respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Lietuvai reikia naujo įvaizdžio (visas tekstas)nuotraukos (17)

2018 liepos mėn. 03 d. 19:45:49
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Lietuvos įvaizdžiui kurti iššvaistyti milijonai. Tačiau ne tik nieko dora nesukurta, bet ir dalis lėšų tiesiog dingo kaip į vandenį. Po tokios skandalų lydimos kampanijos įvaizdžio kūrėjai buvo išvaikyti ir valdžios žmonės dešimt metų bijojo net prasižioti apie įvaizdžio kūrimą. Iki dabar...

 

Nuspręsta, kad Lietuvos pristatymą užsienyje koordinuos Vyriausybės kanceliarijos Lietuvos įvaizdžio skyrius (LĮS).

Apie tai Vyriausybė pranešė po posėdžio, skirto strateginiams projektams aptarti. Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis sako, kad Lietuva iki šiol neturi aiškios žinutės pasauliui. „Giriame gamtą, pasiekimus inovacijų, inžinerijos, biotechnologijų srityse, minime viešojo interneto greitį, tačiau bendros komunikacijos sistemos nėra“, - teigė kancleris. Anot Vyriausybės, Lietuva kurti šalies prekės ženklą pradėjo 2006 metais, tačiau šie darbai nebuvo sėkmingi, o 2009 metais, prasidėjus ekonominei krizei, išvis nutraukti.

Dar 2009 metų pavasarį Valstybės kontrolė nustatė, kad Lietuvos įvaizdžiui formuoti be rezultatų buvo išleista 63 mln. litų (18,25 mln. eurų). Valstybės kontrolė nustatė, kad vien tik pasirengimas kurti įvaizdį atsiėjo apie 800 tūkst. litų (231,7 tūkst. eurų), o kieno kišenėje jie nusėdo, nėra aišku iki šiol.

Lietuvos įvaizdžio skyriaus vedėja Eglė Kudzmanienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad lėšos įvaizdžio kūrimui bus skiriamos iš Europos Sąjungos fondų lėšų. Kol kas nėra aišku, kiek pinigų bus skirta. Paraiška jau pateikta, bet ją dar turi patvirtinti Vidaus reikalų ministerija. „Nenorėčiau dabar įvardinti sumos, nes nežinia, kokią patvirtins. Mes prašome vienos sumos, bet gali patvirtinti ir visą, ir tik dalį jos.

Ankstesni bandymai dirbti su šalies įvaizdžiu nebuvo sėkmingi dėl įvairių priežasčių, o viena pagrindinių buvo tai, kad šalies įvaizdžio klausimas neturėjo tikro „šeimininko“. Šiandien situacija keičiasi, pademonstruota stipri politinė valia prisiimti atsakomybę ir situaciją pakeisti iš esmės.“, - rašoma E.Kudzmanienės atsakyme „Vakaro žinioms“.


Koks turėtų būti Lietuvos įvaizdis ir kaip jį kurti klausėme leidėjo, fotografo, keliautojo, dokumentinių filmų autoriaus, išgarsėjusio albumu „Neregėta Lietuva”, Mariaus Jovaišos.

- Jūs daug keliaujate, susipažįstate su įvairiausiais žmonėmis. Ką jie mano apie Lietuvą?

- Turime suvokti, kad apie mus žino labai nedaug, ypač tolimesnėse šalyse, toliau nuo Europos. Esame nedidelė ir nelabai kam pažįstama šalis. Šito turbūt niekada nepakeisime. Ir istorijos nepakeisime. Klausdami - žino mus ar nežino, dažniausiai kalbame apie vakarietišką civilizaciją. Ar mus žino amerikiečiai, šveicarai, australai. Retai pagalvojame, ar mus žino kur nors Vietname, Senegale ar Papua Naujojoje Gvinėjoje? Juk mums tai mažiau ir rūpi, tiesa? Aktualu, kad mūsų šalis būtų pažįstama ten, kur gyventojai yra pasiturintys ir daugiau investuotų: į turizmą, į verslą. Svarbu, kad politikai į mus žiūrėtų palankiai, sulauktume iš jų paramos, pagalbos. Reikia pateikti konkrečius tikslus: jei jau išgirdo kažką apie Lietuvą, tai tas „kažkas“ turi būti mums priimtina, teigiama informacija.

