respublika.lt

Lietuviai atranda Lietuvą (1)

2018 rugpjūčio mėn. 27 d. 14:29:59
Rūta ŽUKĖ

Kam važiuoti į Turkiją, jei ir čia, Lietuvoje, termometro stulpelis siekia net 30 laipsnių karščio? Tokį klausimą turbūt uždavė daugelis kraštiečių, planuodami kur praleisti vasaros atostogas. Ne veltui šiemet mūsų šalies kurortus užplūdo poilsiautojai ir iš užsienio, ir iš Lietuvos. Turizmo sektoriaus darbuotojai džiaugiasi, kad Lietuva tampa vis patrauklesnė ir mūsų kraštiečiams.

 

Gimtinėje populiariausiomis vasaros poilsiautojų atostogų kryptimis, be didžiųjų miestų, išlieka pajūris, Druskininkai ir Anykščiai. Vietinių turistų lankomiausi objektai - pažintiniai takai ir apžvalgos bokštai.~Poilsį gimtinėje - gamtoje ar sode - renkasi ir norintieji sutaupyti.

Per mažai pažįstame Lietuvą?

Tolimus kraštus į ramias atostogas Nidoje nusprendusi iškeisti klaipėdietė Greta sako, kad tokį sprendimą priimti padėjo ne tik puikūs orai, bet ir suvokimas, jog per mažai pažįstame Lietuvą.

„Be to, po intensyvaus darbo norėjosi pasyvaus poilsio, ramybės. Na, o Nida - meditatyvi vieta, kurioje užtenka tiesiog būti. Kita vertus, Nidoje gausu ir pasilinksminimo vietų. Taigi dieną gali praleisti ramybėje, tiesiog vaikštinėdamas po Parnidžio kopą, o vakare dalyvauti madingame vakarėlyje“, - mintimis dalijosi mergina.
Nakvynės kaina interneto tinklalapyje „booking.com“ vienam poilsiautojui Nidoje svyruoja nuo vos 12 eurų iki poros šimtų eurų, tačiau Greta džiaugėsi, jog jai dėl nakvynės vietos sukti galvos neteko. Ji turėjo galimybę viename brangiausių Lietuvos kurortų apsistoti nemokamai - gyveno jachtoje. Taigi pusantros savaitės trukmės atostogoms užteko 300 eurų.

„Džiaugiuosi, kad pradėjau atrasti Lietuvą. Vis pagalvodavau, kam taip toli važiuoti, kai tiek įdomių vietų čia, Lietuvoje?“ - svarstė Greta.

Dėl riboto atostogų biudžeto klaipėdietė Dalia taip pat rinkosi kelionę po Lietuvą. „Keliauti gimtinėje labai mėgsta mano tėvai. Šiemet paatostogauti kartu su jais nusprendžiau ir aš. Aplankėme gimines, važiavome į Leliūnus Utenos rajone, nuvykome į Lapeles prie Musės upės, Šiaulius. Beje, aplankėme ir labai įdomų kaimuką - Tatamiškus, netoli Rusnės. Šis kaimas driekiasi Nemuno deltos regioniniame parke ir ten 2009 metais gyveno vos vienas gyventojas“, - žiniomis dalinosi klaipėdietė.

Dalia džiaugėsi, kad kelionei po Lietuvą nereikalingas tikslus planas. Galima tiesiog sėsti į automobilį ir keliauti, kur akys mato. Čia juk gausu pažįstamų ir giminių, pas kuriuos galima apsistoti. Jei ne, nesudėtinga ir nebrangu spontaniškai išsinuomoti kambarį.

„Tai buvo gana metidatyvios atostogos. Skaičiau knygą, deginausi, kepiau šašlykus, bendravau su artimaisiais. Pastebiu, jog mano pažįstami panašiai leidžia atostogas. Galbūt pasikeitė poreikiai? Matyt, išvarginti intesnyvaus gyvenimo būdo, norime kuo labiau atsiriboti nuo žmonių, socialinių tinklų, įtampos“, - pastebėjo Dalia.

Medaus mėnuo - Aukštaitijoje

Klaipėdietė Ema kartu su sutuoktiniu taip pat nusprendė savo medaus mėnesį praleisti Lietuvoje - Ignalinos rajone, prie Pakaso ežero. „Kur dar važiuoti, jei pas mus kaip Ispanijoje, - juokėsi pašnekovė. - Gaila, kad, tiek keliaudami po užsienį, užmirštame pažinti savo kraštą.“

Namelis dviem asmenims kartu su valties nuoma savaitei kainavo 310 eurų. „Manau, apgyvendinimo kaina gana didelė, tačiau pinigų maistui išleidome mažai - vyras kasdien pagaudavo šviežių žuvų, miškuose grybavome, uogavome. Kelionės metu dar aplankėme Zarasus, Druskininkus, Trakus. Buvome nustebę, kaip Lietuvoje išvystyta turizmo infrastruktūra. Visur gausu kavinių, barų, pramogų, veiklų, nuostabių gamtos objektų„, - mintimis dalinosi Ema.

