respublika.lt

2018 rugsėjo 26, trečiadienis

Lengva ar sunku auginti vaikus Nepriklausomoje Lietuvoje?nuotraukos (6)

2018 vasario mėn. 19 d. 15:14:44
Justina GAFUROVA, žurnalistė

Vyriausybė nusprendė nepritarti Seimo narių siūlymui skirti II laipsnio valstybines pensijas mamoms, kurios užaugino ir dorai išauklėjo bent 4 vaikus. Tokia gausi šeima Lietuvoje - retenybė. Bet politikai nusprendė net senatvėje nepadėkoti šioms mamoms. Jei politikams neįdomu, „Vakaro žinios“ pačios kalbino daugiavaikes mamas ir klausė, ar lengva Lietuvoje auginti vaikus.

 

„Vakaro žinių“ kalbinta keturių vaikų mama Laura Sriubiškienė įsitikinusi - auginti vaikus Lietuvoje, kaip ir bet kur kitur - didžiulis malonumas. 2500 eurų - toks šiuo metu yra šešių asmenų šeimos biudžetas. Laura neslepia, jog dažnas, išgirdęs, kiek vaikų auga jų šeimoje, išpučia akis. Kai kurie netgi pagaili vargšės moters. Neva, kaip jai sunku turėtų būti buityje. Sriubiškių šeimoje auga devynių, septynių, penkių ir pusantrų metų atžalos. Tiesa, prieš gimstant pirmam vaikui, ir pati Laura sunkiai save įsivaizdavo mamos vaidmenyje. Ji neslepia: „Esu tikra karjeristė ir tiek vaikų neplanavau.“ Tačiau Laura tikina, jog gailesčio jai tikrai nereikia.

„Nė karto nesusimąsčiau, kad auginti vaikus gali būti sudėtinga. Taip, prieš susilaukiant trečiojo vaiko, jautėme visuomenės spaudimą, jog prieš tampant daugiavaike šeima, reikia pagalvoti apie vaiko ateitį. Iš pradžių buvau pajutusi tą baimę. Tačiau aš ir pati augau nelengvai. Visko buvo, mąsčiau, kaip galėčiau užsidirbti, pasiėmiau studijoms skirtą paskolą. Baigiau mokslus, susiradau darbą. Tada galėjau ir mamai padėti. Tikrai nebuvau iš karto pasmerkta“, - sako Laura. Ji sako supratusi, kad ne šeimos finansai, o vaikui įskiepijamos vertybės nulemia jo ateitį.

Dažnai girdime sakant, kad auginti daug vaikų Lietuvoje - tikra prabanga. Tačiau Laura sako įsitikinusi, jog šeimoje visiems žinant savo pareigas, pavyksta ne tik darniai gyventi, bet ir išvengti nuolatinio pinigų stygiaus. „Galėtume nupirkti savo vaikams prabangius telefonus ir planšetinius kompiuterius, bet tokių dalykų nedarome, nes kitaip planuojame biudžetą. Maistą gaminu pati, vyresni mūsų vaikai prisideda ir prie buities darbų. Tam perkame ekologiškas valymo priemones. Už atliktus buities darbus vaikai nuo 5 m. gauna kišenpinigių. Tačiau tie pinigai jiems suteikia pareigų namuose. Be to, esame įsivedę taisyklę, jog pirkimo diena yra penktadienis. Jei vaikai galėtų pirkti kasdien tai, ko jie nori, jie išleistų daug pinigų. Dabartinė sistema leidžia jiems pasverti pasirinkimą. Taip išmoksta planuoti savo išlaidas ir pirkti apgalvotai“,- patirtimi dalijasi Laura.

Visą gyvenimą su finansais dirbusi Laura sako taip niekada ir neišmokusi taupyti savo pinigų. Todėl, gausėjant šeimai, teko gerokai padirbėti perskirstant bendrą biudžetą. Nepadėjo ir iki šiol motinystės išmokoms taikomos „Sodros“ lubos, kurios ne kartą Lietuvoje buvo sumažintos. „Buvo metas, kai kas mėnesį gaudavau vis keliais šimtais litų mažesnę motinystės išmoką“, - atsimena Laura. Tačiau ir tai neprivertė šeimos atsisakyti noro auginti daug vaikų.

