respublika.lt

2018 gegužės 23, trečiadienis

Lietuva dar nėra tuščianuotraukos (17)

2017 balandžio mėn. 22 d. 08:14:14
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Per tris pirmus šių metų mėnesius Lietuvoje mirė 4408 žmonėmis daugiau, nei gimė kūdikių, keliasdešimt tūkstančių emigravo į užsienį. Mokslininkai teigia, kad apie 45 proc. Lietuvos teritorijos virtusi demografinėmis dykromis. Tačiau dauguma jų gyventojų džiaugiasi ten klestinčia ramybe, švara ir tvarka. Trūksta tik paslaugų, ekonominės gerovės.

 

Rečiausiai apgyvendinta Švenčionių rajono savivaldybė, kaimo gyventojų tankumas joje vos daugiau nei 5 žmonės kv. kilometre. Garsioji Labanoro seniūnija dar retesnė - nesiekia nė 2 žmonių kv. kilometre. Dykra asocijuojasi su apleistomis žemėmis, piktžolių sąžalynais, apgriuvusiais pastatais, užželiančiais keliukais, o Labanoro kraštas nė iš tolo į tokią nepanašus. Čia gyvenantys žmonės į politikų ir sociologų nerimastingas kalbas tik ranka numoja.

„Tai kas, kad mažai gyventojų, bet Labanoro girioje išpirktos visos sodybos, - sako Labanoro seniūnas Vincas Jusys. - Nuo gegužės praleisti vasaros suklega jų šeimininkai ir tada su 250 vietinių seniūnijoje priskaičiuojame apie 1200 gyventojų.“

Jis dar mena laikus, kai Labanoro aštuonmetėje mokykloje mokėsi apie 180 vaikų, o dabar apie 20 seniūnijoje gyvenančių mokinukų į mokyklas išvažiuoja trimis kryptimis: geltonaisiais autobusiukais į Saldutiškį ir Uteną, likusieji mokosi Švenčionėliuose, kur pavėžėja rajono keleivinis autobusas.

Žmonių čia mažėja tik dėl natūralių priežasčių - senoliai išeina anapus, baigę mokyklas vaikai išvažiuoja toliau mokytis. Emigravusių iš Labanoro nėra nė vieno žmogaus. Pasak seniūno, kelios šeimos vis išvyksta padirbėti, bet emigruoti tikrai neketina.

„Miestelis iščiustytas, visi keliai į gyvenamas sodybas žiemą išvalyti, nėra nė vieno apleisto namelio, veikia dvi parduotuvės, du restoranėliai, nes ne visos vasarotojų žmonos mėgsta pačios ruošti valgį. O čia jau reikia ir pardavėjų, ir virėjų, ir padavėjų - darbas vietoje, niekur važiuot nereikia. Vyrai turi darbo miške - seniūnijos teritorijoje 5 girininkijos. Kai kurie labanoriškiai darbus turi Utenoje. Netingintieji po 1-1,5 tūkstančio eurų užsidirba per uogų ir grybų sezoną, nes į kiekvieną kaimelį Labanoro girioje atvyksta grybų ir uogų supirkėjai“, - vardija V.Jusys.

Be to, anot seniūno, labanoriškiai gali įvykdyti nors ir viso rajono viešųjų darbų planą: „Kiti seniūnai skundžiasi, kad nėra kam dirbti, vien pijokai, o pas mus visi gerai dirba, ir darbų apstu - seniūnijos pastatas malkomis kūrenamas - reikia pasiruošti, šiemet kapines išvalėme - medžius, šakas reikia tvarkyti, aplink atstatytą bažnyčią pasididinome teritoriją, ir ten priežiūros reikia.“

Socialines pašalpas iš pustrečio šimto gyventojų gauna tik 12. Mažoje bendruomenėje, kur visi vienas kitą pažįsta, netinka viešai rodytis su alaus „bambaliu“. Ir vagysčių čia pasitaiko itin retai, mat Labanore veikia privati saugos tarnyba.

„Kokiame kaime tokią rasite? Pas mus daugybėje sodybų įrengta signalizacija, dūmų jutikliai, prie pulto visą parą budi ginkluoti vyrai - ir vagysčių nėra, ir gaisro atveju greita reakcija“, - pasidžiaugė V.Jusys ir pridūrė, kad ta pati saugos tarnyba jau ir viso rajono mokyklas saugo, nes taip pigiau, negu savus sargus išlaikyti.