Pajūryje - nematyti poilsiautojų srautai

Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė džiaugėsi, kad šiemet tiek užsienio turistų, tiek poilsiautojų iš Lietuvos srautai kur kas gausesni, palyginti su pernai. „Kol kas negalime pasakyti, kiek žmonių šią vasarą aplankė Palangą, tačiau tokią išvadą galime daryti vien palyginę informacijos centro lankytojų srautus. Tokį pat įspūdį susidarė ir viešbučių bei privataus sektoriaus atstovai. Skaičiuojame paskutines vasaros dienas, tačiau ir toliau intensyviai dirbame - lepina geri orai, o Palangoje šurmuliuoja dar labai daug poilsiautojų„, - pastebėjimais dalinosi R. Kmitienė.

Nors, pasak pašnekovės, didelį turistų srautą iš dalies lėmė puikūs šios vasaros orai, tai toli gražu ne vienintelė priežastis aplankyti pajūrį. Palangos kurortas, pasak pašnekovės, yra labai pasikeitęs. Daug dėmesio skiriama infrastruktūrai gerinti, verslas kuria įvairias užimtumo programas, kultūrinės įstaigos kuria renginių programas tam, kad į Palangą atvykę svečiai turėtų daugiau veiklos nei vien maudynes jūroje.

Nors atostogų Lietuvos kurortuose biudžetas dažnai lyginamas su poilsiu Turkijos penkių žvaigždučių viešbučiuose, R. Kmitienės teigimu, tai - mitas. Pernakvoti pas palangiškius galima ir už penkis ar septynis eurus, taip pat galima rasti ir kur pigiai pavalgyti.

„Džiugu, jog ir Klaipėda šiemet pajuto kur kas didenius poilsiautojų srautus nei pernai. Pastebimas ne tik užsienio turistų, bet ir keliaujančių lietuvių skaičiaus augimas“, - „Vakarų ekspresui“ komentavo Romena Savickienė, Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė.

Pašnekovė pastebėjo, kad turistai labiau pamėgo aktyvų poilsį: žygius, keliones dviračiais, baidarėmis, kanojomis, vandens dviračiais, išaugo susidomėjimas irklentėmis, banglentėmis, jėgos aitvarais. „Poilsiautojai taip pat pamėgo patys kurti ir ragauti. Vis labiau populiarėja ekskursijos su degustacijomis: duonos kepimo užsiėmimai Kretingoje, medaus, vyno degustacijos. Turistus traukia ir Šilutės rajone veikiančios žuvų rūkyklos, kuriose žmonės supažindinami, kaip rūkomos žuvys“, - pramogas vardijo R. Savickienė.

Vietinio turizmo bumas auga

Valstybinio turizmo departamento Vietinio turizmo poskyrio vyriausioji specialistė Neringa Sutkaitytė pastebėjo, kad vietinio turizmo bumas Lietuvoje tik auga.

„Jeigu sudėtume visus pernai po Lietuvą bent su viena nakvyne keliavusius vietinius turistus, gautą skaičių būtų galima prilyginti devynių didžiausių Lietuvos miestų - Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Mažeikių ir Jonavos - bendram gyventojų skaičiui, t. y. 1,37 mln. Vietiniai turistai sudaro pusę, 51,3 proc., Lietuvos turizmo rinkos“, - skaičius įvardijo vyr. specialistė.

Pasak pašnekovės, keliauti gimtinėje lietuvius traukia ne tik geri orai, bet ir įvairiuose Lietuvos regionuose nauji arba atnaujinami turizmo traukos objektai: duris atveria vis daugiau Lietuvos dvarų ir pilių, gausėja aktyvių turizmo pramogų, keliauti po savo šalį traukia ir masiniai renginiai.

„Pastebime, kad vietiniai turistai keliaudami ne tik trokšta kuo daugiau pamatyti, bet ir kuo daugiau patirti. Todėl daugumoje atgimusių Lietuvos dvarų siūlomos pačios įvairiausios edukacijos, o ekskursijos po miestus tampa vis inovatyvesnės. Populiarėja ir gastronominis turizmas - turistams regionuose siūloma paragauti išskirtinių patiekalų, tokių kaip aluje brandintas kumpis ar grafų karpis su spirgučiais, organizuojamos gastroekskursijos, degustacijos turgavietėse, pristatomi kulinariniai miesto žemėlapiai. Puiki vasara traukia atostogas praleisti Lietuvos pajūryje, ypač daug turistų dėmesio kasmet sulaukia uostamiestyje vykstanti Jūros šventė, renovuotas Jūrų muziejus, jie sparčiai prisideda prie vietinių turistų srautų augimo“, - pastebėjo N. Sutkaitytė.

Lietuviai esą taip pat mėgsta atostogas leisti kaimo turizmo sodybose - tai puiki galimybė pabėgti nuo miesto šurmulio ir pabūti gamtoje. Beje, sodybos gali pasiūlyti didelį pramogų paketą: nuo jodinėjimo iki plaukimo baidarėmis, nuo tradicinių lietuviškų patiekalų degustacijų iki sviesto mušimo, duonos kepimo ar grikių malimo edukacijos.