- Kas visų pirma turėtų tuo užsiimti?

- Reikia nustatyti aiškias gaires, tai turi daryti valstybinės, autoritetingos įstaigos. Anksčiau bandymų buvo: sukurta koncepcija, logotipas, bet paskui viskas kažkaip numirė. Kažką veikti bandė ir Turizmo departamentas, ir Užsienio reikalų ministerija, ir atskiros žinybos. Yra, pavyzdžiui, EXPO parodos, kurios kažkodėl pavestos ŽUM - ji turi prižiūrėti Lietuvos paviljoną. Visada sakiau, kad geriau būtų viena centralizuota institucija su realiais įgaliojimais ir realiu biudžetu, kuri bent kažką darytų. Mano galva, jei net ir kritikuotinas projektas „Lietuva - drąsi šalis“, bet geriau kažką daryti, negu nieko neveikti. Reklamoje niekas 100 proc. negali pasakyti, kad viską padarysime puikiai. Dalis pinigų buvo neefektyviai panaudoti. Dažnai tos reklamos niekas nemato, daliai respondentų ji neaktuali. Juk aukščiausios valdžios institucijos dešimt metų bijojo apie tai kalbėti, tiek viskas buvo skandalais apaugę. Labai teigiamai vertinu Vyriausybės kanceliarijos žingsnį.

- Dažnai sakoma, kad iš teigiamos pusės esame krepšinio šalis, o iš neigiamos - bėglių iš tėvynės šalis.

- Bėga iš visų šalių ir bėga ten, kur geriau. Juk ir iš Lenkijos daugybė žmonių emigruoja. Teisingai pastebėjote, kad su krepšiniu mus tapatina - tai jau gerai. Čia Arvydas Sabonis milžinišką darbą nuveikė arba Jonas Kazlauskas, jei kalbėsime apie Kiniją ir jos kaimynes. Kitomis sritimis besidomintys gali žinoti apie Kauno laisvą ekonominę zoną ar Klaipėdos jūrų uostą. Sudėti į krūvą visą populiaciją yra beprasmiška. Niekada neturėsime milžiniškų pinigų, kad, pavyzdžiui, 85 proc. Vokietijos gyventojų mus teigiamai įvertintų dėl biotechnologijų. Taip nėra ir nebus, to negali sau leisti net turtingiausios valstybės. Konkurencija yra nuožmi - dėl investicijų konkuruoja ne tik šalys, bet ir šalių regionai, netgi atskiri miestai. Pavyzdžiui, dėl kurortinių zonų. Net miestai turi atskirus biudžetus, atskiras turizmo valdybas ir pan.

- Kokiose srityse gali konkuruoti Lietuva?

- Žinoma, tai labai sudėtinga. Reikia taikytis į kažkokias nišas ir žiūrėti, kaip mus žino tose nišose. Gal, pavyzdžiui, turistai iš Izraelio būtų linkę atvažiuoti pas mus į Druskininkus ir kitus kurortus. Matytume, kad jau žino, jau perka kelialapius ir važiuoja, ir mūsų SPA užsipildytų. Matytume, kad pastangos duoda vaisių. Todėl reikia nusitaikyti kruopščiai, labai tiksliai, ką norime padaryti ir ką jau padarėme. Nekelti globalių klausimų: ar mus žino Naujosios Zelandijos kaimiečiai.

- Bet būtent konkrečių veiksmų ir nėra, tik abstraktūs, kaip tas „Lietuva - drąsi šalis“.