„Esu iš tų žmonių, kurie nuolat ieško naujų galimybių. Tad ir būdama vaiko priežiūros atostogose ieškojau papildomų galimybių užsidirbti. Žinoma, čia galėtų pagelbėti ir valstybė. Nes šiuo metu ji neleidžia dirbti mamoms pirmaisiais vaiko auginimo metais. Bet jei aš tuo metu dirbčiau, susimokėčiau mokesčius. Taip net savo pašalpą, kurią gaunu, atidirbčiau. Visi tik išloštų“, - pasakoja Laura.

416 eurų - tokia yra suma, tenkanti vienam Sriubiškių šeimos asmeniui. Šio biudžeto pakanka visiems pragyventi, susimokėti mokesčius, patenkinti savo socialinius, asmeninius poreikius, išvykti atostogų, ir susimokėti būsto paskolą. Sakysite, kad neįmanoma? „Viskas įmanoma!“ - su šypsena atkerta Laura. „Kartais iš šono gali pasirodyti, kad mes turtingai gyvename. Bet taip nėra. Mes labai planuojame savo biudžetą. Ir vaikams leidžiame dalyvauti tame planavime. Taip, mes kasmet vykstame į stovyklas Lietuvoje, aplankome įvairius šeimų festivalius. Bet visa tai planuojame iš anksto. Pavyzdžiui, vaikai žino, jog jų gimimo dienos šventėje gali dalyvauti tiek svečių, kiek sukanka vaikui metų. Šiemet 9-ojo gimtadienio proga sūnui leidome pasirinkti: šventė su 9 svečiais, ar dovana. Jis pasirinko už tuos pinigus išvykti su tėčiu savaitgaliui į Veneciją. Tai nereiškia, kad mes turime nuolat kažko atsisakyti, mes tiesiog pasirenkame prioritetus. Taip viską planuojant, net kalėdinis laikotarpis mums nėra kančia. Nes dovanėlėms ir vaišėms ištisus metus, kiekvieną mėnesį mes atidedame pinigus. Tuomet šventės būna tikrai malonios“, - patirtimi dalijasi Laura. Jauna moteris įsitikinusi, kad tinkamai planuojant biudžetą, Lietuvoje galima gyventi visavertį gyvenimą. O tiems, kurie tik skundžiasi, bus blogai bet kurioje pasaulio šalyje.


Mamoms apie atostogas lieka pasvajoti


Tuo tarpu Molėtų rajone gyvenanti ir tris vaikus su vyru auginanti Julija (pavardė redakcijai žinoma) sako, jog Lietuvoje išgyventi vaiko priežiūros atostogų metu - užduotis ne iš lengvųjų. Šiuo metu 1,5 metų jauniausią atžalą namuose auginanti Julija kiekvieną mėnesį gauna vos 157 eurus siekiančią motinystės išmoką. Namuose dar auga 10 ir 5 metų atžalos. Julija atvira - be vyro atlyginimo būtų neįmanoma išgyventi. Samdomu darbuotoju dirbantis Julijos vyras į namus atneša dar apie 600 eurų. Taigi 757 eurai - toks yra penkių asmenų šeimos biudžetas. „Tikrai nesiskundžiame, kad badaujame, ar neturime ko apsirengti. Kartais leidžiame sau ir papramogauti, kažkur nuvažiuoti. Tačiau apie brangesnius būrelius vaikams, ar keliones į šiltus kraštus galime tik pasvajoti...“ - prisipažįsta Julija.

Iki nėštumo Julija dirbo vaikų darželio auklėtojos padėjėja. Kai mažiausia dukra pradės lankyti darželį, vidurinioji pradės eiti į priešmokyklinę grupę. Todėl Julija sako svarstanti, jog kuriam laikui gali tekti išeiti iš darbo. Paklausta, kaip pavyksta išlaikyti 5 asmenų šeimą, kai visos šeimos biudžetas - vos vienas vidutinis šalies atlyginimas, Julija nusišypso. „Gyvename nedideliame miestelyje, todėl džiaugiamės, kad netenka banko prašyti paskolos būstui. O ir mokesčiai smarkiai neslegia. Maistą gaminamės patys. Bet kelis kartus per mėnesį leidžiame sau pavakarieniauti kavinėje su visa šeima. Drabužius dažniausiai perkame per išpardavimus arba dėvėtų drabužių parduotuvėse. Nemažai draugių taip pat augina vaikus, todėl dažnai pasidaliname vaikų drabužėliais, kartais ir viena su kita savo drabužiais apsikeičiame“, - kaip išgyventi su mažu biudžetu Lietuvoje pasakoja Julija.

