respublika.lt

Laimė būti tėvu

2018 birželio mėn. 03 d. 09:17:56
Dalia BYČIENĖ

Teofilis Gurevičius, vienintelis daugiavaikis tėvas Kalvarijos savivaldybėje, kuriam paskirta antrojo laipsnio valstybinė pensija už penkių ir daugiau vaikų užauginimą. Pagal įstatymą, pensija už gerais žmonėmis užaugintus vaikus skiriama vienam tėvui. Pirmiausia - motinai, o jei jos nebėra gyvos - tėvui. Teofilis nesidžiaugia, gaudamas pensijos daugiau už kitus bendraamžius vyrus. „Valstybinė pensija turėjo priklausyti jai. Kas man iš tos pensijos, kai likau vienas. Dviese smagiau gyventi ir tvarkytis. Su vienatve jau apsipratau, bet minčių naštą apie vaikus tenka nešti vienam. Esu ne iš tų tėvų, kurie vaikus užaugina ir jaučiasi savo misiją atlikę“, - sako vyras.Apie save galvoti nebuvo laiko


Teofiliui 67 m. Galėjo dar dirbti dėl amžiaus, bet sunkus darbas buvo savo padaręs. Po stuburo išvaržos buvo pripažintas netinkamu dirbti vairuotoju. Dabar jau pensininkas. Į žmonos paveldėtą namą Kalvarijos pakraštyje jie persikėlė tada, kai sutuoktinės sveikatą liga jau buvo pakirtusi. Liga išlindo netikėtai. Ilgą laiką važinėjo pas gydytojus, bet šie negalavimo priežasties nenustatydavo. O kai tapo aišku, gyventi buvo likę vos keli mėnesiai. Jiedu jau buvo spėję savo šešis vaikus užauginti. Viena dukra mirė jau sukūrusi savo šeimą. Iš likusių penkių vaikų Lietuvoje likę tik dvi dukterys.

Į Kalvarijoje žmonos paveldėtą namą atsikraustę jau užauginę vaikus, iš pradžių jiedu dar karvę laikė, vištų pulką. Bet įsisukęs kažkoks laukinis plėšrūnas vištininkystei padarė galą. „Iš gyvūnų mano ūkyje tik kurmiai likę“, - juokauja humoro nestokojantis vyras. Pagrindinis darbas dabar - daržiuko, šiltnamio priežiūra, laistymas, ravėjimas. Priprato vienas ir, regis, taip turi būti.

Vaikai plėšytis nebeleidžia

Šešis vaikus kartu su žmona užauginęs vyras apgailestauja, kad iš penkių likusių vaikų, trys gyvena ne Lietuvoje. Užsienyje kartu su tėvais gyvena ir keturi iš šešių anūkų. Ar nevilioja jo užrakinti namelį netoli Šešupės ir išvažiuoti pas vaikus? Juk didesnė pusė šeimos išvažiavusi, nei likusi. „Apsiginti raginimų sunku. Važiuok pas mus, tėvai, ir važiuok. Airijoje sūnus ir anūkas, Švedijoje - duktė ir anūkas. Mano užsienis - nebent Lenkija, kur Marijampolėje likusios dukterys nuveža apsipirkti. Nedažnai važiuojam, nes vienam likus daug nereikia.“ Kartą parsivežė nusipirkęs viščiukų. Užaugino, mėsą - į šaldiklį. Bet teko visas atsargas pačiam suvalgyti. „Kaišiojau vaikams, kaišiojau, bet jie nenori imti. Sako, jei mes imsime, tu auginsi ir auginsi. Ir taip daug dirbai, kol mus užauginai ir ant kojų pastatei“, - tėvo pagalbos kratosi dukterys.

Daug vaikų beaugina tik idealistai


Uždrausti vaikams išvažiuoti svetur Teofilis sako neturėjęs jokių galimybių. „Patys matote, kokia Lietuvoje tvarka ir kokia santvarka. Kuris tėvų atsiklausia? Kita vertus, kaip vaikams čia gyventi? Esant tokioms sąlygoms išgyventi jauniems beveik neįmanoma. Išeini į miestelį, jaunų kaimynų beveik nėra. Vien tik senukai. Visur tas pats, ne tik Kalvarijoje. Atėję laikai, kai susitikęs seniai nematytą pažįstamą pirmiausia turi atsakyti ne kaip sveikata, kaip vaikai gyvena, kiek vaikų likę gyventi Lietuvoje. Nejučia nustembi, jei pažįstamas pasididžiuodamas dėsto, kad visi jo vaikai liko gyventi gimtinėje. Dažniausiai bičiulis apgailestauja, kad pusė, ar didesnė pusė šeimos išvažiavę. Ar tai normalu? Koks gali būti normalumas, jei nebelieka jaunimo. Artėja rinkimai, ir visi politikai lyg susimokę čiulba: „Susigrąžinsim, susigrąžinsim išvažiavusius.“ Pirmiausia reikia sustabdyti, kad neemigruotų, o tada jau kalbėti apie susigrąžinimą. Niekas negrįš dirbti veltui. Pirmiausia reikia kelti atlyginimus, kad žmonės liktų, o ne pasakas sekti“, - sako Lietuvoje savo gyvenimą nusiteikęs nugyventi vyras.

Teofilis pats užaugo šešių vaikų šeimoje. Bet jo vaikai tokių didelių šeimų nesirengia turėti, nes išgyventi kaip būtų nelengva. Ne tik todėl, kad visko daugiau reikia. Tu turi gyventi dėl vaikų. Dabartinė karta nebe tokia. Jie patys nori dėl savęs pagyventi. O vaikai - rūpestis iki pat, kol akis užmerki. Todėl didelių ir tvarkingai gyvenančių jaunų šeimų jau reta.