„Mes, Turizmo departamento darbuotojai, įgyvendiname nemažai rinkodarinių veiklų, susijusių su vietinio turizmo skatinimu: kuriamos įvairios radijo, turinio kampanijos, televizijos laidos, dalyvaujame didžiuosiuose Lietuvos renginiuose, parodose, organizuojame pažintinius turus turizmo rinkos specialistams, Lietuvos žurnalistams, vykdome kampanijas socialiniuose tinkluose, kuriame videoklipus ir pan. Džiaugiamės puikia šios vasaros iniciatyva - magnetiniu žemėlapiu „Surink Lietuvą„. Šiam tikslui įgyvendinti susivienijo ir visos Lietuvos savivaldybės. Tai pirmas tokio pobūdžio projektas, sujungęs visą Lietuvą. Neabejojame, kad tai paskatino Lietuvos gyventojus keliauti, nes pirmas magnetų tiražas buvo išpirktas per labai trumpą laiką„, - pastebėjo pašnekovė.

Vilniečiai pamėgo Neringą

Pasitelkę operatoriaus bazinių ryšio stočių duomenis, „Tele2“ atliko gyventojų srautų į Palangos, Neringos, Nidos, Klaipėdos, Ignalinos ir Molėtų miestus tyrimą. Duomenys rodo, kad visose minėtose vietovėse didžiausią lankytojų dalį sudarė svečiai iš Vilniaus, o antroje vietoje liko poilsiautojai iš Kauno rajono. O štai šiauliečiai visuose, išskyrus Ignalinos ir Molėtų, miestuose sudarė trečią pagal dydį lankytojų grupę.

Vilniečiai poilsį dažniausiai rinkosi Ignalinos ir Molėtų rajonuose. Palyginimui, čia jų lankėsi dvigubai daugiau nei Klaipėdoje ar Palangoje, mažiausiai tarp sostinės gyventojų populiariuose miestuose atostogoms. Didžiausia vilniečių dalis pajūryje tyrimo metu buvo užfiksuota Neringoje ir Nidoje.
O štai Kauno ir Šiaulių rajonų gyventojai, kitaip nei vilniečiai, savo atostogoms daugiausiai rinkosi būtent Palangą ir Klaipėdą. Rečiausiai šią vasarą šiauliečiai ilsėjosi Ignalinoje ir Molėtuose, o kauniečiai - Neringoje ir Nidoje.

Atostogoms Lietuvoje - iki 300 eurų

Visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Vilmorus“ atlikta apklausa atskleidė, jog gimtinėje populiariausiomis vasaros poilsiautojų atostogų kryptimis, be didžiųjų miestų, išlieka pajūris, Druskininkai ir Anykščiai. Vietinių turistų lankomiausi objektai - pažintiniai takai ir apžvalgos bokštai.~
Lietuvos pajūrio kurortuose poilsį planuoja kiek daugiau nei penktadalis (22 proc.) gyventojų. Daugiausia tokių 30-39 m. amžiaus grupėje (35 proc.) ir tarp aukštąjį išsilavinimą turinčių asmenų (29 proc.).

Lietuvos gyventojų lankomiausios vietos - Palanga ir Neringa. Skaičiuojama, kad būtent pajūryje yra aukščiausios apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų kainos, kurios kasmet kyla. Savaitgalio poilsis dviem Nidoje gali atsieiti ir 500 eurų. Norėdami sutaupyti pusė Lietuvos gyventojų (51 proc.) vasarą ketina ilsėtis namuose ar sode. Didesnė dalis jų - pensinio amžiaus žmonės (69 proc.), neturintys vidurinio išsilavinimo (70 proc.), taip pat - žemesnes pajamas gaunantys asmenys (61 proc.) bei kaimo gyventojai (64 proc.).

Apklausos duomenimis, vasaros poilsiui Lietuvoje gyventojai planuoja išleisti iki 300 eurų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RUSIJA: Rusijos įmonė „Stroitransgaz“ beveik pusei amžiaus perims didžiausio Sirijoje Tartuso uosto kontrolę ir investuos 500 mln. dolerių į uosto plėtrą.
  • KENETAS: Tanzanija ir Mozambikas ruošiasi tropiniam ciklonui Kenetui (Kenneth): ciklonas turėtų šalis pasiekti anksti penktadienį, praėjus vos mėnesiui po to, kai nusiaubė galingas ciklonas Idai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
https://www.tiketa.lt/LT/Purchase/21041/101884

Ar pritariate siūlymui uždrausti besilaukiančioms moterims vartoti alkoholį?

balsuoti rezultatai

Ar po teroro aktų Šri Lankoje planuojate atostogas egzotinėse šalyse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +10  +11 C

   +10   +14 C

 

 +10   +13 C

+20 +24 C

 +22  +26 C

 

+24   +25 C

0-5 m/s

 0-4 m/s

 

 0-2 m/s

 

USD - 1.1209 PLN - 4.2896
RUB - 71.9850 CHF - 1.1416
GBP - 0.8650 NOK - 9.6070
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis