respublika.lt

Laikinojo atokvėpio paslaugų idėja skinasi kelią Lietuvoje

(0)
Publikuota: 2014 spalio 23 13:11:06, Respublika.lt, Eltos inf.
×

Penktadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) bus pristatomas perėjimo nuo institucinės prie globos šeimynose planas, į kurį taip pat bus įtraukta ir trumpalaikių neįgaliųjų priežiūros komandų - Laikinojo atokvėpio tarnybų (LAT) - steigimo iniciatyva.

Utenos, Tauragės ir Šilutės savivaldybės savo biudžetuose jau numatė galimą LAT steigimą, iki šių metų pabaigos turėtų paaiškėti, kada ir kur jos galėtų įsikurti kitose šalies dalyse.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, šalyje šiuo metu yra 260 tūkst. žmonių su fizine negalia, iš jų bent 30 tūkst. reikalauja nuolatinės 24 valandų per parą priežiūros.

Neįgaliuosius prižiūrintys artimieji dažnai neturi galimybės dirbti ir pasirūpinti savo asmeniniais poreikiais, o nenumatytais atvejais rasti apmokytą specialistą, kuris mokėtų elgtis ir galėtų laikinai prižiūrėti specialių poreikių turintį žmogų, beveik neįmanoma.

Dėl šių priežasčių Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija "Viltis" ėmėsi iniciatyvos kurti LAT - šalyje išplėtoti įstaigų tinklą, kuriose dirbantys kvalifikuoti specialistai galėtų laikinai prižiūrėti neįgaliuosius, jų nuolatiniams globėjams suteikdami galimybę atsiplėšti nuo įtemptos rutinos, pailsėti ar susitvarkyti neatidėliotinus reikalus.

Anot "Vilties" vadovės Danos Migaliovos, vienintelis tokias paslaugas šiuo metu teikiantis centras įsikūręs Vilniuje, tačiau čia dirbančių žmonių užtenka patenkinti tik 15-kos žmonių poreikius. Anot D. Migaliovos, tokios tarnybos būtų steigiamos regioniniu pagrindu, o 30 tūkst. gyventojų tektų bent po vieną tokią komandą.

"Tai galėtų būti specialistai, kurie atvyksta pas žmogų į namus, arba tam tikri jaukūs viešbutukai, kur galima būtų palikti neįgaliuosius", - aiškino pašnekovė.

D. Migaliovos teigimu, "Viltis" šiuo metu derasi dėl Laikinojo atokvėpio tarnybos įsteigimo Šilutės, Tauragės ir Utenos rajonuose, o šių rajonų savivaldybės LAT įsteigimą jau yra įtraukusios į savo kitų metų biudžetus. Nors savivaldybės aktyviai domisi šia idėja, kliūčių daugiausiai sukelia finansinės problemos.

Lietuva LAT steigimo gerosios praktikos sėmėsi iš Islandijos. Šios šalies Gerovės ministerijos atstovas Jonas Torstenas Sigurdsonas (Jon Thorstenn Sigurdsson) teigia, jog tokios paslaugos Islandijoje teikiamos jau daugiau kaip 40 metų, o šiuo metu kiekvienas neįgalus islandas turi jam priskirtą socialinį darbuotoją, kuris, reikalui esant, gali pavaduoti nuolatinį globėją.

"To nebūtume padarę be nevyriausybinių organizacijų pagalbos. Jos geriausiai žino ne tik problemas, bet ir kaip prieiti prie valdžios institucijų", - pabrėžė J. Torstenas Sigurdsonas.

Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių komiteto nario ir Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Jono Ruškaus teigimu, Šiaurės šalyse išplėtotos socialinės paslaugos modelis šiuo metu aktyviai įgyvendinamas ir Pietryčių Europos bei Kaukazo šalyse, todėl Lietuvai derėtų gerokai pasitempti rūpinantis neįgaliųjų poreikiais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s