„Daug vaikų prisigimdo nebent girtuoklėliai, kuriems nesvarbu, kaip vaikai auga ir nežinia, kas iš jų užaugs. Pagimdo, ir palieka. Man apie girtuokliavimą nebuvo nė kada pagalvoti. Turėjau penkis darbus „ant galvos“. Prisirinkdavau pijokėlių darbo knygučių ir dirbdavau jų vardu. Jiems stažas, man - uždarbis“, - atvirauja vyras. Ir vaikus auginusios savo žmonos darbo knygelę taip pat buvo įdarbinęs, todėl jos vardu dirbo. „Vaikus auginti didelis darbas. Rytą vaikus išveždavau į darželius, vakare parsiveždavo. Viena ji su tokiu būriu būtų nevaliojusi“, - pasakoja tėvas. Vaikams jis stengdavęsis nediktuoti, jie patys viską spręsdavo. Tardavo žodį tada, jeigu matydavo, kad klaidas daro.

Kai myli - nesunku

Teofilis sako, kad užauginti savo pulkelį, regis, nė sunku nebuvo. „Kai myli vaikus, jokio sunkumo nėra. Vienas malonumas. Nereikia man iš vaikų pinigų, dar pats, kai reikia, sušelpiu.“ Paklausus, koks buvo jo, tėvo, vaidmuo šeimoje, kol vaikai augo, trumpai susimąsto „Ar būti tėvu yra vaidmuo? Yra rūpestis. Pareiga. Stengiausi vaikams būti pavyzdžiu, uždirbti šeimai pinigų, rūpintis, kad nieko netrūktų. Atrodo, kad mano vaikams nieko netrūko. Elektrinius žaislus, dviračius rusų laikais turėjo. Dirbant vairuotoju, daug tekdavo važinėti į Kaliningradą, Baltarusiją. Tais laikais ten visko būdavo parduotuvėse, tik turėk už ką pirkti. Pas mus taip pat būdavo visko, bet viskas - po prekystaliu. Drabužius, maistą, įvairius skanėstus, kurie pas mus būdavo deficitas, veždavau iš ten. Net ir maistą iš Baltarusijos veždavau. Kai dirbti, netingi, uždirbi, ir turi“, - vyro lūpomis kalba patirtis.

Šeima aukščiau savęs

Ar aukojosi? Teofilis jokių aukų nedaręs. „Šiandieninės jaunos šeimos gal kitaip vertina, jie patys nori daugiau laisvės, - svarsto vyras. - Liūdniausia, kai tėvai galvoja tik apie save ir savo nuoskaudas. Greitai pamiršta, kam kūrė šeimą. Ogi, kad vaikus užaugintų, padėtų jiems atsistoti ant kojų. Nemažai šiandieninių jaunų tėvų nesistengia išsaugoti šeimos. Ambicijos jiems aukščiau vaikų. Skyrybos - lengviausia išeitis. Iškilo šeimoje nesutarimų, ir išsivaikščioja. O kas lieka vaiko širdelėje? Vaikai tampa savaitgaliniais. Pora savaitgalių pas vieną tėvą, pora - pas kitą. Arba įsižeidusios motinos tėvo prie vaikų iš toli neprileidžia. Jeigu ir nepavyko šeimos išsaugoti, reikia stengtis bendrauti dėl vaikų. Jei vaikai rūpi, susitarti juk galima. Bendrauti su vaiku nė vienas tėvų negali uždrausti. Jei kartu nebeišeina - reikia tartis, dalintis rūpesčiais. Jeigu ir nebepakenčia vienas kito, bendravimas dėl vaikų vis tiek geriau, nei plėšymasis.“

Kodėl vaikai laimės ieško kitur?

Pasak Teofilio, vaikai Lietuvoje norės ateitį kurti tada, kai tie, kurie valdo Lietuvą, nustos vartyti kailį. Kai verslininkai pradės teisingai verslauti, ne tik viską sau gvieštis, o darbininką laikyti nuliu. Juk jie iš darbininko vargo turtus uždirba. „Pasižiūriu televiziją, piktumas ima, kai koks milijonierius prieš rinkimus pradeda vaidinti gerą, pažadais apipila, kad tik žmonės jį išrinktų į Seimą. Nors ten jau buvo, bet nieko nepadarė dėl žmonių. Nieko nepakeitė, kad jaunimui nebereikėtų Tėvynės ir senų tėvų vienų palikti“, - pyksta tėvas, vaikus į užsienį dirbti išlydėjęs.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ORO SĄLYGOS: pavakarę šalyje be kritulių; oro temperatūra nuo 3 iki 8 laipsnių šalčio; naktį nepastoviai debesuota, be žymesnių kritulių, formuosis plikledis, žemiausia oro temperatūra nuo 11 iki 16 laipsnių šalčio, vietomis iki 20 laipsnių šalčio.
  • ŽUVO: Afganistane žuvo JAV kareivis; amerikietis žuvo nuo „mažo kalibro priešiškos ugnies“, Kabule pranešė NATO misija „Tvirta parama“ („Resolute Support“).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
ansamblis

Ar darbo skelbimuose turi būti nurodomas siūlomas atlyginimas?

balsuoti rezultatai

Ar jūsų pažįstami pateko į šauktinių sąrašus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-14      -7 C

  -16     -8     C

 

 -16   -11  C

-10      -4  C

  -11      -7     C

 

   -9     -8    C

3-8 m/s

2-3 m/s

 

2-3 m/s

 

USD - 1.1354 PLN - 4.2827
RUB - 75.4433 CHF - 1.1326
GBP - 0.8800 NOK - 9.7628
reklama
Kalėdos 2018