Labiausiai seniūnas didžiuojasi, kad bendruomenė susitelkė į kumštį ir per rekordiškai trumpą laiką - 9 mėnesius - atstatė per gaisrą 2009 metais prieš Kalėdas iki pamatų sudegusią bažnyčią.

„Visos Lietuvos žmonės po 2 proc. pajamų mokesčio aukojo, buvo verslininkų, kur iš karto 100 tūkst. litų padėjo, ir Vyriausybė, ir savivaldybė geranoriškai rėmė. Manau, čia prisidėjo ir garsus Labanoro vardas, ir garsūs mūsų vasarotojai medikai, rašytojai, politikai, verslininkai, - teigė V.Jusys. - Jie čia ne tik savo turtu rūpinasi - jiems aktualu ir skauda dėl visų šio krašto problemų. Tikiu, kad šitokia bendruomenė tikrai neleis mūsų gražiajam Labanorui virsti kažkokia dykra.“


Vitalijus MITROFANOVAS, Akmenės rajono savivaldybės meras, Šiaulių regiono plėtros tarybos narys:

Man atrodo, su ta plika statistika apie savivaldybių virtimą dykromis kažkas negerai, nesueina galai su kitais, labiau praktiniais, dalykais. Dar prieš 6-7 metus pas mus darželiuose vietų netrūko, o dabar trūksta. Akmenėje kadaise buvo galima išsinuomoti butą už 1 eurą ir komunalines paslaugas, dabar nuomos kaina 50-100 eurų plius komunalinės paslaugos. Butų kainos sparčiai kyla, vadinasi, yra paklausa, tuo metu gyventojų, anot statistikos, drastiškai mažėja. Kita vertus, tai natūrali tendencija visoje Europoje - žmonės keliasi į miestus, ir nėra čia labai didelės tragedijos. Mačiau Portugalijoje, Ispanijoje daug kurortinių miestelių, kurie ištuštėję ir žmonių pragyvenimo lygis žemesnis negu Lietuvoje.

Visi puikiai suvokia, kad norint išlaikyti žmones regionuose jiems reikia darbo vietų. Galime apeliuoti į verslą, bet jam irgi reikia kažką pasiūlyti, o mes tik kalbame, bet nedarome jokių konkrečių veiksmų, kurie parodytų, kad regionai mūsų valstybės vyrams iš tikrųjų rūpi. Vienas iš pasiūlymų - sudaryti sąlygas savivaldybėms dalį viešųjų pirkimų vykdyti iš toje teritorijoje veikiančio smulkaus ir vidutinio verslo, panašiai, kaip nustatyti 5 proc. pirkimų iš socialinių įmonių. Ūkio ministerija pareiškia, kad to neleidžia ES direktyva, tik neįvardija kuri. Neleidžia, ieškokime kito būdo - išplėskime įstatyme socialinės įmonės apibrėžimą, nustatykime, kad tai yra ir smulki įmonėlė savivaldybės teritorijoje. Jeigu kavinėje dirba vyras, žmona ir jų vaikai, ji faktiškai jau ir atlieka socialinę funkciją - nebus tos kavinės, ta šeima eis prašyti socialinių pašalpų arba emigruos.

Kalbame apie specialistų trūkumą regionuose. Už valstybės pinigus mokslus baigusius siųsti atidirbti kelerius metus į regioną - prievarta, blogybė. Tai nustatykime, kad atidirbti nereikės baigusiems studijas su pagyrimu - bent bus motyvacija gerai baigti universitetą, pagaliau, pasirinkti tinkamą specialybę.

Galima net ne valstybės, o savivaldybių biudžeto pinigais jaunus specialistus privilioti - atvažiuos baigęs universitetą dirbti į regioną ir 3 metams atleiskime jį nuo 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio, kuris eina į savivaldybės biudžetą. Šiuo atveju gal ir verslui būtų patrauklu kurtis regione, jeigu jis žinos, kad dalis darbuotojų atleisti nuo GPM.

