respublika.lt

2017 gruodžio 15, penktadienis

Landsbergių šeimai pinigus neš vaikainuotraukos (76)

2015 birželio mėn. 08 d. 08:00:11
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Konservatorių patriarcho anūko, dabartinio partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio žmonos Austėjos įsuktas privačių vaikų darželių verslas kiša ranką į visų vilniečių kišenę. Miesto taryba svarsto mero Remigijaus Šimašiaus siūlymą skirti 100 eurų kompensacijas lankantiems privačius vaikų darželius. Tiems tėvams, kurie negavo vaikams vietos valdiškame darželyje, o mokėti kosminių kainų privatininkams neišgali, savivaldybė atkiša špygą.

 

Brangios vietos - laisvos

Liberalai jau senokai prabilo apie kompensacijas privačius vaikų darželius lankančių vaikų tėvams. Meras neslepia, kad konsultacijose dalyvavo ir A.Landsbergienės įsteigto didžiausio Baltijos šalyse privačių ugdymo įstaigų tinklo „Vaikystės sodas“ atstovai. Šio tinklo vaikų darželiai pastaraisiais metais dygo it grybai po lietaus ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje.

Kas galėtų paneigti, kad sparčiai plėstasi turint patikimos informacijos apie būsimas kompensacijas? Mat Kauno ir Klaipėdos savivaldybės jas jau suskubo patvirtinti. O kainos „Vaikystės sodo“ darželiuose kone kosminės - net gaunant 100 eurų kompensaciją čia teks mokėti brangiau nei daugelyje kitų privačių darželių šiuo metu be kompensacijų. Užtat ir laisvų vietų netrūksta - vien Vilniaus sodeliuose yra 65 laisvos vietos, Kaune - 17, Panevėžyje - 20.

Leisti savo vaiką į tokį darželį mažai kam pagal kišenę, mat mokestis gerokai viršija minimalią mėnesio algą ir siekia 390 eurų. Jis mokamas ir tuomet, kai vaikas į darželį neina dėl ligos ar šeimyninių aplinkybių. Dar 390 eurų - vienkartinis ir negrąžinamas stojimo mokestis, atskirai mokama už maitinimą, vienos dienos kaina - beveik 7 eurai. Tuo metu valstybiniuose darželiuose patvirtintas vienos dienos įkainis už darželinuko maitinimą - vos 2,07 euro.

Sveika - nebūtinai brangu

Peržvelgus daugiau kaip dešimties sostinės privačių darželių tinklalapius, didesnių kainų už „Vaikystės sodo“ nepavyko rasti. Pavyzdžiui, Pašilaičiuose įsikūrusi „Apelsinų pieva“ per mėnesį iš tėvų prašo 246 eurų, o vaikus sugeba sveikai pamaitinti už 3,48 euro. Antakalnyje įsikūręs privatus darželis „Baltų šalelė“ ugdo mažylius už 232 eurus, o dienos maitinimas kainuoja 4,34 euro. Seniausiai veikiantis privatus darželis „Dūzginėlio bitutės“ prašo 407 eurų per mėnesį, bet į šią sumą įeina ir maitinimas.

Pasak „Baltų šalelės“ vadovės Alinos Sinicės, už savivaldybės patvirtintą 2,07 euro per dieną įkainį darželinukus pamaitinti galima, bet apie maisto kokybę tektų pamiršti. Todėl daugelyje privačių darželių maitinimo kainos 2-3 kartus didesnės negu valstybiniuose.

„Kaina priklauso nuo produktų, maisto žaliavos kokybės. Mes rinkomės maisto tiekėją pagal priimtiną kokybės ir kainos santykį, tarėmės su tėvais, - sakė A.Sinicė. - Pinigus tėvai, aišku, skaičiuoja, bet ir žiūri, iš ko gaminami patiekalai. Nutarėme, kad užkandžius perkame patys, kad jie būtų sveiki - agurkas, morka, bet nebūtinai patys brangiausi vaisiai.“

Audronė Tendzegolskienė, mokykloms, vaikų darželiams ir gydymo įstaigoms maistą tiekiančios bendrovės PONTEM vadovė, nesutinka, kad maitinimas savivaldybės darželiuose pigesnis dėl prastesnės kokybės produktų.