Optimizmo nestokojančiai trijų vaikų mamai labiausiai pikta dėl to, jog vaikus auginančios šeimos mūsų šalyje dažniausiai valdžiai nelabai rūpi. „Nesuprantu, kodėl reikia taip drastiškai nurėžti mamos pajamas vaiko priežiūros atostogų metu. Suprantu, sakoma, jog Lietuvoje ir taip galime džiaugtis du metus trunkančiomis motinystės atostogomis. Žinau, yra šalių, kuriose jau kelių mėnesių kūdikį mamos palieka ir kulniuoja į darbą. Bet ten tam sudaromos visos sąlygos. Tuo tarpu Lietuvoje ką daryti? Samdyti auklę, kuriai reikės sumokėti daugiau nei pati uždirbsi? Darželiuose vietų nėra. Sakysite, gali prižiūrėti seneliai. Bet juk dažnai jie yra dirbantys žmonės. Patenki į užburtą ratą, iš kurio nėra kaip išlįsti. O valstybė ir toliau neieško jokių sprendimų“, - kritikos politikams negaili Julija.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (6)

 • Tomas 2018 vasario mėn. 19 d. 20:30:15

  O kodėl turėtų būti sunku? Tai -
  požiūrio reikalas. Nereikia pirkti brangiausia, vietoj to su vaikais
  reikia daugiau bendrauti, kartu dirbti. Mano vaikai jau užauginti, patys
  tvarkosi.

 • Gintarė 2018 vasario mėn. 19 d. 20:29:35

  Mes su vyru esame jauna šeima, abu turime darbus. Vaikų dar nėra, bet
  planuojame turėti. Žinau, kad bus sunku Lietuvoje auginti. Jeigu
  nepajėgsime čia pragyventi, neatmetame minties išvažiuoti, kur
  atlyginimai geresni ir socialinės garantijos šeimai geresnės.

 • Ingrida 2018 vasario mėn. 19 d. 20:29:10

  Sunku, aišku, kad sunku. Visko vaikučiams reikia ir ne pačio blogiausio,
  o kainos - milžiniškos. Ypatingai vaikučių rūbai brangūs.

 • DOVILĖ 2018 vasario mėn. 19 d. 20:28:43

  Dar tik pradėjau auginti. Nelengva tikrai, viskas brangsta. Reikia
  sauskelnes pirkt, maistuko reikia, visko. Nežinau, kaip daugiau vaikučių
  reikėtų auginti. Vyras darbą turi. Bandysime neišvažiuoti iš
  Lietuvos.

 • Janina 2018 vasario mėn. 19 d. 15:31:39

  Sunku pensininkui, ką kalbėti apie jaunimą. Parodykit man tą jaunimą
  šiandien, gatvės tuščios, nes dauguma išvažiavę. Mano sūnus darbą
  turi, neturėtų, taip pat išvažiuotų. Tris vaikučius, nelengva
  auginti. Kiek galiu, padedu aš.

 • KA 2018 vasario mėn. 19 d. 14:39:34

  Vyriausybe be galo teisi. Kam cia su tu vaiku auginimu terliotis. Yra
  uzaugintu . Azijoj ir Afrikoj perteklius. Bereikia parsivezti ,
  naturalizuoti ir demografine problema bus isspresta. Pase irasas bus kaip
  ir visiems " Lietuvos respublikos pilietis"

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • RANKINIS: Lietuvos vyrų rankinio lygos rungtynėse antradienį Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai 40:20 (22:9) nugalėjo Utenos „Utenos“ rankininkus.
 • IŠKRITO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio „Futures“ serijos turnyro „GB Pro Series Barnstaple“ vienetų varžybų pirmajame rate antradienį lietuvis Simonas Žukauskas po beveik 3 val. trukusios kovos 6:7 (5-7), 6:3, 6:7 (3-7) nusileido britui Danieliui Martinui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

reklama
Ukis 2018