- Kaip visi išmano krepšinį, taip visi - įvaizdžio specialistai. Todėl bijomasi kažką daryti, nesulaukus masinio pritarimo. Tai nerealu, visada bus skirtingų nuomonių. Bendro sutarimo pateikti Lietuvą kaip gintaro ar krepšinio šalį, ar biotechnologijų šalį, nebus. Linkiu naujajai institucijai suburti gerus specialistus. Jie privalo turėti autoritetą visuomenėje ir pateikti gerą, išsiskiriantį, įtaigų sumanymą, kurį galima išreikšti kokia gražia istorija, ne ilgesne kaip viena ar pora pastraipų, sukurti gražų šūkį, logotipą, keletą kitų vaizdinių, „pramušti“ lėšas įgyvendinimui ir eiti pirmyn. Nustatyti tikslines rinkas, galimus investuotojus ir lankytojus, turistus iš tų šalių, kurios mums rūpi. Turi būti matoma, kas padaryta, kad projektai neatgultų aplankuose ir stalčiuose. Reikia, kad tai pamatytų daugybė žmonių.

- Jūs savo albumu ypač reprezentavote Lietuvą.

- Mano albumas, žinoma, suvaidino savo vaidmenį. Surengėme daug parodų - beveik 40-yje pasaulio valstybių. Jų jau buvo per šimtą ir jos vis tebevyksta. Daugybė prezentacijų, susitikimų. Beveik 100 tūkst. albumų egzempliorių pasklidę po Lietuvą ir visą pasaulį. Manau, kad kiekvienas, ar menininkas, ar kūrėjas, ar sportininkas, iš savo kampelio garsina Lietuvą. Iš to susideda tarsi mozaika, juk nė vienas iš mūsų neturi tokio galingo ruporo, kad galėtų padengti viską. Spalį pasirodys dar vienas albumas. Juo noriu parodyti, kaip atrodo nauji Lietuvos pasiekimai: lazerininkų, biotechnologų, inovatyvaus dizaino ir pan.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (17)

 • Donatas 2018 liepos mėn. 04 d. 16:19:49

  SENA KORUMPUOTŲ PSEUDOPATRIOTINIŲ VAGIŲ SCHEMA – VOGSIME KIEK NORIME
  LIETUVOS BIUDŽETO PINIGUS, O TUOS, KURIE TAI IŠKELS Į VIEŠUMĄ,
  APKALTINSIME MEILE RUSIJAI.

 • to seni 2018 liepos mėn. 04 d. 15:53:01

  ka cia rasineji pievas visokes, kiek tau jadinstvininkai uz kurstyma
  nesantaikos moka? o gal tu vienas is tu kuris darbininkams centus mokejai o
  pats prabangoj maudeisi...o mat dabar uz centus dirbanciu mazuma, ir varai
  puti dudas kurstai skaitytojus...

 • ugu 2018 liepos mėn. 04 d. 15:46:28

  turbut vel koks ryzas bandys ylyst...

 • Vargas 2018 liepos mėn. 04 d. 15:24:46

  tau Lietuvėle nuo visų tave apraizgusių žulikėlių...

 • ... 2018 liepos mėn. 04 d. 13:29:48

  Jei nematei aferistų, pažiūrėk tas nuotr. Kieno ranka pakyla mokėti
  jiems limonus!

 • to as 2018 liepos mėn. 04 d. 13:27:51

  Šitie išvardyti neprieis. Jie jau buvo ir niekur nėjo. Tik prie
  valdžios lovelio priėjo ir sustojo lapsėti.

 • dirbtinis 2018 liepos mėn. 04 d. 13:27:29

  jei turi turini,ivaizdzio nereikia.nebent sukelti armideli: kas cia bala ne
  mate,kas cia bala nemate.

 • as 2018 liepos mėn. 04 d. 12:54:00

  Uz laiminga ir turtinga Lietuva-A.Zuokas,Uz Lietuva,kurioje norisi
  gyventi-R,Simasius,Tai,ko negali kiti-V.Mazuronis,Pirmyn,Lietuva-
  L.Balsys,Tevyne kuriame kartu-D.Kuolys.Kada nuo sukiu bus prieita prie
  darbu?

 • sos! 2018 liepos mėn. 04 d. 12:45:47

  Koks gražus žmogus. Neabejoju, Lietuvoje daug tokių. Kur jūs?!
  Vienykitės ir veikit, kol nevėlu. Gelbėkit Lietuvą, o ir ES nuo
  apipelijusių ideologų, kurie jau ir patys nežino, ko nori ir ką daro.