„Maisto kokybei per konkursus keliami aiškūs reikalavimai, juolab kad jis tiekiamas vaikams. Tiekėjo pasirinkimas, ar jis gali dalyvauti konkurse už tokią kainą, ar ne. Paprastai kai kurie taškai yra ekonomiškai nuostolingi, bet kai imi visumą, tada pelningi taškai padengia nepelningų nuostolius, ir pavyksta pamaitinti pigiau. Tai yra vienas iš centralizuoto pirkimo privalumų“, - aiškino A.Tendzegolskienė.

Įpareigojimo centralizuotai pirkti vaikų maitinimo paslaugas ir taip mažinti tėvų išlaidas privatiems darželiams nėra. Maisto tiekėją jie renkasi kiekvienas atskirai, tuomet, priklausomai nuo konkretaus darželio, į maitinimo kainą gali būti įskaičiuojamos investicijos į patalpas, virtuvės įrangą, maisto gamybos sąnaudos - darbuotojų atlyginimai, mokesčiai už elektrą, vandenį ir t.t. Tokiu atveju kuo mažiau vaikų maitinama, tuo kaina didesnė.

Viskas įskaičiuota

Pasak „Vaikystės sodo“ įkūrėjos A.Landsbergienės, ugdymo kaina priklauso nuo to, kaip ugdymo įstaiga veikia. Pavyzdžiui, ar nuomojasi patalpas iš savivaldybės, kur dažnai mokestis yra nedidelis, ar rinkos sąlygomis. Taip pat kaina priklauso ir nuo darželyje įgyvendinamos programos: jei vaikai vežiojami į baseiną, reikia mokėti už autobusą, baseiną ir trenerio paslaugas. Į kainą tėvams gali būti įskaičiuojamas ir vaikų draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, pedagogų draudimas, jų profesinis tobulėjimas ir t.t.

„Kiekviena ugdymo įstaiga yra unikali ir kiekviena skaičiuoja savo išlaidas“, - dėstė verslininkė ir akcentavo, kad „Vaikystės sodo“ pradžia buvo labai sunki, nes reikėjo nemažų investicijų.

Bemaž 140 eurų per mėnesį kainuojantis darželinukų valgiaraštis yra suderintas su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba. Tačiau jei tėvai pageidauja, sudaromi individualūs valgiaraščiai, kurių kainos irgi derinamos individualiai. Beje, maitinimo galima ir neužsisakyti.

„Kiekviena šeima turi savo mitybos įpročius, yra alergiškų vaikų, yra vaikų, kurie netoleruoja tam tikro maisto, yra vegetarų, veganų ir pan. Maksimaliai stengiamės derinti Maisto ir veterinarijos tarnybos ir savo šeimų poreikius, - patvirtino A.Landsbergienė. - Kita vertus, esame pirmoji ikimokyklinio ugdymo įstaiga, kuri oficialiai vaikams gerti duoda tik vandenį.“

Konkurencijos nesitiki

Didžiausio Baltijos šalyse privačių darželių tinklo steigėja pripažino, kad Klaipėdos ir Kauno savivaldybėms priėmus sprendimus dėl kompensacijų tėvams didelio vaikų antplūdžio dar nesulaukta. Paklausta, ar savivaldybių parama tėvams paskatins privačių darželių verslo plėtrą, A.Landsbergienė tuo abejojo.

„Kurti verslo planą mokesčio (ir ypač dalinio!) kompensavimo pagrindu nėra saugu. Be to, trišalės sutartys (tėvų, savivaldybės ir privačios ikimokyklinės ugdymo įstaigos) bus pasirašomos tik vieniems metams, kasmet tvarka bus peržiūrima. Ką darys tie, kurie planuoja, kad kompensacijos truks 5, 10 metų, o jos ima ir po metų nutrūksta drauge su pasibaigusia bendradarbiavimo sutartimi?“ - galimus konkurentus atvėsino A.Landsbergienė.

Dangstosi pigumu

Sostinės savivaldybė skaičiuoja, kad nuo rugsėjo jos darželiuose vietų trūks apie 3,5 tūkst. vaikų. Anksčiau teigta, kad įvedus kompensacijas privatūs darželiai galėtų priimti iki 2,3 tūkst. vaikų, bet paskutiniame tarybos posėdyje R.Šimašius pateikė kuklesnius skaičius - iki tūkstančio. Šiuo metu Vilniuje veikia apie 80 privačių darželių.