Nereikia kurti didelių strategijų, kai smulkiais pakeitimais galime pradėti taisyti situaciją regionuose. Jeigu tikrai yra noras ją taisyti. Kol kas visi valdžios veiksmai skatina regionų tuštėjimą. Štai rajonų ligoninės jau išgyveno 4 restruktūrizavimo etapus ir kalbama apie penktą. Tik laiko klausimas, kada uždarys ligoninę ir mūsų rajone. Akmenės rajoną mes pristatome kaip patrauklų gyventi jaunoms šeimoms. O tas, kas svarsto gyventi rajone, tikrai pagalvos, ar verta, jeigu vaikui susirgus teks jį vežti į Šiaulius.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (17)

 • "specialistų"valdžiagalviai 2017 balandžio mėn. 23 d. 05:47:08

  sukurs lux gyvenimą-SAU.

 • titanikas ir balius 2017 balandžio mėn. 23 d. 01:36:30

  per tokius naivuolius... krastas eina i dugna.
  jie nezino, kad salis paskendo.

 • Na va! 2017 balandžio mėn. 22 d. 17:03:21

  Mitrofanovas jokios tragedijos nemato.Gal jis ir teisus - liks rajone meras
  vienas ir tvarka,lengviau vadovauti bus.

 • Prosenelis 2017 balandžio mėn. 22 d. 16:21:42

  GERAI. PAJESKOJUS. GAL. DAR. VIENA. KITA. ZMOGU. IR. RASI. TEISYNGU.
  SAZINYNGU. LABAI. MAZAI. LIKO. TIE. KURIE. BUVO. SPAlUKAI. PIJONIEREI.
  KOMJAUNOLIAI. KOMUNYSTAI. DIDZIOJI. DAUGUMA. TAPO. ISVERSTASKUREI. SVETIMU.
  LAZYTOJAI. O. JU. VAIKAI. ISMOKO. IS. TIEVU. TIK. NE DARBA DYRBTI. NIKSTA.
  LIETUVIELIE. DIDELIU. GREICIU. GREITAI. IR. PAVADINIMAS. ISNYKS. NES. NE.
  TIE. PONAI. JA. VALDO. TIE. TIK. VEDA. ISUNAIKINIMA

 • TIKRAI PILNA 2017 balandžio mėn. 22 d. 16:20:35

  AVINU. TURIME. SOCIAI. SUKCIU. KYSININKU. SANTAZISTU. VAGIU. LAIZUTOJU.
  ZEMES SKRAIDYNTOJU. GALIMA. SKAICIOTI. TUKSTANCIAIS. O PADORIU. VADINAMU.
  UBAGAIS. BOZOMIS. GAL. MILIJONAS. LIKO. DAR. LIeTUVIELIE. GALI. DZAUGTIS.
  PO. METU. KITU. LIKS. GAL. PUSE. JU. VIETAS. UZIMS. IBRAGIMAI. ABRAMAI.
  ICKEI. IR. JODOJI. RASIE. NEGRAI. TADA. ATE. LIETUVIELE. LIUDNAS. VAIZDELIS
  NES. NETIRIME. GALVU. O. PRORTAS. JAU. 27. TINTI. METAI. BAISUS.
  DEFECITAS. IR. LABAI. BRANGUS. SKAICIOJAMAS. MILIJONAIS. JAI. NETIKITE.
  PAKLAUSKITE. DALYTIES. VASILIAUSKO. KUBILAUS. JIE. PIRKO. MOKIEJO.
  MILIJONUS. DEL. TO. TAUTA. BIEGA. IR. UBAGU. TAPO. DAUGIAU. KAIP.
  MILIJJONAS. KUBILIUS. ZINO. APVGDAMAS. PENSININKUS

 • visiems 2017 balandžio mėn. 22 d. 10:27:24

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • KAD. NESTUSTIETU. 2017 balandžio mėn. 21 d. 19:15:36

  BUTINA. PRISIMINTI. HYMNA. SUKYLKIT. ZMONIES PAVERGTIEJI. ISALKUSI. MINE.
  PIRMYN. GAL. VALDZE. SUPRAS. KAD. JIE. NE. VIENI. KAD. YRA VARGSTANTIS.
  BADAUJANTIS. ZMONIES. KURIE. NETURI. DARBO. IR. SKAICIOJA. CENTUS. KAD.
  UZTEKTU. DUONOS. NUSIPIRKTI. NES. SOTUS. PERSIVALGE. TO. NESUPRANTA.