 • o-o-o 2018 liepos mėn. 04 d. 12:32:07

  Koks įvaizdžio tikslas? Ar parodyti, kad yra tokia šalis Lietuva,ar kad
  investuotų, ar kad ekonominiai bėgliai sugrįžtų, ar kad soc.parazitai
  atvažiuotų? Koks tikslas? Kai apsispręsite, tada atitinkamai ir
  formuokite. Kokią publiką norite tuo įvaizdžiu suvilioti? islamistus,
  pedikus, korporacijas, eloną maską, etc. Kol kas kalbama apie banalią
  blogą reklamą, kuri bus pavadinta įvaizdžiu, ir sėkmingai pasidalytos
  babkės.
  Lietuva ir taip jau turi natūraliai susiformavusį įvaizdį - kas viduje,
  tas ir išorėje. Išorinis įvaizdis išplaukė iš vidinės Lietuvos
  būsenos - depresuota, puolusi, skurdi, absoliučiai nesavarankiška
  valstybė, kurią politiniai šunes, trokštantys karo, padarė
  potencialiu kariniu poligonu.Joks įvaizdis nebus sukurtas,nes "kūrėjai"
  gyvena paralelinėje realybėje, kur svarbiausias tikslas - sukurti eilinę
  kontorą, įdarbinti gimines ir greičiau įsisavinti
  evrikus.Priežastinių - pasekminių ryšių suvokimas - misija
  neįmanoma.

 • Ideja 2018 liepos mėn. 04 d. 12:05:38

  Ideja Jovaisai, kad butu prezidentines kampanijos A Juozaicio - i
  prezidentus vadovas!
  Po to gales ir ivaizdi kurti salies, gedos nepadarys tikrai

 • AldonaNedurna 2018 liepos mėn. 04 d. 11:53:26

  Ne ivaizdi, o....Pirma pramone sukurkite savo( kuri buvo sunaikinta),
  atlyginimus mokėkite. Nepirkite kinietiškos butaforijos iš spekuliantu
  perekupu. Ivaizdis pats ateis kai gryš jaunos šeimos. Dabar net
  ruberoidai bėga iš čia.

 • Nesuprantu 2018 liepos mėn. 04 d. 11:38:39

  Kaip galima buvo remtis skandinavais ir jų pasiekimais. Norvegai turtingi
  iš naftos, suomiai gal darbštumu, vieningumu, bet švadai???
  Man jie kažkokie laukiniai, apspangę, nemalonūs. Aš skaičiau jų
  autorių knygas, pasižiūriu filmų, ne kokių romanų, bet kriminalinių
  ir
  sukelia prieštaringus pojučius, tad, nors badaučiau, bet į šiaurę
  nevažiuočiau.

 • Tomkau 2018 liepos mėn. 04 d. 08:29:07

  Tavo Respublika Bijo tiesos trina kamentarus apie MERGAITE parasiti
  negalima paziuriek koks haluju s siedi internete ir laizo?

 • :) 2018 liepos mėn. 03 d. 22:30:16

  Lietuvai įvaizdį jau sukūrė dainų šventės dalyvius maitinanti
  įstaiga su sugedusiu maistu. Nė milijonų nereikia.

 • baisu 2018 liepos mėn. 03 d. 21:20:26

  2015 m lietuvis ismauke virs 15 litru samogono! Pirma vieta pasauly! Tai
  ivaizdis!

 • pasisemkite 2018 liepos mėn. 03 d. 20:05:31

  ideju pasisemkite is to durniaus kuris sukure suki - JYISK jaukumas su
  skandinavu, po to JYSK - skandinavu dievas.
  kaip tokius durnius prileidzia prie fraziu kurimo.
  bet Lt tiktu - Jaukumas po skandinavu

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUŽUDYTA: Kazachstano sostinėje Astanoje nužudyta interneto portalo „Nur.kz“ žurnalistė Irina Beketova.
 • UGNIS: šiaurės Londono laisvalaikio centre įsiplieskė gaisras, ugnis apėmė Haiburio rajone esančio vieno aukšto pastato stogą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

USD - 1.1773 PLN - 4.3009
RUB - 77.5752 CHF - 1.1290
GBP - 0.8946 NOK - 9.5693
reklama
Sveikata Grožis