Meras neįžvelgia interesų painiavos, kad vilniečių pinigais bus remiamas sostinę valdančios koalicijos partnerės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininko žmonos privatus verslas. Svarbiausia, anot R.Šimašiaus, sprendimo pigumas - juk miestui nereikės statyti naujų vaikų darželių.

„Dabar nevalstybiniame darželyje 70 eurų yra iš valstybės mokama, savivaldybei tai nieko nekainuoja, o tėvams kainuoja vidutiniškai 280 eurų, - skaičiavo meras. - Skyrus kompensaciją, visos kitos dalys lieka tos pačios, bet 100 eurų persikelia nuo šeimos ant savivaldybės. Šeima tuo atveju vis tiek moka daugiau nei savivaldybės darželyje, tačiau savivaldybei tai kainuoja dvigubai mažiau nei statant savo darželį.“

Lietuvos ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos pirmininkė Liucija Milašauskienė pažėrė kritikos tokiam iš pirmo žvilgsnio gana pragmatiškam požiūriui.

„O kas liepia statyti? Privatininkai juk irgi darželių nestato, o nuomojasi patalpas. Ar mažai savivaldybė turi patalpų, kurias galėtų pritaikyti darželiams? Bet pasirenka sprendimą atiduoti lėšas į privačias rankas, o tėvai priversti mokėti išpūstas kainas“, - sakė asociacijos vadovė.

Palieka už borto


Akivaizdu, kad savivaldybės kompensacijos užtikrins didesnį pajamų srautą privatiems darželiams. Valstybiniuose darželiuose už borto likę tėvai 100 eurų viliojami sukrapštyti papildomai tiek, kiek privatininkai užsinorės. Nesukrapštysite - samdykitės aukles, palikite vaikus seneliams arba patys su jais sėdėkite, bet paramos negausite.


Vakarų Lietuvos tėvų forumo atstovė Kristina Paulikė mano, kad jeigu šeima gali leisti vaiką į patį brangiausią privatų darželį, jai 100 eurų ne kažin ką reiškia. O mažas pajamas turinčias šeimas kompensacijos, jei jos būtų nuolatinės, galėtų paskatinti kooperuotis ir steigti darželius patiems.

Kaip pavyzdį ji paminėjo privatų darželį „Gintarinė šviesa“ Klaipėdoje, kurį susibūrę įsteigė patys tėvai. Mokestis jame - tik 144,81 euro, maitinimas - 4,58 euro per dieną. „Kai žmonės suinteresuoti savo vaikų ugdymu, o ne verslu, jie nesiekia pelno ir jiems nėra reikalo plėšti kosminių mokesčių, - sakė K.Paulikė. - O ponios A.Landsbergienės tinklo atėjimas į rinką buvo kitoks negu kitų privačių darželių - čia buvo gerai padirbėta per giminę. Landsbergių pavardė daugybę durų atvėrė, ir su patalpomis jiems labai sekėsi, ir reklamos buvo labai daug. O dabar dar ir savivaldybių kišenės atsiveria. Negarbingai visa tai vyksta. Bet, manau, žmonės ir patys laikui bėgant atsirinks, kur pelai, kur grūdai...“

Ji pritarė, kad tėvams, kurių atžalos negavo vietos valstybiniame darželyje, savivaldybė skirtų paramą, tačiau abejojo, ar šiuo metu numatoma tvarka socialiai teisinga: „Galbūt tą paramą reikėtų skirti atsižvelgiant į tėvų pajamas? Manau, būtų teisingiau, jei kiekvienas vaikas turėtų savo krepšelį, ir jeigu savivaldybė neužtikrina vietos darželyje arba mama dar nenori vaiko vesti, galėtų kažkiek pinigėlių tekti jai pačiai, nes ji ugdo vaiką namuose. Juk valstybei svarbus kiekvienas žmogus, ar ne?“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (76)

 • ajHYWUGiq 2017 gruodžio mėn. 06 d. 15:23:33

  KfaKxU https://goldentabs.com/

 • xx 2017 sausio mėn. 21 d. 09:17:03

  trys padlos

 • Zanavykas 2015 birželio mėn. 18 d. 11:19:19

  Visi amoralūs klanai savotiškai vienodi: gyvenk ir neduok gyventi
  kitiems...

