017 gruodžio mėn. 06 d. 16:54:58

  Kur randasi griūvantis kalnas ?Ogi Vilniuje .Man atrodo ,tai Vilniaus
  savivaldybei juo rūpintis ir deti pastangas,nuolatos jį priziureti .Meras
  -blogs seimininkas !!!

 • lietuvybė 2017 gruodžio mėn. 06 d. 16:44:38

  iš Vilniaus varoma su visomis šaknimis,atsiprašau,su kalnu.Dinkit ir
  kalną pasiimkit.Jumoras,bet juodas.Paminklų nereikia,su kalnu
  nesusitvarko,nesitiki,kad tokie visi būtų buki.O gal kažkokie šių
  dienų kolaborantai,trukdo kalno tvarkymo darbams,paminklų
  statymui,"išgrynindami"Vilnių,kad būtų lengviau jį "privatizuoti"

 • Pinigai 2017 gruodžio mėn. 06 d. 16:32:45

  turi būti iš Vilniaus biudžeto. Jie sugriovė, tai tegul atstato.
  Užteks šimašinti -laikas dirbti.

 • Gedas 2017 gruodžio mėn. 06 d. 16:30:22

  Keista, Gedimino kalnas išstovėjo visą sovietmetį ir nebuvo jokių
  problemų, o kai su iškovojome laisvę Gedimino kalnas griūva. Gaunasi
  kad tuometinė valdžia kalnu rūpinosi geriau.

 • LinksmosMišios 2017 gruodžio mėn. 06 d. 16:29:43

  Kaip atrodo puvantis kapitalizmas? Taip kaip metus laiko"tvarkomas"
  gedzės kalnas. Shaibos plaukia kontroliuojama kriptim. O kalnas nafig
  niekam nerupi...Badauja senoliai jaunos šeimos ir vaikai. Nafig niekam
  neidomu.

 • diedukas 2017 gruodžio mėn. 06 d. 16:15:22

  Nepadės nė Briuselio pinigai.

 • bigcatwar 2017 gruodžio mėn. 06 d. 15:42:05

  Vertetu pradzioj visus kurie voge nuteist, tik paskui prasyt pagalbos. O
  tai ES nesupras kas vagia LR.

 • nuomonė 2017 gruodžio mėn. 06 d. 15:41:24

  negalime prašyti, juk mes ne impotentai?

 • aš tai 2017 gruodžio mėn. 06 d. 14:49:50

  neduotau nei cento. Šitie buratinai tik to ir laukia. Ir ES, ir suaukotų
  pinigų prisigrūdo kišenes ganėtinai. Jau seniai neduodu/ neaukoju
  niekam. Duodu konkrečiam žmogui konkrečiam reikalui. O šitaip
  anonimiškai - ne ne.

 • :) 2017 gruodžio mėn. 06 d. 13:30:56

  As duosiu, nors sita valstybe uzdare Snora ir Ukio bankus ir dahuja zmoniu
  nuskurdino , urodai jums pragare vietos paruostos , viskas naher cia griuva
  , debilu salyje ir vagiu

 • nuomone 2017 gruodžio mėn. 06 d. 12:51:11

  tas kalno griutis,tai tokia palaima tiems kurie dabar ''tvarkys''
  kalna.Kalnas tai melziama karve.Idomu koks procentas tu pinigu bus
  susidetas i kisenes?Vakar paziurejau ''patriotu'' laida.Gyvename
  teritorijoje valdomoje berasciu , vagiu.Visur tik vogimo schemos.Auuuuu
  kovotoja su oligarchais,auuuuu jos paskirtas prokuroras ir kt .''kovotojai

 • klausimai 2017 gruodžio mėn. 06 d. 12:38:01

  Dar mažai prisivogėte? Reikia pasinaudoti ir jevrosojuzo pinigais?

 • Reik Briuselio prašyti Eu 2017 gruodžio mėn. 06 d. 11:54:25

  kad ir Lukiškių a.kokį žydrą UNU nulipdę pastatytų.

 • Senis 2017 gruodžio mėn. 06 d. 11:39:15

  Griūva pati Lietuva su savo sukurta betvarke ir tas matyt persiduoda
  pilies kalnui.O žemės ūkio ministras pasirodė absoliutus debilas,nors
  ką čia ir benorėti-esame tikras debilų DURNIŲ LAIVAS,todėl viskas ir
  griūva.

 • Pensininke 2017 gruodžio mėn. 06 d. 11:11:39

  Taip musu valstybes valdzia remia elektronines sveikatos idiegimui
  lesu vagimo schema, taip remia Gedimino kalno remonto darbams (
  architekta, eksperta, darbu atlikeja) lesu vogimo schema ir kitas
  schemas. KUR valstybeje visa TEISESAUGA, kur valdzios partiju lyderiai,
  kodel jie tyli, ar jie visi klausosi vejo putimo nuo Daukanto aikstes?

 • Gediminas 2017 gruodžio mėn. 06 d. 11:02:48

  Galime ir paprašyti. Jau vieną kartą Estija ir Latvija paprašė
  pagalbos iš Europos ir nereikėjo atimti iš pensininkų pinigų, kaip mes
  padarėme. Tada buvome išdidūs ir geriau jau atėmėme iš žmonių
  paskutinį duonos kąsnį. Juokas pro ašaras.

 • Gėda 2017 gruodžio mėn. 06 d. 10:52:59

  Vasalai visada priklauo nuo šeimininko malonės. Reikia vasalams paverkti,
  atiduoti ką nors veltui (pvz. žemę) ir tik tada šeimininkas labai
  brangiai paskolins pinigų.

 • jonas 2017 gruodžio mėn. 06 d. 10:41:56

  Kalno finansavimui siūlau pnaudoti sulaikytą maskvėną su bankinėmis
  kortelėmis Lietuvoje. Būtų beveik normliokas ir atsilygintume už
  kietas, minkštas, kibernetines atakas. Tikriausia pinigus čaržina nuo
  savų oligarchų.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018