 • ASMANAU 2017 balandžio mėn. 21 d. 18:56:14

  KAD. GREITAI. LIKS. PENSININKAI. PAERKVISTI. MUSULMONAI. IR. ITEISINTI.
  VAGIS. DAR KELI. SIMTAI. UKRANIECIU. AKMENIEJA. KITI. BIEGS. KUR. YRA.
  TEISYBIE.

 • O aš galvoju 2017 balandžio mėn. 21 d. 14:52:49

  kad reikia užsakyti mišias šitai teritorijai, tik ne pas tuos satanistus
  su žuvies galvom, o pas tikrus magus ar ekstrasensus. Jie tai matys kokia
  žopa čia pareina ir čia jokia ne emigracija, čia paprasčiausia
  evakuacija. N nėra to blogo , kas į gerą neišeitu, gera žinia bus
  žydams sunaikinus dar vieną tautelę, galės kokią nors šventę
  sugalvoti pakasynų proga, kaip velykos ar kalėdos, kokios čia šventės
  be sunaikinimo kažko, Kristus užmuštas ne šiaip sau...

 • Karolis 2017 balandžio mėn. 21 d. 14:10:43

  Tiesą sakant, aš pats neturiu kuo skųstis, todėl gana sudėtinga
  pasakyti, ko tiksliai reikia, man asmeniškai gerai Lietuvoje. Kita vertus,
  kas nori dirbti, visuomet ras kuo užsiimti ir neemigruos.

 • Bronius 2017 balandžio mėn. 21 d. 12:40:38

  Kol nebus darbo, tol žmonės emigruos. Darbas yra svarbiausias faktorius.
  Regionuose nėra arti darbų, toli važinėt, čia irgi problema. Kita
  vertus, labai daug priklauso nuo paties žmogaus, ne veltui sakoma, kad
  žmogus pats savo likimo kalvis.

 • Kauckis 2017 balandžio mėn. 21 d. 11:09:53

  Lietuva istustejo po Snoro ir Ukio banku specialiu, kaip visi kalba
  suzlugdymu, visomis prasmemis......

 • Adomas 2017 balandžio mėn. 21 d. 10:58:38

  Nu, dar ne visai ištuštėjusi, bet skvernogrybauskaitės kompanijos
  dėka --ištuštės!

 • Saulė 2017 balandžio mėn. 21 d. 10:01:57

  Manau, kad reikia keisti valdžią. Reikia, kad darbo žmonėms būtų,
  būtinai darbo vietas kurti reikia, pinigų daugiau uždirbti žmonės
  turi.

 • Marija 2017 balandžio mėn. 21 d. 09:25:26

  Mano nuomone, pirmiausia Lietuvoje reikia darbo vietas kurti ir atlyginimus
  kelti. Jei žmogus turės gerai apmokamą darbą, jis niekur nebėgs iš
  šalies, iš gyvenamosios vietos. Žinau, kad valdžia žada reformas, o
  kuo tai baigsis, pamatysime.

 • ? 2017 balandžio mėn. 21 d. 09:23:06

  Tai kodėl atbėgusius svetimšalius visus varo į Vilnių?

 • JURGITA 2017 balandžio mėn. 21 d. 08:41:39


  Sunku net kalbėti, pirmiausia reikia atsisukti į žmogų, reikia
  požiūrio į žmogų. Matai - mokesčiai auga, viskas auga, todėl
  žmonėms vilties nėra. Žmonių mažėja, tada pagalvoji, kas tuos visus
  valdininkus išlaikys? Tai toks ir įspūdis.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • AUTOMOBILIAI: Hamburgo valdžia trečiadienį paskelbė uždrausianti kai kuriuos dyzelinius automobilius labiausiai užkimštose miesto vietose; tokiu būdu Hamburgas taps pirmuoju Vokietijos miestu, kuris imsis veiksmų prieš dyzelinius automobilius.
 • LIUDININKAI: Pchenjanas paskutinę akimirką suteikė Pietų Korėjos reporteriams leidimą tapti Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų poligono griovimo liudininkais.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar pasitikite šalies prokuratūra?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +9  +10 C

 

   +11  +12 C

  +18   +20 C

   +23  +25 C

 

   +25   +26 C

     6-17 m/s

    6-9 m/s

 

     6-9 m/s

 

USD - 1.1794 PLN - 4.2862
RUB - 72.3491 CHF - 1.1738
GBP - 0.8769 NOK - 9.4900
reklama
Sveikata Grožis