 • che,che,che 2015 birželio mėn. 17 d. 14:43:31

  manau kad rubikonas mutuoja.Kur tada ziuri visos tarnybos,ar jos tik karui
  su rusija ruosiasi.Ir isvis ar dar yra kur nors tokia vieta kur vyktu
  panasus dalykai,laikrasciai raso o niekas nereaguoja

 • Kada 2015 birželio mėn. 16 d. 20:27:36

  Oi kada baigsis si dinastija-Landzbergiu.Matyt juos,,Setonas ,,globoja.

 • aja 2015 birželio mėn. 15 d. 11:19:17

  Pavydas -tipinis lietuvio bruozas . Uz dyka niekas nedirba.Bet kokia preke
  priklauso nuo kokybes.Ir renkamesPATYS pagal galimybes.Dziaugiuosi garbinga
  Landsbergiu seima .Grazu,kad kuria versla Lietuvoje.

 • lopas 2015 birželio mėn. 13 d. 14:23:32

  Remkit mano firma

 • kaunas 2015 birželio mėn. 12 d. 15:37:53

  nekenciu sito klano su oziu priesaki

 • anta 2015 birželio mėn. 09 d. 22:27:02

  kiek lanbergiai gali pinigautis is visu musu ...kas juos nusluos i
  siukslyna

 • vienas meras 2015 birželio mėn. 09 d. 22:20:38

  oro kompanijas, kitas- koncervatorinius darzelius subsidijuos.

 • Man jis nepatinka, bet?? 2015 birželio mėn. 09 d. 20:05:04

  Gana simpatiškas šitas išsišokėlis, naglas savanaudis. Bet jau kokią
  pasėmė į zmonas, oi,oi. Čia kaltas jų visų gobšumas. Ir supiršo
  vaikus kaip pas kokius musulmonus. Turtinė ateitis ir...viskas. Siaubas.

 • gal kam padės atsibusti? 2015 birželio mėn. 09 d. 19:33:20

  Šiek tiek priešnuodžių masiniam vergų kvailinimui:
  www.lzskelbimai.com/s/puikus-vaistai-smegenu-plovimo-212021

 • Saulius Simoliunas 2015 birželio mėn. 09 d. 18:14:32

  Straipsnis neirodo tezes jog Landsbergiu seimai pinigus nes vaikai.
  Vaikystes sodo finansai neaskleisti ir nepaaiskinti. Vaiku prieziura yra
  geras dalykas.

 • musu amuletai 2015 birželio mėn. 09 d. 17:39:00

  netik visas partijas apsizerge bet ir lietuva kojas valo kaip i kokia koju
  skudura ir net vaikai netik pinigus nes bet ir turtus o seimistai tai dar
  ir valstybes apsauga iki gyvos galvos pelesiui parupins nes jug matot esa
  nacionaline vertybe tokia jug reikia tausot

 • Kristinai 2015 birželio mėn. 09 d. 16:41:27


  Pirmiausia pastebėsiu, kad tai tikrai ne brangiausias darželis Vilniuje.
  Antra - reikia skirti privatų darželį/mokyklą su ugdymo filosofiją ir
  tiesiog privačius darželius, kuriuose tiesiog prižiūri vaikus ir ką
  nors vaikai ten pasimoko, paveikia (tipo, "ugdo"). Pastarieji atsirado dėl
  didelio vietų trūkumo Vilniuje. Pigus darželis nereiškia gero ugdymo.
  Paprasčiausiai saugi vieta vaiko priežiūrai kol tėvai dirba, žodžiu
  problemos sprendimas jei nepatekai į valstybinį.
  O frazė, kad jei gali leisti į brangiausią darželį, tai 100 eurų
  nieko nereiškia - įžeidžianti tėvams. Žinau ne vienus tėvus, kurie
  atsisako atostogų, pramogų, didesnio buto, kad galėtų išleisti vaiką
  į gerą ugdymo įstaigą (nebūtinai į Vaikystės sodo tinklą), nes toks
  tėvų požiūris.

 • xxx 2015 birželio mėn. 09 d. 15:58:50

  Kiekviena ugdymo įstaiga yra unikali ir kiekviena skaičiuoja savo
  išlaidas“, - dėstė verslininkė ir akcentavo, kad „Vaikystės
  sodo“ pradžia buvo labai sunki, nes reikėjo nemažų investicijų.
  Investicijom ko gero pasirupino didziosios verslininkes tevas Cijauskas,
  juk neveltui jam dirbant NMA direktorium kylo skandalas del ES lesu
  panaudojimo ir tik deka "patriarcho" issuko uodega ir toliau su zmona dirba
  Zemes ukio ministerijoje.

 • ne į temą 2015 birželio mėn. 09 d. 15:02:52

  vajėrgau, kokia baisi ta moteriškė žydišku šnobeliu. Reto nedailumo.

 • mamukas 2015 birželio mėn. 09 d. 13:16:51

  Dieve atleik man, bet aš taip negerbiu šios trejybės,taip negerbiu...

 • laitas 2015 birželio mėn. 09 d. 12:02:35

  Koks malonus,šiltas gerb.p.Pauliukes žvilgsnis,pažiūrejęs, tampi
  geresnis.Greitai šiltus,sąžiningus darbščius,išsilavinusius samdysime
  dirbti Lietuvai.Tokių mūsuose šimtai tukstančių.

 • Senelis 2015 birželio mėn. 09 d. 11:53:40

  Jei 100 eurų už vaiką skiriama privačiam darželiui, tai savivaldybė
  turi skirti 100 eurų ir šeimai, auginančiai vaiką patiems namuose. Tada
  bus teisybė. Kitu atveju - korupcija. Juk visi vaikai turi būti lygūs.

 • stiprybės brangieji, 2015 birželio mėn. 09 d. 11:10:51

  Gerbiama p.Paulike,teisingai rašote ,kad šiems godiems klastūnams visos
  durys atsivėrė.Taip, jos atsivėrė žemėja,juodiems, godiems
  ,materialiam sukčiavimui , netgi vaikų apgaulės sąskaita.Tai labai
  niekinga,tai tiesiog amoralu.Bet gerbiamieji,jiems niekada neatsivers
  didžiojo gėrio ir amžinosios palaimos ,šviesios amžinybės durys.Šie
  materialiai ir moraliai blogiu persisotinę žmoneliai tikriausia jaučia
  savo vietą šalia liucipieriaus.Čia mums ponas Dievas rodo ,kaip atskirti
  mėšlą nuo gyvenimo grūdo.

 • fu brudu brudai 2015 birželio mėn. 09 d. 10:07:07

  slikstynes istolo sviecia

 • oi 2015 birželio mėn. 09 d. 09:54:00

  kokia simpatiska is profiio, tikra savo tautos atstove

 • as 2015 birželio mėn. 09 d. 07:21:09

  antipatiski...

 • Algirdas 2015 birželio mėn. 09 d. 05:48:33

  O dabar vaikuciai, mes Jums papasakosim, kaip du gaideliai Landsbergi
  kule:
  - Senai senai, praeita menesi, du nuproteje diedukai seniausiai nurasyta
  kukuruznika savartyne pirko ir Drasiai per marias, kaip koks Sysalas per
  balute, skrido. Jei atsegtas Sysalo salmas, balon ikrites, pats uzsisege,
  tai kas sukliudys pedofilu propagandai, du diedukus Patyrusiais pilotais
  ivardinti, nors dar mano bobute zinojo, kad skraidyti vienmotoriais
  kukuruznikais virs juros Nevalia. Tik virs kolchozo. Todel:
  -kvaileliai Nekalti, aplinka,- Landsbergis, Paulauskas, ir Liolekas kalti!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATSISAKĖ: Helsinkio valdžia galutinai atsisakė planų statyti mieste didelę mečetę; projekto autoriai atsiėmė savo paraišką, kai Helsinkio savivaldybės Aplinkos komisija atsisakė skirti sklypą mečetei statyti.
 • STATISTIKA: per savaitę, gruodžio 8-14 dienomis, Lietuvos keliuose įvyko 73 eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės; žuvo 2 žmonės: 52-ejų ir 53-ejų metų automobilių vairuotojai; sužeisti 88 žmonės; tarp įvykiuose nukentėjusiųjų - 38 pėstieji
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar reikėjo nušalinti A.Verygą?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -1  +2 C

   +2  +1 C

 

   -1  0 C

    +1  +4 C

   0  +3 C

 

   -1  +2 C

    6-11 m/s

    1-2 m/s

 

      2-3 m/s

 

USD - 1.1845 PLN - 4.2220
RUB - 69.6190 CHF - 1.1686
GBP - 0.8816 NOK - 9.7783
reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12